Συμπερασματα/Παρατηρησεις απο ρυθμιση με DVE και DVE-HDDVD..

soulkeeper

AVClub Addicted Member
5 October 2006
1,984
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Υστερα απο 2 μερες προσπαθειας ρυθμισης του epson 700 με τη βοηθεια του DVE και DVE HDDVD χρησιμοποιωντας ως πηγη HTPC,θα ηθελα να αναφερω τα αποτελεσματα...

Το Htpc αποτελειται απο:
1)cpu 6750
2)Ati X1900XT me drivers 7.11
3)Λειτουργικο xp pro sp2 με τα τελευταια updates..

H συνδεση htpc->epson γινεται με ανταπτορα dvi->hdmi και καλωδιο 10μετρο hdmi->hdmi της clicktronic...
Δουλευω παντα σε single mode(απενοργοποιω την οθονη του pc) και τροφοδοτω τον epson με 1280*720 και συχνοτητα 50 ή 60 αναλογως το υλικο που θα αναπαραγω....
Ολα αυτα απο Catalyst control center...δεν εχω ασχοληθει με powerstrip....

Aναπαραγω 3 ειδων αρχεια....sd dvd's,.mkv,και ριπαρισμενα hd-dvd kai br ....
Mε το 80% των αρχειων μου να εντοπιζεται στην 2η κατηγορια(.mkv)... Να τονισω οτι δεν ειχα την δυνατοτητα να κανω καποια ρυθμιση για το αναλογο setup που χρησιμοποιω γιαυτου του ειδους τα αρχεια,μιας κ δεν υπαρχει εκδοση dve σε .mkv...

1.

α)Για αναπαραγωγη sd dvd's χρησιμοποιω mpc με dscaller για decoder mpeg2 και ac3filter για ηχο....Χρησιμοποιω VMR9 renderless στο output του mpc και YV12 στο output του dscaller..

Χρησιμοποιωντας τα αναλογα patterns του dve,για ρυθμιση brightness/contrast,δεν υπηρξε κανενα προβλημα με την below black πληροφορια και κλιπαρισμα του λευκου,οποτε και ρυθμισα αναλογα τον προβολεα....(οσον αφορα την ρυθμιση του λευκου,κατεβασα -3 την αντιθεση ωστε στην ουσια να εχω το λευκο στα 241 αντι 235,συμφωνα με ενα αλλο pattern για μικρομετρικη ρυθμιση του contrast)

Οσον αφορα τα χρωματα,χρησιμποιησα το αναλογο pattern του dve(αν θυμαμαι καλα title 12 chapter 4 ή 5) και ρυθμισα αναλογα το color saturation,tint και τις ρυθμισεις rgbcmy στο μενου του epson,ωστε χρησιμοποιωντας τα φιλτρα του dve,οποια "κουτακια"φαινονται απο το φιλτρο του καθε χρωματος να ειναι "ιδια" και να χανονται στο background......

Κανενα λοιπον προβλημα σε αυτην την περιπτωση..

β)Τα πραγματα αλλαξαν πολυ,οταν μεσα στα φιλτρα του mpc,προσθεσα το ffdshow(εκδοση που εχει ποσταρει ο Δημητρης σε αλλο thread με dual core υποστηριξη),ωστε να κανω το πολυποθητο resize,που τοσος "ντορος"ειχε γινει οσον αφορα στην αναπαραγωγη sd dvd's....

Eιναι αμεσα αντιληπτη η διαφορα κατα την αναπαραγωγη του dve,κατι το οποιο επιβεβαιωσα πηγαινοντας στα αντιστοιχα patterns για bright/contrast...
Οι ρυθμισεις που χρειαζονται στον epson ειναι αρκετα διαφορετικες απο πριν(αν αφησω τις ιδιες ρυθμισεις δεν φαινεται ουτε η +2% ουτε η +4% μπαρα στο dve!!)
To θετικο ειναι οτι περναει κανονικα την bb πληροφορια kai δεν κλιπαρει το λευκο
Παιζοντας με ολες τις διαθεσιμες ρυθμισεις στο ffdshow μηπως βρω καποια λυση ωστε να μην χρειαζονται διαφορετικες ρυθμισεις στον προβολεα καθε φορα που χρησιμοποιω ffdshow για resize...παρατηρησα οτι αν ενεργοποιησω την επιλογη levels στο ffdshow και ορισω στο output 16 και 235,τα πραγματα ειναι ακριβως οπως και στην περιπτωση 1α πιο πανω...
Δηλαδη οσον αφορα στις ρυθμισεις brigh/contrast ειμαστε σωστοι και στις 2 περιπτωσεις...

