Ηχομόνωση ολόκληρου σαλονιού

exp4nder

Banned
18 January 2009
1,390
Αθήνα
Λοιπόν, σκέφτομαι να ...μπω σε έξοδα γμτ...και να ηχομονώσω πλήρως τον χώρο που θα πάω, σκέφτομαι σε στυλ room in a room.
Στο πρόχειρο σχέδιο που έκανα για να πάρετε μια ιδέα, σκέφτομαι η ηχομόνωση να ξεκινα από την συρόμενη πόρτα στο χωλ και να περιλαμβάνει αναγκαστικά και την κουζίνα, η οποία δεν μπορεί να απομονωθεί και θα είναι ενιαία με το σαλόνι. Ούτως η άλλως, ευτυχώς είναι μικρή. Ουσιαστικά η συρόμενη πόρτα η οποία κι αυτή θα είναι χοντρή με πετροβάμβακα μέσα κλπ θα χωρίζει το σπίτι όταν κλείνει, και από εκείνη θα ξεκινάν υπερυψωμένο ηχομονωμένο πάτωμα, όλοι οι τοίχοι του σαλονιού και κουζίνας θα είναι διπλοί, δηλαδή με πετροβάμακα και γυψοσανίδα έξω από τον κανονικό τοίχο, το ταβάνι το ίδιο κλπ.
Γνωρίζω πως το κόστος θα είναι αρκετά μεγάλο, αλλά έχωντας συνηθίσει σε οικογενειακά οροφοδιαμερίσματα που δεν ενοχλούσα κανέναν, δε μπορώ να νιώθω πως θα πάω κάπου που θα ενοχλώ και θα με ενοχλούν...συχνά!
Εκτός από τις τυχόν ιδέες σας, έχει κανείς κάποιον ειδικό σε θέματα ηχομόνωσης να μου δώσει τα στοιχεία του με ένα πμ.? Κάποιον που να ξέρει, να εμπιστεύεται, κάποιον που να είναι επαγγελματίας! Να τον συμβουλευτώ κι αυτόν και να δω καταρχάς αν είναι εφικτό αυτό που σκέφτομαι και σε "νορμάλ" κοστολόγιο.
Α, το μέγεθος του σαλονιού είναι περίπου 5Χ6.
Ευχαριστώ!

saloni.jpg
 

Caraudiotest

Established Member
7 August 2009
279
Αργυρούπολη
Ξεχνάω το όνομά σου αν και τα έχουμε πει σε διάφορες ακροάσεις.

Τη γυψοσανίδα αν μπορείς μην την υλοποιήσεις. Όσο πετροβάμβακα και να βάλεις θα δημιουργεί μπασόκουτο.
Γιατί θέλεις να βάλεις διπλό τοίχο? και δη με γυψοσανίδα?
Υπάρχει μονωτικό υλικό που βάφεις κανονικά τον τοίχο αλλά η υφή του θα είναι λίγο σαγρέ.
Στο πάτωμα πως θέλεις να επέμβεις? θα το ξηλώσεις και θα το ξανακάνεις?

Μη βιαστείς πάντως.
 

SakisMS

Established Member
22 September 2010
290
Θεσσαλονίκη
Ξεχνάω το όνομά σου αν και τα έχουμε πει σε διάφορες ακροάσεις.

Τη γυψοσανίδα αν μπορείς μην την υλοποιήσεις. Όσο πετροβάμβακα και να βάλεις θα δημιουργεί μπασόκουτο.
Γιατί θέλεις να βάλεις διπλό τοίχο? και δη με γυψοσανίδα?
Υπάρχει μονωτικό υλικό που βάφεις κανονικά τον τοίχο αλλά η υφή του θα είναι λίγο σαγρέ.
Στο πάτωμα πως θέλεις να επέμβεις? θα το ξηλώσεις και θα το ξανακάνεις?

Μη βιαστείς πάντως.

Αν κατάλαβα καλά ηχομόνωση θέλει να κάνει στο δωμάτιο. Δεν έχει πρόβλημα με ανακλάσεις και αποροφήσεις του ήχου. Με χρώματα και βαφές ηχομόνωση δεν γίνεται.
 

