Ποιές λάμπες προτείνετε για φτηνό λαμπάτο ενισχυτή;

algedan

AVClub Addicted Member
9 October 2008
1,595
παιδιά γειά!

είμαι κάτοχος αυτού του μικρού ενισχυτή :
http://www.audio-soul.gr/yarland_FV34CIIISA.html

είμαι αρκετά ευχαριστημένος αλλά επειδή (μάλλον μπήκε το μικρόβιο αν και αρχάριος) πιστεύω ότι οι μανίσιες λάμπες δεν είναι και ότι καλύτερο, θα ήθελα να μου προτείνετε (από την εμπειρία σας) κάποιες πιο ποιοτικές. Οι power είναι τύπου EL84 ενώ οι pre τύπου 6N3 οι οποίες μάλλον είναι συμβατές με 5670 όπως λέει το παραπάνω διαφημιστικό και αυτή η ιστοσελίδα : http://www.rutubes.com/index.php?productID=119

να πω ότι με ενδιαφέρει jazz, vocal , chillout, ακουστική μουσική κλπ και επίσης αν υπάρχει κάποιο καλό διαδικτυακό μαγαζί από Ευρώπη για αγορά λάμπας (αν υπάρχει ελληνικό ακόμα καλύτερα!)

περιμένω τα φώτα σας και σας ευχαριστώ! καλά να περνάτε. -bye-
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
αν και δεν ειμαι γνωστης, θα ελεγα πως σε ενα απλο μηχανημα δεν αξιζει να βαλεις πολυ ακριβες λαμπες. σε λογικες τιμες ισως JJ η svetlana.

εγω στην θεση σου ισως να μην αλλαζα τπτ..
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
To μηχανάκι το είχα και εγώ κάποτε ( μετανοιωσα που το έδωσα να σου πω την αλήθεια )
αξίζει τα μάλα η αλλαγή των γλόμπων ,,

είχα βάλει σβετλάνα ,, με κανα κανα 50αρι ευρά όλες .. και ακούστηκε οπως έπρεπε ,,,

προχώρα αφοβα σε αλλαγη ,,, απλά μην υπερβάλεις ..
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
το συγκεκριμενο μαγαζι εχει και καλες τιμες. για την 6ν3 κοιτα αυτη, ειναι μια χαρα (5670)

και ο βασιλης σβετλανα προτινει, νομιζω πας στα σιγουρα
 

algedan

AVClub Addicted Member
9 October 2008
1,595
Ευχαριστώ όλους σας παιδιά! θα το ψάξω! Εννοείται ότι δεν θέλω να υπερβάλλω! Καταλαβαίνω τι μηχανάκι έχω!
Καλά να περνάτε! :grinning-smiley-043
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
στην σελιδα της δεν αναφερεται τπτ για την 84, ισως παλιοτερα.. ο βασιλης θα μας πει με σιγουρια. el84 mullard, sovtek, electroharmonix, jj... δεν ξερω αν υπαρχει κατι και στις αγγελιες του φορουμ, κοιτα και εκει
 

algedan

AVClub Addicted Member
9 October 2008
1,595
Εi Elites EL84E πως σας φαίνονται; είναι υπερβολικές (λόγω τιμής) ;
Διάβασα καλά σχόλια στο διαδίκτυο.
 

algedan

AVClub Addicted Member
9 October 2008
1,595
εγω δεν τις γνωριζω. ισως καποιος αλλος..

Εδώ για την λάμπα : http://thetubestore.com/eiel84.html

και εδώ λίγα λόγια για την εταιρεία : http://thetubestore.com/ei.html

πιστεύεις ότι μπορεί να είναι καλές (Philips; ) για τον ήχο που ψάχνω; ή υπερβολικές για το μηχάνημα μου;
Συγγνώμη που σε κουράζω αλλά μαθαίνω κιόλας !!!
 
