Βιντεοκάμερα Canon HV-20 tests

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,879
Αθήνα
Μέ αφορμή την ερώτηση του Άγγελου για επιλογή βιντεοκάμερας αποφάσισα να ασχοληθώ λιγάκι με την Canon NV-20 HDV και να κάνω μερικά τεστάκια.
Η κάμερα, εκτός από την μάλλον φτηνιάρικη (σε σχέση με τις SONY κατασκευή της, γενικά είναι πάρα πολύ καλή, ειδικά για τα λεφτά της (λίγο πάνω λίγο κάτω από χιλιάρικο).
Στο αυτόματο τραβάει αρκετά καλά αλλά επειδή και η βιντεοκάμερα ουσιαστικά δουλεύει με την ίδια αρχή που δουλεύουν και οι φωτογραφικές μηχανές θέλει κι αυτή τις ρυθμισούλες της.
Τις επόμενες μέρες ελπίζω να βρώ λίγο χρόνο να τη σκαλίσω περισσότερο και να δώ πραγματικά τί ψάρια πιάνει.
Πρός το παρόν βρήκα μεγάλη διαφορά στην εικόνα μεταξύ χειροκίνητης ρύθμισης του W/B και του αυτόματου. Στο παρακάτω βιντεάκι, αν και η συμπίεση είναι τρελή και η εικόνα χάλια, ελπίζω να διακρίνετε κι εσείς τις διαφορές.



Επίσης, λόγω μιάς κουβέντας που κάναμε με τον Σωκράτη για το πως τραβάει στα σκοτεινά, δοκίμασα και νυχτερινές λήψεις σχεδόν με σκοτάδι.
Αυτό που θα δείτε είναι στο CINE Mode... Τα υπόλοιπα modes είναι σχεδόν απαράδεκτα.

 
Last edited:

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,906
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Βιντεοκάμερα Canon NV-20 tests

Πολύ ωραία παραδείγματα Μπάμπη και ευχαριστούμε..

Το Cinema Mode και τα 25p είναι που κάνουν την διαφορά στα σκοτεινά από τις άλλες βιντεοχάϊντεφινίσο..

(και εγώ αυτήν έχω:Banane0: )
 
17 June 2006
23,890
Αθήνα
Απάντηση: Βιντεοκάμερα Canon NV-20 tests

Πάντως στα 25p θεωρώ τραγικά χάλια την κίνηση, λες και τραβάς με κινητό.

Το Cine mode έχεις σαφώς μια πιό soft εικόνα.

Το Av αποκλείεται για τα βραδυνά μιάς και "πουσάρει" τον σένσορα, κάτι ανάλογοα σαν να βάζουμε το ISO της φωτ. στο maximum. Με αποτέλεσμα ναι μεν να να φωτίζονται τα βραδυνά πλάνα καλύτερα αλλά έχει πολύ θόρυβο/κόκκο και πέπλο η εικόνα.
 

yiannakas

AVClub Addicted Member
28 September 2006
1,714
μου αρεσει να τραβαω βιντεο ενω βαδιζω. Σε παρακαλω ανεβασε ενα ακομα βιντεακι με αυτον τον τροπο ληψης για να δω ποσο rolling stutter εχει.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
εμενα μου αρεσει οταν ειμαι καβαλα στο γαϊδουρι.
Θα με φτιαξεις? (οχι ομως με την canon, αλλα με την sony)
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,879
Αθήνα
Απάντηση: Re: Βιντεοκάμερα Canon HV-20 tests

εμενα μου αρεσει οταν ειμαι καβαλα στο γαϊδουρι.
Θα με φτιαξεις? (οχι ομως με την canon, αλλα με την sony)

Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος γι' αυτή τη προτίμηση; Για πές...
icon12.gif
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Για τον γαϊδαρο ή για την sony?

Αν για την sony επειδη εχω σαν την προηγουμενη σου.
Αν για τον γαϊδαρο επειδη εχω αποθυμενο. ;-)






Σε καθε περιπτωση, πειραζω τον yannakas (ελπιζω να μην τσαντιστηκε)
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,879
Αθήνα
Απάντηση: Re: Βιντεοκάμερα Canon HV-20 tests

Για τον γαϊδαρο ή για την sony?

Αν για την sony επειδη εχω σαν την προηγουμενη σου.


Έχεις αυτή;
Σαν ποιότητα κατασκευής η SONY είναι μακράν καλύτερη. Καμία σχέση. Σαν εικόνα η Canon είναι καλύτερη στα σκοτεινά με το CINE mode. Επιπλέον έχει και HDMI ενώ η SONY component.

sonyhdr-hc1.jpg
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Μπαρδον / Εμπερδευτηκα.
Αυτην εδω εχω.





Γαι την περιπτωση που σου αρεσουν τα γιαπωνεζικα μοντελα και δεν διακρινεις, HDR HC3
 

yiannakas

AVClub Addicted Member
28 September 2006
1,714
περα του αστειου, θα εβρισκα πολυ ενδιαφερουσα την βιντεοσκοπηση πανω σε γαιδαρο.....
μετα οταν βλεπεις βιντεο τραβηγμενο με κινηση, σου δεινει την αίσθηση ότι το ξαναζεις
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,157
ΑΘΗΝΑ
Μετά από ψάξιμο μιας εβδομάδας σε όλα τα μεγάλα και μικρά καταστήματα στην Ελλάδα,σε όλα τα Internetομάγαζα της χώρας μας αλλά και σε πάρα πολλά στην Ευρώπη,βρήκα και αγόρασα το τελευταίο και προς επίδειξη κομμάτι από τα Media Markt στο Μαρούσι (με χίλια παρακάλια).
Χωρίς να κάνω καμία ρύθμιση,τράβηξα λίγα λεπτά το απόγευμα και κάτι λίγα το βράδυ μέσα στο σπίτι,χρησιμοποιώντας μια απλή miniDV κασσέτα.
Η απογευματινή λήψη σε εξωτερικό χώρο είναι απλά απίστευτη!!!
Η βραδυνή μέσα στο σπίτι,απλά αποδεκτή με το κουφό ότι κόλλαγε η εικόνα κατά την προβολή της στην LG,κάτι που δεν συνέβη στις λήψεις με το φως του ήλιου.
 
22 June 2006
34,876
NEO HRAKLEIO
Last edited:

Filotech

New member
14 September 2007
24
Η κάμερα, εκτός από την μάλλον φτηνιάρικη (σε σχέση με τις SONY κατασκευή της, γενικά είναι πάρα πολύ καλή, ειδικά για τα λεφτά της (λίγο πάνω λίγο κάτω από χιλιάρικο).


Μπάμπη, ξέρεις καταστήματα με καλές τιμές γι' αυτή την κάμερα; Γιατί προχθές μόλις την είδα στο Electro World στη Θεσσαλονίκη 1327 ευρώ και στο Public (στο Cosmos της Θεσσαλονίκης) κάπου 1250 ευρώ. Δεν νομίζεις κι εσύ ότι την έχουν αρκετά ακριβή;

Με ενδιαφέρει η κάμερα και θα ήθελα να ξέρω πιο προσιτές τιμές.
Thanks!