Κατασκευή basstrap και ηχητική μόνωση

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,153
σχεδιαζω να βελτιώσω το υπαρχων hc μετα την προσθήκη των τελευταίων μηχανημάτων με την διαμόρφωση του χώρου και την προσθήκη μπασσοπαγιδων και την ηχητική μόνωση του χωρου ξεκινώντας απο τον κεντρικό τοίχο που φιλοξενεί την οθόνη προβολής και μπροστά απο αυτον τα ηχεια και οπου απαιτείται η μεγαλύτερη παρέμβαση
σκέφτηκα λοιπον να χωρίσω τον τοίχο σε κομμάτια με δοκαράκια και να βάλω ανάμεσα πετροβαμβακα παχους 5cm
οπως στο σχημα
πανω στα δοκαράκια θα στηριχθεί η οθόνη και στη γωνιά θα φτιαχτεί μια κολόνα απο τριγωνα κομματια πετροβαμβακα τοποθετημένα το ενα πανω στο αλλο
πανω απο ολη αυτη την επιφάνεια θα φτιαχτουν τελάρα επενδυμένα με πανι σαν αυτο που βαζουν στις μπαφλες των ηχειων και θα κολλήσουν με σκρατς πανω στα δοκαράκια.
το δωματιο οπως ειναι τωρα βρισκεται σε αλλο post : http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=35828
 

Attachments

  • ΓŽΒ²ΓŽΒ±ΓΖ’ΓΖ’Γβ€žΓΒΓŽΒ±Γβ‚¬.jpg
    ΓŽΒ²ΓŽΒ±ΓΖ’ΓΖ’Γβ€žΓΒΓŽΒ±Γβ‚¬.jpg
    48.3 KB · Views: 203
  • METEO-LAMIA.jpg
    METEO-LAMIA.jpg
    99.9 KB · Views: 222

Videophile2

Established Member
1 June 2010
118
Λαμία
Απάντηση: κατασκευή basstrap και ηχητική μόνωση

Ελα λεμε τωρα που ειμαι ζεστος...:a0210:
Και τι εχει να γινει αν παρουμε το αποτελεσμα που φανταζομαι :afro: :guitarist::guitarist::guitarist:
 

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498
Re: κατασκευή basstrap και ηχητική μόνωση

*προσεχε με τοαο πετροβαμβακα μην το κανεις πεθαμενο χαμηλα.
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,153
Re: κατασκευή basstrap και ηχητική μόνωση

απο την περιήγηση που έχω κάνει σε σχετικά links οι περισσότερες κατασκευές hc γινονται με τετοιο τροπο.
το αποτέλεσμα θα δείξει...
αλλωστε τις πολυ χαμηλες τουλαχιστον στο hc τις αναλαμβανει το sub.
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,153
Re: Απάντηση: κατασκευή basstrap και ηχητική μόνωση

Ελα λεμε τωρα που ειμαι ζεστος...:a0210:
Και τι εχει να γινει αν παρουμε το αποτελεσμα που φανταζομαι :afro: :guitarist::guitarist::guitarist:

αυριο το μεσημερι εχουμε να βαλουμε το καλωδιο λεων. πηρα και τα υπολοιπα/././
 

ΔημήτρηςΤοπ.

AVClub Addicted Member
11 March 2007
1,666
Απάντηση: κατασκευή basstrap και ηχητική μόνωση

μακρια απο τον πετροβαμβακα....σκοτωνει...

υπαρχει ενας πινακας που υπολογιζει την διαμετρο και το υψος της παγιδας.
υπαρχει κινδυνος χωρις υπολογισμο να δημιουργησεις "τρυπες"
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,153
Re: κατασκευή basstrap και ηχητική μόνωση

γιατι σκοτωνει ο πετροβαμβακας?

ποιος ειναι ο πινακας?
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,153
Re: Απάντηση: κατασκευή basstrap και ηχητική μόνωση

μακρια απο τον πετροβαμβακα....σκοτωνει...

