Flac 24/96 The Easy Way

Aprile

Senior Member
9 March 2007
656
Κατεβάζεις ένα studio master 24/96 από την πχ Linn και θέλεις να ακούσεις σε πλήρη ανάλυση και δεν έχεις στο rack Pc ούτε Dac 24/96.
Αν το κάνεις cd για το cd player σου αντίο 24/96 θα γίνει 16/44.1.
Μιά λύση για να το ακούσεις 24/96 είναι να το κάνεις DVD-A με το DVD-AUDIO SOLO.Αλλά και σε αυτή τη περίπτωση πρέπει να έχεις universal DVD player.
Aν δεν έχεις τι κάνεις.
Η τελευταία λύση είναι να έχεις απλό DVD player όπως το γνωστό BS,Digital.
Αυτό έχει dac 24/96 αλλά για να παίζει ταινίες και μουσικά DVD τα DVD-A δεν τα παίζει.
Εδώ πρέπει να το ξεγελάσεις έτσι ώστε να βλέπει DVD-video αλλά να παίζει στη ουσία DVD-A με το Dac 24/96 που έχει.
Αυτό μπορεί να γίνει ευκολα και από τον μή σχετικό ακόμα, με το Audio DVD Creator.
To μόνο πρόβλημα του στη αρχή είναι ότι δεν βλέπει τα FLAC γιατί δεν έχει τον flacodec .
Αν τον κατεβάσεις από εδώ λύνεται το πρόβλημα αυτό.
Με αυτό το τρόπο ακούς 24/96 χωρίς πολλά έξοδα :a0210:
 

Maria An.

Established Member
28 June 2006
292
Θεσσαλονίκη
Πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Ευχαριστούμε Aprile που τις μοιράστηκες μαζί μας.

Το δοκίμασα και ενώ όλα πάνε καλά, στο τέλος δεν μπορώ να γράψω το dvd με τους τρόπους που προτείνει το Audio DVD Creator. Τελικά, χρησιμοποίησα, για το κάψιμο του dvd, το dvd shrink που έχω για συμπιέσεις dvd video, ρυθμισμένο φυσικά σε μηδενική συμπίεση,. Πως θα μπορούσα να ελέγξω, αν όντως το dvd είναι σε 24/96?
 
Last edited:

Aprile

Senior Member
9 March 2007
656
Πως θα μπορούσα να ελέγξω, αν όντως το dvd είναι σε 24/96?

Τυπικά με ένα εξωτερικό dac 24/96 που έχει οθόνη και δείχνει το κλείδωμα.
Αλλά δεν είναι ανάγκη.Το μέγεθος της πληροφορίας φαίνεται στα giga που έχουν γραφτεί στο άδειο dvd δισκάκι.
Αν αυτά δεν κάνουν ακουστή διαφορά τότε φταίει το dvd player (τα παλιά συνήθως) ή η ποιότητα του flac 24/96 αρχείου.
Πάντως η διαφορά ακούγεται :eek:perator:
 

Maria An.

Established Member
28 June 2006
292
Θεσσαλονίκη
Ας το καλό, τώρα διάβασα ότι τα High Definition της Gipson δεν είναι και τόσο High Definition. Λέω και εγώ τόσες δοκιμές και όλα ίδια μου ακούγονται. Παραείναι και χιλιοακουσμένα riffs και τα βαριόμουνα.
 

Aprile

Senior Member
9 March 2007
656
Ασχετα από το άν σου αρέσει η μουσική τους αν θέλεις να κάνεις δοκιμή υπάρχει δωρεάν flac 24/96 και ΝΟΜΙΜΑ αφού το προσφέρει το ίδιο το συγκρότημα.
Είναι το flac 24/96 από τους ΝΙΝ.
 

THEMILOC

AVClub Enthusiast
6 February 2008
1,179
ΕΛΛΑΔΑ
Ερώτηση προς Aprile και όποιον άλλο γνωρίζει:
Έχω φτιάξει DVD video με 24/96 υλικό και συμβαίνει, όπως γνώριζα, η SPDIF έξοδος του (DENON 1940) να βγάζει 48KHz μόνον.
Έχω πληροφορηθεί οτι κάποια μοντέλλα της PIONEER, όταν παίζουν DVD video με 24/96, μέσω του μενού τους, μπορούν να αλλάξουν και να βγάζουν 96KHz
από SPDIF.
Επίσης επειδή όλα τα Universal player έχουν κλειδωμένη την SPDIF (βγάζει μόνον 48 ή 44) όταν παίζουν DVD-a, έχω επίσης πληροφορίες οτι μερικοί έχουν βρεί τον τρόπο να σπάνε το κλείδωμα αυτό.
Όλα αυτά φυσικά είναι για να μπορούμε να παίζουμε 24/96 με εξωτερικό DAC.
Αν γνωρίζετε ή βρείτε κάτι περι αυτών παρακαλώ ενημερώστε μας.
 

Aprile

Senior Member
9 March 2007
656
Το πρόβλημα με το Denon μπορεί να λυθεί μόνο με το hacking του firmware έτσι ώστε να έχει την εντολή να βγάζει 24/96 από την spdif.
Mπορείς να κατεβάσεις αυτό εδώ το πειραγμένο firmware που το κάνει region free και να το δώσεις σε κάποιον τεχνικό που να γνωρίζει από προγραμματισμό για να του φτιάξει το spdif 24/96.
Το αρχείο θα το κάψεις με Nero Burning Rom> Start multisession disk> ISO 9660 + Joliet>
: to get into fw upgrade mode:
1) start player (without disc!)
2) press 9 8 7 6 and the search mode
3) insert your disc with the upgrade fil and start
4) enjoy ! it takes about 5 minutes
5) plug off the player from elictricity wait 10 seconds and start! Voila!
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
10,003
Βρε Aprile τι να πω ;;; Respect ;;; Δεν λέει τίποτε ....

Οι πληροφορίες σου ήταν πολυτιμότατες ... Ξαφνικά ένα από τα αγαπημένα μου players, το Philips DVD 963 SA, ένα από τα μεγαλύτερα bargains στον τομέα του, που κατά καιρόν χρησιμοποιώ μόνον ως audio player, έγινε χάρη στο audio dvd creator και ένα εξαίσιο dvd audio player... ; έκαψα μερικά dvds με 24/96 υλικό και βρέθηκα προ μίας εξαιρετικά ευχάριστης εκπλήξεως ....

Εύγε ... δίνεις υπόσταση στην πραγματική ουσία των διαδικτυακών φόρα... το μοίρασμα γνώσεων στο χόμπυ μας ....
 

Papkost

New member
21 September 2007
11
Θεσσαλονίκη
Κατεβάζεις ένα studio master 24/96 από την πχ Linn και θέλεις να ακούσεις σε πλήρη ανάλυση και δεν έχεις στο rack Pc ούτε Dac 24/96.
Αν το κάνεις cd για το cd player σου αντίο 24/96 θα γίνει 16/44.1.
Μιά λύση για να το ακούσεις 24/96 είναι να το κάνεις DVD-A με το DVD-AUDIO SOLO.Αλλά και σε αυτή τη περίπτωση πρέπει να έχεις universal DVD player.
Aν δεν έχεις τι κάνεις.
Η τελευταία λύση είναι να έχεις απλό DVD player όπως το γνωστό BS,Digital.
Αυτό έχει dac 24/96 αλλά για να παίζει ταινίες και μουσικά DVD τα DVD-A δεν τα παίζει.
Εδώ πρέπει να το ξεγελάσεις έτσι ώστε να βλέπει DVD-video αλλά να παίζει στη ουσία DVD-A με το Dac 24/96 που έχει.
Αυτό μπορεί να γίνει ευκολα και από τον μή σχετικό ακόμα, με το Audio DVD Creator.
To μόνο πρόβλημα του στη αρχή είναι ότι δεν βλέπει τα FLAC γιατί δεν έχει τον flacodec .
Αν τον κατεβάσεις από εδώ λύνεται το πρόβλημα αυτό.
Με αυτό το τρόπο ακούς 24/96 χωρίς πολλά έξοδα :a0210:
Ξαναποστάρω το ίδιο ερώτημα, αφού μάλλον δεν θα ήρθε τελικά ποτέ στο φόρουμ.
Ποιό αποτα 2 προγράμματα έχει μεγαλύτερες δυνατότητες, φιλικό χαρακτήρα και ενδεχομένως εξελλίσεται ακόμη; To DVD-Audio Solo ή to Dvd Creator(Nομίζω κάποιο απο τα 2 έχει σταματήσει να εξελλίσεται απο καιρό).
Είναι κάποιο free απο τα 2, πλην της δοκιμαστικής χρήσης;
Έχω universal player και σύνδεση Denon Link με τον πολυκάναλο, άρα δεν θα συναντήσω προβλήματα μεταφοράς πληροφορίας απο το player στον πολυκάναλο, σωστά;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων-bye-.
 

