Αναβαθμιση τρανσπορτ....

krelladonis

Senior Member
29 June 2006
601
Αθηνα
Οταν αναβαθμιζετε ενα τρανσπορτ τι ακριβως αλλαζετε ?

Αξιζει να ''πειράξω'' λιγο το συγκεκριμένο?.....

http://www.google.gr/imgres?q=advan...&tbnw=196&start=0&ndsp=40&ved=1t:429,r:15,s:0

http://www.google.gr/imgres?q=advan...tart=0&ndsp=40&ved=1t:429,r:0,s:0&tx=75&ty=81

Ξερετε κάποιον τεχνικό που θα μπορουσε να το αναλαβει υπεύθυνα και να κανει καλη και ουσιαστικη δουλεια....?
 
Last edited by a moderator:

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
τί να πειράξεις άνθρωπέ μου....

υπάρχει κανα πρόβλημα με το συγκεκριμένο?
 

krelladonis

Senior Member
29 June 2006
601
Αθηνα
δεν εχει καποιο συγκεκριμενο προβλημα , απλα επειδη ειναι υποδιεστερο ηχητικα απο το υποληπο συστημα μου και δεν θελω να δωσω επιπλεον λεφτα για ψηφιακα αγοραζοντας ενα αλλο τρανσπορτ , μηπως με μια αναβαθμιση την εσωνα λιγο την κατασταση και να ξεκιναγε και μενα η πορεια μου με κανα πλατο....
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Άμα έχεις χωριστό Dac, ριπάρεις τα CD σου, παίρνεις κι ένα hiface και παίζεις από σκληρό δίσκο... το καλύτερο transport.
 

krelladonis

Senior Member
29 June 2006
601
Αθηνα
Guybrush αυτο θελω να κανω στο μελλον απλα ελεγα μηπως αξιζει τον κοπο και παιζει καλυτερα μεχρι να βαλω και pc στο παιχνιδι....
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Για transport μόνο το χρησιμοποιείς ή για player?
Άλλο transport, 'κομπιουτεροειδές' , έχεις?

Edit με προλάβατε :)
 

krelladonis

Senior Member
29 June 2006
601
Αθηνα
ειναι cd - transport δεν πειζει δηλαδη μονο του .... για παιξει θελει και ενα dac

για την ωρα αυτο εχω μονο....
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
τον δρόμο τον ξέρεις παλικάρι μου …

Σκέψου πως θα βολευτείς από πλευράς Interface
Ένα Logitech λ.x. που δεν απαιτεί TV, και είναι και οικονομικό , θα μπορούσες να το δοκιμάσεις για αρχή. Και μπορεί να βολέψει και όποιον άλλο συγκάτοικο για εύκολη πρόσβαση σε webradio κ.ο.κ.
Εφόσον υπάρχει οθόνη / TV σκέπτεσαι κάποιο HTPC alike ή κάποιο laptop κ.ο.κ.
 

krelladonis

Senior Member
29 June 2006
601
Αθηνα
Κοιτα στο μελλον θα βαλω στο παιχνιδι ενα pc οπου θα συνδεθει με το συστημα μου μεσω του dac και φυσικα στην TV για ταινιες και ιντερνετ....απλα ρωταω αν αξιζει τον κοπο ,μεχρι να γινει αυτο, να αναβαθμιζα σε καποιον φερεγγειο τεχνικο το υπαρχον τρανσπορτ....ξερεις σε δουλειες να βρισκομαστε....
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Ψάξε λίγο στο νετ να δεις εάν υπάρχουν αναφορές για άλλα πειραγμένα ίδια μηχανάκια. Να δεις εάν υπάρχει εμπειρία και και θετικές αναφορές. Όποιες αλλαγές να κάνεις δε θα έχεις ίδιο μηχανάκι για να κάνεις Α/Β. Και τελικά μπορεί να ήταν καλύτερα να αναβαθμίσεις το DAC παρά το transport.
 

krelladonis

Senior Member
29 June 2006
601
Αθηνα
Σιγουρα και το dac παιρνει αναβαθμισει και μαλιστα απο την ιδια την Musical Fidelity μιας που εχω το Trivista 21 , αλλα το τρανσπορτ ειναι ο αδυναμος κρικος και αυτο θα ηθελα να προσπαθησω να βελτιωσω πριν παω σε pc....το dac το εχω ακουσει με αλλα τρανσποτρ theta - cec να κελαηδαει......
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Και πάνω που θα σε ρώταγα τι άλλα transport δοκίμασες…
 

triangle

AVClub Enthusiast
2 July 2006
813
ΛΥΚΟΒΡΥΣΗ
Απάντηση: Re: Αναβαθμιση τρανσπορτ....