Last edited:

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
Απάντηση: Re: Ποιές λάμπες προτείνετε για φτηνό λαμπάτο ενισχυτή;

Εδώ για την λάμπα : http://thetubestore.com/eiel84.html

και εδώ λίγα λόγια για την εταιρεία : http://thetubestore.com/ei.html

πιστεύεις ότι μπορεί να είναι καλές (Philips; ) για τον ήχο που ψάχνω; ή υπερβολικές για το μηχάνημα μου;
Συγγνώμη που σε κουράζω αλλά μαθαίνω κιόλας !!!



απο τι λεεί ο καλιτέχνης είναι ρέπλικες philips ,, καλές δείχνουν ,,
original philips δεν βρίσκεις έυκολα ,, θες πολλά !!!!! ευρά ...

πάρτες αυτές και να μας πεις πως παίζουν ,, και εμείς θέλουμε να μάθουμε :grinning-smiley-043


και όχι δεν είναι υπερβολή 60 ευρό για λαμπάκια .. μια χαρά !
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
Απάντηση: Re: Ποιές λάμπες προτείνετε για φτηνό λαμπάτο ενισχυτή;

Παιδια,υπαρχει svetlana EL84;;;
Καλη η Genalex αλλα οχι φθηνη.



Eχεις δίκιο δεν έχει el84 κωδικό η setlana αλλιως λέγετε


και δεν είχα πάρει αυτές ,, είχα πάρει golden dragon ρεπλικα svetlana ,, έτσι έλεγε τουλάχιστον ..

οπότε γράψτε λάθος ,,
 
19 June 2006
8,661
Με τίποτα Ei είναι ''άδειες'' εντελώς. Αν βρεις RFT ΕL 84 χτύπα τις άμεσα.
O Bασίλης έχει δίκιο. Πρέπει να τις αλλάξεις τις λάμπες.
Οι Philips είναι δυναμικές αλλά και γλυκερές. Αν ακούς πιο σκληρά πράγματα θα σε κουράσουν.
 

algedan

AVClub Addicted Member
9 October 2008
1,595
Με τίποτα Ei είναι ''άδειες'' εντελώς. Αν βρεις RFT ΕL 84 χτύπα τις άμεσα.
O Bασίλης έχει δίκιο. Πρέπει να τις αλλάξεις τις λάμπες.
Οι Philips είναι δυναμικές αλλά και γλυκερές. Αν ακούς πιο σκληρά πράγματα θα σε κουράσουν.

Ευχαριστώ για την πληροφορία, κυρίως ενδιαφέρομαι για jazz, blues, ethnic, chillout και έντεχνο ελληνικό. Πιστεύεις ότι δεν θα με καλύψουν; Δεν είμαι ούτε για metal ούτε για dance και παρόμοια.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,754
Με τίποτα Ei είναι ''άδειες'' εντελώς. Αν βρεις RFT ΕL 84 χτύπα τις άμεσα.
O Bασίλης έχει δίκιο. Πρέπει να τις αλλάξεις τις λάμπες.
Οι Philips είναι δυναμικές αλλά και γλυκερές. Αν ακούς πιο σκληρά πράγματα θα σε κουράσουν.

Oι Ei Elites οντως ειναι replica της philips και κατασκευασμενες με μηχανηματα Philips.Ηχητικα μπορει να ακουγονται,δεν θα το ελεγα "αδειες" αλλα καπως λιγοτερο ογκωδεις απο π.χ τις Mullard.Το τελικο αποτελεσμα εξαρταται και απο τον χαρακτηρα του ενισχυτη,το ειδος μουσικης που ακουμε και βεβαια οπως παντα το γουστο μας.
 

algedan

AVClub Addicted Member
9 October 2008
1,595
παιδιά γεια ξανά!
Πριν από λίγο έβαλα 4 Philips EL84 και 2 GE 5670 (από φίλο εδώ στο forum). Απλά περιμένω να βγάλω συμπέρασμα, άστρωτες 1/2 ώρα παιξίματος και άκουσα όντως διαφορά!!!!! Το μηχανηματάκι έχει αλλάξει! Θα ακούσω περισσότερο και πιο προσεκτικά αλλά θα συμφωνήσω με τον φίλο Vasilis-T (2η σελιδα) αξίζει πραγματικά η αλλαγή.
Τα φώτα κλειστά (μπορεί να μην είναι τόσο φωτεινές όπως οι κινέζικες αλλά δεν με χαλάει) , σας αφήνω - σβήνω τον ΗΥ.
Γιορτάζω την Παγκόσμια Ημέρα της Μουσικής και το απολαμβάνω!!!!

