Rega DAC

Tyler ? Durden

Supreme Member
6 November 2006
3,909
Νεα Σμυρνη
Καινουριο DAC το οποιο γεφυρωνει το χασμα μεταξυ της εισαγωγικης κατηγοριας (MF M1, Arcam rDac, CA) και των dac >1000 euro (m2tech, benchmark κλπ)

απο τη σελιδα του κατασκευαστη

DAC-PAGE.gif


Τhe Rega DAC is a 16/20/24-bit at 32kHz to 192kHz digital to analogue converter incorporating an enhanced version of the Rega designed circuit. Developed to be simple to set up and use, the Rega DAC is designed to optimise performance from any two channel PCM digital audio source such as a CD player PC or streaming device.

With the PC/Laptop and MAC now widely accepted as creditable mediums for storing and streaming music. The use of high quality lossless files such as WAV, FLAC and ALAC offer performance through the DAC equal to and in some cases better than red book CD.

Housed in a custom aluminium and steel case and boasting a pair of Wolfson DAC IC's, 5 user selectable digital filters, two isolated Co-axial inputs, two Toslink SPDIF inputs and an isolated USB input. The Rega DAC is designed and engineered to perform way above its class.


Technology

The input stage comprises a Wolfson digital receiver with a high stability low jitter clock. The receiver and PLL have their own dedicated power supplies. The DAC stage comprises of a pair of parallel-connected Wolfson WM8742 DAC's, which are driven via a buffer stage, which ensures the integrity of the data being fed to the DAC IC's similar to the arrangement used in the Isis (Rega's refrerence CD player). Great care has been taken to remove noise generated by the PC and other input sources. During development this was identified as a major drawback with many DAC's on the market today.

The output amplifier employs a discrete differential multiple feedback filter and output amplifier, with a high cut-off frequency for use with higher sample rates. We decided not to use a sample rate converter and process the data at the incoming sample rate which keeps the signal processing to a minimum. Jitter was minimised by synchronously clocking the digital data with our receiver PLL (removing any jitter from the input signal).

All the capacitors associated with the analogue signal path are Nichicon FG bypassed with MMK polyester capacitors, and low impedance conductive polymer capacitors are used for DAC decoupling. The power supply utilizes a toroidal transformer, fast rectifier diodes and again Nichicon FG capacitors. There is a power supply for the control microcontroller, separate from the digital & analogue audio stages. Special attention being paid to the inter IC control signals ensuring the control data noise is kept to a minimum.



Το πρωτο review απο το WHF ειναι πολυ ενθαρρυντικο http://www.whathifi.com/review/rega-dac

...και εδω μεταξυ αλλων ενα σχολιο καποιου που το συγκρινε αμεσα με το DacMagic.

http://www.whathifi.com/review/rega-dac/user-reviews

αλλο ενα review

http://www.techradar.com/reviews/au...udio/hi-fi-accessories/rega-dac-945203/review

κι αλλο ενα

http://canadahifi.com/index.php/rega-dac-exclusive-review/


αν τα γραφωμενα ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα και το μηχανημα στη χωρα μας ερθει στην αναμενομενη τιμη με βαση την τιμη του στην Αγγλια, μαλλον θα κανει θραυση.
 
Last edited by a moderator:

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
whf.....
η εσπρέσσο του hifi....

και τα άλλα δεν πάνε πίσω...
 

Tyler ? Durden

Supreme Member
6 November 2006
3,909
Νεα Σμυρνη
whf.....
η εσπρέσσο του hifi....

και τα άλλα δεν πάνε πίσω...

δεν διαφωνω, απλα δεν νομιζω το μηχανημα να ειναι τοσο υπερτιμημενο σε ολα τα review. Δεν νομιζω οτι η εταιρια εβγαλε ενα μηχανημα ακριβοτερο απο τα γνωστα εισαγωγικα, το οποιο ακουγεται χειροτερα απο αυτα. Θα ακυρωνε εντελως το εγχειρημα. Ειδομεν οταν κυκλοφορησουν τα πρωτα, ειμαι πολυ περιεργος..
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Στην κατηγορία τιμής του, σίγουρα θα κινήσει την περιέργεια αρκετών για ακρόαση.
Μπόλικες είσοδοι, και μπόλικα φίλτρα :)
 

