Streaming σε DM800!!!!!

satnick

AVClub Addicted Member
6 September 2008
2,275
Παιδια πως γινεται να κανω stream καναλια του δεκτη μου στο pc ολα τα σχετικα progs ειναι για enigma1!!!!!!
 
Vlc σας παραθέτω έναν οδηγώ για να το καταλάβετε:
1) αν δεν υπάρχει στα Addons του image το κατεβάζουμε και το περνάμε με dcc στο φάκελο Tmp
2)εν συνεχεία πάμε στο plue panel του δέκτη και το κάνουμε εγκατάσταση στο δέκτη
Προσοχή μόνον αυτό τίποτα άλλο
3)κατεβάζουμε το VLC media player για το pc μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ: http://www.videolan.org εν συνεχεία το τρέχουμε στον υπολογιστή μας .
4) ανοίγουμε ένα browser και γράφουμε τη διεύθυνση ip του δέκτη μας.
5)αφού μας άνοιξη το web interface πάμε δεξιά στην μικρή οθόνη και το πατάμε και αρχίζει το stream αυτό ήταν απλά και όμορφα
Να υπενθυμίσω ότι ο οδηγός αυτός είναι για τοπικό δίκτυο ,αν εσείς από εκεί και περά με ευθηνή δίκια σας θέλετε να κάνετε stream τον δέκτη σας από άλλο pc δεν μπορώ να σας πω παραπέρα.

vlc1.jpg


vlc2.jpg
 

satnick

AVClub Addicted Member
6 September 2008
2,275
thanks souzakia δουλεψε τελεια και χωρις καμια δυσκολια απλα να πω οτι στην αρχη δεν μου δουλευε γιατι επεισης πρεπει να τσεκαρουμε και το activate update notifier!!!!!
 
17 June 2006
23,870
Αθήνα
Εγω πάντως εξακολουθώ να είμαι εντυπωσιασμένος με αυτό το feature. Οχι μόνο για την ιδέα αλλά γιατί επειδή και στην πράξη δουλεύει ΤΕΛΕΙΑ ακόμα και με wifi που έχω τον dreambox στο δίκτυο που σημαίνει 54g ταχύτητα !
 
Re: Απάντηση: Streaming σε DM800!!!!!

thanks souzakia δουλεψε τελεια και χωρις καμια δυσκολια απλα να πω οτι στην αρχη δεν μου δουλευε γιατι επεισης πρεπει να τσεκαρουμε και το activate update notifier!!!!!
activate update notifier οταν θα βγη μια νεα αναβαθμησει να σε ειδοποιηση
 

satnick

AVClub Addicted Member
6 September 2008
2,275
Δεν ξερω εγω πριν το τικαρο δεν δουλευε εκανε οτι εκανε πριν εκανε οτι ανοιγε ο vlc και μετα εκλεινε εγω τουλαχιστον το δοκημασα newnigma!!!
 

george k.

Senior Member
14 April 2008
377
Ωραία όλα αυτά, μια ερώτηση ωστόσο. Για να μου παίξει με vlc o dm στο pc, πρέπει το κανάλι του 800άρη να είναι ίδιο με αυτό που κάνω stream και αυτό φυσικά είναι λογικό. Τι γίνεται όμως όταν θέλω να αλλάξω κανάλι; Πρέπει να σικωθώ να πάω στον dm και να αλλάξω; Γιατί όταν επιλέγω μέσα απο την ip το remote control ουσιαστικά δεν κάνει και τίποτα όταν πατάω ένα κουμπί. Loading γράφει και μένει εκεί!
 

george k.

Senior Member
14 April 2008
377
Η εικόνα που παίρνω είναι αυτή.
 

Attachments

  • ΓŽΒ§Γβ€°ΓΒΓŽΒ―Γβ€š Γβ€žΓŽΒ―Γβ€žΓŽΒ»ΓŽΒΏ.jpg
    ΓŽΒ§Γβ€°ΓΒΓŽΒ―Γβ€š Γβ€žΓŽΒ―Γβ€žΓŽΒ»ΓŽΒΏ.jpg
    43.7 KB · Views: 46

stsalkit

Established Member
11 December 2008
160
Αγαπητοί φίλοι μήπως μπορείτε να βοηθήσετε? ακολούθησα τις οδηγίες κατά γράμμα (κατέβασα το τελευταίο version VLC) κλπ. αλλά συμβαίνει το ακόλουθο. Ανοίγει ο VLC του δίνω OK για να ανοίξει το αρχείο και μετά μου βγάζει το ακόλουθο μήνυμα

VLC is unable to open the MRL 'http://192.168.0.24:8001/1:0:1:6DCC:44D:1:C00000:0:0:0:'. Check the log for details.

Μου ακούγετε σαν να μην έχω σετάρει κάτι καλά. Ποιές πόρτες έχετε ανοιχτές στον router? τι ρυμθίσεις έχετε στο network? χρησιμοποιώ netnigma2

ευχαριστώ
 

satnick

AVClub Addicted Member
6 September 2008
2,275
Απάντηση: Re: Streaming σε DM800!!!!!

Αγαπητοί φίλοι μήπως μπορείτε να βοηθήσετε? ακολούθησα τις οδηγίες κατά γράμμα (κατέβασα το τελευταίο version VLC) κλπ. αλλά συμβαίνει το ακόλουθο. Ανοίγει ο VLC του δίνω OK για να ανοίξει το αρχείο και μετά μου βγάζει το ακόλουθο μήνυμα

VLC is unable to open the MRL 'http://192.168.0.24:8001/1:0:1:6DCC:44D:1:C00000:0:0:0:'. Check the log for details.

Μου ακούγετε σαν να μην έχω σετάρει κάτι καλά. Ποιές πόρτες έχετε ανοιχτές στον router? τι ρυμθίσεις έχετε στο network? χρησιμοποιώ netnigma2

ευχαριστώ

Κατι που πιθανον να εχεις κανει αλλα ροταω!!!
Τον vlc στον dreambox τον εκανες install??
 

stsalkit

Established Member
11 December 2008
160
ναι φίλε μου. Το έχω κάνει. Αλλά δεν πείραξα τίποτε από τις ρυθμίσεις του.
 

gabkon

Senior Member
10 January 2008
409
Εχεις μηπως στο router μεσα καποια προστασια οπως mac addrees γιατι αν πας να το κανεις ασυρματα σε εμποδιζει αν δεν εχεις βαλει στο router την mac του
dreambox σου!
gab