Στησιμο (very) low budget hifi!

Vasyian

New member
30 May 2016
88
Ειμαι εξαιρετικα νεος στον χωρο. Η σχεση μου με τη μουσικη ακροαση περιοριζεται διαχρονικα στην κατοχη διαφορων mini και micro hifi ηχοσυστηματων, ωστοσο εχω μια σχετικη εικονα του χωρου και κατανοω τα σχετιζομενα τεχνικα ζητηματα (λογω υποβαθρου σπουδων).

Τελευταια προσθεσα στον υπολογιστη μου ενα εξωτερικο dac (FiiO olympus) και με χρηση στουντιακων ακουστικων (presonous hd7) διαπιστωσα πολυ μεγαλη διαφορα στην ποιοτητα ακροασης. Αυτη τη στιγμη ακουω μουσικη κυριως απο αυτον τον συνδυασμο, ή απο ενα mini hifi 15ετιας!

Σκεφτομαι να στησω ενα πολυ πολυ φθηνο hifi για το γραφειο (περ. 7-8 τμ) ωστε να εκμεταλλευτω το FiiO με ηχεια. Δεν με νοιαζει η ενταση, με νοιαζει απλως να επιτυχω μια σχετικη καθαροτητα στον ηχο.

Διαβασα διαφορα για το θεμα απο σελιδες του εξωτερικου, και προσανατολιζομαι σε εναν συνδυασμο μικρου (και φθηνου) δικαναλου ενισχυτη με ενα φθηνο ζευγος αξιοπρεπων ηχειων ραφιου. Πιο συγκεκριμενα, λεω να χρησιμοποιησω ως πηγη των υπολογιστη με το FiiO και να παρω εναν πολυ φθηνο ενισχυτη σαν τον Lepai 2020A κι ενα ζευγαρι ηχεια βιβλιοθηκης σαν τα Dayton B652.

Οπως αντιλαμβανεστε προσανατολιζομαι σε κατι ελεεινα φθηνο, με ενα budget οσο το δυνατον πιο συμπιεσμενο κατω απλ τα 100 .

Ποια ειναι η αποψη σας; Σε αυτο το ευρος, προτεινετε κατι αλλο; Ειδικα για τα ηχεια, μπορειτε να μου προτεινετε καποια εναλλακτικη απο Ελλαδα; (τα dayton τα βρισκω μονο απο αμερικη, και με τα μεταφορικα φτανουν τα 80 ).

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.
 

Vasyian

New member
30 May 2016
88
Αν δεν κανω λαθος, τα ενεργα δεν απαιτουν ενισχυτη, σωστα;

Καποια συγκεκριμενη προταση;
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Τα ενεργά ηχεία είναι μονόδρομος στα χρήματα που διαθέτεις.
Θα σε συμβούλευα μάλιστα να στραφείς στην αγορά μεταχειρισμένων
 

Vasyian

New member
30 May 2016
88
Επισης, δεν εχω καταλαβει αν τα ενεργα ηχεια δεν απαιτουν τη χρηση ενισχυτη. Σε καμια περιπτωση δεν θελω να ξεφυγω απο τα 100 . Αν λοιπον δεν απαιτειται η αγορα ενισχυτη, τοτε μενουν 50 ανα ηχειο. Αν απαιτειται και ενισχυτης, παμε ακομα παρακατω...

Παιδια, εχω συναισθηση του τι ζηταω. Δεν περιμενω να ακουσω ζωντανα τη φιλαρμονικη του Βερολινου σε αυτα τα χρηματα! Αυτη η κατηγορια hardware δεν υπηρχε καν πριν 5-6 χρονια. Η βασικη μου επιδιωξη ειναι μια ελαχιστη ηχητικη αναβαθμιση σε σχεση με το μεγαλων διαστασεων "mini" hifi 15ετιας που τωρα εχω, και το οποιο θελω να βγαλω απο τη μεση λογω ελλειψης χωρου :)
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,359
τα πιό φτηνά
http://www.thomann.de/gr/behringer_ms16.htm
69+20 μεταφορικά.

