Αγορά Ενισχυτή...

king2009

Supreme Member
5 December 2008
3,829
Γεια σας αλάνια.Ήρθε και μένα η ώρα μου να αποκτήσω έναν κανονικό ενισχυτή(είχα ένα home cinema sony dav dz100 για το οποίο ήμουν αρκετά ευχαριστημένος απλα δεν είχε οπτική για να το συνδέσω με το wd tv)...Έχω σταμπάρει αυτόν εδώ:

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/...ony-STR-DH800-Radioreceiver-7-1-STR-DH800.htm

ο οποίος είναι μέσα στο budget μου(είπαμε περίοδος κρίσης) και θα ήθελα να ρωτήσω για γνώμες σχετικά με αυτόν ή καμία πρόταση για κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά.Τι λέτε για τα λεφτά του δεν αξίζει?Τον θέλω κυρίως για ταινίες 720p/1080p(αρκετό καλό καθαρό μπάσο και λιγότερο μουσική)

Να πω ότι ο ενισχυτής θα συνδεθεί με τηλεόραση u10 μέσω hdmi 24p και με οπτική στο wd tv live ώστε να περνάει dts/dd κατευθείαν στον ενισχυτή.

Για ηχεία δεν έχω αποφασίσει κάτι ακόμα.Απλα το budget για τα ηχεία θα είναι max 500 euro(για 5.1).
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Γεια σας αλάνια.Ήρθε και μένα η ώρα μου να αποκτήσω έναν κανονικό ενισχυτή(είχα ένα home cinema sony dav dz100 για το οποίο ήμουν αρκετά ευχαριστημένος απλα δεν είχε οπτική για να το συνδέσω με το wd tv)...Έχω σταμπάρει αυτόν εδώ:

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/...ony-STR-DH800-Radioreceiver-7-1-STR-DH800.htm

ο οποίος είναι μέσα στο budget μου(είπαμε περίοδος κρίσης) και θα ήθελα να ρωτήσω για γνώμες σχετικά με αυτόν ή καμία πρόταση για κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά.Τι λέτε για τα λεφτά του δεν αξίζει?Τον θέλω κυρίως για ταινίες 720p/1080p(αρκετό καλό καθαρό μπάσο και λιγότερο μουσική)

Να πω ότι ο ενισχυτής θα συνδεθεί με τηλεόραση u10 μέσω hdmi 24p και με οπτική στο wd tv live ώστε να περνάει dts/dd κατευθείαν στον ενισχυτή.

Για ηχεία δεν έχω αποφασίσει κάτι ακόμα.Απλα το budget για τα ηχεία θα είναι max 500 euro(για 5.1).


Αν για ηχεία σκέφτεσαι να κινηθείς με κάτι σαν και αυτό :

http://www.odes.gr/index.php?page=s...ategory_id=521&option=com_virtuemart&Itemid=5

τότε ο ενισχυτής σου είναι μια χαρά.
 

king2009

Supreme Member
5 December 2008
3,829
Αν για ηχεία σκέφτεσαι να κινηθείς με κάτι σαν και αυτό :

http://www.odes.gr/index.php?page=s...ategory_id=521&option=com_virtuemart&Itemid=5

τότε ο ενισχυτής σου είναι μια χαρά.

Βασικά τα συγκεκριμένα επειδή τα έχει και το plaisio και με βολεύει η παραγγελία μεσω internet σκεφτόμουν για τα roister.Είναι και μέσα στο budget μου.
To θέμα είναι όμως πόσο καλά είναι τα συγκεκριμένα ηχεία σε ταινίες?

Θα δω διαφορά σε σχέση με αυτό το home cinema που είχα?

http://www.sony.co.uk/product/hcs-surround-kit---dvd-player/dav-dz100/tab/technicalspecs
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Ναι φίλε μου καμια σχέση το ένα με το άλλο. Η μέρα με την νύχτα. Εγώ έχω τα HT-4000 σε συνδυασμό με έναν Denon 1910 για ταινίες και όχι μόνο εγώ αλλά και όσοι έχουν δει ταινία σπίτι μου έχουν μόνο καλά λόγια να πούν για το σύστημα. Για κάποιον που είτε δεν έχει τρελές απαιτήσεις ή χαμηλό budget είναι καλή επιλογή. Περίμενε όμως και άλλες προτάσεις σχετικά....

Το πόσο καλύτερα θα αποδίδει είναι κάτι που μόνο εσύ μπορείς να κρίνεις ακούγοντάς το,συν το ότι δεν έχω ακούσει τον συνδυασμό της Sony. Αλλά φίλος μοπυ που έχει αντίστοιχο all-in-one της LG παραδέχτηκε ότι τα roister είναι καλύτερα.