Aprile

Senior Member
9 March 2007
656
AUDIO DVD CREATOR για να πάρεις από την οπτική 24/96 σε πολυκάναλο ενισχυτή.
Το DVD-Audio Solo θα σου βγάλει στη ψηφιακή έξοδο 16/48 το πολύ.
Για Denon Link δεν έχω γνώμη αντιπαθώ τους πολυκάναλους σε Audio χρήση.
 

perd

New member
31 March 2008
18
Πολύ ωραία η επίλυση και γενικότερα η αναφορά του προβλήματος...

Αλλά εάν πράγματι σε ενδιαφέρει το HD υλικό σε μουσική, αγοράζεις μια συσκευή όπως το Egreat 31B, αποθηκεύεις στο δίσκο του ότι κατεβασμένο υλικό σε HD έχεις και ξεμπέρδεψες για μέχρι 32Bit και μέχρι 192KHz δειγματοληψία...
 

komhst

Banned
23 August 2006
3,243
Νέα Σμύρνη
Κατεβάζεις ένα studio master 24/96 από την πχ Linn και θέλεις να ακούσεις σε πλήρη ανάλυση και δεν έχεις στο rack Pc ούτε Dac 24/96.
Αν το κάνεις cd για το cd player σου αντίο 24/96 θα γίνει 16/44.1.
Μιά λύση για να το ακούσεις 24/96 είναι να το κάνεις DVD-A με το DVD-AUDIO SOLO.Αλλά και σε αυτή τη περίπτωση πρέπει να έχεις universal DVD player.
Aν δεν έχεις τι κάνεις.
Η τελευταία λύση είναι να έχεις απλό DVD player όπως το γνωστό BS,Digital.
Αυτό έχει dac 24/96 αλλά για να παίζει ταινίες και μουσικά DVD τα DVD-A δεν τα παίζει.
Εδώ πρέπει να το ξεγελάσεις έτσι ώστε να βλέπει DVD-video αλλά να παίζει στη ουσία DVD-A με το Dac 24/96 που έχει.
Αυτό μπορεί να γίνει ευκολα και από τον μή σχετικό ακόμα, με το Audio DVD Creator.
To μόνο πρόβλημα του στη αρχή είναι ότι δεν βλέπει τα FLAC γιατί δεν έχει τον flacodec .
Αν τον κατεβάσεις από εδώ λύνεται το πρόβλημα αυτό.
Με αυτό το τρόπο ακούς 24/96 χωρίς πολλά έξοδα :a0210:

Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα το Minnetoka Audio DiscWelder Chrome για να γράφω ΗD flacs σε DVD-Audio τα οποία παίζουν μεν μια χαρά στο Universal marantz DV-7001 αλλά όχι στο BS (μαύρο) CJ Digital. Τώρα με αυτό το πρόγραμμα βρέθηκε μια πολύ καλή λύση!
Εύγε!
 

komhst

Banned
23 August 2006
3,243
Νέα Σμύρνη
Στην ουσία το Audio DVD Creator δεν φτιάχνει DVD-Audio δισκάκια αλλά DVD-Video δισκάκια που έχουν μόνο ήχο. Γι αυτό και παίζουν σε όλα τα DVD players που δεν είναι universal.
Φτιάχνει αρχεία με extension .VOB και τα βάζει μέσα στο folder VIDEO_TS σαν να ήταν video δηλαδή. Σε αντίθεση με τα DVD-Audio που έχουν αρχεία με extension .AOB μέσα στο folder AUDIO_TS

To περίεργο είναι ότι το μαύρο CD Digital ενώ παίζει ΑΨΟΓΑ τα 96/24 αρνείται πεισματικά να παίξει τις χαμηλότερες αναλύσεις των 44/16 και 48/16
Το έχει αντιμετωπίσει κανείς;

Θα μού πείτε τώρα άμα έχεις 44/16 γιατί να το γράψεις σε Audio DVD και όχι σε κανονικό μουσικό CD; Σωστή η παρατήρηση! Το κακό είναι ότι αρνείται να παίξει και το 48/16. Η μόνη λύση που βρίσκω είναι να το μετατρέψω σε 96/24 και μετά να το γράψω.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
10,003
Πολύ ωραία η επίλυση και γενικότερα η αναφορά του προβλήματος...

