Βοήθεια για σύστημα 5.1 της Μonitor Audio

cp78

New member
3 November 2010
17
Καλησπέρα σε όλους από ένα νέο μέλος στο forum!

Μετά από πολύ σκέψη, ακρόαση και διάβασμα στο internet, προσανατολίζομαι στην Monitor Audio για το home cinema που θέλω να στήσω στο χώρο μου. Για μπροστινά ηχεία θα επιλέξω τα RX6, καθώς απ' όσο άκουσα πιστεύω ότι θα με καλύψουν απόλυτα και μουσικά (σ.σ.: δεκτές όποιες ενστάσεις από πιο έμπειρους. Είναι το πρώτο μου και εντελώς άπειρος στα θέματα Hi-Fi και Home Cinema).

Λόγω περιορισμένου budget, σκέφτομαι τα υπόλοιπα ηχεία (κεντρικό, sub, και δορυφόροι) του συστήματος να είναι από την Bronze σειρά της Monitor Audio την BX ή και την παλιότερη BR.
Θα με καλύψουν στις ταινίες ή να ξηλωθώ, να πάρω και τα υπόλοιπα από τη σειρά RX και να μην πειραματιστώ;

Επίσης, ποιος Pioneer θα οδηγήσει καλύτερα τα ηχεία; Ο νέος VSX-2020-K είναι αρκετός;

Ευχαριστώ πολύ,
για το χρόνο και τις γνώσεις που θα διαθέσετε!!!!
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Να προτιμήσεις και το κεντρικό να είναι της σειράς RX. Τα surround ας είναι και άλλης φθηνότερης σειράς π.χ. Bronze

Ο VSX-2020 θα τα οδηγήσει ικανοποιητικά.


Υ.Γ. Καλώς ήρθες!
 

fran

Established Member
20 October 2007
179
Φίλε cp78 καλώς ήρθες στο forum. Οι φίλοι εδώ έχουν πολλές γνώσεις και διάθεση να σε βοηθήσουν σε κάθε απορία σου όπως έχουν βοηθήσει και εμένα πολλές φορές.

Πριν λίγο καιρό ήμουν και εγώ στην ίδια θέση αναζητώντας ηχεία και ενισχυτή και τελικά κατέληξα στα ηχεία που τείνεις να επιλέξεις.

Στο budget που κινείσαι υπάρχουν και άλλες επιλογές εξίσου καλές και πιθανότατα καλύτερες. Για μένα σημαντικό ρόλο έπαιξε (αφού τα άκουσα βέβαια και μου άρεσαν) το γεγονός ότι έχουν τα bass reflex μπροστά λόγω του μικρού χώρου ακρόασης. Αν σε ενδιαφέρουν περισσότερα μπορείς να διαβάσεις εδώ για τη δική μου περίπτωση: http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=65487

Νομίζω ότι πολύ καλά κάνεις και δίνεις έμφαση στα μπροστινά ηχεία και όπως σου έγραψε ο Κώστας να πάρεις και το κεντρικό της ίδιας σειράς.

Προσωπικά έχω μείνει απίστευτα ευχαριστημένος και από τον ενισχυτή και από τα ηχεία και δυσκολεύομαι πλέον να ξεκολλήσω από το σαλόνι. Ακούω ξανά πάρα πολύ μουσική και προτιμώ να έχω τον ενισχυτή σε direct mode, σε στερεοφωνικό πρόγραμμα χωρίς καμία περαιτέρω επεξεργασία οπότε όντως τα εμπρός ηχεία είναι πολύ σημαντικά. Για surround χαλαρά νομίζω μπορείς να πάρεις παλαιότερης σειράς, μια χαρά θα είσαι.

Τα ηχεία τα οδηγεί λίγο μεγαλύτερος ενισχυτής της Pionneer σε σχέση με αυτόν που σκοπεύεις να αγοράσεις, ο LX-73 και μέχρι σήμερα δεν έχω τολμήσει να τον τερματίσω. Τα οδηγεί άνετα, σε μεγάλες εντάσεις χωρίς παραμόρφωση ή αίσθηση δυσφορίας, ίσα ίσα που σε πωρώνει να δώσεις παραπάνω. Υπενθυμίζω πάντα ότι ο χώρος ακρόασης είναι σχετικά μικρός και μη ιδανικός.

Επειδή είμαι αρχάριος στο θέμα πιστεύω ότι οι συμβουλές και επισημάνσεις των φίλων εδώ θα σου δώσουν καλύτερη εικόνα για να σε βοηθήσουν στην επιλογή σου.

Καλή αναζήτηση και καλές αγορές.