Η ματια του ασχετου ...(εμενα δηλαδη)

Isokratis

AVClub Addicted Member
18 August 2009
1,311
Καλησπερα ,
πηγα σημερα στο public του συνταγματος να κλεισω μια 50G10.Τελικα δεν την εκλεισα λογω μη διαθεσιμοτητας και μη συγκεκριμενης ημερομηνιας παραλαβης (ηδη περιμενω σχεδον ενα μηνα ηχεια που παρηγγειλα απο αλλου προσφατα).
Επι του θεματος ,
βρε παιδια...ειδα και στην public ενα σωρο τηλεορασεις να παιζουν διπλα διπλα το ιδιο πραγμα...
Προσωπικο συμπερασμα ...
Μεγαλυτερη τραγωδια σε σχεση με την τιμη της
philips cinema . Το μαυρο αυτης της τηλεορασης πρεπει να το εκοψαν στο τελωνειο κατα την εισαγωγη :flipout:(οχι οτι και οι υπολοιπες philips ελεγαν τιποτα σε εικονα αλλα τουλαχιστον δεν ειχαν 4000 ευρω !)
Καλυτερη τηλεοραση στα ματια μου παραμενει η Β650 (και η Β750 που δεν ειδα σημερα , γι'αυτο δεν την αναφερω)
Επαιζε διπλα στην Β7000 και για μια ακομα φορα επιβεβαιωσα πως οι led samsung ειναι το λιγοτερο υπερτιμημενες και στοχευουν σε καταναλωτες της εμφανισης και οχι της ουσιας..
Οι πλασμα αδικουνται σε τετοιους χωρους και η panasonic G10 που ηταν επισης διπλα στην 650 , απο την αλλη μερια , εμοιαζε με φτωχο συγγενη σε ζωντανια, κατι βεβαια που δεν ισχυει σε οικιακες συνθηκες . Το ιδιο ακριβως εμοιαζε και η Β850 πλασμα της samsung . Και οι 2 πλασμα, συγκρινομενες μεταξυ τους , ηταν ισαξιες σε εικονα , ενω κοντα αλλα λιγο πιο κατω μου εμοιαζε η LG ps7000. Υπηρχε και η U10 panasonic η οποια για την χαμηλη τιμη της ηταν αξιοπρεπης αλλα δεν εφτανε σε τιποτα τις προηγουμενες....
Χιλιοειπωμενα μαλλον τα συμπερασματα μου και απο αλλους , αλλα θεωρησα χρησιμο να τα πω μετα απο μια φρεσκια ζωντανη ματια...
:grinning-smiley-043
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,131
Αθήνα
Συμφωνώ με όσα γράφεις.
Σήμερα πήγα, για άλλο λόγο, στο Saturn και μιας και τέλειωσα νωρίς είπα να (ξανα)χαζέψω τις tv 46-47 ιντσών και κάτω από 2000Ε.
Με τις συγγεκριμένες συνθήκες φωτισμού οι πλάσμα δεν συγκρίνονται με τις LCD (και πολύ αμφιβάλω αν συγκρίνονται και με φώς ημέρας...).

Επίσης με τις υπάρχουσες ρυθμίσεις του μαγαζιού οι sony 46z και w είναι περίπου ισάξιες με τις samsung B650 και Β750. Πιθανόν οι samsung να αποδίδουν λίγο πιο φυσικά το χρώμα. Όμως και οι δύο έχουν θέμα με τις γρήγορες σκηνές σε "κλειστά" πλάνα... Τα σπασίματα πολλά!

Οι LED τις samsung είναι πιο όμορφες, όμως ένα κλικ πιο κάτω σε φυσικότητα και ευκρίνεια.
Κρίμα γιατί η χαμηλή θερμοκρασία τους, καθώς και η "δίαιτα" τις κανουν πολύ θελκτικές.
Νομίζω ότι, εφόσον υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης, το 2010 αυτή η τεχνολογία θα επικρατήσει.

Οι υπόλοιπες (LG, Philips, Panasonic, Toshiba κλπ) αντίστοιχης τιμής (+/-200Ε) απλά υστερούσαν...

