Ακουστικά για Ταινίες/Gaming - Είτε Δικάναλα (Stereo) είτε Πολυκάναλα (5.1 & 7.1)

AS Mocca

Supreme Member
19 June 2006
4,805
Athens
Χρειάζομαι να πάρω δώρο στον αδερφό γιατί παντρεύεται και μέσα σε όλα θέλω να του πάρω και ακουστικά για να παίζει με το XBOX 360.

Προδιαγραφές:

- Ασύρματα
- Dolby
- Μικρόφωνο
- Σύνδεση με XBOX 360

Βοηθήστε γιατί έχω χαθεί στο internet :damnyou:
 
Last edited by a moderator:

soprano

Established Member
8 January 2011
166
Re: Ακουστικά για Console Gaming

Φαίνονται πολύ καλά αλλά δεν είναι λίγο ακριβά?!
 

optimus prime

AVClub Enthusiast
11 November 2010
717
Saving Cybertron....
Re: Ακουστικά για Console Gaming

Για την δουλεια που τα θες τα Turtle Βeach παιζουν και τα Triton..
Xωρις να τα εχω ακουσει διαβασα σε reviews χρηστων οτι εχουν μεγαλη ενταση και δυνατο μπασο σε σχεση με τα Triton τα οποια συνδεονται σε ενισχυτη με καλωδια το οποιο εγω θεωρω σπαστικο απο την στιγμη που αγοραζεις ασυρματα ακουστικα.
Επισης λενε οτι επειδη ειναι βαρια γινονται κουραστικα πανω στην πρωτη ωρα πραγμα που δεν συμβαδιζει με πολυωρο gaming..
Aρα για μενα +1 για τα Turtle Βeach....
 

giorgosp

New member
10 October 2011
29
5.1 headphones

Καλησπέρα παιδιά
Το σκέφτομαι για ακουστικά 5.1 για το pc και κυρίως για ταινίες οπότε θέλω πραγματικό ήχο 5.1 κι όχι surround emulator που αναφέρουν κάποια...

Είμαι ανάμεσα στα Roccat Kave http://www.roccat.org/Products/Gaming-Sound/ROCCAT-Kave-5-1 και Cooler Master Sirus http://www.coolermaster.it/product.php?product_id=6713

Να πω επίσης ότι το budget κυμαίνεται γύρω στα 100 ευρώ.
Θα το εκτιμούσα αν έχει κάποιος "ειδικός" την καλοσύνη να με διαφωτίσει ποιο από τα παραπάνω ακουστικά να επιλέξω ή όποιο άλλο έχει υπόψην του/δοκιμασμένο.

Ευχαριστώ πολύ!
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: headphones

Δύσκολα να βρεις κάποιον που να έχει κάνει συγκριτικό σε μπόλικα 5.1 ακουστικά. Ένα φιλαράκι χρησιμοποιεί τα Sharkoon true 5.1 digital για gaming και τα θεωρεί απαραίτητο αξεσουάρ για τις online μάχες του, αλλά από όσο μου είχε πει δεν είναι ικανοποιημένος από καμία άλλη χρήση πέραν του gaming.

Οπότε ας δούμε features και παραμέτρους.

Υπάρχουν δυο μεγάλες κατηγορίες στα 5.1 ακουστικά για PC/Consoles
Με αναλογική σύνδεση και με ψηφιακή σύνδεση (συνήθως DD 2.0, DD 5.1, Dolby Pro Logic)

Τα roccat είναι πιο οικονομικά και μόνο αναλογικής σύνδεσης οπότε έχε υπόψη σου ότι θα επηρεαστούν από την ποιότητα της κάρτας ήχου σου.
Τα CM δίνουν και τις δύο επιλογές άρα είναι και πιο ακριβά. Σίγουρα η αναλογική σύνδεση έχει την δυνατότητα να δώσει καλύτερο ήχο εάν έχεις και καλή κάρτα. Ενώ το volume control δε λειτουργεί εάν τα συνδέσεις αναλογικά στην κάρτα ήχου σου! ( http://xsreviews.co.uk/reviews/peripherals/cooler-master-sirus-gaming-headset/3/ )

Προσωπικά είμαι οπαδός και πελάτης τόσο της CM όσο και της Roccat. Το πακέτο της roccat μου φαίνεται λίγο πιο ελκυστικό ως πιο οικονομικό (και έχω και κάρτα ήχου). Εργονομικά επίσης άριστο αλλά τα CM έχουν υφασμάτινα μαξιλαράκια (και ανταλλακτικά πλαστικά) σε αντίθεση με το Roccat, παρόλα αυτά δύσκολο να πει κάποιος ποια θα βολεύουν περισσότερο τα δικά σου αυτιά. Ενω τα roccat διπλώνουν κιόλας για πιο εύκολη μεταφορά και αποθήκευση.

Για ταινίες φαντάζομαι αναλογική σύνδεση θα χρησιμοποιείς καθώς dts δεν βλέπω να υποστηρίζουν ακουστικά αυτής της κατηγορίας.

