PS3 δεν επισκευάζεται ως πολιτική της Sony .... Need 4 source

Steliosfan

AVClub Enthusiast
13 August 2006
701
NeverLand
Προχθές το ps3 μου το οποίο έχει παίξει 30 λεπτά παιχνίδι συνολικά και το χρησιμοποιούσα 2 χρόνια ως Blu Ray/DVD player τα έφτυσε....

όταν το ανάβω κάνει ένα τριπλό μπιπ το κόκκινο φωτάκι και σβήνει.... δοκίμασα τα πάντα και δεν λύνεται....

Πήρα την Sony και μου είπαν χωρίς καν να ολοκληρώσω την πρόταση ότι η πολιτική της Sony Europe είναι να μην επισκευάζει αλλά να αντικαθιστά.... Εντός εγγύησης δωρεάν νέα κονσόλα και εκτός εγγύησης 230 ευρώ νέα κονσόλα και 1 χρόνο εγγύηση....

Δεδομένου ότι αποκλείεται να ξαναπάρω κάτι που σε 1 χρόνο θα χαλάσει πάλι... σκέφτομαι να πάρω ένα blu ray player καθώς έχω πολλά blu ray δισκάκια και πολλά AVCHD με προσωπικό HD υλικό Και παιχνίδια δεν πολυπαίζω (αφού δεν έχει adventures to PS3 :p )

Τι blu ray που προτείνετε μέχρι τα 250 (αντε 280) euro? Ιδανικό θα ήταν να έχει και αναλογικές εξόδους 5.1 ώστε να ακούω από τον ενισχυτή μου True HD κτλ .... αλλά αν σε αυτά τα λεφτά αυτό είναι αδύνατον, τότε ακούω εναλλακτικές :D

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ
 

Steliosfan

AVClub Enthusiast
13 August 2006
701
NeverLand
Κοίταγα το Panasonic DMP-BD60EG.... δεν έχει βέβαια αναλογική πολυκάναλη έξοδο, αλλά το κοίταγα :p

Κάθε πρόταση δεκτή :D
 

Steliosfan

AVClub Enthusiast
13 August 2006
701
NeverLand
sony bdp-s550 ή 350

σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Μπορείς να μου δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες σε παρακαλώ? Πχ

1. Γιατί το 550 και όχι το Panasonic DMP-BD80 το οποίο επίσης έχει 7.1 αναλογικές εξόδους και είναι ακριβώς στα ίδια λεφτά
2. Γιατί το 350 και όχι το Panasonic DMP-BD60 τα οποία επίσης έχουν ακριβώς τα ίδια χρήματα?

Δεν θέλω να γίνω κουραστικός, απλά θέλω να καταλάβω. Επίσης πλέον η sony με έχει φοβίσει λίγο...
 

gorath

Senior Member
16 August 2006
568
Alimos, Greece
Δεν έχω ιδιαίτερο λόγο που σου τα προτείνω σε σχέση με αυτά που αναφέρεις. Απλά είμαι φαν της Sony.
 

Dion999

AVClub Addicted Member
13 November 2006
1,759
Athens-προς τα βορεια
Με λιγοτερα απο 100 ευρο υπαρχουν καποια καταστηματα που στο επισκευαζουν και σου δινουν και καποια εγγυηση και με λιγοτερα απο 50 ευρο το επισκευαζεις μονος σου....Βρισκεσε σε λαθος μερος του forum και ισως και σε λαθος forum-site για το συγκεκριμενο "προβλημα"! ;)
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,868
Αττική
σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Μπορείς να μου δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες σε παρακαλώ? Πχ

1. Γιατί το 550 και όχι το Panasonic DMP-BD80 το οποίο επίσης έχει 7.1 αναλογικές εξόδους και είναι ακριβώς στα ίδια λεφτά
2. Γιατί το 350 και όχι το Panasonic DMP-BD60 τα οποία επίσης έχουν ακριβώς τα ίδια χρήματα?

Δεν θέλω να γίνω κουραστικός, απλά θέλω να καταλάβω. Επίσης πλέον η sony με έχει φοβίσει λίγο...

