goldmund mimesis 27

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,674
--------------------
Λοιπόν εδώ σας παρουσιάζω άλλη μια κατασκευή η όποια τέλειωσε τον χειμώνα ,είναι ένας κλώνος του GOLDMUNT 27 αγορασμένο σε μορφή κιτ από κάποιον κινέζο τώρα το δίνει μονό συναρμολογημένο και σε κουτί .
Σε σχέση με το original λείπει το ψηφιακό ποτενσιόμετρο θα έβαζα ένα εγώ αλλά υπήρχε πρόβλημα χώρου στο κουτί και ο ηλεκτρονικός επιλογέας εξόδου εκεί έχει μπει κάποιο κιτ αγορασμένο από το e-bay το κουτί παλιότερα φιλοξενούσε έναν pass aleph 1.7 o όποιος μετά από μια ανακατασκευή παρουσιάζει πρόβλημα άλυτο μέχρι τώρα όποτε και παραχώρησε την θέση του σε αυτόν

Ο κινέζος υποστηρίζει ότι με αυτές τις αντιστάσεις που έχει βάλει στο κιτ παίρνει τα καλλίτερα αποτελέσματα αν και έχοντας δει αρκετά μηχανήματα τις GOLDMUNT μπορώ να πω ότι βάζει ποιο καλά υλικά
Όταν τελειώσω με το B2 που κατασκευάζουμε και παρουσιάζουμε σε άλλο thread τότε ίσως του κάνω μια αναβάθμιση

Η πρόσοψη είναι Plexiglas βαμμένο μαύρο από μέσα και το καπάκι είναι ντυμένο με απομίμηση ανθρακονηματος , στα πλαϊνά μάλλον θα μπουν ξύλινα διακοσμητικά ντυμένα με 3D CARBON η θα βαφτούν κόκκινα η μαύρα λάκα
 

Attachments

  • P5120048.jpg
    P5120048.jpg
    109.7 KB · Views: 331
  • P5240102.jpg
    P5240102.jpg
    111.7 KB · Views: 283
  • P5240099.jpg
    P5240099.jpg
    54.3 KB · Views: 323
  • P5120057.jpg
    P5120057.jpg
    57.9 KB · Views: 266
  • P5120056.jpg
    P5120056.jpg
    115.8 KB · Views: 251
  • P5120052.jpg
    P5120052.jpg
    114.6 KB · Views: 270
  • P5120051.jpg
    P5120051.jpg
    88.1 KB · Views: 259
  • P5120050.jpg
    P5120050.jpg
    62.3 KB · Views: 258
  • P5120049.jpg
    P5120049.jpg
    109.2 KB · Views: 279
Last edited:

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
ολα πολυ ωραια και ειδικα το κουτι, σαν να εχει γινει για αυτο. γαντι ηρθαν ολα. και η διαταξη του κλωνου φαινεται να ακολουθει πιστα το πρωτοτυπο. απο ηχο ?
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,674
--------------------
απο ηχο ειναι ετη φωτος μπροστα απο τον MF F22 που ειχα και εχω ακομα αναβαθμισμενο και αυτον και αρκετα καλλυτερος απο τον κλωνο του 1.7 pass aleph ο οποιος τωρα εχει προβλημα και θα ανοιξω καποια στιγμη θεμα για την επισκευη του μιας και εχω στερεψη απο ιδεες για την λυση του
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,455
Λοιπόν εδώ σας παρουσιάζω άλλη μια κατασκευή η όποια τέλειωσε τον χειμώνα ,είναι ένας κλώνος του GOLDMUNT 27 αγορασμένο σε μορφή κιτ από κάποιον κινέζο τώρα το δίνει μονό συναρμολογημένο και σε κουτί .
Σε σχέση με το original λείπει το ψηφιακό ποτενσιόμετρο θα έβαζα ένα εγώ αλλά υπήρχε πρόβλημα χώρου στο κουτί και ο ηλεκτρονικός επιλογέας εξόδου εκεί έχει μπει κάποιο κιτ αγορασμένο από το e-bay το κουτί παλιότερα φιλοξενούσε έναν pass aleph 1.7 o όποιος μετά από μια ανακατασκευή παρουσιάζει πρόβλημα άλυτο μέχρι τώρα όποτε και παραχώρησε την θέση του σε αυτόν

Ο κινέζος υποστηρίζει ότι με αυτές τις αντιστάσεις που έχει βάλει στο κιτ παίρνει τα καλλίτερα αποτελέσματα αν και έχοντας δει αρκετά μηχανήματα τις GOLDMUNT μπορώ να πω ότι βάζει ποιο καλά υλικά
Όταν τελειώσω με το B2 που κατασκευάζουμε και παρουσιάζουμε σε άλλο thread τότε ίσως του κάνω μια αναβάθμιση

Η πρόσοψη είναι Plexiglas βαμμένο μαύρο από μέσα και το καπάκι είναι ντυμένο με απομίμηση ανθρακονηματος , στα πλαϊνά μάλλον θα μπουν ξύλινα διακοσμητικά ντυμένα με 3D CARBON η θα βαφτούν κόκκινα η μαύρα λάκα

Ωραίος :ernaehrung004:
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
εμφανιση και ηχος !