Το συμπέρασμά μου είναι ότι η τεχνολογία LED έχει μπερδέψει πολύ κόσμο!
Νομίζω ότι είναι ακατάλληλη εποχή για αγορά είτε φθορισμού έιτε LED!!!
Oι μεν σε λίγο καιρό πιθανόν να είναι παλιές οι δε δεν είναι ακόμα έτοιμες...

Μόνο οι fan των plasma έχουν ξεκάθαρες επιλογές αν και πολύ πιθανόν και εδώ να έχουμε εξελίξεις το νέο έτος οπότε...

Όποιος έχει υψηλές απαιτήσεις και αντέχει να περιμένει...

:ernaehrung004:
 

Isokratis

AVClub Addicted Member
18 August 2009
1,311
Re: Απάντηση: Η ματια του ασχετου ...(εμενα δηλαδη)

Επίσης με τις υπάρχουσες ρυθμίσεις του μαγαζιού οι sony 46z και w είναι περίπου ισάξιες με τις samsung B650 και Β750. Πιθανόν οι samsung να αποδίδουν λίγο πιο φυσικά το χρώμα. Όμως και οι δύο έχουν θέμα με τις γρήγορες σκηνές σε "κλειστά" πλάνα... Τα σπασίματα πολλά!


:ernaehrung004:

Δεν υπαρχει τελεια τηλεοραση σαφως , απλα στην κατηγορια τιμης που κινουνται αυτες οι 2 , θεωρω οτι ειναι πολυ καλυτερη επιλογη απο τις ακριβοτερες "στυλατες" LED..
Συμφωνω απολυτα , πως η αναμονη ειναι το καλυτερο για οσους μπορουν. Οι LED εχουν βηματα ακομα να κανουν , οι CCFL θα γινουν "ξεπερασμενες" και ειμαι περιεργος να δω τις νεες panasonic με στοιχεια pioneer...
:grinning-smiley-043
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: Η ματια του ασχετου ...(εμενα δηλαδη)

Ειδα και εγω προσφατα την Philips cinema και οντως συνφωνω οτι οχι μονο δεν αξιζει τα λεφτα της αλλα ειναι μετριοτατη σαν τηλεοραση ακομη και σε HD , επισης ειδα την 9704 και δεν μου φανηκε αναλογη των προδιαγραφων , ισως λιγο καλυτερη της 9664...

Για την U10 διαφωνω , οπως και η αδερφη της S10 ειναι καλυτερη απο την Ps7000 και ισως και απο την Samsung B550...
 

Isokratis

AVClub Addicted Member
18 August 2009
1,311
Re: Απάντηση: Η ματια του ασχετου ...(εμενα δηλαδη)

Για την U10 διαφωνω , οπως και η αδερφη της S10 ειναι καλυτερη απο την Ps7000 και ισως και απο την Samsung B550...

Καλο ειναι να διαφωνεις , μιας και η τιμη της ειναι δελεαστικοτατη για οποιον θελει να κινηθει σε χαμηλα επιπεδα...
Εγω κρινω αυτο που ειδα σημερα , μιας και ηταν η πρωτη φορα που την ειδα να παιζει και μαλιστα επαιζε μονη διαφορετικο υλικο απο τις πολλες... Ισως να ηταν κακο το BR , ισως οι ρυθμισεις της ...
Δεν ειμαι κατηγορηματικος οσον αφορα την U10
-bye-
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Αν και τα καταστήματα αποτελούν για τους περισσότερους από εμάς την μοναδική ευκαιρία να δούμε από κοντά το μοντέλο που μας ενδιαφέρει (ίσως και το σπίτι κάποιου/ας φίλου/ης, αν είμαστε τυχεροί), δυστυχώς δεν προσφέρουν αντικειμενικές συνθήκες θέασης και σύγκρισης.