Tyler ? Durden

Supreme Member
6 November 2006
3,909
Νεα Σμυρνη
Στην κατηγορία τιμής του, σίγουρα θα κινήσει την περιέργεια αρκετών για ακρόαση.
Μπόλικες είσοδοι, και μπόλικα φίλτρα :)


ακριβως! κι αν σε αυτη την τιμη "φερει" καποια στοιχεια των dac της επομενης κατηγοριας, ανοιγοντας την ψαλιδα απο τα ηδη πετυχημενα εμπορικα εισαγωγικα, θα κινησει το ενδιαφερον γενικοτερα
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Και σαν κατασκευή δείχνει ενδιαφέρον αφού δείχνει στο μάτι τουλάχιστον υποκοστολογημένο και είναι και κουκλί.

Απο ότι φαίνεται τα dacs πουλάνε και ο ανταγωνισμός έχει αρχίσει να φουντώνει..

Αν μη τι άλλο ο χώρος της αύλης αναπαραγωγής αρχίζει να αποκτά Ιδιαίτερο ενδιαφέρον και σίγουρα μας επιφυλλάσει πολλές ευχάριστες εκπλήξεις στο μέλλον και θα μας τραβήξει την προσοχή.
 

quader

Senior Member
1 May 2010
359
Παντως φιλοι,η δυναμη του marketing ειναι φοβερη,καταφερε να αναστησει ενα format που επνεε τα λοισθια,πασαροντας το dac,και καταφερε να μας κανει αντι να πεταξουμε τα cd,να αγορασουμε αλλη μια συσκευη για να τα ακουμε,δηλ,ειχαμε ενα πτωμα και του πηραμε αναπνευστηρα για να αναπνευσει,και συζηταμε ποιος αναπνευστηρας ειναι καλυτερος.Δυστυχως.
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Παντως φιλοι,η δυναμη του marketing ειναι φοβερη,καταφερε να αναστησει ενα format που επνεε τα λοισθια,πασαροντας το dac,και καταφερε να μας κανει αντι να πεταξουμε τα cd,να αγορασουμε αλλη μια συσκευη για να τα ακουμε,δηλ,ειχαμε ενα πτωμα και του πηραμε αναπνευστηρα για να αναπνευσει,και συζηταμε ποιος αναπνευστηρας ειναι καλυτερος.Δυστυχως.


Aν και εν μέρει συμφωνώ (στο άλλη μια συσκευή ουσιαστικά για τα ίδια) δεν κατάλαβα ποιό φορματ εννοείς οτι έπνεε τα λοίσθια.
Εννοείς το CD;

Mα το cd σαν εμπορικό προιόν όντως πνέει τα λόισθια και δεν βλέπω κάποια ελπίδα νεκρανάστασης.

Ό τρόπος διανομής του περιεχόμενου του (Redbook) άλλαξε και δεν περιμένω ούτε απο εκεί τίποτα θάυματα.
Τα πειρατικά FLAC 16/44 οργιάζουν και κυρίως αυτά προωθούν τέτοιου είδους συσκευές.

Ο μόνος τρόπος νεκρανάστασής η έστω ανάτασης οποιουδήποτε τρόπου διανομής της μουσικής προυποθέτει κάποιοι να έχουν κέρδη απο αυτό τραβώντας το ενδιαφέρον του κόσμου πάλι στην μουσική και το Audio απο τις τηλεοράσεις και το 3D κλπ.
Αυτό προς το παρόν φαντάζει αδύνατον γιατί οι περισσότεροι άνθρωποι για διάφορους λόγους δεν αφιερώνουν πια ποιοτικό χρόνο για να απολάυσουν την υψίστη των τεχνών ενώ οι εταιρίες έχοντας πια μηδαμηνά κέρδη απο την πώληση της μουσικής δεν ενδιαφέρονται πια να επενδύσουν με συντεταγμένο τρόπο σε κάποιο ποιοτικό σύγχρονο ψηφιακό format με την ανάλογη διαφήμιση γιατι δεν πρόκειται να πάρουν τα λεφτά τους πίσω.
 

farflung

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,017
refugee from Eta Carinae
Απο ότι φαίνεται τα dacs πουλάνε και ο ανταγωνισμός έχει αρχίσει να φουντώνει..

Αν μη τι άλλο ο χώρος της αύλης αναπαραγωγής αρχίζει να αποκτά Ιδιαίτερο ενδιαφέρον και σίγουρα μας επιφυλλάσει πολλές ευχάριστες εκπλήξεις στο μέλλον και θα μας τραβήξει την προσοχή.

