SE KT88

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
σκεφτομαι να προχωρησω στην κατασκευη ενος ολοκληρομενου ενισχυτη χρησιμοποιοντας την ΚΤ88 σαν τριοδο. εαν καποιο απο τα μελοι εχει καποιο σχεδιο να προτινει ειναι ευπροσδεκτο καθως και οποιαδηποτε συμβουλη

παναγιωτης
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
φιλε κοντρ εαν εχεις καποιο σχεδιο θα το κοιταζα ευχαριστος. γενικα νομιζω πως κυκλοφορουν περισοτερες ΚΤ88 η 6550 σε σχεση με τις ΚΤ90.
 

kontr

AVClub Addicted Member
31 August 2008
1,889
Μελισσια
πολύ περισσότερες αλλα αυτο δεν λεει τίποτα. η κτ90 μετράει πολύ λιγότερα χρόνια στην αγορά. ειναι αντίστοιχη με την κτ88 αρα οτι ισχύει για αυτη ισχύει και για την άλλη. για SE χωρίς ιδιαίτερες ικανότητες κατασκευής εγω θα πρότεινα ενα srpp με 6sn7 για οδηγό και την κτ se. απλό και αποτελεσματικό. οι περισσότεροι θα σου πουν οχι srpp αλλα προσωπικά το θεωρώ εγγυημένα καλό. εαν θες κατι παραπάνω θα μπλεξεις με σίδερα σε ανόδους και θα πάει μακριά η βαλίτσα. αυτο να το κάνεις μόνο εαν εισαι διατεθειμένος να βάλεις βαθιά το χέρι στην τσέπη για εναν δοκιμασμένο και πολυ καλο interstage. ενα αλλο σημείο που θελει προσοχή ειναι ο εξόδου εαν δεν πας σε κατι εξτριμ ετοιμάσου να βάλεις ανάδραση. οπως και να εχει να δοκιμάσεις και με αλλα και με χωρίς.
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,455
σκεφτομαι να προχωρησω στην κατασκευη ενος ολοκληρομενου ενισχυτη χρησιμοποιοντας την ΚΤ88 σαν τριοδο. εαν καποιο απο τα μελοι εχει καποιο σχεδιο να προτινει ειναι ευπροσδεκτο καθως και οποιαδηποτε συμβουλη

παναγιωτης

Ρίξε μια ματιά (και λίγο διάβασμα) εδώ:
Βάλε και την EL34 στις υπόψην -, ακούγεται ΙΜΟ καλύτερα απο τις άλλες που αναφέρθηκαν. Το κύκλωμα του tubelab είναι καλό σε γενικές γραμμές και δοκιμασμένο, θα είναι καλή βάση για ξεκίνημα / αργότερα αν μπορέσεις να ασχοληθείς / θα καταλάβεις αν και που χρειάζεται να κάνεις αλλαγές...
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
σας ευχαριστω για τις απαντισεις. η ελ34 ειναι μεσα στις υποψηφιες αλλα κλινω προς την 88 για λογους μουσικοτητας. ισως αυτο τελικα να μν ισχυει και τοσο..

εχω αποκλισει τις μεγαλες τριοδους για καθαρα οικονομικους λογους (211,300Β)

καποια εμπειρια υπαρχει με ιδιοκατασκευες ενισχυτων αλλα οχι μουσικου τυπου. για αυτο και ρωταω για σχεδια που εχουν δοκιμαστει απο τα μελοι και αποδιδουν.
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,455
σας ευχαριστω για τις απαντισεις. η ελ34 ειναι μεσα στις υποψηφιες αλλα κλινω προς την 88 για λογους μουσικοτητας. ισως αυτο τελικα να μν ισχυει και τοσο..

εχω αποκλισει τις μεγαλες τριοδους για καθαρα οικονομικους λογους (211,300Β)

Υπάρχουν μεγάλες (και σε μέγεθος και σε ισχύ και σε ήχο) τρίοδες πολύ οικονομικές


6c33_1_2.jpg
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
εχω διαβασει και καποια αρνητικα για την συγκεκριμενη. στο φορουμ οποτε λεω να συνεχισω προς την ΚΤ88. ευχαριστω για την υποδειξη παντος
 

D I M __ Z

AVClub Fanatic
27 June 2006
11,111
Ελλάδα
Ρίξε μια ματιά (και λίγο διάβασμα) εδώ:
Βάλε και την EL34 στις υπόψην -, ακούγεται ΙΜΟ καλύτερα απο τις άλλες που αναφέρθηκαν. Το κύκλωμα του tubelab είναι καλό σε γενικές γραμμές και δοκιμασμένο, θα είναι καλή βάση για ξεκίνημα / αργότερα αν μπορέσεις να ασχοληθείς / θα καταλάβεις αν και που χρειάζεται να κάνεις αλλαγές...

