Τα Mac τελικά σε τι είναι καλύτερα από τα windows ;

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Το mac το αγοράζεις λόγω του συνδυασμού hardware+software.
Στην ουσία σου προσφέρει ποιότητα κατασκευής, κάποια πρωτοποριακά χαρακτηριστικά, όπως στα φορητά την τεράστια μπαταρία τους ή την νέα θύρα thunderbolt, τις πολύ καλές οθόνες τους, ενώ το λογισμικό τους, αν θελήσεις να το χρησιμοποιήσεις-συνηθίσεις, αλλάζοντας τις συνήθειές σου από τα windows, σου κάνει την ζωή πιο εύκολη στην χρήση ενός υπολογιστή, ενώ ξεχνάς ιούς, trojans, antivirus, firewalls κ λοιπά γιατροσόφια...συν ότι το λειτουργικό κολλά πολύ σπάνια έως ποτέ !
 

Stratos

AVClub Enthusiast
13 July 2006
785
Marousi
Δεν νομιζω οτι πια υπαρχει καποιος λογος.

Παλιοτερα ηταν ενα καθεστως για καποιους επαγγελματιες, στην γραφιστικη, την επεξεργασια ηχου και βιντεο.
Τιποτε απο αυτα δεν ισχυει πια.
Αν επιλεξεις πια με πολυ προσοχη ενα πισι με παραθυρα σημερα, εχει πολυ περισσοτερα να σου προσφερει.
Εχεις πλεον εξαιρετικη ποιοτητα στα υλικα (και φυσικα πληθωρα επιλογων) αρκετη επεκτασιμοτητα και ενα λειτουργικο που απλα δεν κολλαει.
Α, και δεν πληρωνηεις για ν ακουσεις μουσικη και να δεις ταινιες...:chinese:
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
Εάν θές το σύστημα που έχεις μπροστά σου ( hardware software ) να είναι ακριβώς το ίδιο με αυτόν που το κατασκέυασε και το βελτιώνει , και οι βελτιώσεις να περνάνε και σε σένα αυτόματα , και συνάμα να υπάρχει μια βάση δεδομένων με εκατομύρια πλέον εμπειρικά αποτελέματα βασισμένα στο ίδιο ακριβώς αντικείμενο , πάς σε mac
αν μη τι άλλο αυτό συνεπάγεται σταθερότητα και τεχνολογική εκμετάλευση στα άκρα
όσοι έχουν ασχολήθει λιγάκι παραπάνω σε παραγωγική βάση με video photo κλπ .. και δεν θέλουν ώρες δουλειάς και giga επεξεργασμένου υλικού να κρέμονται στήν αξιοπιστία του κάθε τυχαίου hardware κουκουρουκου , η να πατάς σε ένα λειτουργικό που κάθε μέρα βγάζει 354354534 update
τότε .. μονόδρομος mac


δεν είναι μόνο η ταχύτητα του ρολογιού και οι θεωριτικές μεγαλύτερες επιδόσεις κριτίρια για την επιλογή πληροφορικής ,,
 
είμαι πολλά χρόνια ερασιτέχνης "κομπιουτεράς".

Από το δημοτικό ακόμα με spectrum zx plus, τώρα είμαι 36...

Τα περισσότερα χρόνια μου τα έφαγα με dos-windows based pc. Και ακόμα χρησιμοποιώ στη δουλειά για το εμπορικό μου πρόγραμμα.

Όταν ήμουν μικρότερος θεωρούσα με "ερέθιζε" όταν κάτι δε πήγαινε καλά. Δε δούλευε κάποια συσκευή, καθόμουν με τις ώρες για να βρω την αιτία και να λύσω το πρόβλημα. Τις περισσότερες φορές τα κατάφερνα...

Τώρα θέλω απλά να κάνω τη δουλειά μου, είτε είναι για διασκέδαση, είτε για δουλειά της...δουλειάς.