-bye- :BDGBGDB55:

υγ. σίγουρα υπάρχουν καλύτερα μηχανήματα αλλά εγώ νιώθω όμορφα με τον ενισχυτάκο μου, με εκπλήσει ευχάριστα! Μπορεί να μην έχω και υπερβολικές απαιτήσεις.
 
Last edited:

algedan

AVClub Addicted Member
9 October 2008
1,595
Παιδιά γειά ξανά. Οι εντυπώσεις μου μετά από καμιά πενηνταριά ώρες ακρόασης είναι άκρως θετικές. Θα πω λίγα λόγια για να μην σας κουράζω, πρώτα από όλα σας ξαναθυμίζω ότι έβαλα 4 Philips EL84 και 2 GE 5670 στον ενισχυτάκο μου ( έναν λαμπάτο κινέζικο ενισχυτή Yarland) αλλάζοντας τις πρωτότυπες κινέζικες.
Από την πρώτη ακρόαση φάνηκε η μεγάλη διαφορά η οποία όσο περνάει ο καιρός πιστεύω θα γίνεται μεγαλύτερη. Μερικά παραδείγματα παρακάτω :
α) Εlla Fitzerald & Luis Armstrong: Ella & Luis (1956) (DVD Audio 24/96) η φωνή της Εlla ακούστηκε πεντακάθαρα και μελωδικότατη ενώ η φωνή του Luis ακούστηκε πιο καθαρή και με πιο "ζωντανή" την βραχνάδα της ενώ τα διάφορα όργανα ακουγόταν καθαρά ότι ήταν σε άλλη θέση στον χώρο το καθένα και συνολικά η εικόνα είχε αναβαθμιστεί σε μεγάλο βαθμό και διαφορά (να πω την αλήθεια δεν περίμενα τόσο!)
β) Grover Washington Jr - Winelight (DVD audio 24/192) Πανέμορφο! είναι κυρίως ο δίσκος που με έκανε να χαμογελάω που άλλαξα τις λάμπες.
γ) Best Audiophile male voices & Best Audiophile voices (vol 6) : 2 cd audio στα οποία και οι ανδρικές και οι γυναικείες φωνές ακούστηκαν πιο καθαρά, πιο δυνατά και πιο συναισθηματικές και "ζεστές" μια μεγάλη αναβάθμιση χάρις στις λάμπες.
δ) telarc - Audiophile spectacular CD Audio test κλασσική μουσική, υπέροχη, καθαρή στα περισσότερα όργανα αλλά μπάσο; απλά εξασθενημένο! Τα τύμπανα και οι χαμηλές συχνότητες ακουγόταν χωρίς όγκο και δύναμη, ναι μπορώ ότι έκανε φιλότιμες προσπάθειες αλλά δεν.... (να πω την αλήθεια δεν με χαλάει έντονα μια που δεν ακούω συνήθως κάτι που να έχει συνεχόμενες χαμηλές).
ε) Διάφορα ΜΡ3 σε 320kbs με chillout μουσική, ethnik, blues, τζαζ, έντεχνο ελληνικό κλπ σε αυτά δυστυχώς οι λάμπες αποκάλυπταν ένα ελαφρώς "ξεθυμασμένο" ήχο, ακούγονται βέβαια (μπορώ να πω άνετα) αλλά αν τα συγκρίνεις με καθαρόαιμα format ήχου καταλαβαίνεις τα μείον τους.

Αυτά! να μην σας κουράζω άλλο, αυτά είναι λίγα από αυτά που ακούω και κυρίως όσα άκουσα τις 2 πρώτες μέρες για να είναι πιο συγκρίσιμα και με τις προηγούμενες λάμπες. Πάντως άξιζε μέχρι το τελευταίο ευρώ η αλλαγή λαμπών. Σας ευχαριστώ όλους σας για την βοήθεια και τις γνώμες σας ! -bye-