Βεβαια για μουσική δεν τραβάνε με τίποτα.....
 

king2009

Supreme Member
5 December 2008
3,829
Ναι φίλε μου καμια σχέση το ένα με το άλλο. Η μέρα με την νύχτα. Εγώ έχω τα HT-4000 σε συνδυασμό με έναν Denon 1910 για ταινίες και όχι μόνο εγώ αλλά και όσοι έχουν δει ταινία σπίτι μου έχουν μόνο καλά λόγια να πούν για το σύστημα. Για κάποιον που είτε δεν έχει τρελές απαιτήσεις ή χαμηλό budget είναι καλή επιλογή. Περίμενε όμως και άλλες προτάσεις σχετικά....

Το πόσο καλύτερα θα αποδίδει είναι κάτι που μόνο εσύ μπορείς να κρίνεις ακούγοντάς το,συν το ότι δεν έχω ακούσει τον συνδυασμό της Sony. Αλλά φίλος μοπυ που έχει αντίστοιχο all-in-one της LG παραδέχτηκε ότι τα roister είναι καλύτερα.

Βεβαια για μουσική δεν τραβάνε με τίποτα.....

Να σε καλά οπότε παίζει να ανεβώ λιγάκι ακόμα στα ηχεία για τα HT-4000.Μπορει να μην έχω denon αλλά ελπίζω ότι ο sony θα κάνει τη δουλειά του αξιοπρεπέστατα.Είχα σκεφτεί για all-in-one πακέτο όπως αυτό που είχα αλλά παντού διαβάζω ότι δεν πιάνουν μια μπροστά σε ξεχωριστό ενισχυτή/ηχεία.Όσο αφορά για τη μουσική να φανταστείς το dav dz100 που είχα έσπερνε είχε δυνατό μπάσο και καθαρή μουσική μέχρι ένα όριο db.Ανυπομονώ να δω τη διαφορά σε αυτό και στα roister.Επίσης ο ενισχυτής υποστηρίζει και τα νέα πρότυπα DTS-HD και True-hd οπότε για μελλοντική αναβάθμιση player είναι ότι πρέπει.

Κάτι τελευταίο:

Σύνδεση tv με hdmi στον ενισχυτή και ξανά hdmi στο media player θα δω διαφορά στην εικόνα αν περνάει απο τον ενισχυτή ως 1080p 24p?Η απλά θα το έχω όπως τώρα(tv-media player με hdmi)?Και απλώς θα συνδέσω με οπτική τον ενισχυτή.
 

nikos_f3n

New member
12 October 2010
65
Δραμα
Εγω παντος προχθες παρελαβα τον yamaha rx v465 5x105 και pre out για 7.1, Εγω συνδεσα τα logitech μου εκει και παιζουν τζαμι, δεν εχω κανενα παραπονο ακομα, μαλιστα δεν εχει κανα προβλημα και με τα heco 500 μου που ειναι στα 4ohm και ειχα καποιες αμφιβολιες αλλα ολα καλα, και απο δυναμη δεν ξεφουσκωνει πουθενα μεχρι στιγμης, δεν τον εχω τεντωσει κιολας γιατι ειναι και καινουργια τα ηχεια, δες τον παντως η και τον rx v467 που ειναι καινουργιος και εχει και hdmi 1.4
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Να σε καλά οπότε παίζει να ανεβώ λιγάκι ακόμα στα ηχεία για τα HT-4000.Μπορει να μην έχω denon αλλά ελπίζω ότι ο sony θα κάνει τη δουλειά του αξιοπρεπέστατα.Είχα σκεφτεί για all-in-one πακέτο όπως αυτό που είχα αλλά παντού διαβάζω ότι δεν πιάνουν μια μπροστά σε ξεχωριστό ενισχυτή/ηχεία.Όσο αφορά για τη μουσική να φανταστείς το dav dz100 που είχα έσπερνε είχε δυνατό μπάσο και καθαρή μουσική μέχρι ένα όριο db.Ανυπομονώ να δω τη διαφορά σε αυτό και στα roister.Επίσης ο ενισχυτής υποστηρίζει και τα νέα πρότυπα DTS-HD και True-hd οπότε για μελλοντική αναβάθμιση player είναι ότι πρέπει.