SakisMS

Established Member
22 September 2010
290
Θεσσαλονίκη
Λοιπόν, σκέφτομαι να ...μπω σε έξοδα γμτ...και να ηχομονώσω πλήρως τον χώρο που θα πάω, σκέφτομαι σε στυλ room in a room.
Στο πρόχειρο σχέδιο που έκανα για να πάρετε μια ιδέα, σκέφτομαι η ηχομόνωση να ξεκινα από την συρόμενη πόρτα στο χωλ και να περιλαμβάνει αναγκαστικά και την κουζίνα, η οποία δεν μπορεί να απομονωθεί και θα είναι ενιαία με το σαλόνι. Ούτως η άλλως, ευτυχώς είναι μικρή. Ουσιαστικά η συρόμενη πόρτα η οποία κι αυτή θα είναι χοντρή με πετροβάμβακα μέσα κλπ θα χωρίζει το σπίτι όταν κλείνει, και από εκείνη θα ξεκινάν υπερυψωμένο ηχομονωμένο πάτωμα, όλοι οι τοίχοι του σαλονιού και κουζίνας θα είναι διπλοί, δηλαδή με πετροβάμακα και γυψοσανίδα έξω από τον κανονικό τοίχο, το ταβάνι το ίδιο κλπ.
Γνωρίζω πως το κόστος θα είναι αρκετά μεγάλο, αλλά έχωντας συνηθίσει σε οικογενειακά οροφοδιαμερίσματα που δεν ενοχλούσα κανέναν, δε μπορώ να νιώθω πως θα πάω κάπου που θα ενοχλώ και θα με ενοχλούν...συχνά!
Εκτός από τις τυχόν ιδέες σας, έχει κανείς κάποιον ειδικό σε θέματα ηχομόνωσης να μου δώσει τα στοιχεία του με ένα πμ.? Κάποιον που να ξέρει, να εμπιστεύεται, κάποιον που να είναι επαγγελματίας! Να τον συμβουλευτώ κι αυτόν και να δω καταρχάς αν είναι εφικτό αυτό που σκέφτομαι και σε "νορμάλ" κοστολόγιο.
Α, το μέγεθος του σαλονιού είναι περίπου 5Χ6.
Ευχαριστώ!

saloni.jpg

Αυτό που θέλεις είναι αρκετά δύσκολο να γίνει σε ένα κτίσμα που ήδη υπάρχει και δεν χτίζεται από την αρχή με κάποιες προδιαγραφές ηχομόνωσης. Τουλάχιστον μπορεί να γίνει αυτό που θέλεις αλλά το κοστολόγιο δεν θα είναι και πολύ 'νορμάλ'.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
η δικη μου "κατασταση" ειναι ωσ εξης
1 κατω απο το πατωμα κατα την διαρκεια της κατασκευης μπηκαν 2 φιλα του 1 εκ περιπου απο μονωτικο σφουγγαρι και τσιμεντοκωνιαμα 4 εκ. το ενα για ηχο, το αλλο για θερμοκρασια. απο πανω τους ξυλο η πλακακι αναλογα με το σημειο.
2 η οροφη (προκειτε για σοφιτα) ντυθικε με πετροβαμβακα και dow, με ξυλο πανω κατω.
3 ορισμενοι τοιχοι εχουν ντυθει με γυψοσανιδα, κυριος για την θερμοκρασια.
4 λαστιχα στις πορτες, καμια δεν ειναι συρτη, αυτες απλα χανουν απο παντου.
5 καλα αλλουμινενια κουφωματα

το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο, δοκιμαστηκε και με ενα παρτακι χωρις ιδιαιτερα προβληματα για τον απο κατω. για νεοδμητο ιδιοκτητο διαμερισμα αξιζει το εξοδο imho
 

exp4nder

Banned
18 January 2009
1,390
Αθήνα
Bασικά διαβάζω κάποια πράγματα προς το παρόν και μετά θα δω τι θα κάνω, απλά ήθελα να πάρω και κάποιες γνώμες πιο ειδικών από εμένα που έχουν ασχοληθεί με το θέμα.
Προς το παρόν διαβάζω αυτά τα πολύ ενδιαφέρον άρθρα:
http://www.soundproofingcompany.com/library/articles/

Oπότε το σκεπτικό είναι:

Σε απόσταση 10εκ. από τους υπάρχοντες τοίχους και αποσυνδεδεμένα από αυτούς, μπαίνει γυψοσανίδα, μέσα στο διάστημα των 10 εκ. μπαίνει ένα στρώμα 5 εκ. όχι πυκνού πετροβάμβακα και έξω από το στρώμα της γυψοσανίδας μπαίνει λεπτό στρώμα αποσβεστικού υλικού και μετά κολλητά άλλο ένα στρώμα ψυψοσανίδας.
Έτσι, έχουμε όλα τα στοιχεία της ηχομόνωσης:
Μάζα (2 στρώματα γυψοσανίδας), απόσβεση (υλικό μεταξύ των γυψοσανίδων για μείωση της ταλάντωσής τους), απομόνωση (δεν συνδέεται τίποτα με τον υπάρχον τοίχο και υπάρχει μεγάλο κενό), μόνωση (πετροβάμβακας στο κενό)
 