αυτόν έχω φτιάξει, παίζει 6L6, el34 και kt88 (τον έχω δοκιμάσει και με Ei ΚΤ90), με την 88 έχει ελαφρώς καλύτερο χαμηλό αλλά με την 34 είναι πολύ πιο μελωδικός και πιο αναλυτικός ...

τον έχω με μέτριους εξόδου και παίζει αρκετά καλά, με επιλογή triode/ultralinear αλλά και ανάδρασης σου δίνει και μια σχετική ευελιξία ...
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
αυτόν έχω φτιάξει, παίζει 6L6, el34 και kt88 (τον έχω δοκιμάσει και με Ei ΚΤ90), με την 88 έχει ελαφρώς καλύτερο χαμηλό αλλά με την 34 είναι πολύ πιο μελωδικός και πιο αναλυτικός ...

τον έχω με μέτριους εξόδου και παίζει αρκετά καλά, με επιλογή triode/ultralinear αλλά και ανάδρασης σου δίνει και μια σχετική ευελιξία ...

αυτο το σχεδιο ειναι ειδη υποψηφιο. σας ευχαρστω και τους δυο για τις υποδειξεις.
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,455
αυτόν έχω φτιάξει, παίζει 6L6, el34 και kt88 (τον έχω δοκιμάσει και με Ei ΚΤ90), με την 88 έχει ελαφρώς καλύτερο χαμηλό αλλά με την 34 είναι πολύ πιο μελωδικός και πιο αναλυτικός ...

τον έχω με μέτριους εξόδου και παίζει αρκετά καλά, με επιλογή triode/ultralinear αλλά και ανάδρασης σου δίνει και μια σχετική ευελιξία ...

Μήτσο, με έναν καλό εξόδου θα ανέβει κατακόρυφα η απόδοση του ενισχυτή.
Ίσως και με μια μικροαλλαγή στο driver.
Πάντως σχετικά με τις λάμπες, τα ίδια ακούω και γώ. Η 34, μακράν καλύτερη ....
Ετοιμάζεται και ο δικός μου ΕΛ34 και σε κάποια στιγμή θα τα ακούσουμε ...
 

D I M __ Z

AVClub Fanatic
27 June 2006
11,111
Ελλάδα
Μήτσο, με έναν καλό εξόδου θα ανέβει κατακόρυφα η απόδοση του ενισχυτή.
Ίσως και με μια μικροαλλαγή στο driver.
Πάντως σχετικά με τις λάμπες, τα ίδια ακούω και γώ. Η 34, μακράν καλύτερη ....
Ετοιμάζεται και ο δικός μου ΕΛ34 και σε κάποια στιγμή θα τα ακούσουμε ...

από τα λίγα που ξέρω οι εξόδου παίζουν τον μεγαλύτερο και κρισιμότερο ρόλο στην απόδοση των set, αλλά οι καλοί κοστίζουν αρκετά ...
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
http://img36.imageshack.us/img36/4029/sekt88fullschematic.jpg

Ενα απο τα καλύτερα σχέδια που κυκλοφορούν και με διακόπτη για να χρησιμοποιείς el-34 kt-88 6l6
Το λινκ στο diy audio
http://www.diyaudio.com/forums/tube...8-build-abdellah-diyaudioprojects-design.html

ευχαριστω για την υποδειξη. το ειχα κατεβασει και ειναι απο τα υποψηφια. το εχεις δοκιμασει ? αν ναι χρειαστικε καποια τροποποιηση ?
 

kenwood

New member
17 June 2006
83
Τον έφτιαξε ο κουμπάρος μου και είναι φανταστικός.
Εχω πάρει και εγώ τα υλικά αλλά περιμένω κάποιο καλό ξύλο για το πλαίσιο.
Οι μετασχηματιστές ειναι της transcedar.
Πολύ καλοί και πολύ οικονομικοί αν δεν σε ενδιαφέρουν οι συχνότητες κάτω απο τους 40 κύκλους είναι και οι EDCOR.
 

