Vga to Hdmi

adi32

AVClub Addicted Member
17 October 2006
2,015
Υπαρχει καποιο καλωδιο vga σε hdmi για συνδεση λαπτοπ ACER 5630 σε τιβι που εχει μονο hdmi?
 

barxman

Established Member
25 February 2010
163
Piraeus
σκέτο καλώδιο δεν νομίζω να κάνει κάτι , θελει συσκευή που να μετατρέπει το αναλογικό σημα σε ψηφιακό . ισως καλυτερα vga-rca ή vga-rgb
 

barxman

Established Member
25 February 2010
163
Piraeus
επίσης και με τον μετατροπέα δεν μεταφέρετε ο ήχος ( το ειχα κοιτάξει πρόσφατα που ηθελα να κάνω κατι παρομιο )
 
Φίλε μου το έχω πάρει από το καλοκαίρι και δουλεύει άψογα από το e-bay περίπου στα 22 ευρώ. Δεν είναι καλώδια αλλά μετατροπέας που μετατρέπει το ψηφιακό σε αναλογικό το δικό μου έχει είσοδο hdmi με έξοδο vga αλλά υπάρχει από την ίδια εταιρεία και το ανάποδο. Πάντως με καλώδια σκέτα μην μπλέξεις γιατί θα χαλάς μόνο χρήματα και θα έχεις όλο προβλήματα.
 

alefgr

AVClub Enthusiast
21 February 2012
738
Α. Αχαρναί
Φίλε μου το έχω πάρει από το καλοκαίρι και δουλεύει άψογα από το e-bay περίπου στα 22 ευρώ. Δεν είναι καλώδια αλλά μετατροπέας που μετατρέπει το ψηφιακό σε αναλογικό το δικό μου έχει είσοδο hdmi με έξοδο vga αλλά υπάρχει από την ίδια εταιρεία και το ανάποδο. Πάντως με καλώδια σκέτα μην μπλέξεις γιατί θα χαλάς μόνο χρήματα και θα έχεις όλο προβλήματα.

Ο μετατροπέας αυτός μπορούσε να υποστηρίξει full ανάλυση; Δηλαδή να δεχτεί 1920x1080/60Hz στο VGA και να βγάλει την ίδια ανάλυση στο HDMI;
 
Κοίταξε εγώ έχω συνδέσει ένα blue ray μέσω του μετατροπέα με έναν προβολέα vpl cx6 9 ετών που η μέγιστη ανάλυση που βγάζει είναι 1280x1024 και την οποία πρώτη φορά την είδα να την βγάζει, τώρα αν θα σου βγάλει full ανάλυση λογικά ναι, εφόσον η πηγή σου είναι hd και ο δέκτης σου είναι hd θα πάρεις και full σήμα αυτό που κάνει είναι να μετατρέπει το σήμα το ψηφιακό σε αναλογικό και το ανάποδο ξεχωρίζοντας τον ήχο από την εικόνα, (σου δίνει και έξοδο jack για τον ήχο). Δες και στο youtube ανάλογα βίντεο εξάλου δεν έχεις καμιά άλλη επιλογή για να πάρεις αυτό που ζητάς εκτός αν αλλάξεις laptop. Εγώ προσωπικά θα το αγόραζα όλο και κάπου θα σου χρεισθεί.
 

alefgr

AVClub Enthusiast
21 February 2012
738
Α. Αχαρναί
Το θέμα είναι ότι ο epson projector από vga μου υποστηρίζει ανάλυση μέχρι 720p. Από HDMI πάει στα 1080p. Το netbook όμως που του συνδέω ένα παλιό asus, έχει μόνο vga έξοδο και την ανάλυση 1080p μπορεί να μου την δώσει. Όσους όμως converters είχα εντοπίσει στο παρελθόν, υποστήριζαν μετατροπή μέχρι 720p.