Μόλις την προηγούμενη εβδομάδα, βρέθηκα σε δύο μεγάλα καταστήματα της Θεσσαλονίκης, σε αναζήτηση 42άρας για την κρεβατοκάμαρα. Το ένα, είχε τον κλασικό, ισχυρό φωτισμό, στον οποίο οι LCD έδειχναν ολοζώντανες και οι Plasma ξεπλυμένες, το άλλο δεν είχε σχεδόν καθόλου φώτα στη γωνιά των τηλεοράσεων, με αποτέλεσμα να συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο: οι LCD να φαίνονται ξέπλυμα και οι Plasma ολοζώντανες.

Άντε να βγάλει ασφαλές συμπέρασμα, κάποιος που δεν έχει δει ποτέ σωστά ρυθμισμένη Plasma ή LCD σε οικιακό χώρο...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Χαιρομαι Γιαννη που καταληξαμε στην ιδια (42U10) τελικα...-bye-

Εγω βεβαια δεν την πηρα για δικη μου αλλα το ιδιο πραγμα ειναι...:D
 

nikosn14

Senior Member
30 September 2009
364
Η b650 με την b750 έχει διαφορά στην εικόνα?Είναι σημαντική αυτη η διαφορά?Γιατί έχουν μία σημαντική διαφορά στα χρήματα η μία απο την άλλη...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Η κυρια διαφορα ειναι η ανανεωση οθονης (200 Hz vs 100 Hz) , επισης ορισμενες 650 δεν εχουν πανελ SPVA της Samsung αλλα προελευσης Ταιβαν (AMVA της AU optronics)...αντιθετα στις Β750 ολα ειναι SPVA...
 

chrisssb

Μέλος Σωματείου
26 August 2008
29,798
Kingdom of Rain
Λοιπόν να και η ματιά ενός άλλου άσχετου (η δική μου δηλαδή)

Λοιπόν μόλις σήμερα το απόγευμα είδα και την philips 9704. Tις άλλες (σαμμυ, σονυ, πανασονικ) τις είχα όλες δει:

Εντυπώσεις/σκέψεις (μη βαράτε είπαμε άσχετου η ματιά):

- δεν έχει πρόβλημα με γωνίες θέασης...(μάλλον έχει λιγότερο από άλλες)
- no clouding!
- no halo, nada!
- μειωμένη λεπτομέρεια στις σκιές /σκοτεινές σκηνές (η εικόνα σαν να ήταν σε μερικές περιοχές πολύ σκοτεινή και ταυτόχρονα σε άλλες πολύ φωτεινή με απότομη διαβάθμιση)*
- έχει ψυχρά χρώματα τα οποία ακόμη και στο σίνεμα mode παραμένουν ψυχρά...*
- μεγάλη φωτεινότητα! ΠΟΛΥ όμως*
- αρκετά τεχνουργήματα (περισσότερο απο samsung 200 hz) όχι όμως ενοχλητικά.
*δεν ξέρω αν ρυθμίσεις τα διορθώνουν.
Δεν με αφήσανε να βάλω δικό μου dvd και είδα μόνο το promotion της philips, αλλά μου έδωσε την αίσθηση κουραστικής εικόνας...


H samsung B8000 έχει καλύτερη εικόνα τουλάχιστον όπως είναι οι τηλεοράσεις στα μαγαζιά.

Η samsung έχει βέβαια προβλήματα clouding και αναλαμπών στις σκοτεινές σκηνές και έχει αναφερθεί ότι το auto-dimming κάνει απότομα την εμφάνισή του!
Αυτά δεν τα είδα σε μαγαζί αφού είναι τόσο πολύ το φως αλλά αναφέρθηκαν από πολλούς χρήστες (και reviewers)...

Panasonic V10? απλά υπέροχη....αλλά το φοβάμαι (burn in) Ναι ίσως είμαι υπερβολικός αλλά μην ξεχνάτε ότι ο υποψήφιος/νεος χρήστης ΔΕΝ έχει την εμπειρία ότι "δεν έχει ανάγκη" ...έχει μόνο αναφορές. Επίσης είναι σπαστικό να βλέπεις ταινίες (DVD/BD) και να κάνεις ZOOM στο 2.35:1 και να χάνεις τους υπότιτλους για 200 ώρες....Αλήθεια υπάρχουν BD πχ Philips 7500 που τους μετακινούν ...(το δοκίμασε κανείς? ίσως είναι λύση στο θέμα των υποτίτλων)

Δηλαδή CRT RULEZ ...(είναι όμως ... tiny)
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Επίσης είναι σπαστικό να βλέπεις ταινίες (DVD/BD) και να κάνεις ZOOM στο 2.35:1 και να χάνεις τους υπότιτλους για 200 ώρες....

Δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Το image retention που μπορεί να δημιουργηθεί μετά από θέαση ταινίας από τις μπάρες και τους υπότιτλους σε άστρωτη Plasma, ξεπλένεται με 10-20 δευτερόλεπτα τηλεοπτικού, πολύ απλά... -bye-

Δηλαδή CRT RULEZ ...

Πάει πολύς καιρός που συμφωνούσα με αυτή τη ρήση... :ernaehrung004:
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,132
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
..................
Panasonic V10? απλά υπέροχη....αλλά το φοβάμαι (burn in) Ναι ίσως είμαι υπερβολικός αλλά μην ξεχνάτε ότι ο υποψήφιος/νεος χρήστης ΔΕΝ έχει την εμπειρία ότι "δεν έχει ανάγκη" ...έχει μόνο αναφορές.

http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1023442&postcount=31

http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1014559&postcount=93


Επίσης είναι σπαστικό να βλέπεις ταινίες (DVD/BD) και να κάνεις ZOOM στο 2.35:1 και να χάνεις τους υπότιτλους για 200 ώρες.........

Από την πρώτη μέρα που πήρα την δική μου, δεν είδα ούτε μία φορά ταινία με zoom. Ολες με 1:1 pixel mapping και μαύρες μπάρες πάνω-κάτω όταν το κάδρο ήταν 2,35:1.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Εντυπώσεις/σκέψεις (μη βαράτε είπαμε άσχετου η ματιά):

- δεν έχει πρόβλημα με γωνίες θέασης...(μάλλον έχει λιγότερο από άλλες)
- no clouding!
- no halo, nada!
- μειωμένη λεπτομέρεια στις σκιές /σκοτεινές σκηνές (η εικόνα σαν να ήταν σε μερικές περιοχές πολύ σκοτεινή και ταυτόχρονα σε άλλες πολύ φωτεινή με απότομη διαβάθμιση)
- έχει ψυχρά χρώματα τα οποία ακόμη και στο σίνεμα mode παραμένουν ψυχρά...
- μεγάλη φωτεινότητα! ΠΟΛΥ όμως
- αρκετά τεχνουργήματα (περισσότερο απο samsung 200 hz) όχι όμως ενοχλητικά.

Και ομως αν και υποτειθεται "ασχετος" σχεδον σε ολα συμφωνω (εκτος βεβαια απο γωνια θεασης και Halo)....και οντως η B8000 (αλλα και η Β7000) εχει καλυτερη εικονα στο καταστημα...

Για την V10 δεν χρειαζεται να ανησυχεις , λογω προσφατης εμπειριας μου με την U10 σου λεω οτι ακομη και καινουργια για να δεις Image retention πρεπει να προσπαθησεις πολυ...και εννοειται οτι προτεινω την V10 εναντι της 9704 ως καλυτερη αγορα....
 

chrisssb

Μέλος Σωματείου
26 August 2008
29,798
Kingdom of Rain
Και ομως αν και υποτειθεται "ασχετος" σχεδον σε ολα συμφωνω (εκτος βεβαια απο γωνια θεασης και Halo)....και οντως η B8000 (αλλα και η Β7000) εχει καλυτερη εικονα στο καταστημα...

Για την V10 δεν χρειαζεται να ανησυχεις , λογω προσφατης εμπειριας μου με την U10 σου λεω οτι ακομη και καινουργια για να δεις Image retention πρεπει να προσπαθησεις πολυ...και εννοειται οτι προτεινω την V10 εναντι της 9704 ως καλυτερη αγορα....

