HTPC υπό κατασκευή

YannisA

Supreme Member
22 January 2008
3,151
ΑΘΗΝΑ
Μπήκα και εγώ στη περιπέτεια να φτιάξω ένα HTPC.
Για την ώρα έχω παραγγείλει μερικά απ' τα "συστατικά" του και περιμένω SMS απ' το e-shop. Αυτά που παράγγειλα, είναι τα εξής:

Κουτί
Τροφοδοτικό
Motherboard
Μνήμη DDR3 Χ2
CPU

Για την ώρα δεν θα πάρω κάρτα ήχου, αφού η mo/bo έχει ψηφιακές εξόδους (coaxial + optical) για ήχο 7.1, αλλά για τα υπόλοιπα, πχ Κάρτα γραφικών, BluRay player (και τί άλλο?), ακούω τις προτάσεις σας.
Σημ. Λειτουργικό Vista Ultimate

Ευχαριστώ
 

YannisA

Supreme Member
22 January 2008
3,151
ΑΘΗΝΑ
Παίρνει, απλώς παίρνει μόνο 2. Εχει 6 (2 Χ 3) φατνία για μνήμες.
Μπορεί να πάρει μέχρι 4 μνήμες DDR2, ή 2 μνήμες DDR3.

Υποδοχές Μνήμης: 2 x DDR3 1600/1333/1066/800 MHz με δυνατότητα επέκτασης έως 4GB (dual channel, 240-pin), 4 x DDR2 1066/800/667 MHz με δυνατότητα επέκτασης έως 16GB (dual channel, 240-pin). Σημ: Οι μνήμες DDR3 και DDR2 δεν μπορούν να δουλέψουν ταυτόχρονα. (σε συστήματα Windows XP 32-bit η διαθέσιμη μνήμη ενδέχεται να είναι μικρότερη των 4GB λόγω περιορισμού του chipset).

PS Ξέχασα να πώ ότι έχω πάρει ήδη από Πλαίσιο 2 HDD
 
Last edited:

YannisA

Supreme Member
22 January 2008
3,151
ΑΘΗΝΑ
Πήρα και κάρτα γραφικών.
Στο κουτί της κάρτας εξωτερικά, μιλάει για ήχο 7.1, χωρίς συνδέσεις SPDIF εσωτερικά κλπ. Μήπως την έχει κανείς, να μου πεί τι πάιζει?
Επίσης, έχει κανείς εμπειρία με τη VFD οθόνη του κουτιού και τη χρήση του Remote control? Αυτά που διαβάζω στο manual του κουτιού, δεν είναι και τόσο ξεκάθαρα..
PS Είναι όλα ακόμη στα κουτιά τους. Λόγω γιορτών δεν μπορώ να ξεκινήσω τη συναρμολόγηση.
 

YannisA

Supreme Member
22 January 2008
3,151
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: HTPC υπό κατασκευή

Το κουτι δεν ειναι και οτι πιο αθορυβο κυκλοφορεί! Παντως παίρνει πολλούς δίσκους
Το υποψιάζομαι..
Με 3 ανεμιστήρες στο κουτί + 1 για τη CPU + 1 για τη κάρτα γραφικών ελπίζω να μη κάνει σαν concorde..
Ελπίζω τουλάχιστον να είναι "κρύο"...
 

nsamar

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,916
Washington, DC
το κακο δεν ειναι οι πολλοι ανεμιστήρες αλλά οι ΜΙΚΡΟΙ ανεμηστηρες
1 8άρης και 2 (!) 6άρηδες. Και silenx να βάλεις πάλι ακουγεται πολυ
 

KalamarGiannis

AVClub Enthusiast
9 November 2006
1,252
ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
πετάγομαι στο άσχετο αλλά έχεις υπόψη σου κανένα htpc case ως τα 130 ευρώ που επιπλέον του τηλεχειριστηρίου να είναι πιο αθόρυβο; ψάχνω για τέτοιο κουτί να ολοκληρώσω το htpc μου...
 

YannisA

Supreme Member
22 January 2008
3,151
ΑΘΗΝΑ
πετάγομαι στο άσχετο αλλά έχεις υπόψη σου κανένα htpc case ως τα 130 ευρώ που επιπλέον του τηλεχειριστηρίου να είναι πιο αθόρυβο; ψάχνω για τέτοιο κουτί να ολοκληρώσω το htpc μου...
Δεν νομίζω ότι τα κουτιά που προορίζονται για HTPC έχουν μεγαλύτερους ανεμιστήρες. Ολα με 6-ρηδες και 8-ρηδες είναι σχεδιασμένα. Ακόμα και τα πολύ πιό ακριβά. Πχ δες εδώ και εδώ.
 
Καλή επιτυχία!

Εγώ πάντως στη θέση σου θα περίμενα πια λίγο ακόμα ώστε να υλοποιήσω κάτι με i7 επεξεργαστή. Υπάρχουν ήδη στα ράφια αρκετά πράγματα για να το κάνει κανείς το εγχείρημα (απλά όχι σε μινιόν κουτί) και φυσικά πολύ σύντομα πια, οι επιλογές θα πολλαπλασιαστούν με τους γνωστούς ρυθμούς.
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Re: HTPC υπό κατασκευή

Δεν νομίζω ότι τα κουτιά που προορίζονται για HTPC έχουν μεγαλύτερους ανεμιστήρες. Ολα με 6-ρηδες και 8-ρηδες είναι σχεδιασμένα. Ακόμα και τα πολύ πιό ακριβά. Πχ δες εδώ και εδώ.

