DD True HD και DTS HD σε Yamaha RX-V1900

jbach

New member
5 January 2007
31
Θεσσαλονίκη
Συμφορουμίτες καλησπέρα. Μόλις αγόρασα τον λεγάμενο ενισχυτή. Εντυπώσεις σύντομα αφού το ρυθμίσω και το ακούσουν και οι άλλοι τρελλοί από τη Σαλονίκη. Τον έχω το λοιπόν τον λεγάμενο συνδεδεμένο μέσω HDMI με το PS3 και το HD DVD (TOSHIBA EP10). Ήχο δέχεται επίσης μέσω HDMI. Το ερώτημα μου είναι το εξής: γιατί σε BD ή ακόμα και σε HDDVD τα οποία έχουν ήχο σε μπάντα DTS HD και DOLBY DIGITAL TRUE-HD ο ενισχυτής λέει ότι δέχεται σήμα PCM και δεν ανάβει τις ανάλογες ενδείξεις παρά μόνο την ένδειξη PCM; Τέλος πάντων αυτό είναι καλό ή κακό; Και τα δύο player βέβαια είνα ρυθμισμένα να εξάγουν τον ήχο τους σε linear PCM (η άλλη τους επιλογή είναι bitsream που είναι χειρότερη-είναι; 'Αλλες επιλογές δεν έχουν,απ'όσο γνωρίζω). Υπόψην το σετ των ηχείων μου είναι 5.1 αλλά αυτό απ'όσο γνωρίζω δεν θα έπρεπε να επιρρεάζει. Σας ευχαριστώ!
 

Budda

Supreme Member
2 February 2009
3,734
Orc Village(Λουτσα)
Bitstream = κανει την αποκωδικοποιηση ο 1900 και με σχετικη ενδειξη (εφοσον εχει τα νεα φορματ)
pcm = το πλεηερ σου κανει την αποκωδικοποιηση (για αυτο δεν σου αναβουν αλλες ενδειξεις παρα μονο PCM)

Τωρα καλυτερο δεν εχει ,εφοσον ο 1900 εχει τα φορματ ,παιξε bitstream και θασαι μια χαρα-bye-
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
20,038
Αθήνα
Γυρνάς σε bitstream το HD-DVD.

To PS3 απλά δεν εξάγει τα νέα format αυτούσια.

P.S. Μη γυρίσεις σε bitstream το PS3 γιατί θα πάρεις απλό DD και DTS (core).
 
Last edited:

jbach

New member
5 January 2007
31
Θεσσαλονίκη
OK με το Toshiba, κρίμα για το PS3...Το player που εξάγει τα νέα φορμα ήχου μπορεί να περιμένει. O Yamaha ήρθε για να μείνει χρόνια (γκουχ γκουχ...). Εντυπώσεις ελπίζω σύντομα. Να πάρω καμιά ανάσα από τη δουλεία πρώτα. Πάντως ο ήχος του έιναι σίγουρα καλύτερος από του απερχόμενου, πολύ καλού και άξιου, pioneer 1016. Τότε που η pioneer έκανε δουλειά. Ακούς εκεί ο 1019 8 κιλά (τι τροφοδοτικό έχει;) και χωρίς στάμπα THX...!Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! (...γιατί τα βλέπω όλα διπλά στα ξαφνικά;... :ernaehrung004: )
 

Johnson

AVClub Enthusiast
12 March 2009
913
Mainly:Andalucia/Europe
Το dts hd και τα άλλα format τα ξεχνάμε με λίγα λόγια δηλαδή με το ps3,ακόμα και με αποκωδικοποίηση από τον ενισχυτή;
 

Johnson

AVClub Enthusiast
12 March 2009
913
Mainly:Andalucia/Europe
Θα το πυροβολήσω :rifle:

Ξυνώμουν εγώ για πολλές αγορές αλλά λέω εντάξει είναι το ps3 μόνο και γλυτώνεις και λεφτά,και τώρα βρήκα λόγο...
 
Απάντηση: Re: DD True HD και DTS HD σε Yamaha RX-V1900

Θα το πυροβολήσω :rifle:

Ξυνώμουν εγώ για πολλές αγορές αλλά λέω εντάξει είναι το ps3 μόνο και γλυτώνεις και λεφτά,και τώρα βρήκα λόγο...

Μην στεναχωριέσαι...δεν είσαι ο μόνος!!!-bye-