Ερωτηση για τελωνεια

petris

New member
13 September 2006
28
Επειδή είμαι καινουργος στις αγορές, μπορεί να μου εξηγήση κάποιος τι θα γίνει στο Ελληνικό τελωνείο σε αγορά μεταχειρισμένου καλωδιου απο Καναδά, απο ιδιώτη, το οποιο θέλει να ασφαλίσει για 1000 $. ( δεν το στέλνει ανασφάλιστο)

Ευχαριστώ.
 

Artist_

Established Member
10 August 2008
118
Γιαννιτσά
Δεν νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα με αγορά καλωδίου και μάλιστα μεταχειρισμένου, εκτός και αν είναι σε πολύ βαριά και μεγάλη συσκευασία.

Τώρα για την ασφάλεια που θέλει να κάνει είναι ένας παράγοντας για να το ψάξουν οι τελωνειακοί.
 

stavrosz

Supreme Member
4 November 2007
3,014
Αθηνα
Επειδή είμαι καινουργος στις αγορές, μπορεί να μου εξηγήση κάποιος τι θα γίνει στο Ελληνικό τελωνείο σε αγορά μεταχειρισμένου καλωδιου απο Καναδά, απο ιδιώτη, το οποιο θέλει να ασφαλίσει για 1000 $. ( δεν το στέλνει ανασφάλιστο)

Ευχαριστώ.

Δεν ειναι θεμα της ασφαλισης. Κανονικα καθε "δεμα" πρεπει να συνοδευεται απο το χαρτι τιμολογησης και αν αυτο υπερβαινει τα 25 περιπου ευρω περναει δασμους με βαση την τιμη του προιοντος και υπηρεσιες τελωνειου (εξοδα τελωνη και φαρισαιου) ανεξαρτητως ποσου ασφαλισεως (γιατι αυτοι βλεπουν μονο το χαρτι του πωλητη και δεν μπορουν να ξερουν τι συμφωνια εχεις κανει εσυ και τι πραγματικα εχεις πληρωσει). Υπαρχει ομως μια πρακτικη να μην ασχολουνται με μικρα δεματακια ειδικα στο τελωνειο του αεροδρομιου (γιατι στο λιμανι οι τελωνειακοι ειναι φιδια) κατα ενα ηλιθιο σκεπτικο οτι αν ειναι μικρο ειναι φθηνο...αρα εχεις ελπιδα να περασει αδασμολογητο αρκει ο πωλητης να βαλει εξωτερικα ενα χαρτι με τιμη μικρη και οχι την πραγματικη.
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
επειδη εχω εισαγει πανω απο 50 καλωδια
ενα θα σου πω
σε βλεπω να ματωνεις χοντρα με αξια 1000 $
 

kontr

AVClub Addicted Member
31 August 2008
1,889
Μελισσια
Ότι του φανεί του λολοστεφανη !!!!
Φίλος έφερε τεράστιο κουτί με αξία 2500 και δεν πλήρωσε τίποτα , άλλος για 150 ε πλήρωσε .είναι σου λέω άλλου οι άνθρωποι όπως ξυπνήσουνε .
Πάντως αν είναι από ιδιώτη σε ιδιώτη μπορεί να μην έχεις πρόβλημα . εσύ για καλό και για κακό πες του να βάλει μέσα και μια βαζελ….. έτσι για κάθε πιθανότητα .
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
αν δεν ειχε τιμη δηλωμενη και περασε σαν δωρο η δειγμα οκ
ετσι και αλλιως ολα τα προιοντα περνανε τελωνειο
και απο περιπου 75$ μπαινουν φοροι και αλλα λεφτα που θα βγουν απο την τσεπη σου
για 80$ την μια φορα πληρωσα συνολικα 50 και την αλλ 45
ευρω εννοηται
και για 150 $ 80
συνολικα ειναι περιπου τα μισα της αξιας
αν πας μονος σου στο τελωνειο του ελ βενιζελου
αν το δωσεις σε εκτελωνιστη του κουριερ θα ματωσεις πιο πολυ
 

petris

New member
13 September 2006
28
Στην δικια μου περίπτωση (καλωδια ηχειων μεταχειρισμένα απο ιδώτη, Καναδάς, σε πακέτο διαστάσεων 35χ25χ15cm και βαρους περίπου 5 κιλών) και με πληρωτέα απο εμένα 750 CND + 125 μεταφορικά (στα οποία συμπεριλαβάνεται και ασφάλεια 1000 CND- δεν μου τα στέλνει χωρίς ασφάλεια),
απότι μου λέτε μάλλον δεν αξίζει το ρίσκο, γιατί αν τελικά εκτιμηθεί για 1000 (ανεξάρτητα τη τιμή θα γράψει αυτός επάνω) τα λεφτα θα είναι πολλά στο τελωνείο.
 

