ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΑΠΟ EGREAT EG-M34A HD NETWORKED MEDIA TANK

thundergav

Senior Member
26 September 2007
608
Κάτοχος εδω και κανα μηνα του συγκεκριμενου media player και τελικα οπως φοβομουν με απογοητευσε .... όλα βαίναν καλώς ώσπου αποφασισα να το ζορισω δοκιμαζοντας να προβαλω το αρχείο : Harry Potter And The Half Blood Prince 2009 1080p BluRay DTS x264-WiKi. Απανωτά κολλήματα στην πρώτη μισή ώρα και τελικά ολοκληρωτικό παγώμα. Μόλις είχα συνηδειτοποιήσει οτι τα 1080p δεν ειναι για τον συγκεκριμένο Player.

Χρειαζομαι λοιπόν την βοηθεια σας αγαπητοι φιλοι για την αγορά ενός player που να μην μασαει.... Ευχαριστώ !
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,764
ΑΘΗΝΑ
Κάτοχος εδω και κανα μηνα του συγκεκριμενου media player και τελικα οπως φοβομουν με απογοητευσε .... όλα βαίναν καλώς ώσπου αποφασισα να το ζορισω δοκιμαζοντας να προβαλω το αρχείο : Harry Potter And The Half Blood Prince 2009 1080p BluRay DTS x264-WiKi. Απανωτά κολλήματα στην πρώτη μισή ώρα και τελικά ολοκληρωτικό παγώμα. Μόλις είχα συνηδειτοποιήσει οτι τα 1080p δεν ειναι για τον συγκεκριμένο Player.

Χρειαζομαι λοιπόν την βοηθεια σας αγαπητοι φιλοι για την αγορά ενός player που να μην μασαει.... Ευχαριστώ !

φανταζομαι αναβαθμιση του εχεις κανει..
με τι συνδεση εχεις τον σκληρο σου?
εχεις ολες τις σχετικες ρυθμισεις σωστες?
 

thundergav

Senior Member
26 September 2007
608
H συνδεση ειναι με usb 480/sec και οι ρυθμισεις φανταζομαι απο τη στιγμη που στα 720p παιζει απροβληματιστα.
 

group131

AVClub Enthusiast
20 June 2006
993
Ηράκλειο
Αν είναι να απογοητεύεσαι επειδή δε σου παίζει κάποιο αρχείο, δεν πρόκειται να βρεις μηχάνημα που δε θα σε απογοητεύσει...
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,764
ΑΘΗΝΑ
H συνδεση ειναι με usb 480/sec και οι ρυθμισεις φανταζομαι απο τη στιγμη που στα 720p παιζει απροβληματιστα.

εαν μπορεις δοκιμασε εναν e-sata στον onboard controler του player.
εκει μονον θα βγαλεις σιγουρα συμπερασματα.
στο δικο μου με e-sata συνδεση,οτι το εχω ταισει,δεν μου ειπε οχι..
ισως ειναι και το συγκεκριμενο αρχειο.
 

group131

AVClub Enthusiast
20 June 2006
993
Ηράκλειο
Κατά πάσα πιθανότητα πρέπει να είναι το αρχείο...έχουν αναφέρει και άλλοι φίλοι προβλήματα με wiki εκδόσεις.
Αν θες πάντως ένα πιο δυνατό μηχάνημα, πας σε επόμενη γενιά που (pCH 200, wd live κτλ)
 

thanoss44

New member
8 October 2007
9
Πάντως και γω σε μαστρόσκες 1080p με έντονες σκηνές και υψηλο bitrate παρατηρώ τα ίδια κολήματα.

