La Grande Bouffe

17 June 2006
9,836
Είχα την ταινία καιρό, αλλά δεν είχα αξιωθεί να την δω. Έτσι σήμερα το πρωί, ελλείψει άλλων ταινιών που να μου τραβούσαν το ενδιαφέρον, την έβαλα. Η ποιότητα χάλια μιας και μιλάμε για vhs με scaling μέσα από το pc. Τα πρώτα λεπτά ουσιαστικά τα έχασα προσπαθώντας να βελτιώσω την ποιότητα της εικόνας όσο μπορούσα με φιλτράκια. Στο 10λεπτο περίπου άρχισα να βαριέμαι λίγο. Όμως ταυτόχρονα άρχισα να αναρωτιέμαι που το πάει ο σκηνοθέτης. Βασικό να πω πως δεν είχα διαβάσει καν την πλοκή, η βιντεοκασέτα ήταν μέσα σε χάρτινο κουτί από άγραφη κασέτα. Μετά από λίγη ώρα είχα απορροφηθεί από την ταινία και δεν με αποσπούσε καθόλου η ποιότητα του ήχου και της εικόνας...
Με λίγα λόγια 4 άνδρες κλείνονται σε μια βίλα όπου αποφασίζουν να πεθάνουν από το πολύ και καλό φαΐ, ενώ τελικά τους συμπληρώνουν 3 ιερόδουλες και μια δασκάλα. Η ταινία ξεφεύγει από οποιοδήποτε κλισέ και χτυπά τα ταμπού ένα ένα. Είναι ένα χαστούκι στον καθωσπρεπισμό, αποδομώντας κοινωνικές νόρμες με τρόπο που για πολλούς θα κριθεί ως το λιγότερο ενοχλητικός. Υψηλή γαλλική κουζίνα, σεξ όλοι με όλους και μια Bugatti Type 23.
Μου θύμισε ταινίες των Makavejev, Pasolini και Buñuel. Οι Mastroianni, Piccoli και Noiret παίζουν θαυμάσια κάτω από την καθοδήγηση του Ferreri. Μια ταινία που αξίζει να δείτε αν σας αρέσει αυτού του είδους ο κινηματογράφος...
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,788
πετρουπολη
τρομερη ταινια και η συγκριση με μακαβεγιεφ και μπουνουελ πολυ σωστη.για μενα μαζι με την "κρυφη γοητεια της μπουρζουαζιας" ειναι απο τις μεγαλυτερες σατυρες σε σημειο χλευασμου για την παρακμη της αστικης ταξης.
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,884
Ελλαδα
Μαρτσελλο Μαστρογιαννι, Μισελ Πικολι, Ουγκο Τογκναζι, Φιλιπ Νουαρε,

τι ονοματα !!!!

ενας πιλοτος ενας μαγειρας ενας τηλεοπτικος αστερας
και τελος ..ενας δικαστης !!

ο Μαρκο Φερερι σε μεγαλες αγριαδες ξεπερναει και τον Μπονιουελ
Ντροπη ειχε προκαλεσει στο Γαλλικο κοινοβουλιο
και δεν θελανε να το στειλουν τις Καννες ητανε 1972 η 73 !!!!!


10/10

.
 
Last edited:

Photis

Supreme Member
4 July 2006
4,796
behind the camera
Αυτή η ταινία είναι για θέαση αυστηρά σε σινεμά. Με πραγματικά μεγάλη οθόνη. Μόνο τότε καταλαβαίνεις το μεγαλείο της.
 
17 June 2006
62,715
Χολαργός
Μάς θύμισες τά Νειάτα μας Γιώργο.:bawling:

Αν δεν κάνω λάθος ήταν εξαιρετική η παρουσία τής Αντρέα Φερεόλ μιάς Ηθοποιού που δεν είχε καθόλου το στύλ τής Mπίμπο..
Aντιθέτως ήταν ´Χοντρούλα´και κατά την γνώμη μου έκλεβε την παράσταση.
Ανατρεπτική ταινία τών αρχών τών 70´s μέ πολύ ενδιαφέρον.

Στήν Ελλάδα υπήρχε κατά την γνώμη μου μιά μέτρια ´παραλλαγή´:Oι Τεμπέληδες τής Ευφορης Κοιλάδας τού Παναγιωτόπουλου.