Last edited:

exp4nder

Banned
18 January 2009
1,390
Αθήνα
Πώς σας φαίνεται? Αυτό που με προβληματίζει είναι τί θα γίνει στα σημεία που είναι τα τζάμια του μπαλκονιού...πώς θα γίνει εκεί η δουλειά?
Το πάτωμα το ψάχνω ακόμα αν και παρόμοια πράγματα θα γίνουν και εκεί μάλλον, αλλά όχι με γυψοσανίδα προφανώς, μάλλον με κόντρα πλακέ, δε ξέρω ακόμα, δαβάζω...
 

kpaiss

AVClub Addicted Member
29 November 2006
2,129
Απάντηση: Re: Ηχομόνωση ολόκληρου σαλονιού

Πώς σας φαίνεται? Αυτό που με προβληματίζει είναι τί θα γίνει στα σημεία που είναι τα τζάμια του μπαλκονιού...πώς θα γίνει εκεί η δουλειά?
Το πάτωμα το ψάχνω ακόμα αν και παρόμοια πράγματα θα γίνουν και εκεί μάλλον, αλλά όχι με γυψοσανίδα προφανώς, μάλλον με κόντρα πλακέ, δε ξέρω ακόμα, δαβάζω...

Διπλα τριπλα τζαμια ισως?
Ανεβαινει αρκετα το κοστος ομως...
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
10 εκατοστα διακενο γεμισμενο ειναι πολυ δυνατη υχομονωση αλλα χανεις τετραγωνικα μετρα στο συνολο του διαμερισματος. ακουγετε λιγο υπερβολικο. για το πατωμα εαν δεν θες σφουγγαρι που σου ελεγα, ο φελος κανει καλη δουλεια και ειναι πιο οικονομικος και ευκολος στην τοποθετηση. για τα παραθυρα διπλο τζαμι ειναι το ελαχιστο, εκει που χανεις ομως ειναι εαν δεν εφαρμοζουν σωστα τα λαστιχα τους. λαστιχα στις πορτες μπορεις να βαλεις και μονος σου.
 

exp4nder

Banned
18 January 2009
1,390
Αθήνα
Τη γυψοσανίδα αν μπορείς μην την υλοποιήσεις. Όσο πετροβάμβακα και να βάλεις θα δημιουργεί μπασόκουτο. Γιατί θέλεις να βάλεις διπλό τοίχο? και δη με γυψοσανίδα?
Nίκο τί προτείνεις εσύ δηλαδή? Εγώ όπου και να διαβάσω τέτοια πράγματα γράφουνε. Και μιλάω για εταιρείες ξένες που κάνουν τέτοιες δουλειές!
 

nbullamatsis

Supreme Member
11 February 2007
4,664
πειραιας
Αλέξανδρε οι τοιχοι του σπιτιου είναι μονοί ή διπλοί?
Μονωση εχουν?
Ακουγεται περπάτημα στον απο κάτω?
Δες πρωτα το μεγεθος του προβλήματος
Η μεγαλύτερη διαρροή γίνεται απο τις πόρτες παραθυρα.
Αν εχεις μονά τζαμια ή δεν εφαρμόζουν καλά οτι και να κάνεις στον χωρο θα ακουγεται.
Υπάρχουν διπλά με τεσσερα λάστιχα που δένουν στην κάσα και είναι πολύ καλά για τα χρηματα τους, αν θες να πας παρακάτω υπάρχουν και αζώτου στο ενδιαμεσο αλλά με κάποιο κόστος παραπάνω.

Αυτό που αναφέρεις με τς γυψοσανίδες ετσι είναι και κάνουν καλή δουλεια

Οι γειτονες μου βάζουν πλέον χερι γιατι λέει αλλάζω γρηγορά τα κομμάτια...τι να τους πω οτι αλλαξα ενα πυκνωτή?
....συνηθίζουν μην κολλάς
Με εναν γειτονα που μένει στον απέναντι δρόμο εχουμε συνθηματικό...μου αναβοσβήνει τα φωτα οταν δεν του αρεσει το πρόγραμμα ή δεν μπορει να κοιμηθεί.
 

exp4nder

Banned
18 January 2009
1,390
Αθήνα
Παναγιώτη θενκς, στο πάτωμα δεν έχεις αφήσει καθόλου διάκενο με κανάλια στήριξης ας πούμε? Είναι κολλητά τα στρώματα?