Ωστοσο παρατηρησα σημαντικες διαφορες,παντα με βαση το παττερν του dve για την σωστη αποκωδικοποιηση των χρωματων....
Τα "κουτακια" χρησιμοποιωντας τα φιλτρα του dve,δεν ειναι πια ιδια μεταξυ τους και δεν χανονται στο background.....
Παρολο δηλ.που το ffdshow δεν λειτουργει ως decoder(ειπαμε χρησιμοποιω τον dscaller)εχει επιπτωσεις στην σωστη αποκωδικοποιηση των χρωματων,με αποτελεσμα να χρειαζονται διαφορετικες ρυθμισεις στο μενου του προβολεα για saturation,tint και rgbcmy...

Να τονισω οτι χρησιμοποιησα 3 διαφορετικες αναλυσεις για resize,1440x1152-1280x720-1920x1080,χωρις αξιοσημειωτες διαφορες οσον αφορα στις ρυθμισεις για brigh/contrast,satuation,tint....
Καμια σχεδον διαφορα,παιζοντας κ με τις ρυθμσεις luma sharpen(απο 0.35 μεχρι 0.9)

Προσωπικα κατεληξα οτι θα ρυθμισω τον προβολεα ετσι ωστε τα "πραγματα" να ειναι σωστα οταν χρησιμοποιω ffdshow....Ουτως η αλλως,οταν χρειαστει να παιξω sd dvd η διαφορα στην ευκρινεια-ποιοτητα ειναι πολυ μεγαλη οταν "μπαινει" μεσα κ το ffdshow!!

Συνεχιζω με power dvd.....
 
Last edited:

soulkeeper

AVClub Addicted Member
5 October 2006
1,984
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
2.
Το πιο διαδεδομενο προγραμμα για αναπαραγωγη hddvd-br,ειναι το power dvd..παρολα τα προβληματα που ισως μας δημιουργει...
Μιας και δεν ειχα(ηταν στον δρομο!!:music-smiley-005:)την hd εκδοση του dve...σκεφτηκα να δοκιμασω το dve χρησιμοποιωντας το power dvd...

Nα πω οτι χρησιμοποιω την 3319a..

Λοιπον,παρολο που το power dvd χρησιμοποιει overlay,διαπιστωμενο και απο τα information του Power dvd κατα την αναπαραγωγη του dve,με μια μικρη εκπληξη παρατηρησα(παντα με βαση τα patterns)οτι :α)οσον αφορα φωτεινοτητα/αντιθεση ολα ηταν σωστα,ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΓΙΝΕΙ ΜΕ MPC ΚΑΙ DSCALLER ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ FFDSHOW Ή ΜΕ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ FFDSHOW ΕΧΟΝΤΑΣ "ΤΙΚΑΡΕΙ" ΤΑ LEVELS ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΙΟ ΠΑΝΩ....
β)Οσον αφορα στα χρωματα,ηθελαν μια ψιλορυθμιση,αλλα σαφως πολυ καλυτερα απο την διαφορα που παρατηρηθηκε κατα την χρηση του ffdshow στον mpc.....

Η ολη αποπειρα για ρυθμιση χρησιμοποιωντας το power dvd,εστω και με το sd DVE,ηταν γιατι αυτο χρησιμοποιουμε οταν προκειται για hddvd/br....

Αφου λοιπον ρυθμισα και με βαση το power dvd....λεω εφτασε η ωρα να δουμε και τους 300 σε hdvd!!!!!!

Eγω βεβαια αντι να κοιταζω το εργο...κοιτουσα για τυχον ατελειες!!:Banane0:
Ηταν ευκολα αντιληπτο οτι κατι δεν πηγαινε καλα,τουλαχιστον οσον αφορα brigh/contrast....Aρκετο σκοταδι βρε παιδι μου....Σα να χανοτανε πληροφορια στα μαυρα.....Λεω δεν μπορει...αφου το "ειπε"το πατερνακι....μαλλον θα εινια το εργο ετσι......:smash:

