Προ με lightspeed attenuator

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
Εδω και καιρο οπως αρκετοι θα εχετε δει στο diyaudio.com υπαρχει ενα θεμα με εναν εξασθενιτη που δουλευει με led αντιστασεις (καλα το λεω?)

το αρχικο νημα εδω
http://www.diyaudio.com/forums/analog-line-level/80194-lightspeed-attenuator-new-passive-preamp.html

To νημα ειναι τεραστιο. Αρκουν οι πρωτες 5 σελιδες για να καταλαβετε τι συμβαινει πανω κατω. Καποια στιγμη μπαινει και ο Pass στο παιχνιδι και προτεινει ενα buffer

http://www.diyaudio.com/forums/analog-line-level/80194-lightspeed-attenuator-new-passive-preamp-137.html

βημα-βημα η κατασκευη για τον εξασθενιτη απ τον τυπο που πουλαει ματσαρισμενα LDRs:
http://diyaudioprojects.com/Solid/DIY-Lightspeed-Passive-Attenuator/

τελος υπαρχει και ενα τυπακος που εχει παρει το σχεδιο του δημιουργου και εχει φτιαξει πλακετες. Μολις πηρα μια τετοια στα χερια μου και λεω να το ξεκινησω.

http://www.diyaudio.com/forums/group-buys/153388-lightspeed-attenuator-professional-pcb.html

Οι LDRs θα ερθουν κατα τον Γεναρη οποτε εχουμε χρονο. Σκεφτομαι για παθητικο με 4-5 εισοδους. Εαν βεβαια καταλαβω τι γινεται με το σχεδιο του Pass το σκεφτομαι και αυτο.

Σχολια?
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
Τωρα κοιταω και το Β1 της FirstWatt του Pass και μου φαινεται "ευκολο" για τα δεδομενα μου, αν και θα πρεπει να βαλω αλλα δυο inputs και με εξασθενιτη παλι τον lightspeed.
Τον εχει φτιαξει κανεις? Πλακετες παιρνουμε απο την first watt?
 

prooptiki

AVClub Enthusiast
26 June 2006
1,042
Ioannina
παραγγελίες για τον B1 εδώ

http://www.passdiy.com/order.htm

είμαι μέσα για 1 πλακέτα με φετάκια (40$+12$) ...

από εκεί τον πήρα κι εγώ! υποχρεωτικά και τα φετάκια! Ακόμα όμως με περιμένει! Καθυστερούν λίγο αλλά είναι αφεντικό...!

Τα lightspeed τα τσέκαρα κι εγώ αλλά με προβληματίζει η μεταβαλόμενη αντίσταση τους!!!
 
Last edited:

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
από εκεί τον πήρα κι εγώ! υποχρεωτικά και τα φετάκια! Ακόμα όμως με περιμένει! Καθυστερούν λίγο αλλά είναι αφεντικό...!

Τα lightspeed τα τσέκαρα κι εγώ αλλά με προβληματίζει η μεταβαλόμενη αντίσταση τους!!!

paypal δεχεται ή θα κανω μαιμουδια με την πιστωτικη μεσω email.

Ουπς με προλαβαν τα γεγονοτα......
"The easiest way to order is by filling out the order form and faxing it back to us with your card information."

Οσο για το lightspeed εαν ειναι ματσαρισμενες οι LDRs δεν φαινεται να υπαρχει προβλημα. Ο τυπος που θα μου τις στειλει θα το κανει αυτο και απ οτι λεγεται το κανει καλα.
 