Χαχαχα, καλό Νίκο!
Δυστυχώς δεν έχω πληροφορίες ακόμα για τη δόμηση του σπιτιού γιατί δεν έχω μείνει καθόλου εκεί και δεν ξέρω, ούτε από τα σχέδια φαίνεται κάτι.
Πάντως ο τοίχος πίσω από τα δίπολά μου, θα είναι ο τοίχος του σαλονιού των γειτόνων και απο κάτω και από πάνω του σαλονιού μου, τα αντίστοιχα σαλόνια γειτόνων, οπότε λογικά θα δημιουργείται πρόβλημα...
 
Last edited:

nbullamatsis

Supreme Member
11 February 2007
4,664
πειραιας
Σου ευχομαι να εχεις πρόβλημα :))
σημαινει οτι εκανες καλή δουλεια με τα ηχεία και την ενίσχυση τους.
Αν ο τοίχος του δίπλα είναι μονός θα εχει προβλημα.
κάνε αυτό που λες με τη γυψοσανίδα και επένδυσε την με τις τσιμεντόπετρες του Μαθιου που είχα ποσταρει.
Κανουν δουλειά σε μένα αλλά εχω με τον γείτονα 60 ποντους τοίχο
Μην ξεχνας είσαι δίπολος και θέλεις ανακλάσεις
 

nbullamatsis

Supreme Member
11 February 2007
4,664
πειραιας
Βλέπω ακόμα ενα τοιχαλάκι αριστερα στη μέση του δωματίου πίσω απο τη πολυθρόνα.
Εχω ενα καλό ελαφρύ κομπρεσερ αν θες μπορω να στο δανείσω με μεγάλη ευχαρίστηση, αλλιως το τηλέφωνο του Ολεκ, πολύ καλος και προσεκτικός
 

SHERPA

Supreme Member
18 June 2006
3,450
Βέροια
H καλύτερη ηχομόνωση στα κουφώματα είναι να είναι αυτά διπλά με ένα διάκενο αέρα μεταξύ τους.
Και δεν εννοώ διπλά τζάμια.
Εννοώ ακριβώς αυτό που γράφω.
Τώρα αν το κάθε κούφωμα έχει και διπλά τζάμια, ακόμα καλύτερα.

Η λύση αυτή εφαρμόζεται και στην πόρτα εισόδου, για να μην έχουμε "διαρροή" στον υπόλοιπο χώρο.
Το έχω δει και λειτουργεί εξαίρετα.
 

exp4nder

Banned
18 January 2009
1,390
Αθήνα
Ενδιαφέρον sherpa.
Νίκο αυτό το "τοιχαλάκι" είναι μέρος της θεμελίωσης του σπιτιού και δυστυχώς...δεν φεύγει...και μου έχει αλλάξει αρκετά τα σχέδια, τέσπα...
"τσιμεντόπετρες του Μαθιου"??? Ρίχνεις κανά λινκ ξανά να μην ψάχνω?
Τί προσφέρουν αυτές?
 

nbullamatsis

Supreme Member
11 February 2007
4,664
πειραιας
Αν και ελαφριές προσφέρουν μάζα=μόνωση, απορρόφηση και εμφάνιση.
Δεν εχουν ηχο από ανακλαση πέτρας γιατι είναι από τσιμέντο (δεν φαινεται με τιποτα)
Έχει πολλά σχέδια και μπορεις να τις βρες σε ολα τα πολυεθνικά μαγαζια του είδους και σε υλικά οικοδομής. 20-45ε/τμ
http://www.mathiostone.com/132/category/greek/132/0/100/1/index.html

Λυπάμαι για το τοιχαλάκι, κάνε κάτι μόνο στη γωνία της μεριας των ηχείων γιατι είναι πολύ πιθανό να ακους μία ''ουρά'' στο χαμηλό
 
Last edited:

exp4nder

Banned
18 January 2009
1,390
Αθήνα
Στη γωνιά της μεριάς των ηχείων εννοείς στις γωνιές του τοίχου πίσω από τα ηχεία?
Ναι εκεί θα δοκιμάσω σε μεταγενέστερη φάση, μπασοπαγίδες σε σχήμα ορθογωνίου τριγώνου υπολογίζω με πλευρές 25-25-35 με ύψος όσο και του τοίχου, από πετροβάμαβακα και κόντρα πλακέ.

p.s. Πολύ ωραίες εμφανησιακά οι πετρούλες...
 
Last edited: