Ακομα ενα θέμα για επιλογη home cinema!

stred

New member
1 November 2009
45
Παίδες χρειαζομαι βοηθεια..

Τα δεδομενα:

1. μικρος χώρος, σαλονι,περιπου 10τμ (ανοικτος απο τα αριστερα προς την τραπεζαρια, περιπου +15τμ εκει), με αποσταση θεασης απο τηλεοραση <3μ, τηλεόραση samsung 37b650(oxi 3d), ηχεια μικρα κατα προτιμηση ωστε να μπουν στο τραπεζακι πανω-κατω

2. χρηση... 90% ταινίες, οχι απαραίτητα hd.. οτι μου'ρθει και κατεβασω, και κανα ραδιοφωνο που και που

3. χωρος δυσκολος για surround.. ειδικα τα 2 πίσω καθως αριστερά είναι το ενυδρείο(χωρις τοιχο απο πανω να το βαλω πανω) και δεξια το τζακι.. προς το παρον δε θα το κανω surround

4. ολοι οι πωλητες που μίλησα με αποτρεψαν να παρω 2.1 σύστημα... μου ειπαν οτι αν δεν εχω χωρο για 5.1 να βάλω τα πίσω ηχεια μαζι με τα μπροστα και οτι ετσι θα εχω καλυτερο ηχο απο 2.1 σύστημα! εσεις τι λέτε?

5. budget 400-600 αβέβαιοι καιροι γαρ


Εχω προς το παρον 2 λύσεις ετοιμες


α) Την ευκολη:
Samsung HT-C5900 480
http://www.samsung.com/gr/consumer/...dex.idx?pagetype=prd_detail&tab=specification

θεωρητικά με αυτη εχω τα παντα... αξιοπρεπές ήχο, blu-ray,3d ready, wireless ready, mkv, dts-HD,ευκολία χειρισμου λογο ενος τηλεκοντρολ με την τηλεοραση κτλ κτλ

εναλλακτικη αυτή:
PIONEER BCS-303 485
http://www.pioneer.eu/uk/products/42/100/42/BCS-303/specs.html
με σημαντικες ελλείψεις τα 2xhdmi-in , και δευτερευων το 3d

ενω αν κόψω τα 5.1 πάμε στα 367
Samsung HT-C5200


β) την "ποιοτικη??¨

1. wd tv live 110
2. YAMAHA RX-V465 287
3. Teufel Kompakt 30 180

σύνολο 577
δεν εχω blu-ray, radio, 3d κτλ αλλα αυτα τα θεωρω δευτερευων... και μπαίνουν και μετα με αγορα blu-ray player.

σημαντικότερη αμφιβολία ειναι αν θα δω διαφορα σε σχεση με τα παραπανω.. ή τελικα πανω κατω τα ιδια θα ειναι.



λοιπον κάθε γνώμη και εναλλακτικη ευπρόσδεκτη καθως είμαι ανίδεος απο αυτα.. (ουτε αν δουλευει ο ενισχυτης με τα ηχεια αυτα δεν ξερω).

προς το παρων ειμαι υπερ του C5900 καθως παω-τα παίρνω-ξεμπερδευω..ολα σε ενα νοικοκυρεμενα??



Υ.Γ. συγνώμη για το μακροσκελες ποστ!
 
Last edited:

artman

AVClub Enthusiast
30 November 2008
768
Πειραιάς
Έχουμε ακούσει βλακείες και βλακείες από άσχετους πωλητές, που κάνουν τους ειδήμονες, αλλά να βάλεις και τα 5 ηχεία μπροστά.... Είναι για ντομάτες ο τύπος.

Τα πίσω ηχεία δημιουργούν το εφφέ της κίνησης του ήχου στο χώρο. Βλέπεις ένα ελικόπτερο για παράδειγμα και το ακούς να βγαίνει από την οθόνη, να περνά πάνω από το κεφάλι σου και να χάνεται πίσω σου. Αν βάλεις μπροστά τα ηχεία, απλά θα χαλάσεις όλο τον ήχο.
Τα συστήματα 2,1 προσπαθούν να δημιουργήσουν μια αίσθηση περιβάλλοντος ήχου, με τη χρήση επεξεργαστών και αλγόριθμων. Θα ρίξω μια ματιά σε κάποια τεστ περιοδικών και θα επανέλθω.
 