Eαν εισαι σιγουρος οτι δεν σου αρεσει και δεν σε ικανοποιει ηχητικα τοτε η αντικατασταση του αποτελει ΜΟΝΟΔΡΟΜΟ!!! Σκεψου οτι τα λεφτα που θα δωσεις για την αναβαθμισε, να τα δωσεις για να παρεις κατι καλλυτερο......
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
tmjuju κανω λαθος , εσυ δεν εισαι με τα ATC ?
Όχι, αλλά νομίζω κάποτε είχαμε βρεθεί μαζί στου Tzimisce που έχει ATC… πάνε χρόνια βέβαια.
 

krelladonis

Senior Member
29 June 2006
601
Αθηνα
Για να παρω κατι καλυτερο πρεπει να δωσω 1.000 ευρω και να παω σε μεταχειρισμενο αρκετων ετων με αμφιβολη αξιοπιστια στον χρονο .... για καλο και καινουριο δεν το συζηταω ξεφευγει η τιμη....Δεν ειναι οτι δεν ειναι καλο απλα για το συστημα μου θεωρω οτι ειναι λιγο....Μια αναβαθμιση δηλαδη ποσο μπορει να κοστισει ? Σαν κατασκευη μεσα ειναι αρκετα καλο απο τι ξερω με ξεχωριστε τροφοδοσιες , μεταλικο οδηγο sanyo......
 

krelladonis

Senior Member
29 June 2006
601
Αθηνα
Ααα ναι ο Tzimisce τα εχει , μπερδευτηκα.....εσυ ειχες φερει κατι ηχεια δικα σου...!!!....πω-πω οντως πανε πολλα χρονια....
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
.... μου φαίνεται πολύ ακραίο το υπάρχον τράνσπορτ να υπολείπεται τόσο πολύ ... δηλαδή τα άλλα να κελαηδάνε και αυτό γιοκ ... εκτός εάν υπάρχει εγγενής αδυναμία όπως βλάβη, ή ξεκόλλημα της spdif, ή κάτι ανάλογο ... δεν είναι του πεταματού -που λένε στο χωριό μου-, είναι αξιοπρεπές μηχανάκι ... αν θυμάμαι έχει έξοδο aes-ebu ... εφόσον έχει τέτοια είσοδο το ντακ σου, δοκίμασε και αυτήν την σύνδεση που είναι ούτως ή άλλως καλύτερη ...
 

krelladonis

Senior Member
29 June 2006
601
Αθηνα
Αγαπητε Δημοκηδής δεν ειπα κατι τετοιο....Για τα 750 ευρω που εκανε καινουριο καλο ειναι και τιμιο....μονο ενα γραναζι του λειπει αλλα το εχω παει για επισκευη...χε,χε....αλλα συγκριτικα με τα Theta Basic 2 και CEC TL51 που ειχα δοκιμασει πιστεψε με δεν ειχε καμια τυχη .... Τωρα αυτο που λες για την συνδεση δεν το εχω δοκιμαση ποτε απο την aes-ebu να δω μηπως εκει παιζει καλυτερα....Μολις το παρω πισω θα το δοκιμασω και θα σου πω , μονο που πρεπει να βρω καλωδιο....πολυ καλη η παρατηριση σου....
 

krelladonis

Senior Member
29 June 2006
601
Αθηνα
Τελικα το πηρα πισω και δεν ειχε κατι το αξιοσημιωτο,φθηνα την γλητωσα....Λοιπον το συνδεσα κλασικα απο coaxial και δεν μου αρεσε παλι το αποτελεσμα....απογοητευτικα....πριν το ειχα με το blue ray της philips που αγορασα προσφατα και το αποτελεσμα γενικα ηταν πολυ πιο ξεκουραστο...ενταξη δεν ειχε τα ιδια σωματα-εκταση κ.τ.λ αλλα δεν με κουραζε....Το advance για ενα περιεργο λογο με κουραζε....Πονηρεμενος ομως απο τον συνφορουμητη Δημοκηδής λεω κατσε να δοκιμασω και μια αλλη συνδεση....δυστηχως το dac μου δεν εχει aes-ebu και εβαλα μια οπτικη της πλακας που ειχα....Τι να πω .....Θα με περασετε για τρελο....Σιγουρα εχανε λιγο σε αναλυση με το cardas lightning που εχω αλλα για καποιο λογο επαιξε πιο σωστα και κανει και 5-10 ευρω....Δεν το περιμενα....Οποτε τωρα λεω να παω να παρω μια καλη και να το εχω ετσι.....Ρε παιδια λιγο κουφο δεν ειναι αυτο...???....