Λουκάς

Established Member
15 September 2006
166
ΑΘΗΝΑ
125 για μεταφορικά υποδικνύει courier άρα δεν την γλυτώνεις από τελωνείο ούτε από το χαράτσι του εκτελωνισμού.

Γιατι να μη σου τα στείλει με το ταχυδρομείο.....;

Εκει οι πιθανότητες να μην πληρώσεις μια πολλαπλασιάζονται.
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,251
Γιατί δεν παίρνεις κάτι απο Ευρώπη χωρίς τελωνείο ή απο εδώ αντιπρόσωπο;Πολλά μαζεύονται για μεταχειρισμένα καλώδια...

Αν επιτρέπεται τι μηχανήματα έχεις;
 

akir

New member
19 June 2006
76
Athens
...βασικά ότι αποφασίσεις να πεις να στο στείλουν με απλό ταχυδρομείο
και με τίποτα ups ή άλλη courier, γιατί τα σταματάνε οι μεταφορικές στο τελωνείο μιας και παίρνουν και αυτές το κατιτί τους.

Σε παραγγελία υλικών από Αμερική
αγορά 100 euro + 15 εύρο UPS(τα χαρτιά της μεταφοράς) + περίπου 65 εύρο (ΦΠΑ + Έξοδα αποθήκης + Εκτελωνισμός )
και να σκεφτείς έκανα τον εκτελωνισμό μόνος μου και χωρίς να έχουν δασμούς τα υλικά που πήρα.......
Η UPS ήθελε άλλα 50 εύρο να μου κάνει αυτή τον εκτελωνισμό !!!

υπομονή!!!!
 

thimvas

New member
25 November 2006
23
Αθήνα
...οπως τα λεει ο akir, μονο με απλο ταχυδρομειο, usps και μικρη ελαφρια συσκευασια που θα γραφει πανω η sample, η gift, η used, ως 60 usd value. Εχω φερει 3 παραγγελιες απο Αμερικη και οι 3 ηρθαν χωρις τελωνειο. Απο οσα γνωριζω, αν μπλεξεις με τελωνειο δεν ξερεις ποτε που θα φτασει η ιστορια...
 

Savvas X

Senior Member
22 March 2008
376
Το θέμα είναι αν έχει πάρει κανείς δέμα το οποίο έχει δηλωθεί με μικρή αξία ή ως δώρο το οποίο ήταν ασφαλισμένο για μεγάλο ποσό. Το κράτησαν ή όχι στο τελωνείο ;



Φυσικά για σε οποιαδήποτε περίπτωση όχι ιδιωτικές εταιρίες μεταφορών. Απ' ότι ξέρω 75 είναι μόνο τα έξοδα εκτελωνισμού και σ' αυτά πρέπει να πληρώσεις και εργατικά + έξοδα αποθήκευσης (αυξάνονται όσο περνάνε οι μέρες).

Το τελευταίο ωραίο που άκουσα είναι σε περίπτωση μεταφόρτωσης (σε περίπτωση που κατοικείς εκτός Αθήνας και θέλεις να κάνεις εσύ τον εκτελωνισμό) το ποσό που άκουσα είναι.... 120 ευρώ (!) έξοδα μεταφόρτωσης.
 

petris

New member
13 September 2006
28
Για τον φίλο που ρώτησε για τα μηχανήματα είναι, ηχεια Egglestone works Fontaine, cd Naim cd5X, Ενισχυτής Icon stereo 60, πλατώ Nottingham space deck με Benz Ace Low kai phono Delphini,
Τα καλώδια περί ου ο λόγος είναι είναι τα Harmonic Technology Magic Tweeter.
Δεκτές και απόψεις για ματσάρισμα των συγκεκριμμένων καλωδίων με τα μηχανήματα.
(καθότι Σαλονίκη και δυνατότητες πειραματισμών σχετικά περιορισμένες)
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,251
Σε σχετικά λογικής τιμής,δεν έχω ακούσει στο σύστημά μου κάτι καλύτερο απο τα Analysis plus(τώρα έχω Siltech).Πάρε κάτι απο την ακριβότερη επάργυρη σειρά και θα σου μείνουν χρήματα και για να αλλάξεις λάμπες.-bye-
 

panaroz

Established Member
29 July 2008
131
πολυ ενδιαφερον το τοπικο σας,και θα χρειαστω τα φωτα σας

ενδiαφερομαι να αγορασω τα ακουστικα NuForce NE-7M μεσω amazon(αν και στην oυσια απευθειας απο το store front της Nuforce online)

http://www.amazon.com/gp/help/selle...ie=UTF8&asin=B001BL8BO4&seller=A235PXMX0JATIS

κοστιζουν 49$ +18$ εξοδα μεταφορας.Δλδ 67$ αρα περιπου 52 ευρω

επειδη θα ερθουν απο Αμερικη ποια ακριβως διαδιακασια πρεπει να ακολουθησω απο την πλευρα μου για να γλιτωσω ΦΠΑ και δασμους?