artman

AVClub Enthusiast
30 November 2008
768
Πειραιάς
Με 285 ευρώ παίρνεις ένα μικρό σύστημα 2.1 , το LG HB45E, διαβάζει σκληρούς δίσκους ntfs και αναπαράγει mkv. Πήρε βραβείο eisa 2010.
Mε 465 ευρώ το 5,1 σύστημα LG HB965TZ με ακόμα περισσότερες δυνατότητες και 5 αστεράκια στο what hi-fi.
Για 3D Πας στο σύστημα ,που αναφέρεις.(της Samsung).
Αν τέλος νομίζεις ότι έχει αρχίσει να σε πιάνει το μικρόβιο ήχος-εικόνα, αγοράζεις τα ξεχωριστά μηχανήματα, που αναφέρεις, για αρχή...και στην πορεία αναβαθμίζεις.
 

stred

New member
1 November 2009
45
ευχαριστω artman

να φανταστεις οτι αυτο μου το ειπαν 3 διαφορετικοι πωλητες απο 3 διαφορετικα καταστηματα (κωτσοβολο,σκλαβενιτη,πλαισιο).. οποτε η αληθεια ειναι πως με ειχαν πείσει..

το καλο ειναι το πως το budget εχει μια ψιλοανοχη προς τα πανω καθως μολις μου ηρθε φαεινη ιδεα και συνεδεσα τα παμπαλαια και πιστα μου altec lancing xa3021 και εβαλα την τελικη σκηνη απο το matrix revolutions στο ετερο ήμιση..

η διαφορα ηταν τοσο τεραστια που το ετερο ημιση καταλαβε επιτέλους γιατι γκρινιάζω τοσο καιρο..

οποτε πήραμε σειρα προτεραιότητας απο σίτες, χυτρες,μπουφεδες,φωτιστικά και λοιπα αδιάφορα! yes! lol:2thumb22sup:

θα προσπαθησω να ανεβασω ενα σκαριφημα του χωρου.. για συμβουλες αν γινεται και ποσο καλα το 5.1 (αφου πεισαμε για την αναγκαιοτητα να εξεχει ενα ηχειο πισω απο το καναπε):firstprize:


οσο για τις προτασεις σου, να πω την αληθεια τα LG δε τα παω.. οτι εχω παρει μου εχει βγει μαπα..:furious3:
 

artman

AVClub Enthusiast
30 November 2008
768
Πειραιάς
Φίλε μου ούτε εγώ πάω την LG και δεν έχω καμία συσκευή της, αλλά με τα χρόνια οι εταιρείες αλλάζουν και έρχονται τα πάνω κάτω. Τα μοντέλα που έγραψα τα είδα σε περιοδικά να λαμβάνουν διακρίσεις, γι αυτό και τα ανέφερα.
Επειδή είμαι σίγουρος, πως τώρα που έκανες την αρχή με τη σύζυγο, δε θα αρκεστείς εύκολα σε ένα συστηματάκι και θα αρχίσεις τις αναβαθμίσεις, θα έλεγα να ξοδέψεις περισσότερα για έναν κάπως καλύτερο ενισχυτή από αυτόν που προτείνεις, να μείνεις προσωρινά με τα ηχεία που έχεις´(αν δε φτάνουν τα χρήματα) και να έχεις το νου σου στις αγγελίες του site, για ηχεία, όπου κάποια στιγμή θα κάνεις μια πολύ καλή αγορά, με λίγα χρήματα.
Αν φτάνουν τα χρήματα , πάρε για την ώρα τα ηχεία που αναφέρεις, που ειδικά για τις πίσω θέσεις είναι πολύ βολικά, αλλά σίγουρα θα αναβαθμίσεις στο μέλλον.
Επειδή έχω διδαχθεί από τα δικά μου λάθη, σου λέω ότι είναι λάθος να ξεκινάμε με ό,τι φθηνότερο (Για τον ενισχυτή μιλάω). Καλύτερα σιγά -σιγά και με κάπως καλύτερα μηχανήματα, γιατί μετά θέλουμε και κάτι παραπάνω και τελικά δίνουμε περισσότερα χρήματα, που αν τα είχαμε δώσει μαζεμένα , θα είχαμε πάρει καλύτερα πράγματα. Αν καταφέρεις να έχεις λίγη υπομονή θα χτίσεις ένα αξιόλογο σύστημα.
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
...... ολοι οι πωλητες που μίλησα με αποτρεψαν να παρω 2.1 σύστημα... μου ειπαν οτι αν δεν εχω χωρο για 5.1 να βάλω τα πίσω ηχεια μαζι με τα μπροστα και οτι ετσι θα εχω καλυτερο ηχο απο 2.1 σύστημα! εσεις τι λέτε?....