Κάτι τελευταίο:

Σύνδεση tv με hdmi στον ενισχυτή και ξανά hdmi στο media player θα δω διαφορά στην εικόνα αν περνάει απο τον ενισχυτή ως 1080p 24p?Η απλά θα το έχω όπως τώρα(tv-media player με hdmi)?Και απλώς θα συνδέσω με οπτική τον ενισχυτή.

Ο Sony και ο Denon είναι περίπου στα ίδια από πλευράς spec οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα.... Το μόνο που αλλάζει μεταξύ των δύο Roister είναι το sub, οπότε ανάλογα και με τον χώρο σου κινείσαι σε ποια από τα δύο θα κατασταλάξεις

Οσον αφορά τις συνδέσεις. Σωστά τα λές όσον αφορά τα HDMI αλλά το spec 1080p/24 είναι καθαρά θέμα πηγής και όχι ενισχυτή. Αν δεν μπορεί ο media player που έχεις να δώσει έτοιμο σήμα 1080p/24, τότε ο ενισχυτής σου δεν θα σου το δώσει.

Το μόνο που μπορεί να κάνει ο ενισχυτής είναι καλύτερο upscale της εικόνας που δέχεται από το media player και στέλνει στην τηλεόραση, και αυτό μέχρι 1080p....Επαναλαμβάνω ότι αν δεν μπορεί ο media player που έχεις να δώσει έτοιμο σήμα 1080p/24, τότε ο ενισχυτής σου δεν θα σου το δώσει.
 

king2009

Supreme Member
5 December 2008
3,829
Ο Sony και ο Denon είναι περίπου στα ίδια από πλευράς spec οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα.... Το μόνο που αλλάζει μεταξύ των δύο Roister είναι το sub, οπότε ανάλογα και με τον χώρο σου κινείσαι σε ποια από τα δύο θα κατασταλάξεις

Οσον αφορά τις συνδέσεις. Σωστά τα λές όσον αφορά τα HDMI αλλά το spec 1080p/24 είναι καθαρά θέμα πηγής και όχι ενισχυτή. Αν δεν μπορεί ο media player που έχεις να δώσει έτοιμο σήμα 1080p/24, τότε ο ενισχυτής σου δεν θα σου το δώσει.

Το μόνο που μπορεί να κάνει ο ενισχυτής είναι καλύτερο upscale της εικόνας που δέχεται από το media player και στέλνει στην τηλεόραση, και αυτό μέχρι 1080p....Επαναλαμβάνω ότι αν δεν μπορεί ο media player που έχεις να δώσει έτοιμο σήμα 1080p/24, τότε ο ενισχυτής σου δεν θα σου το δώσει.

Το media player είναι το wd tv live που έχει 1080p 24p οπότε δεν χρειάζεται hdmi απο τηλεόραση στον ενισχυτή(θα φεύγει κατευθείαν απο το wd στην tv.Πιο δυνατό sub θα έχει το 4000 σωστά(θέλω δυνατό και καθαρό μπάσο)?Απλά ξεφεύγει λιγάκι του budget αλλά χαλάλι τα κόβω και πιο designata.

Να πω ότι τον ενισχυτή τον παρήγγειλα πρίν λίγο εφόσον στο skroutz ξεκινάει απο τα 380 euro είναι καλή ευκαιρία στο plaisio.

Για τα ηχεία το πλαισιο έχει μόνο τα 3300.Τα 4000 απο που μπορώ να τα παραγγείλω online?Κάπου αξιόπιστα όπως το plaisio και σε γενικά καλη τιμή?

Διαβάζω ότι δεν είναι καλά στην μουσική αλλά εφόσον τα dav dz100 με κάλυπταν πιστεύω δεν θα έχω πρόβλημα με αυτά.
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Το media player είναι το wd tv live που έχει 1080p 24p οπότε δεν χρειάζεται hdmi απο τηλεόραση στον ενισχυτή(θα φεύγει κατευθείαν απο το wd στην tv.Πιο δυνατό sub θα έχει το 4000 σωστά(θέλω δυνατό και καθαρό μπάσο)?Απλά ξεφεύγει λιγάκι του budget αλλά χαλάλι τα κόβω και πιο designata.

Να πω ότι τον ενισχυτή τον παρήγγειλα πρίν λίγο εφόσον στο skroutz ξεκινάει απο τα 380 euro είναι καλή ευκαιρία στο plaisio.

Για τα ηχεία το πλαισιο έχει μόνο τα 3300.Τα 4000 απο που μπορώ να τα παραγγείλω online?Κάπου αξιόπιστα όπως το plaisio και σε γενικά καλη τιμή?

Διαβάζω ότι δεν είναι καλά στην μουσική αλλά εφόσον τα dav dz100 με κάλυπταν πιστεύω δεν θα έχω πρόβλημα με αυτά.

H διαφορά μεταξύ των ΗΤ-3300 και ΗΤ-4000 είναι όντως το design. Tα ΗΤ-4000 έρχονται σε piano black και για σαλόνι κάθονται πολύ καλά.

Ναι τα Ητ-4000 υστερούν σε μουσική αναπαραγωγή. Στο είπα και εγώ. Αν δεν σε ενδιαφέρει πάρα πολύ το μουσικό μέρος τότε είναι καλή αγορά.

Τώρα για το πού μπορείς να τα παραγγείλεις μόνο o skroutz. Εγω πήγα κατ ευθείαν στις Ωδές, τα άκουσα και τα παρείγγειλα.

Συνδέσεις : Ενα HDMI από το player στον ενισχυτή και ένα HDMI από τον ενισχυτή στην τηλεόραση. Με οποιοδήποτε άλλο τρόπο θα χάσεις είτε σε ποιότητα εικόνας είτε σε ήχο...
 

king2009

Supreme Member
5 December 2008
3,829
H διαφορά μεταξύ των ΗΤ-3300 και ΗΤ-4000 είναι όντως το design. Tα ΗΤ-4000 έρχονται σε piano black και για σαλόνι κάθονται πολύ καλά.

Ναι τα Ητ-4000 υστερούν σε μουσική αναπαραγωγή. Στο είπα και εγώ. Αν δεν σε ενδιαφέρει πάρα πολύ το μουσικό μέρος τότε είναι καλή αγορά.

Τώρα για το πού μπορείς να τα παραγγείλεις μόνο o skroutz. Εγω πήγα κατ ευθείαν στις Ωδές, τα άκουσα και τα παρείγγειλα.

Συνδέσεις : Ενα HDMI από το player στον ενισχυτή και ένα HDMI από τον ενισχυτή στην τηλεόραση. Με οποιοδήποτε άλλο τρόπο θα χάσεις είτε σε ποιότητα εικόνας είτε σε ήχο...

Τα Ητ-4000 υστερούν σε μουσική αναπαραγωγή το ιδιο και τα Ητ-3300?Η είναι καλύτερα στη μουσική?

Όσον αφορά τις συνδέσεις ένα hdmi απο το player στον ενισχυτή και απο τον ενισχυτή στην τηλεόραση είναι αναγκαίο?Οπτική δεν χρειάζεται?Θα περνάει dts/dd/dts-hd απο το hdmi του media player στον ενισχυτή?

Εγω πίστευα ότι ένα hdmi απο το media player στην τηλεόραση θα δώσει εικόνα 1080p 24p εφόσον υποστηρίζει το player και η τηλεόραση και μία οπτική απο το media player στον ενισχυτή θα δώσει dts/dd.Γίνεται χωρίς οπτική απο το hdmi του player να περνάει ήχος+εικόνα στον ενισχυτή και απο εκεί θα πηγαίνει ο ήχος στα ηχεία και η εικόνα στην τηλεόραση?
 

king2009

Supreme Member
5 December 2008
3,829
Edit:

Παίζει να παρήγγειλα το τελευταίο κομμάτι παιδιά γιατί απο το site του plaisiou έχει φύγει η προσφορά.
 

SERGIOSK

AVClub Enthusiast
3 January 2008
825
Athens
Φίλε μου εγώ που πρόσφατα απέκτησα ενισχυτή (Denon 2310) και έχουμε το ίδιο player δεν εχω χρησιμοποιήσει οπτική
Hdmi από τηλ σε ενισχυτή και hdmi apo live σε ενισχυτή
Απλά αλλάζεις στο Live την ρύθμιση του ήχου από Stereo-digital και αποκωδικοποιεί ο ενισχυτής τα φορμά του ήχου και βλέπεις και στην οθόνη του ενισχυτή τι γίνεται
Δυστυχώς dts-hd δεν το υποστηρίζει το live και θα το βλέπεις ως απλό dts

Διαφορά στην εικόνα δεν είδα με τον ενισχυτή Στον ήχο είναι το party :Banane0:
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Βαλε hdmi κατευθειαν στην tv αν θες και οπτικη απο το wd στον ενισχυτη, οπως σου ειπαν το media player δεν υποστηριζει τα νεα hd φορμα οποτε και με την οπτικη μια χαρα θ' ακους.

