Δέκτης ή HTPC με κάρτα DVB T/S2;

SonyBoss

New member
25 April 2011
22
Ψάχνω να διαλέξω ένα δέκτη combo αλλά από όσο έχω ψάξει δε μπορώ να βρω κάποιο που να καλύπτει τις απαιτήσεις μου. Θέλω να έχει να εξής χαρακτηρίστηκα:
1. Να είναι combo DVB-T/S2
2. Να έχει Ethernet και wifi.
3. Να είναι pvr και να παίζει .mkv αρχεία.
4. Βέβαια να έχει καλή εικόνα
5. Να είναι γρήγορο στις αλλαγές καναλιών
6. Να είναι Full HD 1080p.

Βρήκα τον AZBOX HD Premium Combo από εδώ αλλά δε ξέρω αν αξίζει η αγορά του. (αν έχετε να προτείνετε κάποιον άλλο… περιμένω ευχαρίστως).

Μήπως είναι καλύτερο να φτιάξω ένα HTPC αποκλειστικά γι αυτή τη δουλειά;
 

Karmakoma

Established Member
19 February 2007
206
Καλύτερος είναι ο Premium + και νομίζω πως είναι ο μόνος που έχει όλα αυτά που ζητάς.
Αν σε παίρνει περίμενε το νέο AZBox me να δούμε τι ψάρια θα πιάνει. Δεν ξέρω πότε θα κυκλοφορήσει, λογικά θα ανακοινωθεί σε λίγες μέρες στην έκθεση Anga Cable 2011.
 

SonyBoss

New member
25 April 2011
22
Τον AZBOX PREMIUM HD PLUS COMBO δεν το βρίσκω στην Ελλάδα. Azbox me φαίνεται καλός αλλά για αρχή νομίζω θα είναι πολύ ακριβώς κι εγώ πρέπει να τον πάρω μέσα σε 20 μέρες.
 

Karmakoma

Established Member
19 February 2007
206
Όσο αφορά τον plus για κοίτα εδώ.
Ο me θα κοστίζει κάτω από 200 (τουλάχιστο έτσι ψιθυρίζεται).
 

SonyBoss

New member
25 April 2011
22
Ο AZBOX HD Premium Plus HD είναι εύχρηστος στα μενού και γρήγορος;
Για HTPC να μη σκέφτομαι δηλαδή;
Ένα νέο 64bit στα 3,2 GHz με 8 Gbyte RAM και τη κατάλληλη κάρτα δε θα έκανε;
 
Last edited:

Karmakoma

Established Member
19 February 2007
206
Εύχρηστος είναι πολύ. Δεν είναι και από τους γρηγορότερους αλλά δεν είναι και αργός.
Όσο αφορά το HTPC δεν είχα ποτέ και δεν πρόκειται να έχω, ούτε ξέρω και πολλά. Στο multimedia κομμάτι σίγουρα θα δίνει ρέστα αλλά στο δορυφορικό δε νομίζω. Ένας φίλος μου πήρε μία skystar εδώ και ένα χρόνο και τούχει βγάλει την πίστη σε σημείο να την παρατήσει και να αγοράσει ένα φθηνό δορυφορικό δέκτη HD.
 

SonyBoss

New member
25 April 2011
22
Έχω χρόνια να ασχοληθώ πρίν 7-8 χρόνια είχα την Skystar 2 και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Βέβαια μετά μπήκε το DVB S2 και τα παράτησα.
Αυτό που θέλω πιο πολύ είναι να βλέπω 20-30 επιλεγμένα κανάλια και να βλέπω τα καινούρια που δίνουν HD σήμα έστω και demo.
 

SonyBoss

New member
25 April 2011
22
Να πω επίσης ότι έχω δει 2-3 φθηνούς δέκτες και ήταν απαράδεκτη μόνο και μόνο στο μενού.
 

triplex71

Established Member
το θεμα ειναι τα λεφτα που διαθετει ο καθενας.
οσο για τις skystar 2 hd βγαζουν ματια αν δουλεψουν σε σωστο μηχανημα & με σωστο προγραμμα
 

SonyBoss

New member
25 April 2011
22
Απάντηση: Re: Δέκτης ή HTPC με κάρτα DVB T/S2;

το θεμα ειναι τα λεφτα που διαθετει ο καθενας.
οσο για τις skystar 2 hd βγαζουν ματια αν δουλεψουν σε σωστο μηχανημα & με σωστο προγραμμα

μάλλον για HTPC θα πάω
δηλαδή η skystar hd 2 είναι η καλύτερη;
 

triplex71

Established Member
στο θεμα pci dvbs2 hd card ναι για μενα ειναι καλυτερη,αν πας να τη συγκρινεις με δεκτη υπαρχουν διαφορες αλλο το ενα & αλλο το αλλο το θεμα ειναι εσυ τι θελεις & πως θα το χειριστεις
 