kontr

AVClub Addicted Member
31 August 2008
1,889
Μελισσια
Δεν βλέπω το γιατί να είναι καλύτερο αυτό από ένα κλασικό lader. Σίγουρα οι φωτοαντιστασεις είναι πολύ χειρότερες από κάποιες metal film. Επίσης σοβαρό πρόβλημα είναι το ταίριασμα των optocoupler μεταξύ τους ώστε να βγουν ίδια τα δυο κανάλια.
Η τεχνική είναι πολύ παλιά αφού με αυτόν τον τρόπο δούλευαν όλα τα limiters παλιότερα. Εκεί όμως δεν σε ενδιέφερε η ακρίβεια. Ούτε η ποιότητα.
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
ναι αλλα για 30 ευρω γιατι να μην το δοκιμασεις... Αν δεν μου κανει παω για κλασσικο ladder, καπως ετσι το βλεπω, ως παιχνιδι και ως ευκολο diy project. Παντως γινεται αρκετος ντορος, κατσε να το ακουσουμε
 

kontr

AVClub Addicted Member
31 August 2008
1,889
Μελισσια
Σαν κατασκευή είναι σίγουρα ενδιαφέρουσα και πρωτότυπη. Ίσως θα μπορούσες να δοκιμάσεις με έτοιμα οπτοκαπλερ. Τα είχα δει παλιότερα να τα φοράνε όλα τα λιμιτερ που σέβονταν τον εαυτό τους πρέπει να έχω κάποια αν τα βρω θα σου πω μάρκα μήπως και κάπου υπάρχουν. Αυτά θυμάμαι ότι είχαν τρομερή ακρίβεια και ήταν φτιαγμένα για αυτήν ακριβώς την εφαρμογή.
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
για πες-για πες! ουτος η αλλως μεχρι τα μεσα Γεναρη που θα τα στειλει ο τυπακος εχουμε χρονο
 

kontr

AVClub Addicted Member
31 August 2008
1,889
Μελισσια
Μια άλλη ιδέα είναι να πάρεις κάμποσα οπτο και να τα κάνεις ζευγάρια. Μετά τα μοιράζονται οι ενδιαφερόμενοι, χαμένα δεν πάνε. Είναι εύκολο να βάλεις μια αντίσταση στο λεντ και να μετρήσεις την αντίσταση του ldr. Έτσι έχεις τουλάχιστον μια ένδειξη. Αφού τα κάνεις ζευγάρια τουλάχιστον έχεις ικανοποιήσει την μια απαίτηση της ακρίβειας. Το μπαφερ μάλλον δεν το αποφεύγεις αφού κατά τα άλλα δουλεύει όπως ένα κλασικό ποτενσιόμετρο δηλαδή αυξάνει την σε σειρά με το φορτίο αντίσταση άρα δημιουργεί τα ίδια φαινόμενα φίλτρου που έχει και ένα κλασικό ποτενσιόμετρο. Καλύτερα θα ήταν να μπορείς να μειώνεις το ρεύμα της σε σειρά αντίστασης άρα να μειώνεται η παράλληλη περισσότερο από το να αυξάνεται η σε σειρά. Έτσι χαλάς λίγο την γραμμικοτητα (δεν θα είναι εύκολο να το κάνεις λογαριθμικό) αλλά μειώνεις τον κακό χαρακτήρα που έχουν τα κλασικά ποτενσιόμετρα(και τα λαντερ δυστυχώς).
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
Μια άλλη ιδέα είναι να πάρεις κάμποσα οπτο και να τα κάνεις ζευγάρια. Μετά τα μοιράζονται οι ενδιαφερόμενοι, χαμένα δεν πάνε. Είναι εύκολο να βάλεις μια αντίσταση στο λεντ και να μετρήσεις την αντίσταση του ldr. Έτσι έχεις τουλάχιστον μια ένδειξη. Αφού τα κάνεις ζευγάρια τουλάχιστον έχεις ικανοποιήσει την μια απαίτηση της ακρίβειας. Το μπαφερ μάλλον δεν το αποφεύγεις αφού κατά τα άλλα δουλεύει όπως ένα κλασικό ποτενσιόμετρο δηλαδή αυξάνει την σε σειρά με το φορτίο αντίσταση άρα δημιουργεί τα ίδια φαινόμενα φίλτρου που έχει και ένα κλασικό ποτενσιόμετρο. Καλύτερα θα ήταν να μπορείς να μειώνεις το ρεύμα της σε σειρά αντίστασης άρα να μειώνεται η παράλληλη περισσότερο από το να αυξάνεται η σε σειρά. Έτσι χαλάς λίγο την γραμμικοτητα (δεν θα είναι εύκολο να το κάνεις λογαριθμικό) αλλά μειώνεις τον κακό χαρακτήρα που έχουν τα κλασικά ποτενσιόμετρα(και τα λαντερ δυστυχώς).

