audiolab m dac ESS Sabre32 9018 chip

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Κατά πάσα πιθανότητα θα είναι το επόμενο dac μου... Θα έκανα βουβάλι, αλλά δεν έχω το χρόνο ούτε είμαι τόσο ικανός με το κολλητήρι...
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Έχει και εδώ σχόλια: http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/84816-audiolab-m-dac

Η τιμή του είναι πράγματι έκπληξη, αν τη συγκρίνει κανείς με αυτή των υλικών της twisted pear αλλά και τα extra του (display, remote και κουτί...)

Αν το επαγγελματικό γαργάλημα της Audiolab είναι (όπως αναμένεται?) καλύτερο από αυτό των ιδιοκατασκευών, πρόκειται για πειρασμό (και δεν υπάρχει σάλιο ρε γαμ@το :music-smiley-005:)...

Ψηφιακό volume έχει? Δεν βλέπω τίποτα...
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Κατά πάσα πιθανότητα θα είναι το επόμενο dac μου... Θα έκανα βουβάλι, αλλά δεν έχω το χρόνο ούτε είμαι τόσο ικανός με το κολλητήρι...

Ψίνομαι και εγώ για αγορά. Θα πάρω το λυκόπουλο παραμάσχαλα μου φαίνεται και θα γρυλίζω έξω από την πόρτα του αντιπροσώπου μου φαίνεται :BDGBGDB55:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Πολυ περιμενε
περασαν ηδη δυο μηνες απο τοτε που συζητησαμε
Παρα πολυ ομορφο
θα το ηθελα αλλα. ...μενει να αποδειχθει αν η τοσο φημισμενη σχεδιαση westlake μπορει να ξεπερασει τις κατασκευες που παρουσιαστηκαν εδω και ηδη ετοιμαζονται με τροφοδοσις Σαλλας κλπ
 

analyze_it

AVClub Addicted Member
15 July 2008
1,798
Re: Απάντηση: audiolab m dac ESS Sabre32 9018 chip

Έχει και εδώ σχόλια: http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/84816-audiolab-m-dac

Η τιμή του είναι πράγματι έκπληξη, αν τη συγκρίνει κανείς με αυτή των υλικών της twisted pear αλλά και τα extra του (display, remote και κουτί...)

Αν το επαγγελματικό γαργάλημα της Audiolab είναι (όπως αναμένεται?) καλύτερο από αυτό των ιδιοκατασκευών, πρόκειται για πειρασμό (και δεν υπάρχει σάλιο ρε γαμ@το :music-smiley-005:)...

Ψηφιακό volume έχει? Δεν βλέπω τίποτα...


Νίκο μου, για ποιο λόγο το dac που κατασκευάζει η Audiolab σε μαζική παραγωγή να ειναι καλύτερο από μια προσεγμένη ιδιοκατασκευή?
Πιο σταθερά ποιοτικά (από διαφορετικές ιδιοκατασκευές) θα είναι σίγουρα, αλλά καλύτερα ηχητικά όχι απαραίτητα.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Παντως να προσθεσω
Ο.τι στο παρελθον διαφημιστηκε τοσο και αργουσε και αργουσε, στο τελος ειτε αποδειχτηκε κατωτερο των προσδοκιων ειτε το εφαγε ο ανταγωνισμος στη στροφη
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: audiolab m dac ESS Sabre32 9018 chip

Νίκο μου, για ποιο λόγο το dac που κατασκευάζει η Audiolab σε μαζική παραγωγή να ειναι καλύτερο από μια προσεγμένη ιδιοκατασκευή?
Πιο σταθερά ποιοτικά (από διαφορετικές ιδιοκατασκευές) θα είναι σίγουρα, αλλά καλύτερα ηχητικά όχι απαραίτητα.

Hλία έχω την εντύπωση (ως άπειρος στις ιδιοκατασκευές) ότι όσοι επιχειρούν κάτι τέτοιο δεν συναρμολογούν απλά, αλλά προσπαθούν να πετύχουν ένα αποτέλεσμα σύμφωνα με τα δικά τους γούστα και τις ανάγκες του συστήματός τους... εγώ έτσι θα έκανα πάντως...

Άλλωστε γράφω "όπως αναμένεται?" (με ερωτηματικό)... ακριβώς γιατί δεν γνωρίζω και απλά πιθανολογώ ότι ένας επαγγελματίας κατασκευαστής ως πιο έμπειρος και καλύτερα καταρτισμένος, με τα ίδια χρήματα μπορεί να φτιάξει κάτι "καλύτερο" για το ευρύ κοινό.

Σαφώς υπάρχει και η παράμετρος του εμπορίου... δηλ. το κέρδος σε ένα τέτοιο εγχείρημα... με τους όποιους περιορισμούς προκύπτουν από αυτό...

Ως μη γνώστης δεν μπορώ να αντισταθμίσω όλους αυτούς τους παράγοντες, οπότε μου προέκυψε το ερωτηματικό...

Προφανώς αν δεν το ακούσουμε δίπλα - δίπλα με μια καλή ιδιοκατασκευή δεν θα είμαι ο μόνος που θα μείνει την απορία!

-bye-
 

analyze_it

AVClub Addicted Member
15 July 2008
1,798
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: audiolab m dac ESS Sabre32 9018 chip

^ σίγουρα Νίκο έχεις δίκιο για την προχειρότητα με την οποία πολλές φορές υλοποιείται ένα project...
Όταν όμως υλοποιηθεί σωστά και χρησιμοποιηθούν τα ανάλογα υλικά.... τότε μια ιδιοκατασκευή μπορεί να ξεπεράσει εύκολα μια συσκευή εταιρίας με τους περιορισμούς κόστους και τον αργό ρυθμό με τον οποίο υλοποιούνται τυχόν αναβαθμίσεις σε αυτή (όπως ανέφερες και εσύ και ο Supersonic).


-> Και βέβαια 1-2 blind ακροάσεις (όχι test) μπορούν να μας πείσουν για αυτό!! :ernaehrung004:
 
Last edited: