Ps3 υποκατάστατο του HTPC

woodpecker

Senior Member
20 September 2007
318
Πιθανότατα κάπου να υπάρχει η απάντηση στο ερώτημα, μπορεί το Ps3 με Linux να αντικαταστήσει ένα HTPC τουλάχιστον στα εξής :

1)Internet Surfing
2)DVD player
3)DivX player
4).mkv player


Σας ευχαριστώ
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,492
Πειραιάς
Στα πρώτα δύο, δεν χρειάζεσαι καν linux. Για τα divx δεν ξέρω καλά γιατί δεν έχω ασχοληθεί, ξέρω ότι δεν παίζει υπότιτλους χωρίς linux, με linux είναι οκ. Για mkv δεν ξέρω καθόλου...
 

Σταθης

Banned
24 June 2006
1,175
1) Ναι*
2) Ναι (με αρκετά καλό upscale)
3) Ναι**
4) ΟΧΙ!!!

* τα ελληνικά τα βγάζει ή με άλλη γραμματοσειρά ή κινέζικα οπότε δεν είναι και ό,τι καλύτερο.

**Copyright-protected files or files that were encoded by using DivX 3.11 cannot be played. - Files that are 2GB or more cannot be played.
Επίσης δεν βλέπει υπότιτλους.

Οπως καταλαβαίνεις η κατάσταση είναι κάπως προβληματική ακόμα, ελπίζοντας ότι θα βελτιωθεί στο μέλλον.
 

woodpecker

Senior Member
20 September 2007
318
Re: Απάντηση: Ps3 υποκατάστατο του HTPC

1) Ναι*
2) Ναι (με αρκετά καλό upscale)
3) Ναι**
4) ΟΧΙ!!!

* τα ελληνικά τα βγάζει ή με άλλη γραμματοσειρά ή κινέζικα οπότε δεν είναι και ό,τι καλύτερο.

**Copyright-protected files or files that were encoded by using DivX 3.11 cannot be played. - Files that are 2GB or more cannot be played.
Επίσης δεν βλέπει υπότιτλους.

Οπως καταλαβαίνεις η κατάσταση είναι κάπως προβληματική ακόμα, ελπίζοντας ότι θα βελτιωθεί στο μέλλον.

Ακόμα και αν τρέχει LINUX ??
 

woodpecker

Senior Member
20 September 2007
318
o VLC player παίζει και matroska! το linux σε καλύπτει σε όλα τα παραπάνω.

http://www.videolan.org/vlc/features.html

Συνοψίζοντας λοιπόν που μπορούμε να εστιάσουμε τις αδυναμίες του Ps3

έναντι ενός HTPC ??

Eφόσον μπορεί και καλύπτει τις άνωθες λειτουργίες ...
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Η αδυναμία του (προς το παρόν) είναι οτι το linux στο ps3 τρέχει κάτω υπό την εποπτεία του hypervisor ,οπου και εμποδίζει την πρόσβαση στο RSX (το graphics chip).
Αποτέλεσμα είναι ο cell να αναλαμβάνει όλη τη δουλεία της επιτάχυνσης, scaling κτλ. και στα 1080p ενδέχεται να έχεις σπασίματα στην εικόνα.
 

techie

AVClub Enthusiast
18 June 2006
1,131
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ps3 υποκατάστατο του HTPC

Εμενα πάντως mkv δεν μου επαιξε...


Στο Link του VLC που παρεθεσαν παραπανω λεει οτι υποστηριζει mkv
 

Σταθης

Banned
24 June 2006
1,175
Το VLC παιζει mkv, το VLC εγκατεστημένο σε linux πάλι παίζει mkv,
το VLC εγκατεστημένο σε linux στο PS3 δεν παίζει mkv.
Μην μπερδευόμαστε.
 

techie

AVClub Enthusiast
18 June 2006
1,131
Re: Απάντηση: Ps3 υποκατάστατο του HTPC

Το VLC παιζει mkv, το VLC εγκατεστημένο σε linux πάλι παίζει mkv,
το VLC εγκατεστημένο σε linux στο PS3 δεν παίζει mkv.
Μην μπερδευόμαστε.

Ελα?

Και τι φταιει?
 

Σταθης

Banned
24 June 2006
1,175
Δεν υπάρχει υποστήριξη για την κάρτα γραφικών του PS3
και πέφτει όλο το βάρος στoν επεξεργαστή με αποτέλεσμα να μην παίζει. :bigcry:

Εκτός αν έχει αλλάξει κάτι και δεν το πήρα χαμπάρι...
 

techie

AVClub Enthusiast
18 June 2006
1,131
Re: Απάντηση: Ps3 υποκατάστατο του HTPC

Δεν υπάρχει υποστήριξη για την κάρτα γραφικών του PS3
και πέφτει όλο το βάρος στoν επεξεργαστή με αποτέλεσμα να μην παίζει. :bigcry:

Εκτός αν έχει αλλάξει κάτι και δεν το πήρα χαμπάρι...


Και οι 7 η 8 επεξεργαστες του PS3 τα παιζουν με ενα mkv?
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: Απάντηση: Ps3 υποκατάστατο του HTPC

Και οι 7 η 8 επεξεργαστες του PS3 τα παιζουν με ενα mkv?

Το πρόβλημα δεν είναι η δύναμη του Cell, αλλά τα πολλαπλά επίπεδα ασφάλειας που η μαμά του PS3 έχει χώσει παντού για να κάνει τη ζωή μας δύσκολη..

Για οσους γνωρίζουν λιγα πράγματα από υπολογιστές (και δεν εχουν πρόβλημα να μαθουν περισσότερα) το HTPC είναι μονόδρομος.. :award:
 

woodpecker

Senior Member
20 September 2007
318
Re: Απάντηση: Ps3 υποκατάστατο του HTPC

Για οσους γνωρίζουν λιγα πράγματα από υπολογιστές (και δεν εχουν πρόβλημα να μαθουν περισσότερα) το HTPC είναι μονόδρομος.. :award:

Σαφέστατα και έχεις δίκιο, αλλά στην περίπτωση που δεν θέλεις να βάλεις άλλο ένα Pc μέσα στο σπίτι τι κάνεις ??

Ήδη έχω 2 ένα desktop και ένα laptop και βαρέθηκα να μεταφέρω το desktop από το γραφείο στο σαλόνι (για το laptop απλά δεν έχει την δυνατότητα να παίξει mkv ούτε καν έχει την δυνατότητα ψηφιακής εξόδου).

Απλά έλεγα μήπως μέσω του Ps3 αντικαταστούσα το pc όσον αφορά τα mkv τουλάχιστον ....

Μάλλον όχι όμως...:violent-smiley-030:
 

engel85

Established Member
28 January 2008
234
Αθήνα
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί σε άλλο post αλλά βρήκα αυτό το πρόγραμμα ( http://www.3r1c.eu/mkv2vob/mkv2vob.exe ) το οποίο μετατρέπει τα *.mkv σε αρχεία συμβατά με το PS3 κρατώντας την ίδια ποιότητα εικόνας αλλά κυρίως και τον πολυκάναλο ήχο. Υποστηρίζει και DTS το οποίο το μετατρέπει σε DD 5.1 @640kbps. Έχει και επιλογή να σου χωρίζει το τελικό αρχείο σε τμήματα των 4GB ώστε να διαβάζεται από το PS3 αλλά και να βάλεις υπότιτλους. Τα αρχεία *.mkv στα 720p με DD ή DTS που δοκίμασα δούλευαν μια χαρά στο PS3. Περισσότερες πληροφορίες έχει εδώ http://forum.doom9.org/showthread.php?t=131782