Αμ δεν.......:ernaehrung004:
 

soulkeeper

AVClub Addicted Member
5 October 2006
1,984
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
3.
Αφου λοιπον εφτασε το hddvd DVE...ξεκινησα τις δοκιμες....
Ειχα διαβασεi για αναγκαιοτητα "τσιμπηματος" +1 ή +2 του brightness απο το power dvd ωστε να περναει την bb πληροφορια...ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΑΝΑΠΡΑΓΩΓΗ DVD ΜΕ POWER DVD....
Διαπιστωνω λοιπον το παραπανω κ "τσιμπαω" +2 το brightness απο to power dvd....περναει κανονικα η bb και ρυθμιζω αναλογα στον προβολεα....
Πηγαινοντας ομως στο παττερν για να ρυθμισω την αντιθεση....τα πραγματα δεν ηταν καλα.....
Οσο και να χαμηλωνα την αντιθεση στον epson ...ειχα κλιπαρισμα του λευκου....(απο 224 κ πανω ολα ηταν λευκα...)...
Μετα απο διαφορους πειραματισμους.....κατεληξα οτι τοποθετωντας στο μηδεν(default) το brighness sto power dvd και βαζοντας -4 στο contrast sto power dvd......μπορω να εχω και την bb πληροφορια και να μην εχω κλιπαρισμα του λευκου!!!!

Ρυθμισα λοιπον αναλογα τον προβολεα....(οι διαφορες στις ρυθμισεις του προβολεα,συγκρινοντας power dvd για αναπαραγωγη sd dvd και hddvd ειναι σημαντικες,που σημαινει οτι η χρηση διαφορετικου decoder επιφερει σημαντικες αλλαγες, και θα τις αναφερω στο τελος ενδεικτικα...)

Διαφορες υπηρχαν και στο decoding των χρωματων οποτε κ εκανα νεες και τις αποθηκευσα στην μνημη του epson...


Προσωπικα λοιπον εχω αποθηκευσει 2 πακετα ρυθμισεων ...ενα για χρηση με mpc-dscaller-ffdshow για sd dvd και ενα αλλο για Power dvd kai hddvd/br.....
 
Last edited:

soulkeeper

AVClub Addicted Member
5 October 2006
1,984
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Οσον αφορα το grayscale...αν και υπαρχουν παττερν στο dve,δεν εχω καποιο "οργανο" για να το ρυθμισω σωστα(οπως ας πουμε τα φιλτρα)...οποτε οι ρυθμισεις(color temparature,skin tone,gamma) εγιναν με βαση την προταση σε αλλο thread του Μανωλη απο ρυθμισεις σε αλλους epson 700 και με το "ματι"....:blush:

Υ.Γ Στο hd dve υπαρχουν και καποια πατερνακια με τις διαβαθμισεις του καθε χρωματος ξεχωριστα(rgbcmy).....Επειδη ειχα κλιπαρισμα στα ψηλα σε καποια απο αυτα προσπαθησα να ρυθμισω ετσι ωστε να εχω την χρυση τομη μεταξυ αυτων των παττερν και του αντιστοιχου παττερν που υπαρχει για τη σωστη αποκωδικοποιηση χρωματων...



Ουφφφφ!!!!:smile:
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά που παραθέτεις και πιστεύω πως όπως εσυ , ετσι και αλλοι εχουμε συναντήσει τις ίδιες διαφορες που υπάγουν στους decoder του pdvd αλλα και τις διαφορές SD – HD.

Παρολα αυτά θα ηθελα να σε βαλω στην διαδικασία ενός ακόμα τεστ αλλα και να μας πεις εάν μετα τις ρυθμίσεις που εκανες με το HDDVD-E βλεπεις διαφορές στην εικονα μεταξύ Bluray και HDDVD ταινιών.
Εδώ υπάρχουν πατερνάκια και από τα δυο φορματ και θα ηταν ενδιαφέρον να έκανες μια δοκιμη εάν τα levels των Bluray και HDDVD στο Brightness Contrast είναι ίδια η εχουν διάφορες.
 

soulkeeper

AVClub Addicted Member
5 October 2006
1,984
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Εγω να πω την αληθεια δεν γνωριζα για την διαφορα,τουλαχιστον οσον αφορα brightness/contrast στο power dvd μεταξυ sd-hd,(γιατι με τα χρωματα κατι διαβαζα για διαφορετικα standard...bt 601 gia sd και bt 709 για hd) ..:eek:...γιαυτο κ εγραψα τα αποτελεσματα που ειχα......

