Αγορα τηλεορασης 37''

Dim10

New member
5 August 2011
26
Καλησπερα σε ολους,
Καταρχην συνχαρητηρια στα παιδια εδω, κανουν καταπληκτικη δουλεια. Ασχετος απο τηλεορασεις εχω παρει μια μικρη γευση για το τι παιζει στον χωρο αυτο μεσα απο αυτο το forum.

Ενδιαφερομαι για την αγορα μιας 37αρας (αποσταση θεασης 2-3μετρα)
Γενικως θελω μια ΤV γενικων χρησεων, τοσο για να βλεπω τα απλα αναλογικα καναλια (στην περιοχη μου εχουμε και ψηφιακο σημα) αλλα και την παρακολουθηση ταινιων μεσω laptop ή εξωτερικου σκληρου δισκου καθως επισης και για gaming(κυριως proEvolution). Θα με ενδιεφερε επισης να ειναι και SmartTV (οχι τοσο η αναγκη αλλα η περιεργια για αυτην την τεχνολογια κατα ποσο μπορει να κανει την ζωη μας πιο ευκολη:2thumb22sup:)
Τα λεφτα που μπορω να διαθεσω ειναι μεχρι 700-750ευρω
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Sony 40EX720

Εχει μικρο lag για το gaming και αρκετα καλη για τις αλλες χρησεις που την θελεις.

Μην δωσεις τοσα λεφτα για 37" ειναι κριμα.

smart ΤV ονομαζει η Samsung καποιες βασικες υπηρεσιες συνδεσης με youtube , picassa , acuweather κτλ. παρομοιες εχει και η Sony οχι οτι αξιζουν και πολλα βεβαια.
 

Dim10

New member
5 August 2011
26
Ξερεις τι φοβαμαι...μην γινεται κουραστικη η 40αρα σ'αυτην την αποσταση. Σε εχω ξαναδει να το λες αυτο εδω στο forum οτι

για 37αρες ειναι πολλα τα λεφτα, αλλα για να το λες κατι θα ξερεις.

Ο λογος που δεν κοιταξα για 40αρα ειναι αυτος που προανεφερα και επισης οτι για να παρεις μια καλη 40αρα

χρειαζεσαι 900-1000ευρω ενω για το ιδιο μοντελο για 37αρα χρειαζεσαι γυρω στα 700ευρω.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Με 37" συμφωνα με επιστημονικες μετρησεις μπορεις να καθεσαι ανετα στα 70-80 εκ. , στα 2 μετρα μπορεις ανετα να βλεπεις σε 50".
 

kostas5579

AVClub Addicted Member
31 May 2010
1,827
THESSALONIKI/GREECE
Η προτεινόμενη απόσταση για 37 είναι στο 1,5 μέτρο. Το άνετα είναι κάτι προσωπικό για καθένα. Αν είναι στα 80 εκατοστά, στα γραφεία μας να βάλουμε 37άρες οθόνες παιδιά! Δε ξέρω αν θα αντέξουν τα γραφεία βέβαια. Το δικό μου θα κλατάρει σίγουρα!
 

Dim10

New member
5 August 2011
26
Σας ευχαριστω πολυ παιδια για τις άμμεσες απαντησεις.

Οποτε ψαχνω και για 40''

Εριξα μια ματια την Sony 40EX720 αλλα ξεφευγει στην τιμη για την

τσεπη μου καμια αλλη προταση υπαρχει?
 

terry308

Established Member
11 April 2009
190
Καλησπέρα κι εγώ είμαι σε αναζήτηση νέας τηλεόρασης 37" ή 40"
έχω σταμπαρει 2 μοντέλα

Sony Bravia KDL-40NX500
&
Lg 37LD450


ζητώ θέαση ταινιών σε fullHd , τα κανάλια της digea (απευθείας γιατί μέχρι τώρα είχα αποκωδικοποιητή) και παιχνίδια (μέσω (ht)pc).

Tι προτείνετε ?

Η sony βρέθηκε σε καλή τιμή με έκπτωση στα 450Ε, σύμφωνα με τον skroutz η 1η τιμή τώρα είναι 729Ε , είναι παλιό μοντέλο ? Δεν θα με καλύψει 100% ?

Η lg στα 379E (ξέρω ότι είναι μοντέλο του 2010)

Τις είδα και τις 2 δίπλα - δίπλα και με γοήτευσε η Sony , με διαφορά στη ποιότητα της οθόνης (απεικόνιση) .

Ευχαριστώ
 

Dim10

New member
5 August 2011
26
Μια ματια που εριξα για 40αρες μου κεντρισε το ενδιαφερον η
Samsung UE40D6100 LED 3D TV 40''

ειναι κοντα στα λεφτα που μπορω να διαθεσω, και απο οτι ειδα ειναι και 200hz(περιπου τεσπα). Εχετε καμια αποψη γι'αυτην?
Ευχαριστω
 

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Μια ματια που εριξα για 40αρες μου κεντρισε το ενδιαφερον η
Samsung UE40D6100 LED 3D TV 40''

ειναι κοντα στα λεφτα που μπορω να διαθεσω, και απο οτι ειδα ειναι και 200hz(περιπου τεσπα). Εχετε καμια αποψη γι'αυτην?
Ευχαριστω

Προχώρα το :2thumb22sup:

Οι σειρές 6 της Samsung είναι κατά την γνώμη μου οι πιο value αγορές.
 

Dim10

New member
5 August 2011
26
Με την σημειωση ομως οτι εχει και αρκετουτσικο lag (πανω απο 45 ms).