υπαρχει ενας πινακας που υπολογιζει την διαμετρο και το υψος της παγιδας.
υπαρχει κινδυνος χωρις υπολογισμο να δημιουργησεις "τρυπες"

απο ψαξημο στο νετ και συμφωνα και με την greenpeace ο πετροβαμβακας ειναι ακινδυνος και το δευτερο καλυτερο προιον για το θεμα της ηχομονοσης.
προκαλει μονο φαγουρα και εξαθηματα και αυτο ειναι φυσικη αντιδραση του οργανισμου και μονο οταν ερχεσαι σε επαφη με αυτον η τον κοβεις. καλο παντος ειναι να ειναι επεδυμενος με καποιο πανι η γυψοσανιδα.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,131
Αθήνα
Απάντηση: κατασκευή basstrap και ηχητική μόνωση

Μάλλον τις χαμηλές εννοούσε ο φίλος ότι σκοτώνει... :D

Νομίζω πως είναι καλύτερο να μετρήσεις ηχητικά το χώρο σου και μετά να δοκιμάσεις να τον τιθασεύσεις...

Με το να ντύσεις όλους του τοίχους και γωνίες δε βλέπω να καταφέρνεις σπουδαία πράγματα. Ένα θα φτιάχνεις και δύο θα χαλάς IMO...
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,153
Re: κατασκευή basstrap και ηχητική μόνωση

ελπιζω να σκοτωνει μονο αυτες...(ας μας εξηγησει τι εννοει.,)
παντος σε ακροαση μουσικης υπαρχουν χαμηλες που "σέρνονται"....αυτες θελω α τιθασεύσω...
δεν θα ντυσω βεβαια ολους τους τοιχους με πετροβαμβακα...αλλωστε χρειαζονται οι αντηχήσεις...μονο τον τοίχο πίσω απο τα ηχεια και τη μια γωνια.
θα προσπαθήσω παντος να μετρησω το χωρο και και δε νομιζω να βγαλω και πολλα συμπερασματα μιας και δεν ειμαι ειδικος να μεταφρασω τα συμπερασμτα αυτα.
μαλλον με το αυτι θα κανω τις περισσοτερες μετρησεις..
 
Re: κατασκευή basstrap και ηχητική μόνωση

Όντως, θέλει προσοχή. Αν απλά ντύσεις πράγματα στην τύχη μάλλον θα τα κάνεις χειρότερα.

Πρώτα μετράμε και μετά ψωνίζουμε πετροβάμβακες, εκτός αν έχεις πολλή όρεξη για πειραματισμό.

Αν κάνεις αυτό που περιγράφεις στο πρώτο μήνυμα, λογικά θα τον "ψοφήσεις" τελείως τον χώρο.
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,153
Re: κατασκευή basstrap και ηχητική μόνωση

θα χρησιμοποιήσω το Acoustisoft EFT 5.986 για τις μετρήσεις του χώρου.
το εχει χρησιμοποιήσει κανεις μεχρι τωρα?
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,131
Αθήνα
Απάντηση: κατασκευή basstrap και ηχητική μόνωση

Χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω, απλά καταθέτοντας την άποψή μου (ως άσχετος από μετρήσεις...) να πω ότι η πρόσκληση ενός ειδικού ή ακόμα καλύτερα ειδικού και αγορά Room Correction... μου φαίνεται ότι είναι πολύ (πάρα πολύ) καλύτερη από οποιαδήποτε αναβάθμιση μηχανημάτων ανάλογης αξίας...

Η επιρροή ενός κακού χώρου σε ένα μέσης κατηγορίας σύστημα (μέχρι 10.000-15.000 Ε), δυστυχώς, είναι μακράν το νούμερο ένα ζήτημα τόσο από άποψη κόστους, όσο και ειδικών γνώσεων!

Εύχομαι ο δικός σου χώρος να έχει λίγα προβλήματα και μικρή αρνητική επιρροή ή έστω να πετύχεις το επιθυμητό με λίγο κόπο και πρωτίστως ανέξοδα!

-bye-
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,153
Re: Απάντηση: κατασκευή basstrap και ηχητική μόνωση

Χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω, απλά καταθέτοντας την άποψή μου (ως άσχετος από μετρήσεις...) να πω ότι η πρόσκληση ενός ειδικού ή ακόμα καλύτερα ειδικού και αγορά Room Correction... μου φαίνεται ότι είναι πολύ (πάρα πολύ) καλύτερη από οποιαδήποτε αναβάθμιση μηχανημάτων ανάλογης αξίας...

Η επιρροή ενός κακού χώρου σε ένα μέσης κατηγορίας σύστημα (μέχρι 10.000-15.000 Ε), δυστυχώς, είναι μακράν το νούμερο ένα ζήτημα τόσο από άποψη κόστους, όσο και ειδικών γνώσεων!