Aλλα αν οπως λες ..παιζει να εχουμε κ διαφορες μεταξυ hddvd και br.......
Kαληνυχτα.....:bigcry:

Θα δοκιμασω και θα αναφερω αποτελεσματα....
 

soulkeeper

AVClub Addicted Member
5 October 2006
1,984
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Δεν δοκιμασα τα πατερνακια που αναφερεις πιο πανω...αλλα....

Βλεποντας πριν απο λιγο το transformers hd-dvd....μαλλον τα νεα δεν ειναι ευχαριστα....
Τουλαχιστον οσον αφορα brigh/contrast.....
Στη σκηνη (στην αρχη)που ειναι μεσα στο αεροπλανο(ειναι και ο Σουκρε!!),ανεβαζοντας 3-4 κλικ την φωτεινοτητα(απο τις σωστες ρυθμισεις με βαση το hd-dve) στον προβολεα,ειδα λεπτομερειες που πριν δεν φαινοντουσαν....
Εκτος και αν ηταν bb πληροφορια...που δεν νομιζω...

Το transformers ειναι avc ενω το DVE hddvd ειναι vc-1.....

Κατι παιζει με τους διαφορετικους decoders που χρησιμοποιει το power dvd για καθε κωδικοποιηση....

Βρηκα και αυτα..οποτε σιγουρα κατι παιζει....

http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=795672&highlight=colorspace_option

http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=945801&highlight=colorspace_option

http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=872880&highlight=colorspace_option

ΘΑ δοκιμασω αυτο με την registry...να δω τι αλλαζει....
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Το συγκεκριμένο τεστ το εχω κανει σε τουλάχιστον 4-5 συστήματα που αποτελούνται από διαφορετικές καρτες γραφικών ( ATI η nVidia ) και φυσικα με διαφορετικούς προβολείς.
Τa αποτελέσματα σε όλα ηταν το ιδιο.
Τα levels έβγαιναν διαφορετικά και το συμπέρασμα δεν ειχε να κάνει με την κωδικοποίηση αν είναι vc1, h264 η mpeg2 , αλλα με το εάν είναι BD η HDDVD.
 

soulkeeper

AVClub Addicted Member
5 October 2006
1,984
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Χωρις να αμφιβαλλω γιαυτα που γραφεις.....
Ρυθμιζοντας με βαση το hd-dvd DVE..θα επρεπε να εχω και σωστα αποτελεσματα παιζοντας το transformers hd-dvd.(με βαση το σκεπτικο σου..)..
Το θεμα ειναι οτι δεν ειχα.....
Και ανεφερα χαρακτηριστικα την πιο πανω σκηνη απο το εργο...
Οταν εχω ρυθμισει να φαινεται,εστω και λιγο η +2% μπαρα,και στην πιο πανω σκηνη επρεπε να σηκωσω το brightness sto 0 απο το -4,για να δω τις λεπτομερειες στο μαυρο(αναμεσα στον Σουκρε κ τον αλλον που καθεται διπλα)....υποθετω οτι κατι δεν παει καλα.....Γιαυτο κ εγραψα οτι μαλλον παιζει ρολο και η κωδικοποιηση...

Με την ευκαιρια.....οι υπολοιποι που διαβασαν το thread...δεν το εχουν παρατηρησει?
Αν ναι...υπαρχει καποια λυση?
Κ ας αφησουμε απεξω το sd-dvd κ ffdshow....στα hddvd/br και power dvd τι κανουμε?

Υ.ΓΠαω για μασα κ επανερχομαι..
 
Last edited:
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Ναι αυτό είναι οντως περιεργο και διαφορετικό από αυτό που συμβαινει στο δικο μου setup ..
Όπως γραφω παραπάνω οι διαφορές που εχω συναντήσει είναι υπεράνω κωδικοποίησης.

Αυτό με το registry το δοκίμασες;
 

soulkeeper

AVClub Addicted Member
5 October 2006
1,984
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Συνεχεια πειραματων...

Αλλαζοντας στην registry το colorspace apo 3 se 1,δεν παρατηρησα ΚΑΜΙΑ διαφορα....

Δηλαδη ισχυουην τα ιδια οσον αφορα το power dvd...
Ανεξαρτητου φορμα,ο,τι εχει κωδικοποιηση vc-1 παιζει σωστα....(ρυθμιση με βαση hd dve vc-1)
Oταν η κωδικοποιηση ειναι avc-mpeg4,ανεξαρτητου παλι φορμα,(δοκιμασα το transformers hddvd avc και το hollowman br avc)υπαρχει προβλημα....Ειναι αμεσα αντιληπτο οτι πρεπει να ανεβασουμε το brightness στο μενου του προβολεα για να εχουμε "σωστο" μαυρο.....