Εδώ θα τα βρείς γύρω στα 90 με ψάξιμο.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

http://www.thomann.de/gr/fostex_pm01_black.htm

επώνυμα!
(όχι ότι τα άλλα δεν ήταν).

ενεργά σημαίνει έχουν τον ενισχυτή μέσα.
Και μάλιστα 2 ενισχυτές ανά ηχείο.
Θα ακούσεις ΠΟΛΥ καλύτερα από όσο περιμένεις.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

71 τα φοστεξ
http://www.skroutz.gr/s/5405186/Fostex-PM0-1.html

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

ακόμα καλύτερα (ΠΟΛΥ καλύτερα)
http://www.skroutz.gr/s/2533035/Fostex-PM0-3.html
σχεδόν ...φιλαρμονική στα 1.5 μέτρα.
 

Vasyian

New member
30 May 2016
88
Ευχαριστω πολυ, τωρα αρχιζω να πιανω το νοημα: το FiiO dac κατευθειαν πανω σε ενα ζευγος ενεργων ηχειων θα αποδιδει καλυτερη διακριτικη ικανοτητα απ' οτι μεσω ενος φθηνου ενισχυτακου πανω σε παθητικα ηχεια.

Μια χαζηερωτηση: Υπαρχει καποιος ιδιαιτερος περιορισμος στην τοποθετηση ενεργητικων ηχειων; Μπορουν πχ να τοποθετηθουν σε αποσταση το ενα απο το αλλο, πανω στις βιβλιοθηκες;
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,359
αυτά που είδες, για βιβλιοθήκες η γραφεία εργασίας κυρίως προτείνονται.
Υπολόγισε συνηθισμένη απόσταση 1.5 μέτρο το πολύ με ανάλογη απόσταση ακρόασης.
Αυτά λέγονται και near field.
Γιατί ακούς από κοντα (εξαιρετικά).
Όσο απομακρύνεσαι χάνεις σε αίσθηση.
σημείωση: για πάρτυ ΔΕΝ είναι.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

με ενισχυτή και χώρια ηχεία, έχεις το θέμα ταιριάσματος μεταξύ τους.
Που τα ενεργά το έχουν λυμένο απο πριν.
(και όπως είπα όχι για κάθε ηχείο, αλλά για κάθε μεγάφωνο καθε ηχείου).
 

Vasyian

New member
30 May 2016
88
Οχι, τα... παρτυ δεν με ενδιαφερουν :) Απλα επειδη το γραφειο εχει ψιλοπεριεργη διαρυθμιση, θα ηθελα να τα βαλω επανω στις βιβλιοθηκες (αποσταση περ. 2-3 μετρα το ενα απο το αλλο και αποσταση περ 3-4 μετρα απο τη θεση ακροασης). Μικρο το προβλημα παντως, αν καταληξω σε αυτη την λυση θα προσπαθησω να τα βολεψω καπως κοντα στο γραφειο....

Ευχαριστω και παλι για τη βοηθεια!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,359
σ αυτές τις αποστάσεις προτιμότερα τα λίγο πιό μεγάλα.
Αλλά είσαι στα 110
 

Vasyian

New member
30 May 2016
88
Μεταξύ Behringer MS16 και Fostex pm 0.1 τι θα διαλέγατε; Κλίνω περισσότερο προς τα behringer..