Εύχομαι ο δικός σου χώρος να έχει λίγα προβλήματα και μικρή αρνητική επιρροή ή έστω να πετύχεις το επιθυμητό με λίγο κόπο και πρωτίστως ανέξοδα!

-bye-


ολες οι αποψεις ειναι δεκτες. και εγω ασχετος ειμαι απο μετρησεις αλλα ελπιζω να μαθω γιατι για να φερω ειδικο και να αγορασω και room correction πρεπει πρωτα να αρχισω να πουλαω απο αυτα που εχω...χαχαχα,,,,και στις μερες μας το κοστος ειναι το βασικοτερο θεμα,,,
αλλωστε μαρεσει να πειραματιστω με ολα αυτα και να δω στο τελος τι γινεται.,,,
 

dapost

AVClub Enthusiast
28 August 2006
813
Αθήνα
Απάντηση: κατασκευή basstrap και ηχητική μόνωση

Αν είναι να το κάνεις μόνος σου, θέλει πολυυυυύ διάβασμα που νομίζω όμως ότι κάνεις ήδη και κάποιο μετρητικό σετ. Καταρχήν, πρέπει να δεις την επιλογή του υλικού για τις μπασοπαγίδες (δες π.χ. εδώ). Μετά είναι το που θα τοποθετηθούν. Πρώτα σε γωνίες και μετά στον πίσω τοίχο (δες π.χ. εδώ). Γενικά διαβάζω ότι δεν υπάρχει όριο στο πόσες μπασοπαγίδες πρέπει να μπούν: όσο περισσότερες, τόσο καλύτερα. Δεν "σκοτώνουν" το μπάσο, περιορίζουν τις ανακλάσεις του και εξομαλύνουν την απόκριση (dips and peaks). Μετά είναι το ζήτημα απορρόφηση vs διάχυση (για μεσουψηλές συχνότητες). Αρκετοί προτείνουν απορρόφηση "μπροστά" και διάχυση "πίσω". Άλλοι μόνο διάχυση παντού. Αυτό το ζήτημα ισχύει και για το ταβάνι, με τους περισσότερους να βάζουν 2D διαχυτές.

Επειδή και εγώ ψάχνομαι γαι το ίδιο θέμα, κατέληξα να ξεκινήσω με μερικές δοκιμασμένες, φθηνές και μή μόνιμες λύσεις όπως αυτές οι μπασοπαγίδες που έχω σκοπό να παραγγείλω. Αν ενδιαφέρεσαι για μερικά κομμάτια, πες μου γιατί θα μας κάνει έκπτωση αν γίνει μεγάλη παραγγελία.
 
Last edited:

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,153
Re: Απάντηση: κατασκευή basstrap και ηχητική μόνωση

Αν είναι να το κάνεις μόνος σου, θέλει πολυυυυύ διάβασμα που νομίζω όμως ότι κάνεις ήδη και κάποιο μετρητικό σετ. Καταρχήν, πρέπει να δεις την επιλογή του υλικού για τις μπασοπαγίδες (δες π.χ. εδώ). Μετά είναι το που θα τοποθετηθούν. Πρώτα σε γωνίες και μετά στον πίσω τοίχο (δες π.χ. εδώ). Γενικά διαβάζω ότι δεν υπάρχει όριο στο πόσες μπασοπαγίδες πρέπει να μπούν: όσο περισσότερες, τόσο καλύτερα. Δεν "σκοτώνουν" το μπάσο, περιορίζουν τις ανακλάσεις του και εξομαλύνουν την απόκριση (dips and peaks). Μετά είναι το ζήτημα απορρόφηση vs διάχυση (για μεσουψηλές συχνότητες). Αρκετοί προτείνουν απορρόφηση "μπροστά" και διάχυση "πίσω". Άλλοι μόνο διάχυση παντού. Αυτό το ζήτημα ισχύει και για το ταβάνι, με τους περισσότερους να βάζουν 2D διαχυτές.

Επειδή και εγώ ψάχνομαι γαι το ίδιο θέμα, κατέληξα να ξεκινήσω με μερικές δοκιμασμένες, φθηνές και μή μόνιμες λύσεις όπως αυτές οι μπασοπαγίδες που έχω σκοπό να παραγγείλω. Αν ενδιαφέρεσαι για μερικά κομμάτια, πες μου γιατί θα μας κάνει έκπτωση αν γίνει μεγάλη παραγγελία.


