Μαγαζί για HTPC hardware;

slekkas

New member
6 December 2009
26
Καλησπέρα σε όλους. Εδώ και 10 μέρες μου έχει χαλάσει το παλιό Xbox που χρησιμοποιούσα σαν media player και από τότε έχω λιώσει να διαβάζω τα φόρουμ για να στήσω ένα XBMC mini-itx htpc που να παίζει 1080p και να είναι όσο το δυνατό μικρότερο και πιο οικονομικό.

Όσο διαβάζω τόσο μπερδεύομαι αλλά σε γενικές γραμμές έχω ψηλό-καταλήξει. Το πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν μπορώ να βρω ένα μαγαζί εδώ στην Αθήνα που να ειδικεύεται σε τέτοια προϊόντα η κάποιο online κατάστημα που να έχει μεγάλη γκάμα κουτιών και περιφερειακών σε καλές τιμές και να μπορούν να δώσουν και καμία καλή συμβουλη.

Μπορεί κανείς να προτείνει κάτι;

Αν κάποιος γνωρίζει κάποιο έτοιμο σύστημα ας προτείνει σε καλή τιμή ας μου πει.

Ευχαριστώ
 

blugosi

Senior Member
17 November 2007
627
Καλησπέρα σε όλους. Εδώ και 10 μέρες μου έχει χαλάσει το παλιό Xbox που χρησιμοποιούσα σαν media player και από τότε έχω λιώσει να διαβάζω τα φόρουμ για να στήσω ένα XBMC mini-itx htpc που να παίζει 1080p και να είναι όσο το δυνατό μικρότερο και πιο οικονομικό.

Όσο διαβάζω τόσο μπερδεύομαι αλλά σε γενικές γραμμές έχω ψηλό-καταλήξει. Το πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν μπορώ να βρω ένα μαγαζί εδώ στην Αθήνα που να ειδικεύεται σε τέτοια προϊόντα η κάποιο online κατάστημα που να έχει μεγάλη γκάμα κουτιών και περιφερειακών σε καλές τιμές και να μπορούν να δώσουν και καμία καλή συμβουλη.

Μπορεί κανείς να προτείνει κάτι;

Αν κάποιος γνωρίζει κάποιο έτοιμο σύστημα ας προτείνει σε καλή τιμή ας μου πει.

Ευχαριστώ

Και γω στην ίδια φάση είμαι και κοιτάω αυτό το έτοιμο Asrock:http://www.agorazoome.gr/index.php?target=products&product_id=40874
 

slekkas

New member
6 December 2009
26
Και γω στην ίδια φάση είμαι και κοιτάω αυτό το έτοιμο Asrock:http://www.agorazoome.gr/index.php?target=products&product_id=40874

Πολύ ωραίο αλλά ακριβούτσικο. Αν έχεις σκοπό να το χρησιμοποιείσεις σαν PC καλός αλλά αν είναι μόνο για HTPC είναι πολύ. Εγώ έφτιαξα σύνθεση με πολύ πιο λίγα χρήματα που κάνει τα πάντα. Το πρόβλημα είναι ότι τα κομμάτια πρέπει να τα παραγγείλω από 5 διαφορετικά μαγαζιά και από εξωτερικό. Μεγάλη ταλαιπωρία να μην υπάρχει ένα εξειδικευμένο μαγαζί με πολύ ποικιλία και καλές τιμές.