Ο πεθερός μου έχει ένα σχετικά σύγχρονο intel διπλοπύρηνο pc το οποίο χρησιμοποιεί για media player, σερφάρισμα κλπ κλπ.
Φρέσκια εγκατάσταση windows 7. Δε μπόρεσα να ενεργοποιήσω ποτέ την 5.1 έξοδο από την optical out της onboard κάρτας ήχου του (motherboard asus).
Έκανα 3 φορές φορμάτ μετά από πολύ μπέρδεμα με οδηγούς-codecs κλπ κλπ

Με αφορμή το πρόβλημα είπα να του βάλω ubuntu έτσι, για αλλαγή. Το θέμα της οπτικής λύθηκε μέσα σε 2 κλικ (κυριολεκτώ).

Μετά την άκουσα κι απο πάνω "τόσο καιρό γιατί δε μου έβαζες ubuntu???".
Όταν του είπα δε ότι το ubuntu δεν έχει viruses εκεί ήταν που νομίζω ότι έφυγε ένα μεγάλο ΟΥΦ απο μέσα του!

Στο μαγαζί έχω ένα παλιότερο pc και ένα περίσιο bluetooth της sony ericsson, το HBH PV705. Ήθελα να το συνδέσω στο skype γιατί πολλοί συνεργάτες μου έχουν πλέον skype και μιλάμε απο εκεί. Βάζω τον bluetooth αντάπτορα, κάνει εγκατάσταση τους drivers μόνο του κανονικά, όλα οκ. Κάνω pairing το HBH705 αλλά ζητάει να κατεβάσει drivers και για αυτό (???) τους οποίους δε βρίσκει ποτέ και τελικά δεν εγκαθίσταται.

Στο imac του σπιτιού εννοείται ότι δουλεύει κανονικότατα το συγκεκριμένο headset χωρίς προβλήματα και χωρίς ποτέ να με ρωτήσει για "εγκατάσταση".



Το μεγάλο πρόβλημα με τα MAC είναι ότι οι περισσότεροι είχαμε συνηθίσει στις βλακείες των windows και οι παλιότεροι έχουμε πρόβλημα στο να μην έχουμε προβλήματα με τους υπολογιστές μας...

Μάλλον θέμα μαζοχισμού είναι... Προτιμώ να πληρώσω περισσότερα για το ίδιο hardware σε ένα πολύ ντιζαϊνάτο και αθόρυβο κέλυφος και να μην έχω προβλήματα παρά να έχω τα περισσότερα MHZ αλλά να είναι μόνο για...ευθείες!

Ούτως ή άλλως το mac os εκμεταλλεύεται πολύ καλύτερα το hardware του υπολογιστή, οπότε η διαφορά στα χαρτιά μειώνεται κατά πολύ στην πράξη...

Έχω το dell mini 9 με 2gb ram και 16gb ssd, του έχω περάσει snow leopard 10.6.3 και τρέχει πολύ καλύτερα από 7ρια και xp που έχω δοκιμάσει...


Ένα βασικό είναι να ιεραρχήσεις τις ανάγκες που θα σου καλύψει ο υπολογιστής και να αποφασίσεις...
 
Last edited:

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Έχω το dell mini 9 με 2gb ram και 16gb ssd, του έχω περάσει snow leopard 10.6.3 και τρέχει πολύ καλύτερα από 7ρια και xp που έχω δοκιμάσει...

Αυτό από ότι θυμάμαι έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με το eee901 που είμαι κάτοχος, εγώ του είχα βάλει ubuntu (9.10 κιόλλας αν θυμάμαι καλά, παλιότερη έκδοση δλδ) με την οποία το συγκεκριμένο μοντέλο δούλευε εντελώς απροβλημάτιστα και θα έλεγες ότι πετούσε (καμία σχέση με ΧΡ, τα 7 δεν τα δοκίμασα καν). Ενδιαφέρον θα είχε αυτή η "κόντρα"...
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
Απάντηση: Re: Τα Mac τελικά σε τι είναι καλύτερα από τα windows ;

Τα mac δεν εχουν πλεον ιδιο hardware με τα pc?

O χρήστης έχει το ίδιο hardware με την εταιρεία λογισμικού ,, πρόσεξε !! το ίδιο !! όχι συμβατό !


2 κάρτες πχ με to ίδιο nvidia xxx,000 αλλά διαφορετική μάρκα ,, είναι συμβατές !! δεν είναι ίδιες ,,
 
Last edited:

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
και στην τελική εάν θές macosx

δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς


για την ανωτερότητα του λειτουργικού ,, ας μην το σηζητήσουμε καν ..
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Δεν έχουμε συνηθίσει να πληρώνουμε για τα νόμιμα δικαιώματα λογισμικού, ταινιών, μουσικής....αυτό είναι ένα από τα "προβλήματα" των mac...πρέπει να πληρώνεις για να είσαι σωστός !

