Xtrend ET5000

soulfree

Established Member
8 May 2007
206
Αθηνα
Προχθες πηρα στα χερια μου τον μικρο αδερφο του ET-9000 o οποιος ειναι ο ΕΤ-5000 και φοραει τον ιδιο επεξεργαστη BCM7413 400mhz ο οποιος κανει τον δεκτη πολυ γρηγορο και μαλιστα με δυνατοτητα pip 2 καναλιων απο την ιδια συχνοτητα ενος HD και ενος SD εχοντας ενα πολυ καλο και ευαισθητο tuner o ιδιος επεξεργαστης που φοραει ο dm500hd dm800se οποτε και σε enigma 2 ηδη ο δεκτης παει παρα πολυ καλα ενω ακομα δεν υπαρχει υποστηριξη επιπεδου et9000.O Δεκτης απο άποψη ποιοτητας εχει πολυ καλο και δεμενο σασι με καλης ποιοτητας πλαστικα και ενα χειριστηριο ιδιο με το et-9000.Ο δεκτης εχει εξωτερικο τροφοδοτικο 4Α 12volt ετσι δεν ζεσταίνεται εσωτερικα και τον κανει ανεπηρέαστο σε μακροχρονια χρηση server κτλ.Στην πλοηγηση μενου εχει αμεση ταχητητα και αρκετη μνημη 256Mb.Βαζοντας σκληρο πανω και με τις εκδοσεις pli που ηδη υπαρχουν ενω ο δεκτης εχει βγει μονο 4 μερες στην αγορα παιζει αψογα mkv divx,mp3 κτλ με υποστηριξη ac3 downmix και dts.Επισης το pip δουλευει αψογα με 2 καναλια παιζοντας το ενα σε μικρο και το αλλο full screen.Περιμενουμε συντομα οδηγους για υποστηριξη dvb-t usb στικακι αλλα και image απο gemini kai blackhole συντομα.Ειμαι πολυ ευχαριστημενος μεχρι στιγμης, εδω τα specs

Xtrend ET5000 Technical Specifications


Front panel:
Display 3 LEDS RED, GREEN, YELLOW
Smart card slot 2
USB 2.0 1
Key Power, Channel up/down, Volume up/down

Rear panel:

Power Switch 1
Sat-IF input/output 1x F-type socket
Video output(analogue) 3 x RCA socket (YPbPr)/1 x RCA
Video/audio output (digital) 1x HDMI
Audio output (analogue) 2x RCA
Audio output (digital) Standard optical (SPDIF)
USB 2.0 2x
Ethernet 10/100 Mbit
RS232 1x

Inside:

Processor BCM7413
Boot flash 4MB
Image flash 128MB
Memory 256DDR

Power:

Main voltage 950-250/50-60 V/Hz
Power consumption
(Max./typ. operation/stand-by) 65/35/1 W

RF:

RF range 950-2,150 MHz
Modulation, FEC, de-multiplexer DVB-S/DVB-S2 standard
Video Video resolution CCIR 601 (720 x 576 lines), 576p, 720p, 1080i
Video decoding MPEG-2, MPEG-4 compatible
Input data rate 2-45 MSymb/s
S/N > 53 dB

Decoding:

Decoding AC3, AC3+, MPEG-4 (AAC-HE), MPEG-1, Layer 1, 2 and 3 optional DTS, WMA
Sampling rate 32/4.1/48 kHz
S/N > 65 dB

LNB:

LNB supply(horiz./vert.) 14/18; Max. 400 V/mA
Control signal 22kHz ; ToneBurst ; DiSEqCTM1.0/1.1/1.2

General:

Dimensions (W x H x D) 300 x 60 x 220 mm
Weight (without HDD) App. 2.0kg
 

Attachments

  • xtrend_et5000_m.jpg
    xtrend_et5000_m.jpg
    29.1 KB · Views: 853
  • et5000-rear.jpg
    et5000-rear.jpg
    24.6 KB · Views: 834

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Re: XTREND ET5000 ενας πολυ καλος HD ENIGMA2 linux δεκτης με δυνατοτητα pip

Να συμπληρώσω μιας και υπέκυψα :)D μη βαράτε.....:D) και ο δέκτης βρίσκεται εδώ και μερικές μέρες στο σπίτι μου...είμαι αρκετά ευχαριστημένος όσο αφορά τη συνολική του εικόνα.

Eχθές βγήκαν και νέοι οδηγοί από την PLI, κάντε ένα update μέσα από το software management του δέκτη και θα τους κατεβάσει από το διαδίκτυο...
ή από εδώ
 
Last edited:

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: XTREND ET5000 ενας πολυ καλος HD ENIGMA2 linux δεκτης με δυνατοτητα pip

Τι ΔΕΝ έχει σε σχέση με τον ET9000:

- Ένα tuner αντί για δύο
- Δεν έχει CI
- Δεν έχει VFD
- Δεν υποστηρίζει SATA, εσωτερικό ή εξωτερικό.
- Δεν έχει SCART
- Το τηλεχειριστήριο δεν είναι προγραμματιζόμενο
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: XTREND ET5000 ενας πολυ καλος HD ENIGMA2 linux δεκτης με δυνατοτητα pip

Και αφού γράψαμε τι δεν έχει, να γράψουμε και τι έχει:

- PiP/PaP
- 3D OSD display
- usb dvb-t support
- usb wifi support
- usb pvr support

Με τους νέους οδηγούς το vtuner interface υποστηρίζει πλέον και DVB-S2, άρα μπορεί να χρησιμοποιηθεί usb dvb-s2 tuner και να γίνει twin tuner. Αυτό θα το δοκιμάσω σύντομα και θα ενημερώσω.
 

panosmo

New member
1 December 2007
17
Re: XTREND ET5000 ενας πολυ καλος HD ENIGMA2 linux δεκτης με δυνατοτητα pip

παιδια τον πηρα κ εγω την παρασκευη προχθες. αλλα θελω να τον δωσω για να παρω τον ΕΤ9000. οmailποιος ενδιαφερεται ας μου στειλει mail. τιμη 50ε πιο κατω!!!!
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Re: XTREND ET5000 ενας πολυ καλος HD ENIGMA2 linux δεκτης με δυνατοτητα pip

Βάλτον σε αγγελία για να χαλάμε το θέμα της παρουσίασης...
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: XTREND ET5000 ενας πολυ καλος HD ENIGMA2 linux δεκτης με δυνατοτητα pip

Τον δοκιμάζω και εγώ.
Δεν έχω μεγάλη εμπειρία με enigma2 αλλά μου φαίνεται τυπικά καλός δέκτης για την κατηγορία του – οικονομικός θεωρικά είναι για όποιον δεν έχει ανάγκη δυο tuners.
Το κουτί του είναι μεγάλο χωρίς λόγο… προφανώς πρόκειται για κουτί που σε άλλη έκδοση παίρνει και 2,5’’ σκληρό δίσκο.
Θα δοκιμάσω τους νέους οδηγούς μήπως και κάτι αλλάζει προς το καλύτερο.

Για την ώρα έχω ένα παράπονο καθώς ήμουν μαθημένος στο enigma1…
Όταν έχεις επιλεγμένο ένα κανάλι από μπουκέτο, και πατήσεις το κόκκινο κουμπί για να δεις τη λίστα all channels… δεν επιλέγει στη λίστα με τα κανάλια το κανάλι που βλέπουμε είδη… πρέπει να κάνεις scroll down και να το βρεις μόνος σου.
Είχα προβλήματα με την αναπαραγωγή flac από nas… μπορεί να ήταν αυτό που σημειώνεται καταπάνω ως χαμηλη ένταση…
Κάποιο από τα δύο bit rate viewer … μου προκαλεί green screen of death – enigma restarting.

PPanels rulez, μπορώ να χρησιμοποιήσω παλιότερα scripts μου.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: XTREND ET5000 ενας πολυ καλος HD ENIGMA2 linux δεκτης με δυνατοτητα pip

Είχα προβλήματα με μικρού μεγέθους sd avi.
Δεν είχα προβλήματα με 720p mkv
Είχα προβλήματα με άλλα 720
Και είχα και προβλήματα με 1080p mkv.
Οπότε και αυτό θέλει ψάξιμο ακομα.
Δοκίμασα τα test αρχεία και μέσω nas και μέσω usb stick.

Υποθέτω δε ότι τα προβλήματα αυτά πρέπει να επηρεάζουν και άλλους αντίστοιχους δέκτες.

Παράπονο για την ταχύτητα του enigma2 δεν έχω.
Το tuner του είναι καλύτερο (ή συνεργάστηκε με τα δικά μου lnb) από του original dreambox dm500.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: XTREND ET5000 ενας πολυ καλος HD ENIGMA2 linux δεκτης με δυνατοτητα pip

1. Όταν έχεις επιλεγμένο ένα κανάλι από μπουκέτο, και πατήσεις το κόκκινο κουμπί για να δεις τη λίστα all channels… δεν επιλέγει στη λίστα με τα κανάλια το κανάλι που βλέπουμε είδη… πρέπει να κάνεις scroll down και να το βρεις μόνος σου.

2. Είχα προβλήματα με την αναπαραγωγή flac από nas… μπορεί να ήταν αυτό που σημειώνεται καταπάνω ως χαμηλη ένταση…
3. Κάποιο από τα δύο bit rate viewer … μου προκαλεί green screen of death – enigma restarting.

1. Έλλειψη του enigma2, παντού έτσι είναι. Και εμένα μου λείπει αυτό από το enigma1

2. Έχεις κάποιο δείγμα αρχείου να δοκιμάσω; Δεν έχω κανένα flac. wav πως σου παίζει;

3. To enigma2-plugin-extensions-bitrateviewer είναι πλέον "κλειδωμένο" και παίζει μόνο σε δέκτες της DMM. Χρησιμοποίησε το enigma2-plugin-pli-bitrate
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: XTREND ET5000 ενας πολυ καλος HD ENIGMA2 linux δεκτης με δυνατοτητα pip

1. Έλλειψη του enigma2, παντού έτσι είναι. Και εμένα μου λείπει αυτό από το enigma1

2. Έχεις κάποιο δείγμα αρχείου να δοκιμάσω; Δεν έχω κανένα flac. wav πως σου παίζει;

3. To enigma2-plugin-extensions-bitrateviewer είναι πλέον "κλειδωμένο" και παίζει μόνο σε δέκτες της DMM. Χρησιμοποίησε το enigma2-plugin-pli-bitrate

1. Το φαντάστηκα ότι είναι θέμα του enigma2… απίθανο που δεν το έχουν φτιάξει.

2. Δώσε μου λίγο χρόνο και θα δοκιμάσω πάλι (δε πήγε το μυαλό μου να δυναμώσω στο τέρμα την TV στη σύντομη δοκιμή μου). Flac κατέβασε αυτό : http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=75257 και από εδώ για hi resolution http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=39712

3. Ωραίος, θυμάσαι και ποιο είναι ποιο :)


Άλλη μια τεχνική παρατήρηση για το openpli… Κακώς πολύ κακώς έρχεται χωρίς password η εγκατάσταση του. Ας είχε έστω ένα εύκολο. Απαράδεκτη ‛τεχνική επιλογή’. Έχουν αλλάξει κάποια πράγματα από την εποχή που είχα ασχοληθεί με pli. Δε λέω πρόκοψαν και έχουν γίνει σχεδόν industry-standard αλλά … ας δούμε εάν έχουν και μυαλό να παραμείνουν εκεί.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: XTREND ET5000 ενας πολυ καλος HD ENIGMA2 linux δεκτης με δυνατοτητα pip

Είναι το default rule του openembedded της DMM να μην έχει password ο user root στα enigma2 images. Αν κάποια ομάδα το αλλάζει, το κάνει από μόνη της.

Δε βρίσκω κανένα νόημα στο default password τύπου dreambox/sifteam κτλ.