Εγώ θα έπαιρνα το Panasonic καθοτι τα θεωρώ πολύ πιο αξιοπιστα μηχανήματα ειδικά to BD-80 μου φαινεται πολύ εντυπωσιακό μηχάνημα..

Kαι μάλλον δεν θα αργήσω πολύ.. Ηδη το (μια φορά επισκευασμενο) Sony PS3 μου κάνει νερά (ανεξηγητες διακοπες, αργό φορτωμα δισκων - περιεργοι θορυβοι από το drive) οπότε ειμαστε κοντά στην καταστροφή - και εννοείται οτι ΔΕΝ το επισκευάζω -bye-
 

Steliosfan

AVClub Enthusiast
13 August 2006
701
NeverLand
Με λιγοτερα απο 100 ευρο υπαρχουν καποια καταστηματα που στο επισκευαζουν και σου δινουν και καποια εγγυηση και με λιγοτερα απο 50 ευρο το επισκευαζεις μονος σου....Βρισκεσε σε λαθος μερος του forum και ισως και σε λαθος forum-site για το συγκεκριμενο "προβλημα"! ;)

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση.

Δεν νομίζω ότι βρίσκομαι σε λάθος forum ή/και section, καθώς το ps3 πρόβλημα είναι η αιτία και όχι το ζητούμενο.

Το ζητούμενο είναι ένα blu ray player σε συγκεκριμένο budget, όπως αναφέρω και στο μήνυμα μου. Δεν ζήτησα λύση για το ps3

-bye-
 

Steliosfan

AVClub Enthusiast
13 August 2006
701
NeverLand
Εγώ θα έπαιρνα το Panasonic καθοτι τα θεωρώ πολύ πιο αξιοπιστα μηχανήματα ειδικά to BD-80 μου φαινεται πολύ εντυπωσιακό μηχάνημα..

Kαι μάλλον δεν θα αργήσω πολύ.. Ηδη το (μια φορά επισκευασμενο) Sony PS3 μου κάνει νερά (ανεξηγητες διακοπες, αργό φορτωμα δισκων - περιεργοι θορυβοι από το drive) οπότε ειμαστε κοντά στην καταστροφή - και εννοείται οτι ΔΕΝ το επισκευάζω -bye-

Και εγώ το 80 κοιτάω πολύ σήμερα :D Καταρχήν εμπιστεύομαι την Panasonic και δεύτερον απ'ότι διαβάζω πρόκειται για πολύ καλό μηχάνημα. Βγαίνω εκτός budget βέβαια οπότε ίσως να επιλέξω το 60 το οποίο δεν έχει αναλογικές εξόδους :(
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Το 390 της LG που λένε πως παίζει και ματρόσκες, δεν το σκέφτεσαι καθόλου;
 

Steliosfan

AVClub Enthusiast
13 August 2006
701
NeverLand
Το 390 της LG που λένε πως παίζει και ματρόσκες, δεν το σκέφτεσαι καθόλου;

δεν με νοιάζει ιδιαίτερα για mkv καθώς με το WD έχω βρει την υγειά μου ;)

έχω δει άπειρα mkv's χωρίς προβλήματα :)
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Α, "δικός μας" είσαι... :D -bye-

Αν ο ενισχυτής σου είναι άνευ HDMI αλλά με 5/7.1 αναλογικές εισόδους, τότε το 80άρι ακούγεται καλή περίπτωση για να ακούς και τα νέα φορμά... ;)
 

Steliosfan

AVClub Enthusiast
13 August 2006
701
NeverLand
Α, "δικός μας" είσαι... :D -bye-

Αν ο ενισχυτής σου είναι άνευ HDMI αλλά με 5/7.1 αναλογικές εισόδους, τότε το 80άρι ακούγεται καλή περίπτωση για να ακούς και τα νέα φορμά... ;)

ναι :p :p

ο ενισχυτής είναι άνευ hdmi (Marantz Sr5200) γιαυτό σκέφτομαι το 80άρι στο οποίο μάλλον και θα καταλήξω

(γ@μώ τα ευρώ μου μέσα)
 

Jotheo

Senior Member
2 January 2009
563
Και αυτή η επιλογή δε θα ήταν άσχημη...
http://www.fullhd.gr/2008-03-14-21-37-34/lu-ray-players/195-samsung-bd-p2500.html

