Egreat EG-M31Β vs. HTPC

Status
Not open for further replies.
Πριν λίγες ημέρες, δεν αντιστάθηκα στον πειρασμό και απέκτησα και εγώ ένα Networked Media Tank, το Egreat EG-M31Β.

Το αγόρασα περισσότερο από περιέργεια, μιας και ήξερα λίγο-πολύ τους περιορισμούς του. Δεν είχα πολλές απαιτήσεις, μιας και οι εν λόγω τεχνολογίες είναι ακόμα σχετικά ανώριμες και αδύναμες, σε σχέση με ένα σωστό HTPC.

Με αυτό το σκεπτικό, το συνέδεσα με την τηλεόραση μου (Toshiba 42X3030) μέσω HDMI και με τον ενισχυτή μου μέσω S/PDIF (optical).

Επίσης το έριξα πάνω στο gigabit ethernet switch μου, και του έβαλα μέσα και έναν παλιό δίσκο 120GB που μου περίσσευε.

Οι βασικές ρυθμίσεις (εικόνα, ήχος, δίκτυο) έγιναν σε ελάχιστα λεπτά. Στη συνέχεια πέρασα τις εφαρμογές του και φόρμαρα τον δίσκο σε EXT3 file system.

Εδώ είναι που αρχίζει το ενδιαφέρον.

Το μηχάνημα φαίνεται στο τοπικό μου δίκτυο κανονικά, ώστε να μπορώ να μεταφέρω αρχεία από αυτό και προς αυτό (αν και με μικρές ταχύτητες - μέχρι 4MB/sec). Επίσης, φαίνεται σαν UPnP Device μέσω του myiHome Lite που τρέχει, ώστε να μπορεί να γίνεται managed και μέσα από Web Browser αλλά και να χρησιμοποιείται σαν Media Server από άλλες συσκευές (π.χ. κάποιο δεύτερο NMT).

Αυτό σημαίνει ότι αν έχουμε δυο τέτοιες συσκευές στο σπίτι, π.χ. μια στο σαλόνι και μία στο υπνοδωμάτιο, ουσιαστικά "βλέπονται" μεταξύ τους με πολύ εύκολο τρόπο, και μπορεί η μία να παίζει αρχεία που βρίσκονται στην άλλη.

Στη συνέχεια έχουμε τα λεγόμενα Web Services που υποστηρίζει. Φανταστείτε ένα απλουστευμένο interface προς γνωστά sites του Internet, με έμφαση σε multimedia (π.χ. YouTube, Flickr, κτλ).

Παράδειγμα:

attachment.php


Τέλος τρέχει και κάποια ακόμα services, όπως Bittorrent Client, Usenet Client, FTP server, κτλ.

Φυσικά εκτός του εσωτερικού δίσκου μπορεί να παίζει και αρχεία που βρίσκονται στο τοπικό δίκτυο. Αυτό μπορεί να γίνει με διάφορους τρόπους: Είτε μέσω network shares (κλασικά..), είτε μέσω της σχετικής υπηρεσίας των Windows, είτε κάνοντας χρήση της εφαρμογής myiHome. Η τελευταία εφαρμογή μπορεί να εγκατασταθεί σε έναν οποιοδήποτε υπολογιστή που τρέχει Windows, Linux, ή Mac OS X και να τον μετατρέψει σε streaming media server. Μπορούν να οριστούν και οργανωθούν με πολύ απλό τρόπο ποιοι φάκελλοι θα "μοιράζονται" στα NMTs.

Με αυτά, περνάμε στο κυρίως θέμα, το οποίο είναι:
 
Φτάνει σε ποιότητα εικόνας ένα καλό HTPC?

Η σύντομη απάντηση είναι, εξαρτάται το υλικό.

Για να βγάλω άκρη έστησα την φωτογραφική μηχανή σε τρίποδο μπροστά από την τηλεόραση και έπαιξα εναλλάξ τα ίδια αρχεία, μια από το HTPC μια από το NMT. Και στις δυο περιπτώσεις η ανάλυση είναι η ίδια (1080p). Το HTPC έπαιζε με Media Player Classic Homecinema Edition, ffdshow για το upscaling με τις γνωστές ρυθμίσεις (αλλά χωρίς luma sharpening) και CoreAVC Pro για H.264 decoding.

Οι δοκιμές που έκανα ήταν με τέσσερα αρχεία, τα οποία είναι τα παρακάτω:

1) Αρχείο AVI με codec Xvid μεγέθους 350ΜΒ και τυπικής ανάλυσης για capture από τηλεόραση.

2) Κλασικό DVD, συγκεκριμένα το δισκάκι του AVClub με τα demo clips.

3) Αρχείο τύπου .mkv, με codec x264 και ανάλυση 720p.

4) Αρχείο τύπου .mkv, με codec x264 και ανάλυση 1080p.

Για κάθε δοκιμή υπάρχουν δυο αρχεία. Το πρώτο είναι φωτογραφία από την τηλεόραση ενώ παίζει ένα συγκεκριμένο frame από το HTPC, και η δεύτερη είναι το ίδιο frame από το NMT. Οι φωτογραφίες είναι αποθηκευμένες στα 7Mpixel, με μόνο λίγη συμπίεση ώστε να πέσει το μέγεθός τους στα ~1.53MB που επιτρέπει το imageshack.

Για κάθε σετ φωτογραφιών έχω επιλέξει ένα μέρος τους, το οποίο εμφανίζω όσο γίνεται χωρίς επεξεργασία ώστε να πάρετε μια ιδέα για τις διαφορές.

Ξεκινάμε λοιπόν.

1) Αρχείο AVI με codec Xvid μεγέθους 350ΜΒ και τυπικής ανάλυσης για capture από τηλεόραση.

HTPC:


NMT:


Λεπτομέρειες από το HTPC:

attachment.php


Και από το NMT:

attachment.php


Συνεχίζουμε..
 

Attachments

  • avi_350MB_NMT_IMG_2245_det.jpg
    avi_350MB_NMT_IMG_2245_det.jpg
    287.3 KB · Views: 524
  • avi_350MB_PC_IMG_2246_det.jpg
    avi_350MB_PC_IMG_2246_det.jpg
    283.8 KB · Views: 519
  • DVD_NMT_IMG_2244_det.jpg
    DVD_NMT_IMG_2244_det.jpg
    284.2 KB · Views: 545
  • DVD_PC_IMG_2243_det.jpg
    DVD_PC_IMG_2243_det.jpg
    275.6 KB · Views: 541
2) Κλασικό DVD, συγκεκριμένα το δισκάκι του AVClub με τα demo clips.

HTPC:


NMT:


Λεπτομέρειες από το HTPC:
attachment.php


Και από το NMT:
attachment.php



Παρατηρούμε από τις μεγάλες φωτογραφίες ότι το NMT κάνει λίγο cropping, με αποτέλεσμα να χάνουμε λίγη από την εικόνα.

Συνεχίζουμε..
 
3) Αρχείο τύπου .mkv, με codec x264 και ανάλυση 720p.

HTPC:


NMT:


Λεπτομέρειες από το HTPC:
attachment.php


Και από το NMT:
attachment.php


Συνεχίζουμε..
 