Όποιος σκοπεύει να ανοίξει το telnet σε ανοιχτή χρήση στο δίκτυο, θα πρέπει να αλλάξει password ούτως ή άλλως. Αν θες δε τη γνώμη μου, το telnet θα έπρεπε να είναι τελείως κλειστό και να έχει μόνο ssh.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: XTREND ET5000 ενας πολυ καλος HD ENIGMA2 linux δεκτης με δυνατοτητα pip

Αν θες δε τη γνώμη μου, το telnet θα έπρεπε να είναι τελείως κλειστό και να έχει μόνο ssh.

+1

εγώ είμαι νιουφης με το enigma 2
για αυτό σας γκρινιάζω λίγο
εσείς τα έχετε φάει όλα αυτά καιρό.

Όσο για την τιμή του δέκτη, τη θεωρώ μεν λογική, αλλά σίγουρα το εργοστάσιο και η xtrend βγάζουν το κέρδος τους. Και αυτό σε σύγκριση με άλλα προϊόντα μαζικής παραγωγής όπως media players, nettops κ.ο.κ.

Όψιμα έστω διαπιστώνω ότι πολύ μεγάλο ποσοστό δεκτών έχει γυρίσει σε linux & openpli και παρατάνε τα κλειστού τύπου proprietary κατά-παραγγελία λειτουργικά.

Παιδιά όλοι με binary releases παίζεται ή έχει κανείς σας έτοιμο cross-compiler και κάνα προτζεκτάκι στην άκρη?
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: XTREND ET5000 ενας πολυ καλος HD ENIGMA2 linux δεκτης με δυνατοτητα pip

Παιδιά όλοι με binary releases παίζεται ή έχει κανείς σας έτοιμο cross-compiler και κάνα προτζεκτάκι στην άκρη?

Εγώ κάνω λίγο coding στο openpli (προσθήκη drivers, ελληνικό EPG), αν θες βοήθεια στο στήσιμο του build environment, άνοιξε ένα νέο θέμα και ρώτα με. Δες και εδώ: http://openpli.pli-images.org/wiki/OpenembeddedBuild

Χρειάζεται να έχεις linux box (έστω και σε VM)
 

soulfree

Established Member
8 May 2007
206
Αθηνα
Re: XTREND ET5000 ενας πολυ καλος HD ENIGMA2 linux δεκτης με δυνατοτητα pip

παιδια για δοκιμαστε λιγο την εξοδο ηχου στο rca και πειτε μου παιζει χαμηλα σε εσας;εμενα παιζει χαμηλα ενω η οπτικη κανονικα.Αναβαθμισα drivers αλλα τιποτα.
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Re: XTREND ET5000 ενας πολυ καλος HD ENIGMA2 linux δεκτης με δυνατοτητα pip

Θα το δοκιμάσω αύριο και θα σου πω...
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: XTREND ET5000 ενας πολυ καλος HD ENIGMA2 linux δεκτης με δυνατοτητα pip

παιδια για δοκιμαστε λιγο την εξοδο ηχου στο rca και πειτε μου παιζει χαμηλα σε εσας;εμενα παιζει χαμηλα ενω η οπτικη κανονικα.Αναβαθμισα drivers αλλα τιποτα.

Ναι, παίζει χαμηλά, το έχουν αναφέρει και στο OpenPLI forum. Προσωπικά δε χρησιμοποιώ αναλογικές εξόδους, φαντάζομαι να διορθωθεί με νέους οδηγούς.
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Re: XTREND ET5000 ενας πολυ καλος HD ENIGMA2 linux δεκτης με δυνατοτητα pip

Όντως παίζει χαμηλά, του έριξα μια δοκιμή πριν από λίγο και ισχύει..
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,631
Απάντηση: XTREND ET5000 ενας πολυ καλος HD ENIGMA2 linux δεκτης με δυνατοτητα pip

Χτυπαει στα ισια τον VU solo;
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Re: XTREND ET5000 ενας πολυ καλος HD ENIGMA2 linux δεκτης με δυνατοτητα pip

Σαφώς..... είναι πιο ακριβός και πιο γρήγορος...
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,631
Απάντηση: Re: XTREND ET5000 ενας πολυ καλος HD ENIGMA2 linux δεκτης με δυνατοτητα pip

Σαφώς..... είναι πιο ακριβός και πιο γρήγορος...

Η τιμη τους ειναι σχεδον ιδια...