Δορυφορικό καλώδιο

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Άλλαξα το καλώδιο για την δορυφορική ,με το biokal vector sat 120.
Eνώ λοιπόν το καινούριο καλώδιο στα τεχνικά χαρακτηριστικά έχει μικρότερες απώλειες στα 2150mhz και μου δείχνει,μετά την αλλάγή, ότι έχει καλύτερο σήμα (και στους δέκτες) ,στην πράξη κάποια οριακά κανάλια τα πιάνω χειρότερα.
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Απάντηση: Δορυφορικό Καλώδιο

Δεν θα μου φαινόταν παράξενο αν κάποια από αυτά τα κανάλια είναι γερμανικά του Astra 1H...
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Απάντηση: Δορυφορικό Καλώδιο

Για το παλιό ,το οποίο δεν ήταν φτήνό,όταν είχα βρεί (τώρα δεν έχω κάποιο link) τα χαρακτηριστικά του είχε πάνω από 30db απώλειες στα 2150mhz.
Το καινούριο,vector sat 120, που βρίσκεται εδώ γράφει για 27,6db απώλειες στα 2150mhz.

Προσπαθώ τον τελευταίο καιρό να κατεβάσω όσο το δυνατόν περισσότερα κανάλια στον Nilesat.
Βγάζω και ξαναβάζω κατευθείαν το άλλο καλώδιο ώστε να μην υπάρχει θέμα διακύμανσης του σήματος.
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Απάντηση: Δορυφορικό Καλώδιο

Κώστα πόσα μέτρα είναι το καλώδιο που έχεις στην εγκατάσταση;
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Απάντηση: Δορυφορικό Καλώδιο

Άρα ονομαστικά η διαφορά στα δύο καλώδια είναι 0,6dB σε αυτά τα μέτρα (στους 2150MHz). Κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχουν σοβαρές διαφορές στην λήψη...
 

satnick

AVClub Addicted Member
6 September 2008
2,275
Απάντηση: Δορυφορικό Καλώδιο

Στην αρχή είχα και εγώ ένα no name για την δορυφορική μιλάμε για την μούφα ούτε μάρκα δεν θυμάμαι, φανταστήτε ότι το ZDF το απλό όχι το HD τότε το κατέβαζε με τρελά σπασίματα, πάλι καλά που ήταν το τριήμερο ρεταλάκι των τριών μέτρων για την ταράτσα τώρα είμαι με Ιταλό, και είμαι μια χαρά....
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Απάντηση: Δορυφορικό Καλώδιο

Εγώ Κωνσταντίνε έχω πάρει και θα βάλω 4πλό τώρα που βάζω και την δεύτερη Τ-90.
Αν δεν μου φτάσει, θα πάρω καλώδιο Edision 120dB.

120db.jpg


Τεχνικά στοιχεία:
-- Εσωτερικός αγωγός: 1,0 mm CCS
-- Διηλεκτρικό: 4,57 mm PEG
-- Ταινία: 100% AP
-- Υλικό πλεξουδών οθόνης: Α1
-- Αριθμός καλωδίων: 96
-- Jacket: 6,9 mm / PVC
-- Μήκος: 100 μ
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
22 ευρώ τα 100 μέτρα!
Βέβαια το βρίσκεις και με 48 ευρώ, ανάλογα το κατάστημα.
 
Last edited by a moderator:

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Απάντηση: Re: Απάντηση: Δορυφορικό Καλώδιο

22 ευρώ τα 100 μέτρα!
Βέβαια το βρίσκεις και με 48 ευρώ, ανάλογα το κατάστημα.
Σάκη δεν έχω βρει τα πλήρη τεχνικά χαρακρτηριστικά αυτού του καλωδίου.
 

speed79

Senior Member
19 January 2010
503
Re: Δορυφορικό Καλώδιο

να ρωτήσω και εγώ κατι που έχει να κάνει με καλώδιο. λογω αλλαγη θέσης της tv αναγκάστικα να χρησιμοποιησω ενα spliter για προεκταση στο καλωδιο που κατεβαίνει απο την ταρατσα απο το δορυφορικο πιάτο. το προβλημα και η απορία ειναι γιατι σε μερικες συχνοτητες τησ νοβα ο πανασατ ψαχνει 3 με 4 δευτερολεπτα να βρει σήμα. με το dreambox και με το ιδιο καλώδιο καμια καθυστέρηση στις αλλαγες καναλιων
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Απάντηση: Δορυφορικό Καλώδιο

Και εγώ είχα κάποια παρόμοια προβλήματα με κάποιους δέκτες όταν πρόσθεσα στην εγκατάσταση μου κάποιους διακόπτες.
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Απάντηση: Re: Δορυφορικό Καλώδιο

να ρωτήσω και εγώ κατι που έχει να κάνει με καλώδιο. λογω αλλαγη θέσης της tv αναγκάστικα να χρησιμοποιησω ενα spliter για προεκταση στο καλωδιο που κατεβαίνει απο την ταρατσα απο το δορυφορικο πιάτο. το προβλημα και η απορία ειναι γιατι σε μερικες συχνοτητες τησ νοβα ο πανασατ ψαχνει 3 με 4 δευτερολεπτα να βρει σήμα. με το dreambox και με το ιδιο καλώδιο καμια καθυστέρηση στις αλλαγες καναλιων
Δοκίμασε να αφαιρέσεις τον DM από το Splitter να δεις αν έχεις πάλι πρόβλημα. Αν έχεις και άλλον δέκτη δοκίμασέ τον.

Αν έχεις πολλούς δορυφόρους, κλείνε τον DM σε άλλον δορυφόρο εκτός από τον Hotbird.

Μπορεί να μην είναι το Splitter 100% συμβατό.

Μπορεί να είναι χούι του δέκτη της NOVA.