Με 6ρηδες συγκεκριμένα, δεν νομίζω ότι πλην Tt θα βρεις και πολλά... Π.χ. δες τα silverstone lascala, 5-6 διαφορετικά μοντέλα κοίταξα και όλα έχουν από 8ρηδες και πάνω...
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Καλή επιτυχία!

Εγώ πάντως στη θέση σου θα περίμενα πια λίγο ακόμα ώστε να υλοποιήσω κάτι με i7 επεξεργαστή. Υπάρχουν ήδη στα ράφια αρκετά πράγματα για να το κάνει κανείς το εγχείρημα (απλά όχι σε μινιόν κουτί) και φυσικά πολύ σύντομα πια, οι επιλογές θα πολλαπλασιαστούν με τους γνωστούς ρυθμούς.

Ναι, υλοποίηση 2σε1, htpc και ψηστιέρα μαζί... :grinning-smiley-043
Φυσικά οι i7 καλό θα μας κάνουν, θα ρίξουν τις τιμές σε όλα τα υπόλοιπα... :grandpa:
 
Κατ' αρχάς δεν αντιλέγω στο ότι αφού αγοράστηκαν τα πράγματα από τον συγκεκριμένο φίλο δεν τίθεται θέμα κυριολεκτικά για τον ίδιο. Γι αυτό άλλωστε και του ευχήθηκα "Καλή επιτυχία!" για την υλοποίησή του αυτή. Όμως το καθετί εδώ το διαβάζουν κι άλλοι που μπορεί να είναι σύντομα και επίδοξοι κατασκευαστές σε κάτι ανάλογο.

Ναι, υλοποίηση 2σε1, htpc και ψηστιέρα μαζί... :grinning-smiley-043
Φυσικά οι i7 καλό θα μας κάνουν, θα ρίξουν τις τιμές σε όλα τα υπόλοιπα... :grandpa:
Σαφώς και θα ισχύσει η πτώση τιμών για αυτόν τον λόγο και άρα θα είναι καλό σε όσους θα εξακολουθούν να στοχεύουν σε κάτι σχετικό.
Σχετικά με τις θερμοκρασίες όμως να πω πως οι i7 τα καταφέρνουν αρκετά καλά όπως και με τις καταναλώσεις τους. Άλλωστε μίλησα και για μεγαλύτερο κουτί άρα και καλύτερη ευχέρεια ψύξης.
 

Andronidis Akis

Supreme Member
17 June 2006
3,002
Voula - Greece
Re: Απάντηση: HTPC υπό κατασκευή

Ναι, υλοποίηση 2σε1, htpc και ψηστιέρα μαζί... :grinning-smiley-043
Φυσικά οι i7 καλό θα μας κάνουν, θα ρίξουν τις τιμές σε όλα τα υπόλοιπα... :grandpa:

Αν πέσουν θα είναι λίγο διότι η Ιντελ θα παρουσιάσει καινούργιους core2 μέσα στον Ιανουάριο.
 

Andronidis Akis

Supreme Member
17 June 2006
3,002
Voula - Greece
Πήρα και κάρτα γραφικών.
Στο κουτί της κάρτας εξωτερικά, μιλάει για ήχο 7.1, χωρίς συνδέσεις SPDIF εσωτερικά κλπ. Μήπως την έχει κανείς, να μου πεί τι πάιζει?
Επίσης, έχει κανείς εμπειρία με τη VFD οθόνη του κουτιού και τη χρήση του Remote control? Αυτά που διαβάζω στο manual του κουτιού, δεν είναι και τόσο ξεκάθαρα..
PS Είναι όλα ακόμη στα κουτιά τους. Λόγω γιορτών δεν μπορώ να ξεκινήσω τη συναρμολόγηση.


Υianni πως και δεν την φοβήθηκες απο πλευρα θερμοκρασιών και θορύβου ?
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Σχετικά με τις θερμοκρασίες όμως να πω πως οι i7 τα καταφέρνουν αρκετά καλά όπως και με τις καταναλώσεις τους. Άλλωστε μίλησα και για μεγαλύτερο κουτί άρα και καλύτερη ευχέρεια ψύξης.

Με 130W TDP μην περιμένουμε και πολλά για τους i7 σε θέματα καταναλώσεων και θερμότητας... Εκτός φυσικά από πολλή, πολλή δύναμη...
Ο c2d8500 έχει TDP μόλις 65watt!
 
Last edited:

YannisA

Supreme Member
22 January 2008
3,151
ΑΘΗΝΑ
Υianni πως και δεν την φοβήθηκες απο πλευρα θερμοκρασιών και θορύβου ?

Μπορώ να πώ ότι επηρεάστηκα και απ' ένα τεστ καρτών του RAM Νοεμβρίου (?). Αρχικά είχα πάρει μιά Asus βασισμένη σε nVidia, την οποία πούλησα εδώ στο forum. Το RAM την έβγαζε αργή.
Πάντως το PC τελέιωσε. Έχει μέσα 6 ανεμιστήρες. Μετράμε: 3 το κουτί, 1 το τροφοδοτικό (το οποίο άλλαξε σε Coolermaster 520W modular), 1 ο Intel, 1 η κάρτα γραφικών. Από περιέργεια, ρώτησα το γιό μου (16 χρονών, που σίγουρα ακούει καλύτερα από μένα) αν ακούει θόρυβο. Η απάντηση: Περισσότερο ακούω το κλιματιστικό (ένα Fujitsu inverter 9000btu) που δούλευει από πάνω μας!
Πράγματι, προς το παρόν δεν υπάρχει θόρυβος. Και αυτό σε απόσταση 60cm απ' το κουτί. Αν αυτό τοποθετηθεί μαζί με το AV σύστημα (3m απόσταση), τότε ακόμηκαλύτερα...