χμ μαλλον εχεις αργησει η αυλη αναπαραγωγη απο το καιρο που βγηκαν τα flac εχει το πανω χερι με τα ντακ,εγω πχ.εχω να βαλω σιντι ουτε και γω ξερω ποσο καιρο δεν ξερω και αν δουλευει η συσκευη πλεον :)
απλα εχω κατι τεραστιες στιβες απο σιντι για ντεκορ.
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Απλά δεν βιάζομαι καθόλου.

Αποτην μία σκεύτομαι πόσα άδεια CDR αγοράζω στην τιμή που έχει ένα Dac ικανό να σταθεί δίπλα στο SONY μου, και απο την άλλη περιμένω και παρακολουθώ την εξέλιξη σε αυτόν τον τομέα με ενδιαφέρον αφου και απο το Regα Dac είναι προφανές οτι έχουμε πολλά να δούμε ακόμα οπότε δεν βιάζομαι και ιδιαίτερα.

Όσο για το επιχείρημα οτι η αναπαραγωγή απο σκληρό είναι πιο ποιοτική , εγώ τουλάχιστον δεν 'εχω καταφέρει να ακούσω διαφορές μεταξύ ενός καλού Transport και ενός καλού άυλου συστήματος.

Φυσικά και δεν απορίπτω τίποτα απλά για εμένα είναι μάλλον νωρίς ακόμα(εκτός κιαν το Rega "σκοτώνει) με επτά κατοστάρικα τότε μπορεί να το σκεφτώ.
 

farflung

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,017
refugee from Eta Carinae
και για τα cdr φτιαχνεις και εξωφυλλα?γιατι εγω ξερεις ειχα και αυτο τον κάλο. γιαυτο και σταματησα και ακουω μονο φλακ.
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Xιχιχι.. Ναι αλλα γράφω μόνο αυτά που θέλω πραγματικά να ακούσω.
 

farflung

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,017
refugee from Eta Carinae
Xιχιχι.. Ναι αλλα γράφω μόνο αυτά που θέλω πραγματικά να ακούσω.

ασε γιατι εγω ειχα αρωστια με το εξωφυλο και την αρχειοθετηση και οτι δεν εβρισκα σε εξωφυλακι το αγοραζα αν τοβρισκα γιατι ακουω και περιεργα και δυσευρετα μουσικακια :firstprize:της μ@λ@κι@ς σωθηκα με τα φλακακια και τα αμαρα
 

Tyler ? Durden

Supreme Member
6 November 2006
3,909
Νεα Σμυρνη
Ενα πουλακι μου σφυριξε οτι τελικα το συγκεκριμμενο DAC δεν θα εισαχθει.... Μερικες φορες δεν τους καταλαβαινω τους αντιπροσωπους.. Να χεις τετοιο χαρτι στα χερια σου για να μπεις σε κατηγορια τιμης της αγορας που δεν υπαρχει ανταγωνισμος και να μην εισαγεις...
 

neXTgen

AVClub Enthusiast
3 July 2007
763
west coast
το ίδιο πουλάκι μου το επιβεβαιώνει κι εμένα... είναι πράγματι για γέλια οι δικαιολογίες. (δεν βλέπουν τι γίνεται αυτή τη στιγμή στην αγγλία με αυτό το μαραφέτι?) τη στιγμή μάλιστα που ξέρω για ποιο προϊόν μιλάμε (μιας και παίζει κάτω στο σαλόνι...)
 

Tyler ? Durden

Supreme Member
6 November 2006
3,909
Νεα Σμυρνη
το ίδιο πουλάκι μου το επιβεβαιώνει κι εμένα... είναι πράγματι για γέλια οι δικαιολογίες. (δεν βλέπουν τι γίνεται αυτή τη στιγμή στην αγγλία με αυτό το μαραφέτι?) τη στιγμή μάλιστα που ξέρω για ποιο προϊόν μιλάμε (μιας και παίζει κάτω στο σαλόνι...)

αν ερχοταν εδω στα 600-700 ευρω, θα πλασαριζοταν αναμεσα στην εισαγωγικη κατηγορια και αυτη των 1000~1500 και θα κανε θραυση.

Αν καταλαβα καλα , το χεις στο σαλονι σου? Το πηρες απεξω?