Εναλαγή Οθόνης & Βιντεοπροβολέα απο ATI Catalyst

Γιώργος Μ

New member
23 June 2006
17
Είχα μια αναλογική οθόνη και ένα DVI βιντεοπροβολέα σε μια ΑΤΙ radeon 9600. Ολα καλά!
'Οποτε ήθελα να δω κανένα "εργάκι" και να χρησιμοποιήσω τον προβολέα, έκανα εναλλαγή με τους Οmega drivers της κάρτας: έστελνα το σήμα στον προβολέα και έσβηνα ταυτόχρονα την οθόνη που δεν είχε πιά σήμα.

Η οθόνη πάλιωσε και αντικαταστάθηκε απο νέα με σύνδεση DVI. Αντικαταστάθηκε και η κάρτα γραφικών με νέα ΑΤΙ Randeon X1600 που έχει 2 DVI εξόδους, συνδέθηκαν, φορτώθηκαν οι τελευταίοι Catalyst drivers και προσπαθώ να εναλλάσσω την οθόνη με τον προβολέα

Δυστυχώς δουλεύουν και τα δυο ταυτόχρονα!
Οταν επιλέγω την οθόνη, η "επιφάνειας εργασίας" των windows επεκτείνεται και στον προβολέα! Οταν επιλέγω τον προβολέα η προέκταση της επιφάνειας εργασίας επεκτείνεται και στην οθόνη

Παρα τις προσπάθειες μου, κάποιων ωρών, δεν κατάφερα όταν βλέπω τον προβολέα να μην έχει σήμα και να σβήνει η οθονη

Απο το catalyst control center / display manager κάνω dedect display και μόλις δει τον προβολέα, τον "σέρνω" σαν secondary και τον ενεργοποιώ με όλους τους δυνατούς τρόπους (clone, extension κλπ)

Αν κάποιος ξέρει απο Catalyst, τον παρακαλώ να μου πει πως θα τα καταφέρω

Ευχαριστώ
Γιώργος
 

bros400pgm

AVClub Enthusiast
Δεν εχω ati αλλα θα προσπαθησω να βοπηθησω.

πρωτα απ'ολα θα βαλεις τα monitor να δουλευουν σε single display.

Mετα προσπαθησε να βρεις κατι που να λεει για τα desktop, για οθονες, εναλλαγη οθονων !!!!!!!!!

Λογικα κατι θα υπαρχει, και ισως να σου λεει για καποιο shrοtcut, δηλαδη να ορισεις εσυ εναν συνδυασμο πληκτρων , οπου πατωντας τον να εναλλασεις μεταξυ των dispaly.
 
17 June 2006
1,443
Άλιμος
Είχα μια αναλογική οθόνη και ένα DVI βιντεοπροβολέα σε μια ΑΤΙ radeon 9600. Ολα καλά!
'Οποτε ήθελα να δω κανένα "εργάκι" και να χρησιμοποιήσω τον προβολέα, έκανα εναλλαγή με τους Οmega drivers της κάρτας: έστελνα το σήμα στον προβολέα και έσβηνα ταυτόχρονα την οθόνη που δεν είχε πιά σήμα.

Η οθόνη πάλιωσε και αντικαταστάθηκε απο νέα με σύνδεση DVI. Αντικαταστάθηκε και η κάρτα γραφικών με νέα ΑΤΙ Randeon X1600 που έχει 2 DVI εξόδους, συνδέθηκαν, φορτώθηκαν οι τελευταίοι Catalyst drivers και προσπαθώ να εναλλάσσω την οθόνη με τον προβολέα

Δυστυχώς δουλεύουν και τα δυο ταυτόχρονα!
Οταν επιλέγω την οθόνη, η "επιφάνειας εργασίας" των windows επεκτείνεται και στον προβολέα! Οταν επιλέγω τον προβολέα η προέκταση της επιφάνειας εργασίας επεκτείνεται και στην οθόνη

Παρα τις προσπάθειες μου, κάποιων ωρών, δεν κατάφερα όταν βλέπω τον προβολέα να μην έχει σήμα και να σβήνει η οθονη

Απο το catalyst control center / display manager κάνω dedect display και μόλις δει τον προβολέα, τον "σέρνω" σαν secondary και τον ενεργοποιώ με όλους τους δυνατούς τρόπους (clone, extension κλπ)

Αν κάποιος ξέρει απο Catalyst, τον παρακαλώ να μου πει πως θα τα καταφέρω

Ευχαριστώ
Γιώργος

Τον "σέρνεις" πάνω στην ήδη ενεργή οθόνη και σου βγάζει επιλογή "εναλλαγής" οθονών. Αυτή είναι η σωστή διαδικασία για αυτό που θέλεις.
Τώρα, για να είναι πιό αυτόματος ο τρόπος, φτιάχνεις ένα προφίλ με την μία οθόνη, και του ορίζεις έναν συνδιασμο πλήκτρων για ενεργοποίηση (CTRL+F12 κτλ.). Μετά για την άλλη οθόνη τα ίδια και θα ενεργοποιείς τα προφίλ μέσω πληκτρολογίου.
Τα προφίλ τα φτιάχνεις απο πάνω-πάνω στο Catalyst Control Center.

ΥΓ: Γράφω απο ΗΥ με Ματροξ κάρτα και δεν θυμάμαι και ακριβώς ονόματα....
 

Γιώργος Μ

New member
23 June 2006
17
Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις σας

Το λάθος μου ήταν ότι "έσερνα" το εικονίδιο του προβολέα ΔΙΠΛΆ και όχι ΠΑΝΩ στο εικονίδιο της οθόνης του PC

Παιδευόμουνα γι'αυτο επι 3 απογευματα και ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ιδιαίτερα τον Κυριάκο που βρήκε την λυση και με ... γλυτωσε

-------------------------------------------------------------------------

Δυστυχώς η χαρά μου εχει μεινει μιση διοτι τώρα πλέον δεν λειτουργεί το POWER STRIP, αν και εγκαταστημενο κανονικα.
Τρέχει αλλά δεν επιδρα με κανένα τρόπο στις αναλύσεις. Είτε το ρυθμίσεις είτε όχι είναι το ίδιο πράγμα! Και το advance timing options δεν ανοιγει.
Αρα νεος κυκλος αναζητησεων κλπ

Αυτοί που λένε για τα PC, ότι "αν κάτι λειτουργεί ΜΗΝ το πειράζεις" είναι σοφοί ανθρωποι

Ευχαριστώ
Γιώργος
 
17 June 2006
1,443
Άλιμος
Αφού απεγκαταστήσεις το powerstrip που έχεις, κατέβασε το 3.73 και δες αν έχεις πρόβλημα. Υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα το edid του μόνιτόρ σου. Δές τι γίνεται με το powerstrip 3.73 και τα λέμε......