Κ φυσικά τα mac θα πρέπει να τα συγκρίνουμε με επώνυμα pc κ όχι αυτά που φτιάχνουμε μόνοι μας, από Πλαίσιο, e-shop κτλ.
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
πάντως οι δύο κόσμοι έχουν έρθει αρκετά κοντά

http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/Main_Page

αν και υπάρχουν προβληματάκια με τις νεώτερες εκδόσεις λειτουργικού από 10.6 και πάνω.

είχα καταφέρει να στήσω ένα 10.5.1 σε q6600 και μητρική gigabyte ep35c-ds3r αλλά μετά το παράτησα το θέμα λόγω ubuntu.

θεωρώ ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα των windows είναι τα spams, virus, κλπ.
 
Αυτό από ότι θυμάμαι έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με το eee901 που είμαι κάτοχος, εγώ του είχα βάλει ubuntu (9.10 κιόλλας αν θυμάμαι καλά, παλιότερη έκδοση δλδ) με την οποία το συγκεκριμένο μοντέλο δούλευε εντελώς απροβλημάτιστα και θα έλεγες ότι πετούσε (καμία σχέση με ΧΡ, τα 7 δεν τα δοκίμασα καν). Ενδιαφέρον θα είχε αυτή η "κόντρα"...

Έχω βάλει και ubuntu στο dell, έπαιζε άψογα, πολύ καλύτερα από τα xp που είχε από τη μάνα του.

Ο λόγος που στράφηκα στο mac os είναι ότι μου είναι πλέον οικείο το περιβάλλον + ότι έτσι έχει τη δυνατότητα να παίζει όλα τα intel based software music players (πχ amarra) απροβλημάτιστα και να τραβάει μουσικές από την itunes library η οποία βρίσκεται στον imac σε άλλο δωμάτιο.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,797
Μεσευρώπη
Re: Απάντηση: Τα Mac τελικά σε τι είναι καλύτερα από τα windows ;

Δεν έχουμε συνηθίσει να πληρώνουμε για τα νόμιμα δικαιώματα λογισμικού, ταινιών, μουσικής....αυτό είναι ένα από τα "προβλήματα" των mac...πρέπει να πληρώνεις για να είσαι σωστός !

Κ φυσικά τα mac θα πρέπει να τα συγκρίνουμε με επώνυμα pc κ όχι αυτά που φτιάχνουμε μόνοι μας, από Πλαίσιο, e-shop κτλ.

Άλλος ένας μύθος. Υπάρχουν άπειρες δωρεάν εφαρμογές και για mac, για κάθε χρήση.Ελάχιστα πράγματα είσαι αναγκασμένος να πληρώσεις.Επίσης υπάρχουν torrent client για mac με τους οποίους μπορείς να κατεβάσεις ότι αρχεία μπορείς να κατεβάσεις και με παραθύρια.
 

dimitris__

AVClub Addicted Member
23 November 2007
2,013
Γλυκά Νερά Αττικής
Μπορώ να σκεφτώ τα εξής:

1. Θες να νιώθεις ξεχωριστός.
2. Οι κλειστές τεχνολογίες σου δίνουν μια αίσθηση τάξης και ασφάλειας.
3. Ο κύκλος σου χρησιμοποιεί mac
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Απάντηση: Re: Απάντηση: Τα Mac τελικά σε τι είναι καλύτερα από τα windows ;

Άλλος ένας μύθος. Υπάρχουν άπειρες δωρεάν εφαρμογές και για mac, για κάθε χρήση.Ελάχιστα πράγματα είσαι αναγκασμένος να πληρώσεις.Επίσης υπάρχουν torrent client για mac με τους οποίους μπορείς να κατεβάσεις ότι αρχεία μπορείς να κατεβάσεις και με παραθύρια.

Εννοείται ότι υπάρχουν τα πάντα για mac περιβάλλον, εδώ κ πολύ καιρό !
Απλά έχουμε μάθει να κατακρίνουμε ότι θέλει την δική μας πληρωμή...