αν θελεις μια γνωμη, μαυρο λακα θα ειναι πολυ καλο, ειδικα οταν εχει πετυχει το plexiglass στην προσοξη, αλλιως ανθρακονημα. το κοκκινο δεν θα δεσει τοσο καλα.
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,674
--------------------
και εγω για μαυρη λακα λεω απλα ισωςδοκιμασω και κοκκινη για να κανει αντιθεση

ευχαριστω για τα καλα σας λογια δεκτες ολες οι παρατηρησης
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,901
Με γειες!
Αν δε κάνω λάθος η goldmund δεν είχε κάποιες σχεδιάσεις με ανάστροφα πολωμένα τρανζίστορ (ο εκπομπός στο ρόλο του συλλέκτη και αντίστροφα);
Υπάρχει κάποιο σχηματικό γιατί το μόνο που βρήκα ήταν για τον mimesis 3;
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,674
--------------------
δεν υπάρχει μονό part list μου έστειλε ο κινέζος είμαι σε επικοινωνία μαζί του για να μου το στήλη

όταν τα είχα στα χεριά μου δεν κράτησα κανένα αν και ο 27 τότε δεν υπήρχε αλλά να ξέρεις κάπως έτσι είναι και τα παλιότερα με μικροδιαφορές

αν δεν το δώσει ο κινέζος που δεν νομίζω μιας και είναι κάλος πωλητής θα το πάρω από το άδω αντιπρόσωπο και φυσικά αν έχω την αδεία του θα το ανεβάσω
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,674
--------------------
λοιπόν φαίνετε ότι το μικρόβιο δεν φεύγει ποτέ και εξηγούμε

μιας έχω την εντύπωση πως το μπλε alps pot που έχει δώσει ο κινέζος δεν είναι και πολύ alps μου μπήκε η ιδέα να βάλω κάποιο ηλεκτρονικό όχι μοντάριζε αλλά πλήρως με ρεζέδες , εσείς τι γνώμη έχετε όχι ότι δεν παίζει καλά με αυτό αλλά μιας και μου μπήκε να το αλλάξω ακούω όλες τις γνώμες
 

zakman35

Senior Member
4 May 2010
583
Αθήνα, Ελλάδα
Συγχαρητήρια και από εμένα, πολύ ωραία κατασκευή και ειδικά το «κόλπο» με το βαμμένο plexi-glass, είναι πολύ ωραία ιδέα, θυμίζει Electrocompanient.

Όσον αφορά το ποτενσιόμετρο αν και δεν έχω εμπειρία με άλλες εταιρείες ή τύπους (πάντα χρησιμοποιούσα alps) , θα δοκίμαζα πρώτα ένα φτηνό τύπου «ladder Attenuator», από ebay, γιατί είναι εύκολη λύση που μπορεί να έχει καλά αποτελέσματα.

Το ηλεκτρονικό ποτενσιόμετρο με ρελέδες, μου ακούγεται λίγο «ιστορία» και φοβάμαι πως θα αντιμετώπισης πρόβλημα στην τοποθέτησή του μιας και δεν έχεις πολύ ελεύθερο χώρο στο κουτί σου.

Μια άλλη πιθανή λύση, είναι η χρήση LDR με τα οποία γίνεται «χαμός» τα τελευταία χρόνια και όσοι τα έχουν ακούσει ισχυρίζονται πως παίζουν καταπληκτικά, καμία σχέση με οτιδήποτε άλλο. Από ότι όμως γνωρίζω τα χρησιμοποιούν μόνο ως παθητικά και όχι σε ενεργά κυκλώματα, δεν ξέρω ίσως να το έχουν κάνει, θα πρέπει να το ψάξεις λίγο αυτό στα διάφορα forum.

http://diyaudioprojects.com/Solid/DIY-Lightspeed-Passive-Attenuator/

http://www.diyaudio.com/forums/analog-line-level/80194-lightspeed-attenuator-new-passive-preamp.html
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,674
--------------------
και εμενα το θεμα ο χωρος ειναι το ladder το εχω αλλα δεν χωραει με τιποτα απο ηλεκτρονικο εχω αυτο εδω και λεω να το δοκιμασω

http://store02.prostores.com/servlet/jimsaudio/the-132/Resistor-volume-control-128/Detail