αυτα που λες να αγορασεις μπορεις να τα φτιαξεις και μονο σου,..τουλαχιστον τα παραλληλόγραμμα με πολυ χαμηλότερο κοστος απο οτι τα δίνουν. και να πειραματιστεις με αυτα. νομιζω οτι ολα ειναι θεμα πειραματισμών..αν δεν ακουσεις στιν πραξη τα αποτελέσματα δεν κανουμε τιποτα... παντος το προγραμματακι που ανέφερα παραπανω εχει πολλες δυνατοτητες για να μην πηγανει καποιος στα τυφλα..
 

ΚΥΡΙΤΣΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,012
Λάρισα
Re: Απάντηση: κατασκευή basstrap και ηχητική μόνωση

αυτα που λες να αγορασεις μπορεις να τα φτιαξεις και μονο σου,..τουλαχιστον τα παραλληλόγραμμα με πολυ χαμηλότερο κοστος απο οτι τα δίνουν. και να πειραματιστεις με αυτα. νομιζω οτι ολα ειναι θεμα πειραματισμών..αν δεν ακουσεις στιν πραξη τα αποτελέσματα δεν κανουμε τιποτα... παντος το προγραμματακι που ανέφερα παραπανω εχει πολλες δυνατοτητες για να μην πηγανει καποιος στα τυφλα..


Απο απλή περιέργεια, επειδή τα παρααπλοποιήσαμε τα πράγματα. Πως θα μεταφράσεις αυτά που θα σου βγάλει το πρόγραμμα και ακόμα περισσότερο τι λύσεις θα δώσεις; ξέρεις να διαβάζεις διαγράμματα; ξέρεις να κάνεις μετρήσεις; ξέρεις τι μετρήσεις χρειάζεσαι; μήπως τελικά ξοδέψεις περισσότερα χρήματα και δουλειά δεν θα κάνεις; μήπως είναι καλλίτερα να ξέρεις απο έναν ειδικό τι χρειάζεται ο χώρος σου και εσύ να κατασκευάσεις τους διαχύτες και τα απορροφητικά;
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,153
Re: Απάντηση: κατασκευή basstrap και ηχητική μόνωση

Απο απλή περιέργεια, επειδή τα παρααπλοποιήσαμε τα πράγματα. Πως θα μεταφράσεις αυτά που θα σου βγάλει το πρόγραμμα και ακόμα περισσότερο τι λύσεις θα δώσεις; ξέρεις να διαβάζεις διαγράμματα; ξέρεις να κάνεις μετρήσεις; ξέρεις τι μετρήσεις χρειάζεσαι; μήπως τελικά ξοδέψεις περισσότερα χρήματα και δουλειά δεν θα κάνεις; μήπως είναι καλλίτερα να ξέρεις απο έναν ειδικό τι χρειάζεται ο χώρος σου και εσύ να κατασκευάσεις τους διαχύτες και τα απορροφητικά;

το προγραμματακι σου δινει τις θεσεις που πρεπει να βαλεις μπασοπαγιδες και διαχυτες ακομη και τις διαστασεις τους.

διαγράμματα πάνω κατω κατι ξερω να διαβάσω...
περισσότερα χρηματα αποκλείεται να ξοδεψω απο τισ στιγμη που ο φιλος στο site που εδωσε πιο πανω το φτηνοτερο Basstrap κοστιζει χωρις τα μεταφορικα απο αγγλια 150 ευρο το ενα!!
και ουτε προτίθεμαι να δώσω σε κάποιον 400 ευρο για να μου κανει τις μετρησεις για να μπου πει οτι χρειαζομαι παρεμβασεις...το ξερω και ετσι, γιατι μη νομισεις οτι καποιος επαγελματιας θα σου κανει τις μετρησεις και μετα θα σου δωσει το διαγραμα με το τι πρεπει να βαλεις και βαλεις και που....
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: κατασκευή basstrap και ηχητική μόνωση

Δεν την εχω κανει την δουλεια αυτη, αλλα πιστευω οτι καποιος επαγγελματιας, δεν θα κανει τις οποιες μετρησεις, προκειμενου απλα να πληρωθει, αλλα για να σου πει τις λυσεις προκειμενου να διορθωθει το οποιο προβλημα.
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,153
Re: κατασκευή basstrap και ηχητική μόνωση

350 ευρο κοστιζει η μετρηση...το ξερω καλα...