Tα ευχαριστα ερχονται απο το nero show time 4......(διαβαζα οτι μπορει να παιξει με καποιους περιορισμους hddvd/br,βλ. μενου,αλλα δεν ειχα ασχοληθει μεχρι τωρα....)

Aφου ρυθμισα με βαση το hd dve παιζοντας το με nero,θελει κ αυτο τα τσιμπηματακια του σε brightness/contrast(συγκεκριμενα +7/-5 αντιστοιχα) για να περασει την bb κ να μην κλιπαρει το λευκο,(εν τω μεταξυ ειχε πολυ καλυτερη αποκωδικοποιηση χρωματων απο to power dvd συμφωνα με το αντιστοιχο παττερν του dve) και αποθηκευσα την νεα ρυθμιση.....
Eπαιξα tranformers,hollowman,300 hddvd κ ολα επαιζαν τελεια!!!:Banane0::music-smiley-005:

H χρηση cpu,χωρις να εχω επιλεξει h/a,ηταν αν οχι χαμηλοτερη ιδια με Power dvd.....
Συμφωνα με τα infos του nero κατα την αναπαραγωγη χρησιμοποιει overlay ανεξαρτητου φορμα/κωδικοποιησης....

Στην μονη περιπτωση που τα αποτελεσματα οσον αφορα brig/contrast ηταν ιδια με to power dvd,αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι λαθος ή οχι,ηταν σε mpeg2 κωδικοποιηση συγκεκριμενα παιζοντας το hostel br....
Bλεποντας τα info του nero σε αυτη την περιπτωση χρησιμοποιει vmr9 renderless......αντι για overlay....Παρατηρησα επισης οτι τα ρυθμιστικα του nero για brig/contrast,color κ.τ.λ σε αυτη την περιπτωση δεν εχουν καμια επιδραση στην εικονα....Υποψιαζομαι οτι ειναι αποτελεσμα οτι παιζει με vmr9 αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι λογικο αυτο...

Θα μελετησω κ τα thread που εχουν σχεση με nero k αναπαραγωγη hddvd/br και μαλλον θα παρατησω το power dvd......

Υ.Γ Παντως η απορια μου παραμενει....Οι υπολοιποι με βαση οτι οι περισσοτεροι χρησιμοποιουμε το Power dvd,δεν εχουν παρατηρησει τα "προβληματα" αυτα??:confused:

Εκτος αν ο δικος μου συνδυασμος λειτουργικου-drivers-ατι καρτας εχει ως αποτελεσμα ολα αυτα τα κουλα!!!
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Συμπερασματα/Παρατηρησεις απο ρυθμιση με DVE και DVE-HDDVD..

Υ.Γ Παντως η απορια μου παραμενει....Οι υπολοιποι με βαση οτι οι περισσοτεροι χρησιμοποιουμε το Power dvd,δεν εχουν παρατηρησει τα "προβληματα" αυτα??:confused:
!

Την ιδια απορία εχω...
Στις επόμενες μερες θα παω να σεταρω ενα ακομη pc.
Εαν συναντήσω για αλλη μια φορά το ιδιο φαινόμενο θα σαλτάρω...
Δεν μπορει να συμβαίνει μονο σε οσους γνωρίζω
 

soulkeeper

AVClub Addicted Member
5 October 2006
1,984
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μαλλον εχει καταληξει σε chat μεταξυ μας....:ernaehrung004:

Μακαρι ο συνδυασμος drivers-hardware που θα βαλεις σαυτο που θα φτιαξεις να μην παρουσιαζει αυτ τα προβληματα...μπας κ δουμε φως.....:smile:
 

nix_

Senior Member
10 July 2006
448
Θεσ/νικη
Μαλλον εχει καταληξει σε chat μεταξυ μας....:ernaehrung004:
Οχι απαραιτητα.Ας μπω τριτος στη συζητηση!

Κ`εγω εχω τα ιδια προβληματα με τα levels του powerdvd.
Προσωπικα το Powerdvd σαν HD player μ`εχει απογοητευσει.Ειναι απαραδεκτο.

Διαφορετικα levels στα δυο HD φορμα,αλλα levels για το DvD,πιξελιασμα στα HD αν ειναι ενεργο το ΗΑ και πειραξεις τα ρυθμιστικα του brightness-contrast στο powerdvd,καποια rips δεν τα παιζει,η τελευταια εκδοση δεν παιζει καθολου HD rip.Ενα χάλι.