@gfle
Αυτα τα οπτοκαπλερς προτεινονται και απ τον σχεδιαστη

@kontr

Παραθετω το σχηματικο (πολυ απλο) και μια φωτο της πλακετας

lightspeedattenuatorbom.tif


1001511p.jpg


Αυτο που λες για τα οπτοκαπλερς ισχυουν και απ τα γραφομενα στο diyaudio. Για να ταιριαξεις δε 4 απο αυτα χρειαζεται να αγορασεις τουλαχιστον 10-15. Για αυτο και εχω μπει σε λιστα για να παρω 4 ταιριαστα απ εναν τυπο που κανει την δουλεια. Θα το ψαξω ομως να δω αν καταλαβαινω πως μπορω να το κανω μονος μου και θα επανελθω. Οσο για το μπαφερ εχεις δικιο, ουτος η αλλως θελω και καλες σταθμες, δεδομενου και οτι οι ενισχυτες μου ειναι 10kΩ (αν και αλλου η εταιρεια αναφερει οτι τα περισσοτερα μοντελα παραγωγης ειναι 100kΩ)

Οσο για την μειωση του ρευματος της σε σειρα αντιστασης εκει σε χανω.....
Εχεις ορεξη να μου το κανεις ποιο κατανοητο?
 

kontr

AVClub Addicted Member
31 August 2008
1,889
Μελισσια
Το ταίριασμα είναι απλό. Αρκεί να βάλεις μια τροφοδοσία πχ 12V στο led μέσω μιας αντίστασης 1Κ πχ και να μετρήσεις πόση αντίσταση σου δείχνει το ldr μπορείς αν θες να επαναλάβεις και με μια δεύτερη αντίσταση πχ 2,2Κ και έτσι θα έχεις για το κάθε οπτοκαπλερ δυο μετρήσεις. Αν έχεις αρκετά θα δεις ότι μπορείς να τα κάνεις ζευγάρια (δεν χρειάζεται τετράδες αφού αρκεί να είναι τα δυο πάνω ιδια και τα δυο κάτω επεισης)
Το πρόβλημα με τα ποτενσιόμετρα είναι η αντίσταση που βάζουν σε σειρά με το σήμα (αφού αυτή σε συνδυασμό με τις παράσιτες χωρητικότητες που ακολουθούν δημιουργεί φίλτρο) περισσότερο παρά αυτή που μπαίνει προς τη γη. Έτσι λοιπόν αν θα μπορούσες να κάνεις την αντίσταση που μπαίνει σε σειρά να σταματάει σε κάποια τιμή αρκετά μεγάλη ώστε να μπορεί να οδηγηθεί από το προηγούμενο στάδιο αλλά όχι τόσο μεγάλη ώστε να δημιουργεί πρόβλημα και να συνεχίζει να μικραίνει μονό η προς την γη αντίσταση , τότε θα είχες φτιάξει το ιδανικό κλασικό ποτενσιόμετρο. Βέβαια αυτό το φαινόμενο εξαλείφεται αν αμέσως μετά το ποτενσιόμετρο ακολουθεί ένα καλό μπαφερ πχ με fet.
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
Να σαι καλα kotnr.Η αληθεια ειναι οτι κατι καταλαβα αλλα θελει και διαβασμα απο μερους μου...και εγω με τα οπτοκαπλερς καπως ετσι το φανταστικα, θα δω και θα σου πω...

Μην καταντησουμε ομως και ετσι...:flipout::bigcry:
123761d1231782267-poorserbianman-lightspeed-postavka.jpg


123762d1231782464-poorserbianman-lightspeed-lista.jpg


Fun of matching :

172 pcs
344 times straighten pins
172 times push in
344 times put clip on pin
516 times change switch position
516 look at DVM
516 times write down value
344 times pull clip
172 pull out