απο εχτες δοκιμαζω ενα μαυρο alps αλλα το μηχανημα θελει 10κ pot και αυτο ειναι 50κ και δεν ειμαι σιγουρος οτι κανει θα δουμε
 

zakman35

Senior Member
4 May 2010
583
Αθήνα, Ελλάδα
Το μαύρο Alps λεγότανε «Βlach Βeauty» νομίζω (έχει καταργηθεί πλέον) και από ότι θυμάμαι είναι αρκετά μεγαλύτερο από το μπλέ (υποθέτω πως μιλάμε για λογαριθμικά – Log ποτενσιόμετρα βέβαια).
Ναι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις απλά στη αρχή της διαδρομής του και πριν φτάσει τα 10Κ θα είναι «νεκρό» χωρίς καμία αλλαγή στην στάθμη εξόδου, ενώ από τα 10Κ και κάτω θα είναι πολύ ευαίσθητο. Αλλά παρόλα αυτά θα δουλέψει.
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
Συγχαρητήρια και από εμένα, πολύ ωραία κατασκευή και ειδικά το «κόλπο» με το βαμμένο plexi-glass, είναι πολύ ωραία ιδέα, θυμίζει Electrocompanient.

Όσον αφορά το ποτενσιόμετρο αν και δεν έχω εμπειρία με άλλες εταιρείες ή τύπους (πάντα χρησιμοποιούσα alps) , θα δοκίμαζα πρώτα ένα φτηνό τύπου «ladder Attenuator», από ebay, γιατί είναι εύκολη λύση που μπορεί να έχει καλά αποτελέσματα.

Το ηλεκτρονικό ποτενσιόμετρο με ρελέδες, μου ακούγεται λίγο «ιστορία» και φοβάμαι πως θα αντιμετώπισης πρόβλημα στην τοποθέτησή του μιας και δεν έχεις πολύ ελεύθερο χώρο στο κουτί σου.

Μια άλλη πιθανή λύση, είναι η χρήση LDR με τα οποία γίνεται «χαμός» τα τελευταία χρόνια και όσοι τα έχουν ακούσει ισχυρίζονται πως παίζουν καταπληκτικά, καμία σχέση με οτιδήποτε άλλο. Από ότι όμως γνωρίζω τα χρησιμοποιούν μόνο ως παθητικά και όχι σε ενεργά κυκλώματα, δεν ξέρω ίσως να το έχουν κάνει, θα πρέπει να το ψάξεις λίγο αυτό στα διάφορα forum.

http://diyaudioprojects.com/Solid/DIY-Lightspeed-Passive-Attenuator/

http://www.diyaudio.com/forums/analog-line-level/80194-lightspeed-attenuator-new-passive-preamp.html
Εχω ζησει αρκετο καιρο και με τις τρεις εκδοχες. Τα LDR ειναι διαφανα αλλα δεν ειναι ευκολη λυση. Εχω καταληξει οτι καμια απο τις επιλογες που προσφερονται αυτην την στιγμη ειτε του Αυστραλου ειτε του Αμερικανου δεν ειναι plug and play και δημιουργουν περισσοτερο προβλημα απ οτι λυνουν. Πχ υπαρχει θέμα στις εντασεις μεταξυ των καναλιων λογω των χαμηλων προδιαγραφων των LDR. Προχθες ελαβα ενα mail απο τον αμερικανο (uriah dailey) οτι θα λανσαρει και εναν επιλογεα εισοδων με ldr. Θα σου προτεινα να μεινεις μακρια ακομα.

Τα ρελεδακια παιζουν μια χαρα, αλλα δεν υπαρχει σημαντικη διαφορα απο ενα μπλε αλπς και κοστιζουν δυσαναλογα. Εχουν την πλακα του ομως.
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
δεν τα εχω δοκιμασει, αλλα τα χρησιμοποιουν πολλα παιδια εδω
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,674
--------------------
ναι εχει κοπει απλα το ειχα και σιγουρα ειναι καλυτερο απο το μπλε και ποιο μεγαλο σε ογκο τα ρελεδακια θα τα δοκιμασω να δω τι λενε εχω βρει καποιο τροπο να το βαλω

τα φτηνα ladder τα εχω δοκιμασει ουτε αυτα εχουν μεγαλη διαφορα απο το μπλε alps αλλα ειδα οτι υπαρχουν και φτηνα dact στο e-bay λενε τιοτα αυτα;