Τηλεφωνικές κλήσεις μέσω Gmail διαθέσιμες και στην Ελλάδα!

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,115
Λιβαδειά
Τηλεφωνικές κλήσεις μέσω Gmail διαθέσιμες και στην Ελλάδα!


Τηλεφωνήστε οπουδήποτε — κατευθείαν από το Gmail

call_phones.png



H Google φέρνει την υπηρεσία Google Voice σε ακόμα 38 χώρες (συμπεριλαμβάνεται και η Ελλάδα) μετά τη δοκιμαστική λειτουργία
της σε ΗΠΑ και Καναδά, δίνοντας μας έτσι τη δυνατότητα να πραγματοποιούμε τηλεφωνικές κλήσεις μέσω του Gmail σε σταθερά
και κινητά τηλέφωνα με πολύ χαμηλές χρεώσεις, στοχεύοντας έτσι να αφανίσει τις Skype (και Microsoft) από το χάρτη!

Οι χρεώσεις για τη χώρα μας είναι 0.02/λεπτό για σταθερά τηλέφωνα και 0.11/λεπτό για κινητά. Για να μπορέσετε να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία θα πρέπει να εγκαταστήσετε το plugin Google Voice και στη συνέχεια θα δείτε το εικονίδιο
του τηλεφώνου δίπλα από τις επαφές σας στο Gmail!


Συνομιλήστε με τους φίλους και την οικογένειά σας ενώ τους βλέπετε στην οθόνη σας!

screenshot.png



Τηλεφωνήστε από το Gmail


πηγή

(Send from iPad)
 

Kostas_P

Senior Member
3 March 2007
441
Αθήνα
Αν το χρησιμοποιήσει κάποιος ας μας πει λεπτομέρειες για ποιότητα ήχου, κλπ. Αν υπάρχει και μέτρο σύγκρισης με το skype θα ήταν χρήσιμο να αναφερθεί.
 
17 June 2006
9,805
Το πρώτο και βασικό είναι να υπάρχει καλή σύνδεση με το internet και φυσικά τι χρέωση υπάρχει για τα δεδομένα (προφανώς όταν είμαστε συνδεδεμένοι σε ασύρματο δίκτυο δεν υπάρχει χρέωση). Οι χρεώσεις του skype για pay as you go χωρίς συνδρομή είναι οι ακόλουθες ανά λεπτό:
Σταθερά 1,9 cent
Greece - Mobile - Cosmote 19,5 cents
Greece - Mobile - Others 19,5 cents
Greece - Mobile - Q Telecom 30 cents
Greece - Mobile - Telestet 19,5 cents
Greece - Mobile - Vodafone 19,5 cents
Για τα σταθερά η τιμή είναι πρακτικά η ίδια. Για τα κινητά όμως η διαφορά είναι αρκετά μεγάλη.
 

Voreios

Supreme Member
18 January 2007
4,750
Το εχω δοκιμάσει εδω και 6-7 μέρες. Η ποιότητα ήχου αρκετά μέτρια, κατώτερη απο το skype μου φανηκε (μπορει βεβαια να βελτιωθούν, ίσως ήταν και η πρωτη μέρα που ξεκίνησαν στην Ελλάδα, εδω και 4 μερες δεν εκανα καποια κλήση...).
Αναγκαστικά για να δοκιμάσεις βαζεις ενα μίνιμουμ 10 ευρώ, οπότε προβλέπω να περάσει πολύς καιρός για να "φάω" το 10ευρο που έβαλα....
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,341
Αθήνα
επειδή είμαι άσχετος, πώς δουλεύει το σύστημα; καλείς κανονικά, χτυπάει και σου απαντάνε;