:bang: :bang: :bang:
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
4. ολοι οι πωλητες που μίλησα με αποτρεψαν να παρω 2.1 σύστημα... μου ειπαν οτι αν δεν εχω χωρο για 5.1 να βάλω τα πίσω ηχεια μαζι με τα μπροστα και οτι ετσι θα εχω καλυτερο ηχο απο 2.1 σύστημα! εσεις τι λέτε?

:flipout::flipout:..Απίστευτοι!
Ε..ρε τι λέει ο κόσμος για να πουλήσει κάτι παραπάνω!
 

artman

AVClub Enthusiast
30 November 2008
768
Πειραιάς
Έχω ακούσει άπειρες βλακείες από πωλητές,
ενταλώς άσχετους με το αντικείμενο που πουλάνε,
ή στην καλύτερη περίπτωση παραπληροφορημένους,
αλλά το πιο ωραίο το έχω ακούσει από πελάτες
και επειδή θα μπορούσε να είναι ανέκδοτο, το αναφέρω.

Ρωτάει ο πελάτης τον πωλητή, τι είναι το home cinema
(εννοώντας εκείνα τα συστηματάκια της μια συσκευής, με
τα 5 ηχειάκια). Ο πωλητής ,παραδόξως, δίνει σωστές
απαντήσεις, ο πελάτης κάνει ότι δήθεν ήξερε τις απαντήσεις,
μέχρι που ο πωλητής ξεστομίζει τη φράση "πηγαινοέρχονται οι ήχοι στο χώρο..." Η σύζυγος του πελάτη, παίρνει ένα χαζό -εκστατικό ύφος
και λέει:
"Α ναι! Πηγαινοέρχονται τα ηχεία στο χώρο!"

(τουλάχιστον , αν ήταν και μεγάλα τα ηχεία, θα έβαζε και τα κουτσούβελα πάνω και ποιος στη χάρη της).
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Κι αυτό να είπε, σου φαίνεται λογικό βρε Ντίνο; Να πεις σε κάποιον να βάλει 2 αριστερά και 2 δεξιά ηχεία;


Γίνεται με λίγη φαντασία.....και να σου πώ γιατί;; ΔΙότι αργότερα ήθελε να του πουλήσει έναν ενισχυτή με Audyssey DSX για να έχει surround wide αποκωδικοποίηση!! :flipout::flipout::flipout:

Ε ρε τί άλλο θα ακούσουμε..... :rifle:
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Κι αυτό να είπε, σου φαίνεται λογικό βρε Ντίνο; Να πεις σε κάποιον να βάλει 2 αριστερά και 2 δεξιά ηχεία;

Oχι, αλλα μηπως επροκειτω για καποιο συγκεκριμενο πακετακι (5αδα), που δεν εσπαγε. Απλα λεω για ενα ενδεχομενο. Συνδεση σε σειρα.
 
Last edited:

WolfRathmA

Senior Member
23 January 2008
692
Νίκαια
Ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις αν καποιος γνωριζει για το συστημα της LG HB965TZ.

Αυτο το συστημα δουλευει και ως ενισχυτης; Δηλαδη μπορει καποιος να συνδεσει επανω του ΠΧ ενα PS3 με HDMI και να μπορει να βγαλει τον ηχο η ειναι μονο blu-ray συσκευη αυτο που παρεχει με τα ηχεια;

Ξερουμε αν θα βγαλει πακετο με 3D Blu-Ray αντι για απλο που εχει με αυτο το πακετο;
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις αν καποιος γνωριζει για το συστημα της LG HB965TZ.

Αυτο το συστημα δουλευει και ως ενισχυτης; Δηλαδη μπορει καποιος να συνδεσει επανω του ΠΧ ενα PS3 με HDMI και να μπορει να βγαλει τον ηχο η ειναι μονο blu-ray συσκευη αυτο που παρεχει με τα ηχεια;

Αυτό είναι all in one σύστημα, δηλαδή ενισχυτής + ηχεία + BD player. Απ' ότι φαίνεται στα χαρακτηριστικά του έχει 2 εισόδους HDMI, πράγμα που σημαίνει ότι μπορείς να συνδέσεις το ps3 και ακόμη μία συσκευή (π.χ. media player). Eπίσης έχει και optical in για σύνδεση με την τηλεόραση.



Ξερουμε αν θα βγαλει πακετο με 3D Blu-Ray αντι για απλο που εχει με αυτο το πακετο;

Εχει βγάλει, αυτό.