Εψαξα λιγο να δω τι γινεται με το lag.. απο οτι καταλαβα ειναι η αποκριση

του τηλεχειριστηριου στην εικονα, ειδα και ενα σχετικο βιντεακι που εχεις

βαλει σε ενα threat και ηθελα να ρωτησω εαν τα 45ms ειναι ορατά στο

ματι ή τεσπα εαν γινεται ενοχλητικο το παιχνιδι (κυριως το proevolution).


Βασικα ειμαι ασχετος απο τηλεορασεις και επειδη το τελευταιο

καιρο την ψηλοψαχνω την κκατασταση ηθελα να ρωτησω και κατι ακομα

για τον συγκεκριμενο μοντελο Samsung UE40D6100 LED 3D TV 40''


Η εικονα σε αναλογικο σημα ειναι καλη? (Υπαρχουν τιποτα σπασιματα στην
εικονα οπως σα μερικες TV 50hz)

Οταν παιζω ταινια μεσο εξωτερικου δισκου αναγνωριζει κανονικα τους υποτιτλους (για ολα τα αρχεια βιντεο xvideo,avi, mkv ,κτλ)

ΚΑι επισης σαν 3D τηλεοραση εχει καλη αποδοση? μπορεις να δεις και με απλα γυαλια 3D? Καπου αναφερει στα χαρακτιριστικα "Τεχνολογία 3D γυαλιών Αctive" Τι εννοει?

Και εαν γινεται θα ηθελα να ξερω τι περιεχει μεσα το κουτι οταν την αγοραζεις και εαν μπορουσατενα μου προτεινετε απο που να τν παρω (σκεφτομαι απο Plaisio)

Το ξερω σας ζαλησα λιγο αλλα ειμαι σχεδον ετοιμος να την παρω και επειδη τα λεφτα εινια πολλλα για μενα θα ηθελα να ειμαι σιγουρος


σας ευχαρριστω για την υπομονη σας
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Η σειρα D6XXX ειναι περιπου στα επιπεδα της Sony EX720 αλλα η Sony εχει λιγοτερες ανακλασεις , λιγοτερο lag για παιχνιδια και μεγαλυτερη γωνια θεασης.

Η Samsung καλυτερο media player και σχεδιασμο.

Οποτε κρινεις σε ποιον τομεα δινεις βαρος και αποφασιζεις.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,332
Αθήνα...
Για θέαση 3d θα πρέπει να προμηθευτείς τα γυαλιά της samsung.Εάν θυμάμαι καλά υπάρχει ένα ζευγάρι στην συσκευασία.
Posted via Mobile Device
 

Dim10

New member
5 August 2011
26
Για 37'' ξεκινησα και τελικα πηρα 40'' :flipout:


Τελικα πηρα την Samsung UE40D6100 40'' απο e-shop 827euro

Τωρα απλα την περιμενω ελπιζω να μεινω ιικανοποιημενος


σας ευχαριστω πολυ όλους για την βοηθεια σας :worshippy:
 

Dim10

New member
5 August 2011
26
Λοιπον παιδια ακουστε τι γινεται τωρα....

Sony KDL-40EX720 3D TV 40'' στα ιδια λεφτα απο το e-shop 827euro

προλαβαινω ακομα να χτυπησω τηλεφωνο και να αλλαξω παραγγελια. Εσεις ποια θα περνατε?
Ποια ειναι η καλυτερη?
 

Dim10

New member
5 August 2011
26
Λοιπον παιδια ακουστε τι γινεται τωρα....

Sony KDL-40EX720 3D TV 40'' στα ιδια λεφτα απο το e-shop 827euro

προλαβαινω ακομα να χτυπησω τηλεφωνο και να αλλαξω παραγγελια. Εσεις ποια θα περνατε?
Ποια ειναι η καλυτερη?


Λοιπον επικοινωνησα με e-shop και καθυστερησα την παραγγελια μεχρι νεοτερας.

Δεν την παλευω αλλο αντε να αποφασισω να τελειωνει και αυτο το μαρτυριο.


Λοιπον γνωριzω οτι η SONY δεν εχει καλο media player (δεν με ενδιαφερει το e-shop εβγαλε προσφορα με 65ευρω , ασε που μεχρι τωρα χρησιμοποιω συνεχεια το laptop)
Επισης η Sony ειναι και 2D>3D η samsung δεν ειναι
Η Sony εχει Web Brower(αλλα απο οτι καταλαβα δεν παιζει flash) η samsung δεν εχει
H Sony εχει λειτοργια Skype (Δεν μου χρειαζεται), η Samsung δεν εχει
Η Sony απο οτι εμαθα εχει λιγοτερα lag (να'ναι καλα ο φιλος Yperion)

Τωρα αυτο που δεν ξερω ειναι ποια εχει την καλυτερη ποιοτητα εικονας γενικως, και ρε παιδια τι γινεται με την λειτουργια Smart TV. Και οι δυο λενε οτι εχουν πληθορα εφαρμογων αλλα πουθενα δεν εχω βρει τι εφαρμογες. Για παραδειγμα....παιζει να υπαρχει εφαρμογη σαν το BSPlayer για ταινιες?

Αυτα τα ολιγα....η προσφορα ειναι για 7μερες πιστευω μεχρι Δευτερα Τριτη να εχω αποφασισει


Το ποστ αυτο θα το βαλω και στα Σχολια εντυπωσει για την Sony KDL-40EX720 3D TV 40'' μπας και με βοηθησουν και οι κατοχοι της SSONY
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Πάντως στα 750 ευρώ που είχες θέσει σαν αρχικό budget υπάρχει και η Panasonic E30... Για την χρήση που αναφέρεις, νομίζω πως είναι πολύ τίμια επιλογή.