Θα αναβαθμίσει σε πολύ μεγάλο βαθμό και την υπάρχουσα DVD συλλογή σου λόγω HQV.
Έχει εξόδους 7.1 ενώ η τιμή του σήμερα ξεκινά από μόλις 239,όταν πριν λίγο καιρό κόστιζε 300+ ευρώ!!!
http://www.pixmania.gr/gr/gr/2740031/art/samsung/blu-ray-player-bd-p2500.html

Να προσθέσω πάντως ότι και το Panasonic είναι επίσης πολύ καλή επιλογή...-bye-
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Και αυτή η επιλογή δε θα ήταν άσχημη...
http://www.fullhd.gr/2008-03-14-21-37-34/lu-ray-players/195-samsung-bd-p2500.html

Θα αναβαθμίσει σε πολύ μεγάλο βαθμό και την υπάρχουσα DVD συλλογή σου λόγω HQV.
Έχει εξόδους 7.1 ενώ η τιμή του σήμερα ξεκινά από μόλις 239,όταν πριν λίγο καιρό κόστιζε 300+ ευρώ!!!
http://www.pixmania.gr/gr/gr/2740031/art/samsung/blu-ray-player-bd-p2500.html

Να προσθέσω πάντως ότι και το Panasonic είναι επίσης πολύ καλή επιλογή...-bye-

Σωστός !!! :a0210: Πως το ξέχασα αυτό, είναι όντως εξαιρετική περίπτωση...
 

Jotheo

Senior Member
2 January 2009
563
Το αγόρασε ένας πολύ καλός φίλος από το pixmania 239 για να το συνδέσει σε μία Samsung LE40F7 Full HD και το παρέλαβε προχθές.
Ως AV ενισχυτή χρησιμοποιεί έναν Marantz 5300,οπότε είχε και αυτός ανάγκη για 7.1 έξοδο από το Blue Ray player.

Σύντομα θα πάω από εκεί να το συνδέσουμε γιατί από καλώδια και συνδέσεις δεν τα πάει και πολύ καλά οπότε νεότερα σε λίγο...:listen:
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,132
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Αφού δεν έχεις ενισχυτή με HDMI, χρειάζεσαι οπωσδήποτε player με 7.1 αναλογικές εξόδους. Και σε αυτή την κατηγορία τιμής, αυτή τη στιγμή 2 είναι τα players που κάνουν εσωτερική αποκωδικοποίηση Dolby True HD και dts HD-MA δίνοντάς τα στις αναλογικές εξόδους τους:
1. SONY BDP-S550 και
2. PANASONIC DMP-BD80
(αναμένονται μέσα στον επόμενο μήνα και τα SONY BDP-S560, LG-BD390, καθώς και το πιο ακριβό OPPO BD-P83).
Μεταξύ των δύο παραπάνω, το καλύτερο bass management για τα ηχεία (είδος, απόσταση, level κ.λ.π.) το έχει το Sony. Εχει και καλύτερο design.
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,132
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Και αυτή η επιλογή δε θα ήταν άσχημη...
http://www.fullhd.gr/2008-03-14-21-37-34/lu-ray-players/195-samsung-bd-p2500.html

Θα αναβαθμίσει σε πολύ μεγάλο βαθμό και την υπάρχουσα DVD συλλογή σου λόγω HQV.
Έχει εξόδους 7.1 ενώ η τιμή του σήμερα ξεκινά από μόλις 239 ,όταν πριν λίγο καιρό κόστιζε 300+ ευρώ!!!
http://www.pixmania.gr/gr/gr/2740031/art/samsung/blu-ray-player-bd-p2500.html

To Samsung BD-P2500 είναι όντως εξαιρετική επιλογή player μιας και χρησιμοποιεί για επεξεργασία εικόνας τσιπ HQV (πολύ καλή εικόνα σε θέαση blue ray και εξαιρετικό upscale σε DVD) έχει όμως ένα μειονέκτημα:
Δεν δίνει ήχο dts HD-Master Audio μέσω αναλογικών εξόδων, παρά μόνο bitstream μέσω HDMI σε ενισχυτή που αποκωδικοποιεί το format.