Αν μελλοντικα βαλεις κι ενα bluray player (οπως λες γι αναβαθμιση) αυτο με hdmi στον ενισχυτη σου κι απο κει μετα στην tv (για ν' ακους και τα νεα φορμα ηχου)...
 

king2009

Supreme Member
5 December 2008
3,829
Φίλε μου εγώ που πρόσφατα απέκτησα ενισχυτή (Denon 2310) και έχουμε το ίδιο player δεν εχω χρησιμοποιήσει οπτική
Hdmi από τηλ σε ενισχυτή και hdmi apo live σε ενισχυτή
Απλά αλλάζεις στο Live την ρύθμιση του ήχου από Stereo-digital και αποκωδικοποιεί ο ενισχυτής τα φορμά του ήχου και βλέπεις και στην οθόνη του ενισχυτή τι γίνεται
Δυστυχώς dts-hd δεν το υποστηρίζει το live και θα το βλέπεις ως απλό dts

Διαφορά στην εικόνα δεν είδα με τον ενισχυτή Στον ήχο είναι το party :Banane0:

Βαλε hdmi κατευθειαν στην tv αν θες και οπτικη απο το wd στον ενισχυτη, οπως σου ειπαν το media player δεν υποστηριζει τα νεα hd φορμα οποτε και με την οπτικη μια χαρα θ' ακους.

Αν μελλοντικα βαλεις κι ενα bluray player (οπως λες γι αναβαθμιση) αυτο με hdmi στον ενισχυτη σου κι απο κει μετα στην tv (για ν' ακους και τα νεα φορμα ηχου)...




Εφόσον δεν υποστηρίζει το wd τα DTS-HD και True-hd μπορώ να κάνω και τα 2 που προτείνετε.Είτε hdmi απο wd στην τηλεόραση και optical στον ενισχυτή ή απο το wd hdmi στον ενισχυτή και απο τον ενισχυτή hdmi στην τηλεόραση.

Μια ερώτηση:

Υπάρχει διαφορά στην ποιότητα ήχουν μεταξύ οπτικής και hdmi?Να δω τι καλώδιο να αγοράσω και πως να τα συνδέσω.

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις απλά θέλω να πάνε όλα τέλεια και να έχω όσο το δυνατόν καλύτερη εικόνα και ποιότητα ήχου...
 

SERGIOSK

AVClub Enthusiast
3 January 2008
825
Athens
Θα σου πρότεινα hdmi γιατί υπάρχουν αρχεία που το live περνάει true hd
Ενα hdmi παραπάνω δεν πάει χαμένο
 

king2009

Supreme Member
5 December 2008
3,829
Θα σου πρότεινα hdmi γιατί υπάρχουν αρχεία που το live περνάει true hd
Ενα hdmi παραπάνω δεν πάει χαμένο

Οπότε χτυπάω ένα hdmi καλώδιο ακόμα και είμαι οκ.
Απλά για να έχω και ήχο απο την τηλεόραση στα ηχεία χρειάζεται οπτική απο την tv στον ενισχυτή σωστα?
Το hdmi στέλνει εικόνα αλλά δεν μπορεί να δεχθεί σωστά?
 

king2009

Supreme Member
5 December 2008
3,829

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Ερώτηση παιδιά:

Πως γίνεται ο ενισχυτής να είναι 7χ100 και τα ηχεία να είναι 140 το ένα και το woofer 150?Θα μπορεί ο ενισχυτής να τα σηκώσει η όχι?

Μην δίνεις σημασία σε παραπλανητικά νούμερα, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στο συνδυασμό του συγκεκριμένου ενισχυτή με τα συγκεκριμένα ηχεία.
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Edit:

Ερώτηση παιδιά:

Πως γίνεται ο ενισχυτής να είναι 7χ100 και τα ηχεία να είναι 140 το ένα και το woofer 150?Θα μπορεί ο ενισχυτής να τα σηκώσει η όχι?

watt http://www.pixmania.gr/gr/gr/030742...aXJlPXNrcm91dHomQ29kZVByb21vPW91aQ#tech-specs


http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/...OISTER-HT-3300-BLACK-SPEAKERS-5-1-HT-3300.htm

Ολες οι μετρήσεις για τα ηχεία είναι σε ιδανικές συνθήκες που σχεδόν ποτέ δεν θα προκύψουν στο σύνολό τους. Οπως και για τον ενισχυτή φυσικά οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα για το ταίριασμα...

Οσο για το woofer, αυτό είναι ενεργό, έχει δλδ δικό του ενισχυτή και δεν χρειάζεται να το οδηγήσει ο ενισχυτής, μόνο τις συχνότητες να του στέλνει...