Αλλά εάν πράγματι σε ενδιαφέρει το HD υλικό σε μουσική, αγοράζεις μια συσκευή όπως το Egreat 31B, αποθηκεύεις στο δίσκο του ότι κατεβασμένο υλικό σε HD έχεις και ξεμπέρδεψες για μέχρι 32Bit και μέχρι 192KHz δειγματοληψία...

εννοείς όμως να χρησιμοποιείς τον εσωτερικό ντακ του egreat κατά την αναπαραγωγή ;;;
 

komhst

Banned
23 August 2006
3,243
Νέα Σμύρνη
Ωραία όλα αυτά περί media players, PC κλπ στον ρόλο της πηγής αλλά εγώ θέλω να ανάβω το player, να βάζω το δισκάκι, να πατάω play και να απολαμβάνω την μουσική μου.

Αμα είναι κάθε φορά που θέλω να ακούσω μουσική να ανάβω την τηλεόραση, να περιμένω να φορτώσουν τα windows, να τρέξει ο software player, να μπαίνω μέσα σε menu, υποmenu, libraries playlists κλπ. να κάνω επιλογή κομματιών άστο καλύτερα... Μού έφυγε η όρεξη για μουσική... ;)

Και αν θέλει και κανά restart το σύστημα...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,392
Re: Απάντηση: Flac 24/96 The Easy Way

Στην ουσία το Audio DVD Creator δεν φτιάχνει DVD-Audio δισκάκια αλλά DVD-Video δισκάκια που έχουν μόνο ήχο. Γι αυτό και παίζουν σε όλα τα DVD players που δεν είναι universal.
Φτιάχνει αρχεία με extension .VOB και τα βάζει μέσα στο folder VIDEO_TS σαν να ήταν video δηλαδή. Σε αντίθεση με τα DVD-Audio που έχουν αρχεία με extension .AOB μέσα στο folder AUDIO_TS

To περίεργο είναι ότι το μαύρο CD Digital ενώ παίζει ΑΨΟΓΑ τα 96/24 αρνείται πεισματικά να παίξει τις χαμηλότερες αναλύσεις των 44/16 και 48/16
Το έχει αντιμετωπίσει κανείς;

Θα μού πείτε τώρα άμα έχεις 44/16 γιατί να το γράψεις σε Audio DVD και όχι σε κανονικό μουσικό CD; Σωστή η παρατήρηση! Το κακό είναι ότι αρνείται να παίξει και το 48/16. Η μόνη λύση που βρίσκω είναι να το μετατρέψω σε 96/24 και μετά να το γράψω.

Επαναφέρω το ερώτημα καθώς προσπάθησα αυτές τις μέρες να ακούσω σε υψηλή ανάλυση τα dvd audio μου.
Παίζοντάς τα με το Pioneer 757 που όπως ξέρετε είναι Universal πήρα στην καλύτερη 48, και μάλιστα σε μιά περίπτωση μόνο 44.1
Πως μπορεί το υψηλής ανάλυσης layer να δώσει 24/96 στην έξοδο?
Προφανώς καταλαβαίνω ότι με το dvd audio creator που λέτε γίνεται κάτι, αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα 100%.
Ναι μεν ειπώθηκε ότι αν έχεις flac τα περνάς σε ένα dvd και τα ακούς.
Αν όμως έχεις dvd audio πως κάνεις extract το hd layer πχ σε ένα pc ?
 

Aprile

Senior Member
9 March 2007
656
Καταρχήν καλά έκανες και ξέθαψες το θέμα που κακός δεν έχει γίνει sticky.
Aπό την άλλη αυτό που ζητάς είναι άσχετο με το θέμα γιατί εδώ μιλάμε πώς θα ακούσουσε 24/96 από flac 24/96 σε απλό DVD video player.
Και όχι πως θα σπάσουμε ένα κλειδωμένο Universal player για βγάλει 24/96 από την ψηφιακή του έξοδο.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,392
δεν μιλάω γιά σπάσιμο.
Μιλάω γιά εξαγωγή του audio layer του dvd προς κάπου αλλού, πχ ένα πισί...

Γιά το στίκυ εύκολο... Στέργιε? Σωτήρη ?