Attachments

  • mkv_720p_NMT_IMG_2237_det.jpg
    mkv_720p_NMT_IMG_2237_det.jpg
    272.8 KB · Views: 504
  • mkv_720p_PC_IMG_2236_det.jpg
    mkv_720p_PC_IMG_2236_det.jpg
    276.4 KB · Views: 506
  • mkv_1080p_NMT_IMG_2242_det.jpg
    mkv_1080p_NMT_IMG_2242_det.jpg
    276.9 KB · Views: 540
  • mkv_1080p_PC_IMG_2241_det.jpg
    mkv_1080p_PC_IMG_2241_det.jpg
    266.3 KB · Views: 546

Ultra-One

Senior Member
12 February 2008
505
Λεμεσός - Κύπρος
Με αυτό το σκεπτικό, το συνέδεσα με την τηλεόραση μου (Toshiba 42X3030) μέσω HDMI....
Άσχετο, αλλά γιατί δεν το σύνδεσες στον προβολέα που είναι σίγουρα πιο αποκαλυπτικός????

Σχετικό! Αν το έχει ψάξει κανείς, πιο Media Player φαίνεται να είναι καλύτερο (ποιότητα + συμβατότητα με πλήθος φορμάτ)??? Το Egreat, το Divico TVix, ή το Popcorn????

Με ενδιαφέρει άμεσα διότι ψήνομαι για Media Player.

Το PS3 έχει μείνει πολύ πίσω διότι φαίνεται ότι από τον καιρό που η Sony κέρδισε τον πόλεμο του Bluray, δεν ασχολείται ΚΑΘΟΛΟΥ με την υποστήριξη νέων φορμάτ στις αναβαθμίσεις του PS3.......::mad:
 
17 June 2006
23,870
Αθήνα
Δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα από τις φωτογραφίες. Μάλλον Δημήτρη θα πρέπει να τις βάλεις ολόκληρες και όχι ένα μέρος τους. Και φυσικά καλύτερα από προβολέα λόγω μεγέθους.
 

Κρυωνάς Νίκος

AVClub Addicted Member
17 June 2006
2,407
Κιλκίς
αυτό που μπορώ να βγάλω σαν συμπέρασμα είναι ότι το egreat αξίζει τα λεφτά του μέχρι την τελευταία δεκάρα (για αυτό και το χω πάρει πριν από 10 μέρες φυσικά) :grinning-smiley-043
 
Άσχετο, αλλά γιατί δεν το σύνδεσες στον προβολέα που είναι σίγουρα πιο αποκαλυπτικός????

Πιο αποκαλυπτικός λόγω μεγέθους ναι - αλλά πιο ευκρινής λόγω τεχνολογίας είναι η LCD. Επίσης, είναι πιο εύκολη στη φωτογράφιση..

Σχετικό! Αν το έχει ψάξει κανείς, πιο Media Player φαίνεται να είναι καλύτερο (ποιότητα + συμβατότητα με πλήθος φορμάτ)??? Το Egreat, το Divico TVix, ή το Popcorn????

Με ενδιαφέρει άμεσα διότι ψήνομαι για Media Player.

Από την περιορισμένη εμπειρία μου από τα egreat, tvix θα έλεγα πως ότι πληρώσεις παίρνεις. Αν δεν είχα και HTPC, θα πήγαινα για tvix.

Το PS3 έχει μείνει πολύ πίσω διότι φαίνεται ότι από τον καιρό που η Sony κέρδισε τον πόλεμο του Bluray, δεν ασχολείται ΚΑΘΟΛΟΥ με την υποστήριξη νέων φορμάτ στις αναβαθμίσεις του PS3.......::mad:

Και όταν μάλιστα είναι ανταγωνιστικά προς το BluRay... Καμία τύχη..
 
Re: Απάντηση: Egreat EG-M31Β vs. HTPC

Δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα από τις φωτογραφίες. Μάλλον Δημήτρη θα πρέπει να τις βάλεις ολόκληρες και όχι ένα μέρος τους. Και φυσικά καλύτερα από προβολέα λόγω μεγέθους.

Τάσο, τα thumbnails οδηγούν στις full size φωτογραφίες.
 

akren

Supreme Member
8 June 2007
4,266
Ηρακλειο
Απάντηση: Re: Egreat EG-M31Β vs. HTPC

...και τέλος:

4) Αρχείο τύπου .mkv, με codec x264 και ανάλυση 1080p.