ΥΓ: Υπάρχει και μια εναλλακτική που δεν την είχα σκεφτεί αρχικά: να κρατήσω τα ηχεία του παμπάλαιου hifi που τώρα έχω (δύο δρόμων, 2x30w, 6ohm) και να τα βάλω πάνω σε έναν Lepai (δίνει 2x20w @ 4ohm / 2x12w @ 8 ohm - θεωρητικά τα αντέχει). Με ένα 20ευρω "κάνω τη δουλειά μου":grandpa: Φαντάζομαι όμως πως ο ήχος που θα δίνουν τα ενεργά θα είναι 1-2 κατηγορίες παραπάνω σε καθαρότητα από αυτή τη λύση, σωστά;
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,692
Αθήνα
+1!!!!! για τα Fostex 0.3 και όσο μπορείς να τα φέρεις πιο κοντά από τα 3 μέτρα. Σε τέτοια απόσταση θα τα ακούς μεμονωμένα
Νομίζω πως η διαφορά των 0.3 σε σχέση με τα υπόλοιπα αξίζει τα λίγο πιο πολλά χρήματα...

Beringer vs Fostex - Fostex IMO!!!
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Μεταξύ Behringer MS16 και Fostex pm 0.1 τι θα διαλέγατε; Κλίνω περισσότερο προς τα behringer..

ΥΓ: Υπάρχει και μια εναλλακτική που δεν την είχα σκεφτεί αρχικά: να κρατήσω τα ηχεία του παμπάλαιου hifi που τώρα έχω (δύο δρόμων, 2x30w, 6ohm) και να τα βάλω πάνω σε έναν Lepai (δίνει 2x20w @ 4ohm / 2x12w @ 8 ohm - θεωρητικά τα αντέχει). Με ένα 20ευρω "κάνω τη δουλειά μου":grandpa: Φαντάζομαι όμως πως ο ήχος που θα δίνουν τα ενεργά θα είναι 1-2 κατηγορίες παραπάνω σε καθαρότητα από αυτή τη λύση, σωστά;

Fostex 03,πολύ καλά,τα είχα
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
Re: Απάντηση: Στησιμο (very) low budget hifi!

Μεταξύ Behringer MS16 και Fostex pm 0.1 τι θα διαλέγατε; Κλίνω περισσότερο προς τα behringer..

ΥΓ: Υπάρχει και μια εναλλακτική που δεν την είχα σκεφτεί αρχικά: να κρατήσω τα ηχεία του παμπάλαιου hifi που τώρα έχω (δύο δρόμων, 2x30w, 6ohm) και να τα βάλω πάνω σε έναν Lepai (δίνει 2x20w @ 4ohm / 2x12w @ 8 ohm - θεωρητικά τα αντέχει). Με ένα 20ευρω "κάνω τη δουλειά μου":grandpa: Φαντάζομαι όμως πως ο ήχος που θα δίνουν τα ενεργά θα είναι 1-2 κατηγορίες παραπάνω σε καθαρότητα από αυτή τη λύση, σωστά;

Κοιτα με μας που εμπλεξες θα ξοδεψεις.οχι απαραιτητα απο βιτσιο,αλλά τις κακες αγορες παλι τις πληρωνεις χωρις να παρεις αποτελεσμα.γνωμη μου ειναι οανε την θυσια και παρε τα fostex αν σεβεσαι την μουσικη σου.αν δεν εχεις απαιτήσεις συμβιωνεις μαζι τους μια ζωη,κρατοντας ομως την ουσια.
 

Vasyian

New member
30 May 2016
88
Ευχαριστω ειλικρινα για τις αποψεις σας, πιανω 100% το νοημα.

Εχω μπλεξει κατα καιρους μς χομπυ που απαιτουν ξοδεμα, αλλα απο τη μικρη εμπειρια μου (απο συγκροτηματα και στουντιο στα... νιατα μου) νομιζω πως τα ηχητικα ειναι απο τα λιγα που εχουν νοημα αυτες οι οικονομικες διαφορες...
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,426
Θεσσαλονίκη
Πρόσεξε λίγο με τα μόνιτορ γιατί τα περισσότερα είναι σχεδιασμένα για
επαγγελματική χρήση και δεν έχουν hi-fi ήχο , μπορεί να μην σου αρέσουν.
Αν θέλεις κάτι να πλησιάζει σε ήχο κλασσικού ηχείου σου προτείνω M Audio studiophile AV 42.