Γενικά σε αυτή την κατηγορία 5.1 ακουστικών δε πρέπει να έχεις μεγάλες απαιτήσεις ούτε στα μπάσα τους ούτε στη μουσική τους ποιότητα.

Μακάρι να έβρισκες demo να τα δοκιμάσεις. Αλλά ως συνήθως ούτε demo βρίσκει κανείς, ούτε μπορεί να εμπιστευθεί τα review στο net. Ειδικά σε τέτοια αξεσουάρ που είναι κύρια για gamers, οι reviewers πάντα υπερβάλουν για την ποιότητα των περιφερικών, και δε ξέρεις ποιον να εμπιστευθείς.

Σε κάθε περίπτωση τσέκαρε και κάνα κανονικό δικάναλο ακουστικό, πιθανά για ταινίες να μη σου λείπει τόσο το 5.1 όσο η ποιότητα του ήχου η καθαρή μεσαία περιοχή για τους διαλόγους, το χαμιλό μπάσο κ.ο.κ. Τα παραπάνω 5.1 φοβάμαι ότι έχουν κοινό τους Gamers και όχι τους videophiles / audiophiles.
 
Last edited:

giorgosp

New member
10 October 2011
29
Re: headphones

Καλημέρα tmjuju
Όπως είπες και εσύ, κλίνω περισσότερο προς τα Roccat τα οποία θα συνδεθούν σε κάρτα ήχου Asus Xonar DG 5.1, επομένως ποιοτική ηχητική πηγή.
Εκείνο που με προβληματίζει με 5.1 ακουστικά είναι η απόδοση του κεντρικού καναλιού στους (καθαρούς και δυνατούς) διαλόγους. Μόνη σίγουρη επιβεβαίωση για την ποιότητα τους θα ήταν η συμβουλή κάποιου φίλου που τυχαίνει να έχει τα Roccat Kave αλλά και οποιοδήποτε άλλο ζευγάρι που δεν ξεφεύγει στην τιμή. Από δικάναλα ακουστικά δεν έχω παράπονο, αλλά ψάχνω το 3D εφέ των πολυκάναλων.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: headphones

Με την άδεια σου, θα μετακινήσω τα μηνύματα μας σε νέο νήμα για να μη χαθούν εδώ – μιας και ασχολούνται με 5.1 ακουστικά.

Το roccat kone είναι πολύ καλό Mouse – έτσι γνώρισα προσωπικά την εταιρία.

Τα sharkoon θεωρώ ότι καλα κάνεις και τα αποφεύγεις…

Κάνα παίγνιο δεν παίζεις? Ένα ναι τότε είναι άλλος ένας λόγος που δικαιολογεί την αγορά τους.

Και εφόσον κάνεις και μια σχετική οικονομία αποφεύγοντας τα ψηφιακά θεωρώ ότι στην τελική –αν δε μείνεις ικανοποιημένος - άντε να τα δώσεις δώρο σε κάνα ανιψάκι που παίζει παίγνια ή να τα δώσεις σε αγγελία μεταχειρισμένα.

Φυσικά όλα αυτά είναι δικαιολογίες εφόσον δεν είναι δυνατό να βρεθούν για ακρόαση. Δες μη τυχών και μπορείς να τα βρεις από προμηθευτή που δέχεται επιστροφή εντός Χ ημερών … αν και αυτό έπρεπε να το δέχονται όλοι…
 

giorgosp

New member
10 October 2011
29
Re: headphones

Με την άδεια σου, θα μετακινήσω τα μηνύματα μας σε νέο νήμα για να μη χαθούν εδώ – μιας και ασχολούνται με 5.1 ακουστικά.

Θα ήταν πολύ χρήσιμο νομίζω να δημιουργηθεί νέο νήμα σχετικό με 5.1 ακουστικά. Έτσι θα υπήρχαν συγκεντρωμένες όλες οι σχετικές πληροφορίες.

Με gaming λίγο ασχολούμαι, επομένως δεν θα ήταν λόγος ώστε να προβώ στην αγορά τους.

Το ιδιαίτερο που πιστεύω ότι έχουν τα Roccat είναι η κεκλιμένη τοποθέτηση των ηχείων εντός του ακουστικού υπό γωνία 12 μοιρών σε σχέση με το αυτί, πράγμα που σίγουρα προσθέτει στην τρισδιάστατη απόδοση ήχου!
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: headphones

Θα ήταν πολύ χρήσιμο νομίζω να δημιουργηθεί νέο νήμα σχετικό με 5.1 ακουστικά. Έτσι θα υπήρχαν συγκεντρωμένες όλες οι σχετικές πληροφορίες.
done :)

Με gaming λίγο ασχολούμαι, επομένως δεν θα ήταν λόγος ώστε να προβώ στην αγορά τους.

Το ιδιαίτερο που πιστεύω ότι έχουν τα Roccat είναι η κεκλιμένη τοποθέτηση των ηχείων εντός του ακουστικού υπό γωνία 12 μοιρών σε σχέση με το αυτί, πράγμα που σίγουρα προσθέτει στην τρισδιάστατη απόδοση ήχου!