HTPC:

NMT:

Λεπτομέρειες από το HTPC:
attachment.php



Και από το NMT:
attachment.php


Αυτά για την ώρα...

Τα σχόλιά σας!

η εικονα απο το htpc ειναι καλυτερη για μενα.
πιο κινηματογραφικη θα ελεγα
 
Last edited:

akren

Supreme Member
8 June 2007
4,266
Ηρακλειο
σορυ παιδια!
επειδη τα μπερδεψα λιγο με τα thumbnails η εικονα απο το htpc ειναι πιο φωτεινη απο το egreat.
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς εγώ ξέρω πώς μετά από πολύ καιρό ένοιωσα απόλυτα ικανοποιημένος από προϊόν που αγόρασα. Το χάρηκα και δεν μ ενδιαφέρει α κάπου χάνει κερδίζει σε σχέση με το HTPC . Για τους τύπους όμως έκανα κι εγώ ένα συγκριτικό με το HTPC και το συμπέρασμα που έβγαλα ήταν ανασφαλή καθώς αλλού έχανε και αλλού κέρδιζε. Εκεί όμως που τα πράγματα ήταν ξεκάθαρα υπέρ του egate ήταν η κίνηση και φυσικά η ευκολία χρήσης του που λύνει τα χέρια σε κάθε περίπτωση . Σκεφτείτε μόνο πόσες ώρες έχουμε χάσει σε σεταρίσματα του FFdshow , gamma κλπ . Εδώ πατάς το κουμπί και βγαίνει μια χοντρή . Όλα τα άλλα είναι απλά για ν ασχολούμαστε . Κι επειδή νιώθω πώς έχω αρρωστήσει αρκετά με την εικόνα χάνοντας σε μεγάλο βαθμό το περιεχόμενο που είναι η ταινία , αποφάσισα να βλέπω από δω και πέρα όλες μου τις ταινίες μόνο μέσο egrate η το PS3 .
 

nikosmelt

AVClub Addicted Member
19 March 2007
2,047
Κατερίνη, Ελλάδα
Έχω και τα 2 πλέον (όχι καλό htpc πάντως) και μπορώ να πω ότι το πλεονέκτημα του egreat είναι η σχέση τιμής-απόδοσης. Πιστεύω ότι ένα αντίστοιχο htpc θέλει περίπου τα διπλάσια χρήματα και περισσότερο κόπο στο στήσιμο και, πολύ βασικό, γνώσεις για σωστή ρύθμιση προγραμμάτων, codecs κλπ. Το egreat ενδείκνυται για αρχάριους που δε θέλουν να μπλέξουν με υπολογιστές, reclock, ffdshow κλπ. Από την άλλη, βέβαια, ένα σωστά στημένο pc κάνει παπάδες, παίζει τα πάντα και πιστεύω με καλύτερη ποιότητα από το egreat.
Συμπερασματικά όλα εξαρτώνται από το τί θέλει κάποιος: ευκολία, φθήνια και λίγο χαμηλότερη ποιότητα και συμβατότητα ή κάτι πιο ακριβό, πιο δύσκολο αλλά και πιο ολοκληρωμένο και δυνατό μηχάνημα.
Για τα υπόλοιπα player δε μπορώ να εκφέρω γνώμη, γιατί δεν τα έχω δει σε δράση. Για μένα το κύριο δέλεαρ για το egreat ήταν η τιμή του.
 

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Κρίνοντας από τα screenshots και μόνο, νομίζω πως όσο καλυτερεύει το υλικό τόσο μειώνονται οι όποιες διαφορές στην εικόνα. Ειδικά στα .mkv η μόνη διαφορά που βλέπω είναι αυτό που αναφέρει και ο Κώστας (akren) το οποίο ίσως να οφείλεται σε κάπως υψηλότερο gamma του Egreat.