Αυτος ειναι ο βασικος λογος που εχω στραφει πλεον αποκλειστικά στα mkv.
Οσο τα σνομπαρα στην αρχη,τοσο τα εκτιμω πλεον.Ιδια ποιοτητα εικονας στο ενα τριτο-ενα τεταρτο του μεγεθους και με ευρεία επιλογη players.
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Ας προσπαθησω να τα πω οπως τα εχω καταλαβει εγω.

Οπως ειδατε κι εσεις απο τα τεστ, καποια απο τα hd φορμα, και απο powerdvd και απο nero, παιζουν σε overlay και καποια σε vmr. Το εχω αναφερει πολυ παλαιοτερα.
Θεωρω οτι το dvd πρεπει να παιζει σε vmr ασχετα σε ποια εφαρμογη το αναπαραγουμε.

Η λυση ασχετα με ποια player και φορμα χρησιμοποιουμε.....

Βαζουμε σε οποια εφαρμογη θελουμε το dve hd το οποιο παιζει overlay και ρυθμιζουμε απο τους καταλιστ το brightness contrast color κτλ κτλ. απο τα αντιστοιχα σετ (ειναι γραμμενα και στον οδηγο).
Μετα βαζουμε σε οποια εφαρμογη εχουμε επιλεξει να βλεπουμε dvd σε vmr το dve δισκακι , και ριθμιζουμε απο το powerstrip brightness contrast κτλ.

Δατς ιτ.

Μετα απο αυτα οπου και να παιξει οτι και να παιξει vmr/overlay/vc1/avc οτι θελει τελως παντων , οι βασικες ρυθμισεις θα ειναι σωστες με ΜΙΑ και μονο ρυθμιση στον προβολεα.
Το μονο που εκκρεμει αυτη τη στιγμη και το ψαχνω, ειναι το πως θα βγαζουμε σωστο colorspace απο το pc αναλογα με το υλικο. sd η hd.

Καλημερα !!
 
Last edited:
22 June 2006
34,864
NEO HRAKLEIO
Να υπενθυμισω οτι δεν παιζουμε απλα Dvd και αλλα αρχεια (avi, mov, mkv) με Powerdvd, μονο τα original hddvd - bluray.
Για ολα τα αλλα υπαρχουν πολυ καλυτερα προγραμματα και οδηγοι στο site .
 

soulkeeper

AVClub Addicted Member
5 October 2006
1,984
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Οχι απαραιτητα.Ας μπω τριτος στη συζητηση!

Κ`εγω εχω τα ιδια προβληματα με τα levels του powerdvd.
Προσωπικα το Powerdvd σαν HD player μ`εχει απογοητευσει.Ειναι απαραδεκτο.

Διαφορετικα levels στα δυο HD φορμα,αλλα levels για το DvD,πιξελιασμα στα HD αν ειναι ενεργο το ΗΑ και πειραξεις τα ρυθμιστικα του brightness-contrast στο powerdvd,καποια rips δεν τα παιζει,η τελευταια εκδοση δεν παιζει καθολου HD rip.Ενα χάλι.

Αυτος ειναι ο βασικος λογος που εχω στραφει πλεον αποκλειστικά στα mkv.
Οσο τα σνομπαρα στην αρχη,τοσο τα εκτιμω πλεον.Ιδια ποιοτητα εικονας στο ενα τριτο-ενα τεταρτο του μεγεθους και με ευρεία επιλογη players.

Eιναι οντως μεγαλο μπερδεμα.....Αναλογα απο που παιζεις,σκληρο ή drive,πρεπει να εχεις την αναλογη εκδοση και παλι με περιορισμους.....Αλλα τι να κανουμε....:rifle:

Δεν διαφωνω για τα .mkv οτι ειναι η χρυση τομη και με μεγαλη ευελιξια οσον αφορα στην αναπαραγωγη τους....αλλα παιζει μεγαλο ρολο το ποιος-πως εχει γινει το encode....Exω καταληξει οτι δειχνουν τις "αδυναμιες¨ τους κυριως στα σκοτεινα πλανα σε σχεση με δισκακι hddvd/br.....
Παρολα αυτα μερικες ταινιες αξιζει να τις βλεπεις σε hddvd/br!!!!!Ειδικα οσο μεγαλυτερη ειναι η οθονη που βλεπεις....