Εάν τα αποκτήσεις σίγουρα θα περιμένουμε την άποψή σου για το κατά πόσο βολεύουν για χρήση video :)
 

djtolis

New member
6 December 2007
17
Βοηθεια για aκουστικα HOME CINEMA

Θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου προτεινει καποια ακουστικα/ενισχυτη αποκλειστικα για ταινιες HD.Θα ηθελα δηλαδη να εχω οσο γινεται πιο ρεαλιστικο ηχο απο ταινιες HD.Εχω ενα αξιοπρεπες HOME CINEMA με ενισχυτη 7x180 ONKYO (DTS HD MASTER/TRUE HD)αν παιζει καποιο ρόλο και λόγο του οτι προστεθηκε ενα νεο μελος στην οικογενεια δεν μπορω να απολαυσω τον ηχο.Το budget να μην ξεπερναει τα 1500 ευρω,χωρις βεβαια να ειναι απαραιτητο οτι πρεπει να ξοδευτουν.Ειμαι νεος στον χωρο των ακουστικων και η βοηθεια σας θα ηταν ιδιαιτερα σημαντικη!!!!
 
Last edited:

Φίλιππος1

Established Member
7 February 2011
105
Re: Βοηθεια για aκουστικα HOME CINEMA

Για ταινίες δε νομίζω να χρειάζονται ιδιαίτερα ακριβά ακουστικά.

Αν όμως θέλεις να δώσεις κάτι παραπάνω αν κρίνω από το ποσό που μπορείς να διαθέσεις κοίταξε τα Ultrasone Pro 900.
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Re: Βοηθεια για aκουστικα HOME CINEMA

Υπάρχει ένα ζευγάρι της Beyerdynamic νομίζω, που πάει μαζί με έναν αποκωδικοποιητή και είναι ειδικά για τέτοιες περιπτώσεις...
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Re: Βοηθεια για aκουστικα HOME CINEMA

Η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι κανένα από τα ακουστικά που υπόσχονται ήχο surround (είτε έχουν μονό ή πολλαπλό driver) δεν το κάνουν σωστά, οπότε η δική μου άποψη είναι να πάρεις ένα καλό ζεύγος ακουστικών, το οποίο να έχει καλή απόκριση χαμηλών, όπως σου προτάθηκε στο ποστ #2#.

Εγώ βλέπω ταινίες με ακουστικά στο laptop λίγες μονάχα φορές (διότι προτιμώ το ταπεινό μου home theater), και τότε ακούω Stereo Downmix, με τα Superlux HD681, ή με τα Fostex T50rp... δυστυχώς και τα δύο είναι μοντιφαρισμένα, αν μπορείς να το κάνεις ή να βρεις κάποιον να σου το κάνει, αξίζει τον κόπο.
 
Last edited:

djtolis

New member
6 December 2007
17
Re: Βοηθεια για aκουστικα HOME CINEMA

Η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι κανένα από τα ακουστικά που υπόσχονται ήχο surround (είτε έχουν μονό ή πολλαπλό driver) δεν το κάνουν σωστά, οπότε η δική μου άποψη είναι να πάρεις ένα καλό ζεύγος ακουστικών, το οποίο να έχει καλή απόκριση χαμηλών, όπως σου προτάθηκε στο ποστ #2#.

Εγώ βλέπω ταινίες με ακουστικά στο laptop λίγες μονάχα φορές (διότι προτιμώ το ταπεινό μου home theater), και τότε ακούω Stereo Downmix, με τα Superlux HD681, ή με τα Fostex T50rp... δυστυχώς και τα δύο είναι μοντιφαρισμένα, αν μπορείς να το κάνεις ή να βρεις κάποιον να σου το κάνει, αξίζει τον κόπο.

Ευχαριστω για τις απαντησεις...παραγγειλα τα PRO900 να δω λοιπον τι λενε...οταν λες "μοντιφαρισμένα" τι εννοεις?
 

optimus prime

AVClub Enthusiast
11 November 2010
717
Saving Cybertron....
Re: Βοηθεια για aκουστικα HOME CINEMA

Ευχαριστω για τις απαντησεις...παραγγειλα τα PRO900 να δω λοιπον τι λενε...οταν λες "μοντιφαρισμένα" τι εννοεις?


Εχεις να παθεις μεγαλη πλακα με τα ακουστικα...
Δεν ξερω πως θα αποδωσουν σε ταινιες(φαντασου τα εχω 6 μηνες και δεν εχω δει ουτε μια) αλλα για mainstream μουσικη ειναι απολαυστικα..
Αληθεια απο που τα παραγγειλες και ποσο?
 

djtolis

New member
6 December 2007
17
Re: Βοηθεια για aκουστικα HOME CINEMA

Εχεις να παθεις μεγαλη πλακα με τα ακουστικα...
Δεν ξερω πως θα αποδωσουν σε ταινιες(φαντασου τα εχω 6 μηνες και δεν εχω δει ουτε μια) αλλα για mainstream μουσικη ειναι απολαυστικα..
Αληθεια απο που τα παραγγειλες και ποσο?

Τα παραγγειλα απο ebay και μονο 305 ευρω τελικη τιμη καινουργια...καλη τιμη;