Πάντως σε τηλεόραση και από τις συνηθισμένες αποστάσεις θέασης, αμφιβάλλω αν υπάρχει ορατή διαφορά με οποιοδήποτε υλικό.
 
Ας γράψω λοιπόν και εγώ το "ζουμί" από τις λίγες ημέρες που έχω περάσει μαζί του:

Τα θετικά:

+ Παίζει σχεδόν τα πάντα, με χαρακτηριστική ευκολία
+ Πρόσβαση σε YouTube κτλ..
+ Σωστή υποστήριξη Ελληνικών υποτίτλων (αλλαγές στο μέγεθος κτλ)
+ Plug n Play. Respect.
+ eSATA, HDMI 1.3
+ Πολύ καλή τιμή

Αλλά:

- Θόρυβος!! Πολύ περισσότερος από το HTPC μου. Βλέπω να βγάζω τον δίσκο από μέσα και να το δουλεύω χωρίς ανεμιστήρα.
- Φτωχή λειτουργικότητα του λογισμικού. Θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερο. Αυτό μπορεί να διορθωθεί με κάποιο firmware update, ή εφαρμογές τρίτων.
- Πρόβλημα με το rewind σε πολλά αρχεία HD. Δεν δουλεύει.
- Πρόβλημα με την επαναφορά του ήχου μετά από pause σε HD υλικό. Αργεί αρκετά δευτερόλεπτα.
- Μη αυτόματη αλλαγή refresh, ανάλογα με το υλικό. Σε συνδυασμό με το ότι δεν σου λέει πουθενά το frame rate του αρχείου, είναι ουσιαστική πηγή πονοκεφάλου.
- Πενιχρές επιδόσεις σε μεταφορά δεδομένων μέσω δικτύου. ~4MB/sec την εποχή των αρχείων των 20GB+ είναι επιεικώς απαράδεκτο. Μόνο για streaming λοιπόν..
 

pxatzis

New member
18 July 2006
84
θα μπορούσε καπαοιος να κάνει το ιδιο post αλλα για το 6500 ???? ειμάστε ( μαζι με συνάδελφο) αναμεσα στα 2 και παίζει και delivery απο γνωστό που είναι usa και επιστρέφει συντομα
 
22 June 2006
34,864
NEO HRAKLEIO
Δημητρη δεν μας ειπες το ποιο βασικο, τι αρχεια παιζει...
Αναπαραγει .m2ts (bluray) kai .evo (hddvd) ?
Αν οχι τοτε τι θα κανουμε με ολα αυτα τα αρχεια ?
Δεν γινεται να μην εχεις και ενα Htpc !
 

Μιχάλης Πικούνης

Established Member
18 June 2006
285
Ακόμα πιο βασικό για εμένα είναι αν μπορεί να κάνει stream από το δίσκο (σε folder format) ή το drive του HTPC, DVD και BD! Μπορεί;
 
Δημητρη δεν μας ειπες το ποιο βασικο, τι αρχεια παιζει...
Αναπαραγει .m2ts (bluray) kai .evo (hddvd) ?
Αν οχι τοτε τι θα κανουμε με ολα αυτα τα αρχεια ?
Δεν γινεται να μην εχεις και ενα Htpc !

Μα είπαμε, όλα τα παίζει!

Όχι απαραίτητα τελείως απροβλημάτιστα όμως.. Αν και υποψιάζομαι ότι τα προβληματάκια που είδα έχουν να κάνουν περισσότερο με το ότι έπαιζα over ethernet, όπου το throughput του μηχανήματος μετά βίας φτάνει τα 40Mbps..

Θέλω να κάνω δοκιμές και με αρχεία σωσμένα στον τοπικό του δίσκο.

Επίσης, τα περισσότερα προβλήματα τα είχα με αρχεία .evo με codec VC-1.
 
Status
Not open for further replies.