- Αυτή που είδα, δεν είχε Halo...το προσπάθησα πολύ να το δώ όντας υποψιασμένος.....δεν είχε φίλε μου! και η γωνία θέασης δεν είχε το πρόβλημα που φάνηκε σε κάποιες φωτό... Ίσως να έπεσα σε κομμάτι με το "καλό" panel.
- Philips ήταν ΠΟΛΥ "πουσαρισμένη" είχε υλικό επίδειξης και δεν με αφήσανε να βάλω δικό μου να κρίνω...στο cinema mode τα χρώματα ήταν καλύτερα αν και πάλι λίγο ψυχρά....αν καλιμπράρεται κι'αλλο τότε είναι ΟΚ λαμβάνοντας υπόψη το πόσο εντυπωσιακή λεπτομέρεια δίνει.
Χάνει λίγο σε λεπτομέρειες σκιάς αλλά δεν ξέρω πόσο σημαντικό είναι αυτό πχ σε μία ταινία... εκεί με όλα στο τέρμα έδινε την εντύπωση ότι είχανε max φωτεiνότητα & max αντίθεση..´
- Στις σαμμυ με χαλάει το auto dimming και το clouding....

Στις παννυ τώρα *sigh* όλα μου αρέσανε.. και την παράγγειλα´´´´ΟΜΩΣ:
σκέφτομαι αλλαγή της παραγγελίας γιατι:
- το burn in μπορώ να το αποφύγω για τις 200 πρώτες ώρες...όμως δεν είμαι μόνος! Ανήψια και γέρος πατέρας θα υποχρέωθούν να προσέχουν? οι 200 ώρες είναι πολλές όσο μικρός και να είναι ο κίνδυνος....και οι υπόλοιπες 900 χμμμ ...(αν ήμουν μόνος και την είχα μόνο για ταινίες ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΟΥΣΑ για αλλαγή)

Anyway... αν προχωρήσω σε αλλαγή ποιά θεωρείται καλύτερη επιλογή?
philips 9704 (40in) ή
samsung 40B8000?
Ti παλεύεται άραγε καλύτερα σε σπιτικές συνθήκες? η απώλεια λεπτομέρειας σκιάς και το όχι απόλυτο καλιμπράρισμα χρωμαρων της philips ή clouding και η άκομψη ίριδα της samsung?
τι είναι λιγότερο ενοχλητικό? μάλλον τείνω σε Philips

Παρακαλώ πολύ να εκφράσετε τις γνώμες σας
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
- Αυτή που είδα, δεν είχε Halo...το προσπάθησα πολύ να το δώ όντας υποψιασμένος.....δεν είχε φίλε μου!

Halo δεν θα δεις στο καταστημα με τα απειρα φωτα γιατι αυτα κρυβουν το προβλημα...

Επαναλαμβανω οτι burn in στην V10 ειναι απιθανο θα παθεις οποιος και να χρησιμοποιει την τηλεοραση, στο aspect ratio "αυτοματο" που εχουν οι Panasonic ανιχνευουν την εικονα και αν υπαρχουν μαυρες μπαρες κτλ. αυτοματα κανουν ζοομ...

Μεταξυ Β8000 και 9704 ψηφιζω ....Β7000...:D
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
B750

Χωρις να χανει σε εικονα ειναι πιο φθηνη απο τις αλλες δυο...

Εκτος και αν σε κερδισει το design της B7000 , ειναι κουκλα η ατιμη...:D
 

apostolosz

Senior Member
29 November 2007
392
38°3'N 23°47'E
B750

Χωρις να χανει σε εικονα ειναι πιο φθηνη απο τις αλλες δυο...

Εκτος και αν σε κερδισει το design της B7000 , ειναι κουκλα η ατιμη...:D
To θέμα είναι τι είναι πιο challenging ή τέλως πάντων πιο χρήσιμο.. Τα 200hz ή τα LED?? :ADFADF1:
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Ειναι καθαρα θεμα σχεδιασμου , τα LED δεν προσφερουν καποιο πλεονεκτημα στην εικονα (εκτος αν μιλαμε για local dimming), τα 200 Hz ομως προσφερουν...