SonyBoss

New member
25 April 2011
22
Απάντηση: Re: Δέκτης ή HTPC με κάρτα DVB T/S2;

στο θεμα pci dvbs2 hd card ναι για μενα ειναι καλυτερη,αν πας να τη συγκρινεις με δεκτη υπαρχουν διαφορες αλλο το ενα & αλλο το αλλο το θεμα ειναι εσυ τι θελεις & πως θα το χειριστεις
ρωτάω επειδή δεν είναι και καινούρια, έχει κάποια χρόνια που έχει βγεί.
η skystar hd2 παίζει στο windows media center;
και ακόμα ποια dvb-t usb/pci θα διάλεγες;
τι λες για το
βέβαια να συνεργάζονται με WMC 7 64bit.
 

triplex71

Established Member
Re: Απάντηση: Re: Δέκτης ή HTPC με κάρτα DVB T/S2;

ρωτάω επειδή δεν είναι και καινούρια, έχει κάποια χρόνια που έχει βγεί.
η skystar hd2 παίζει στο windows media center;
και ακόμα ποια dvb-t usb/pci θα διάλεγες;
τι λες για το
βέβαια να συνεργάζονται με WMC 7 64bit.

να σε πω την αληθεια δεν την εχω δουλεψει σε windows media center,την εχω εγκατεστημενη σε vista ultimate 64bit,την εχω δουλεψει με win7 64bit & ubuntu ultimate 64bit με εγκατεστημενο το mythtv.
αν τη βαλεις & παρεις και το avermedia το μονο που θα σε συνιστουσα θα ηταν να μη μπερδεψεις τα drivers(θελει λιγο προσοχη στην εγκατασταση εφ'οσον βαλεις το avermedia)
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Υπάρχουν πολύ καλύτερες κάρτες από την Skystar HD2. Μέχρι και με υποστήριξη blind scan.
Δες τις Tevii, Mystique S2, Technotrend 1600, Cine S2, Prof S2 8000 Κτλ
 

SonyBoss

New member
25 April 2011
22
Απάντηση: Re: Δέκτης ή HTPC με κάρτα DVB T/S2;

Υπάρχουν πολύ καλύτερες κάρτες από την Skystar HD2. Μέχρι και με υποστήριξη blind scan.
Δες τις Tevii, Mystique S2, Technotrend 1600, Cine S2, Prof S2 8000 Κτλ
καμία από αυτές τις κάρτες δε βρίσκω στη ελληνική αγορά.
προτείνετε μια που να υπάρχει στην ελληνική αγορά αλλά να ενσωματώνεται στο media center των windows 7 x64
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Και γιατί να πρέπει να είναι στην ελληνική αγορά;

Δες στο http://www.dvbshop.net/ , έχω αγοράσει πολλές φορές από αυτό το eshop και είναι εξειδικευμένο σε προϊόντα DVB για PC.
 

SonyBoss

New member
25 April 2011
22
Απάντηση: Re: Δέκτης ή HTPC με κάρτα DVB T/S2;

Και γιατί να πρέπει να είναι στην ελληνική αγορά;

Δες στο http://www.dvbshop.net/ , έχω αγοράσει πολλές φορές από αυτό το eshop και είναι εξειδικευμένο σε προϊόντα DVB για PC.
αν είναι το την πάρω από έξω λέω να πάρω τη

PROF REVOLUTION DVB-S2 8000 PCI-E

ποιά είναι η γνώμη σας;
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: Απάντηση: Re: Δέκτης ή HTPC με κάρτα DVB T/S2;

αν είναι το την πάρω από έξω λέω να πάρω τη

PROF REVOLUTION DVB-S2 8000 PCI-E

ποιά είναι η γνώμη σας;

Είναι μία από αυτές που σου ανέφερα. Είναι πολύ καλή, πλέον δουλεύει σωστά και το blind scan (όταν πρωτοβγήκε δε δούλευε).
 

SonyBoss

New member
25 April 2011
22
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Δέκτης ή HTPC με κάρτα DVB T/S2;

Είναι μία από αυτές που σου ανέφερα. Είναι πολύ καλή, πλέον δουλεύει σωστά και το blind scan (όταν πρωτοβγήκε δε δούλευε).
από εσένα τις έψαξα. και αυτή έχει πολύ καιρό που βγήκε. θέλω μια όσο πιο καινούρια γίνεται. δε μπορώ να βρω άλλη, αν και υπάρχουν πολλές δεν τις έχουν τα καταστήματα όμως.