-να ζητησω να αποσταλει σε συσκευασια δωρου?

-να ζητησω να γραψουν διαφορετικη τιμη επανω στο δεμα

επισης τι αλλη μεθοδο αποστολης μπορω να ζητησω για να μη μου χρεωσει το courier την διαδικασια εκτελωνισμου και μου βγουν κανα 100ρι?Αυτοι υποστηριζουν FedEx Ground και US Postal Service Global Priority Mail (διεθνεις παραγγελιες)

ευχαριστω εκ των προτερων
 
Last edited:

Savvas X

Senior Member
22 March 2008
376
επισης τι αλλη μεθοδο αποστολης μπορω να ζητησω για να μη μου χρεωσει το courier την διαδικασια εκτελωνισμου και μου βγουν κανα 100ρι?Αυτοι υποστηριζουν FedEx Ground και US Postal Service Global Priority Mail (διεθνεις παραγγελιες)

ευχαριστω εκ των προτερων


Όπως έγραψα και πιο πριν US Postal Service (UPSPS) δηλ. το αμερικάνικο ταχυδρομείο. Μπορεί να μην περάσει καθόλου τελωνείο ή να χρεωθείς 3-5 ευρώ επιπλέον.
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,251
Παιδιά επειδή το θέμα,δεν έχει καμία σχέση με την κατηγορία,μεταφέρεται στις γενικές συζητήσεις του Δικάναλου ήχου.

Πρός διαχειριστές κατηγορίας.Το μεταφέρετε;
 

wind

AVClub Enthusiast
14 November 2006
988
GLYFADA
Τα παιδια τα λενε σωστα. Φερε οτι θελεις με USPS εαν ειναι απο Αμερικη αλλιως παρε τηλ την υπηρεσια των ΕΛΤΑ ΠΟΡΤΑ-ΠΟΡΤΑ να μαθεις με ποια κρατικη ταχυδρομικη εταιρια στην χωρα αποστολης συναργαζονται. Επισης να αναφερεται στην συσκευασια οτι ειναι ι δωρο και δεν αφορα εμπορικη συναλλαγη.
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
πολυ ενδιαφερον το τοπικο σας,και θα χρειαστω τα φωτα σας

ενδiαφερομαι να αγορασω τα ακουστικα NuForce NE-7M μεσω amazon(αν και στην oυσια απευθειας απο το store front της Nuforce online)

http://www.amazon.com/gp/help/selle...ie=UTF8&asin=B001BL8BO4&seller=A235PXMX0JATIS

κοστιζουν 49$ +18$ εξοδα μεταφορας.Δλδ 67$ αρα περιπου 52 ευρω

επειδη θα ερθουν απο Αμερικη ποια ακριβως διαδιακασια πρεπει να ακολουθησω απο την πλευρα μου για να γλιτωσω ΦΠΑ και δασμους?

-να ζητησω να αποσταλει σε συσκευασια δωρου?

-να ζητησω να γραψουν διαφορετικη τιμη επανω στο δεμα

επισης τι αλλη μεθοδο αποστολης μπορω να ζητησω για να μη μου χρεωσει το courier την διαδικασια εκτελωνισμου και μου βγουν κανα 100ρι?Αυτοι υποστηριζουν FedEx Ground και US Postal Service Global Priority Mail (διεθνεις παραγγελιες)

ευχαριστω εκ των προτερων


ΦΠΑ δεν γίνεται να γλυτώσεις. Θα σου το χρεώσουν στην απόδειξή τους.

Απ όσο γνωρίζω από τις εισαγωγές που κάνω στην δουλιά μου, δασμούς γλυτώνεις μόνο αν υπάρχει τιμολόγιο που να αναγράφει μια πολύ μικρή αξία, συμβολική και μια πιστική δικαιολογία για την συγκεκριμένη αξία, αλλά δε νομίζω ότι θα μπορεί/δεχθεί η Amazon να κάνει κάτι τέτοιο. Αυτό αν έρθει με courier. Με ταχυδρομείο δεν ξέρω τι παίζει. Έχω την εντύπωση επίσης, ότι είδη που είναι προς οικιακή χρήση είναι ελεύθερα από δασμούς, αρκεί φυσικά να αναφέρεται καθαρά, αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος.
 

mr. jameson

Established Member
8 December 2007
114
Όπως είπαν και άλλοι νωρίτερα, μόνο USPS αυστηρά!!! Έχω πάρει πολλές φορές πράγματα από Αμερική, από βινύλια (μία φορά μάλιστα πήρα 12 από ebay, που ο πωλητής τα έκανε δύο δέματα) μέχρι και αθλητικά παπούτσια, πάντα με USPS, ποτέ δεν πέρασαν από τελωνείο.