D I M __ Z

AVClub Fanatic
27 June 2006
11,111
Ελλάδα
Τον έφτιαξε ο κουμπάρος μου και είναι φανταστικός.
Εχω πάρει και εγώ τα υλικά αλλά περιμένω κάποιο καλό ξύλο για το πλαίσιο.
Οι μετασχηματιστές ειναι της transcedar.
Πολύ καλοί και πολύ οικονομικοί αν δεν σε ενδιαφέρουν οι συχνότητες κάτω απο τους 40 κύκλους είναι και οι EDCOR.

Λεωνίδα κι εγώ τους transcedar έχω με ultralinear, πιστεύω όμως οτι οι μεγάλοι hammond ή οι edcor οι 25 κλπ θα παίζουν πολύ καλύτερα ...

οι μικροί Hammond (125) και οι μικροί edcor (15) είναι οικονομικές λύσεις αλλά "λίγοι" ...

Οι transcedar πρέπει να είναι κάπου ανάμεσα ...
 
Last edited:

ΠΕΤΡΑΛΙΑΣ ΝΙΚΟΣ

AVClub Addicted Member
3 February 2007
2,363
Αθήνα
Οι 125 είναι general purpose, τους δοκίμασα και δεν παίζουν κάτω από 100Hz ή πάνω από 10.000. Οι μεγάλοι οι Hammond που πήρα (νομίζω 1628) μέτριοι. Μακράν καλύτεροι αυτοί που μου τύλιξε ο Γιατράς στα μισά λεφτά...

Δοκίμασε και KT90 ή την καινούρια KT120 η οποία φτάνει τα 20W μόνη της απ' ότι λένε...
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,455
Λεωνίδα κι εγώ τους transcedar έχω με ultralinear, πιστεύω όμως οτι οι μεγάλοι hammond ή οι edcor οι 25 κλπ θα παίζουν πολύ καλύτερα ...

Μπορώ να σας διαβεβαιώσω οτι θα πάιξουν καλύτερα αυτοί θα μετρήσουν καλύτερα. Χοντρικά, θα πρέπει να κατεβαίνει όσο το δυνατόν πιο χαμηλά να πηγαίνει πιο ψηλά φλατ, να έχει το δυνατόν μικρότερες dc αντιστάσεις κλπ κλπ .
Ψάξτε λοιπόν για μετρήσεις και όχι για μάρκες .....
 

kontr

AVClub Addicted Member
31 August 2008
1,889
Μελισσια
επειδή αναφέρθηκε η 6c33 αυτά που αναφέρονται για προβλήματα κλπ αφορούν περισσότερο τα OTL όχι τα SE. φαντάζομαι δεν θες να πας σε OTL. αυτό ειναι ενα σχέδιο πραγματικά δύσκολο. για se όμως ειναι η ιδανική λάμπα αφου ξεκινάς αυτομάτως απο 600ομ και οχι απο 2500ομ στο πρωτεύων. ασε που ειναι καθαρόαιμη τρίοδος ασε που ειναι νος ασε που ειναι και φτηνή τελικά.
αποφάσισε την λάμπα λοιπόν και μετα το βλέπουμε.οσο για την οικογένεια των EL34-kt90, το θεμα ειναι τη λαμπα θα βρεις. εαν δώσεις πχ κανα 500ε για ενα ζευγαρι NOS EL34 δεν πιάνονται με τιποτα
εαν ομως εχεις σκοπό να πάρεις τιποτα καινούριες.....μακρια. η ποιο πλήρης ΙΜΟ ειναι η ΚΤ90 μετα η 6550 και μετα η ΚΤ88 και καταϊδρωμένη η EL34. μιλάμε πάντα για καινούριες. το καλο με την EL34 ειναι οτι βρίσκεις NOS απλα τις πληρώνεις βαπορίσιες.
 
Last edited:

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
σας ευχαριστω και παλι ολους για τις συμβουλες σας.
σκεφτομουν να τυλιξω τους μετ εξ στου ρηγα, στο παρελθον ειχε κανει πολυ καλη δουλεια.

εαν εχετε αλλες προτασεις δοκιμασμενες σε μετ εξ ειναι ευπροσδεκτες.

επισης αν μπορειτε να μου δωσετε καποιο τηλ για τον γιατρα.