Είμαι σε αναζήτηση για άλλο media player

Σίγουρα πρέπει να υπάρχει κάποιος ικανός να παίξει 1080p με bitrate πάνω απο 18000
 

kotsidisjohn

AVClub Addicted Member
26 April 2008
2,030
Θεσ/νικη
παιδια αν κ οχι ιδιαιτερα ειδικος με το θεμα media players εχω ενα WD TV κ παιζει κανονικοτατα ΟΛΑ τα αρχεια 1080p ακομα κ απο USB stick καρφωμενο, οποτε μαλλον δεν φταιει το μηχανακι ισως το αρχειο εχει καποιο θεμα..η ο σκληρος ισως?
ασ δοκιμασει ο φιλος καποιο αλλο αρχειο η ας ριξει στο ιδιο αρχειο την αναλυση στα 720p να δουμε τι θα γινει.
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,834
Clermont-Ferrand, France
Κάτοχος εδω και κανα μηνα του συγκεκριμενου media player και τελικα οπως φοβομουν με απογοητευσε .... όλα βαίναν καλώς ώσπου αποφασισα να το ζορισω δοκιμαζοντας να προβαλω το αρχείο : Harry Potter And The Half Blood Prince 2009 1080p BluRay DTS x264-WiKi. Απανωτά κολλήματα στην πρώτη μισή ώρα και τελικά ολοκληρωτικό παγώμα. Μόλις είχα συνηδειτοποιήσει οτι τα 1080p δεν ειναι για τον συγκεκριμένο Player.

Χρειαζομαι λοιπόν την βοηθεια σας αγαπητοι φιλοι για την αγορά ενός player που να μην μασαει.... Ευχαριστώ !

Θα δοκιμαστεί σήμερα στο συγκριτικό και θα σε ενημερώσω.
 

neof1z

AVClub Enthusiast
14 January 2009
848
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Το πρόβλημα αυτό έχει αναφερθεί από πολλά φόρουμ και δεν άφορα μόνο το EGREAT και οφείλεται στη κακή κωδικοποίηση της ταινίας.Και το λέω αυτό υπεύθυνα γιατί δώστε μεγάλη βάση σε αυτό που θα πω.

Κάνω δικά μου BD rip και τα συμπιέζω εγώ ο ίδιος με τα standard specifications σε AVCHD η MKV που έχει σαν αποτέλεσμα να παίζουν παντού από netbook - όλα τα media players - pc - standalone players χωρίς το πραγματικό κώλυμα.

Έχω καλή σχέση με τα VIDEO CLUBS.
 

technisat

AVClub Enthusiast
13 January 2010
869
Τα torrentz δλδ δεν τα έχεις ακουστά… Φαντάζομαι τι mkv είναι αυτά -για να παίζουν και σε netbook (εκτός εάν είναι κάνας ion) - ripάκια των 4gb με 3000 kbps :helmet: Δε λέω τπτ, να φτιάχνεις δικά σου, αλλά μη λες πως είναι θέμα κακής κωδικοποίησης μόνο
έχουν αναφέρει και άλλοι φίλοι προβλήματα με wiki εκδόσεις.

εαν μπορεις δοκιμασε εναν e-sata στον onboard controler του player.
εκει μονον θα βγαλεις σιγουρα συμπερασματα.
στο δικο μου με e-sata συνδεση,οτι το εχω ταισει,δεν μου ειπε οχι..
ισως ειναι και το συγκεκριμενο αρχειο.

μέσω usb υπάρχει πρόβλημα [egreat M32B FW-20091202] μέσω όμως 2.5” συνδεδεμένου με e-sata – Noblem. Δλδ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ παράξενο που το usb δεν το σηκώνει :chinscratch:

Πάντως και γω σε ματρόσκες 1080p με έντονες σκηνές και υψηλο bitrate παρατηρώ τα ίδια κολήματα.

Είμαι σε αναζήτηση για άλλο media player

Σίγουρα πρέπει να υπάρχει κάποιος ικανός να παίξει 1080p με bitrate πάνω απο 18000

Νομίζω πως και στον "άλλον" player τα ίδια θα έχουμε :(
24000 και μετά αρχίζει να ζορίζεται. Το λέω γιατί, έχει κατέβει αρχείο 1920x1080, 21300 kbps με TrueHD 5.1 1404 κιόλας(!) και έπαιξε κανονικά. Βέβαια εξαρτάται κι από τις σκηνές της ίδια της ταινίας, αλλά νομίζω ότι κάπου δω είναι το όριο. Από κει και πάνω αρχίζει το σπάσιμo :rifle:
 
Last edited by a moderator:

neof1z

AVClub Enthusiast
14 January 2009
848
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Τα torrentz τα χρησιμοποιούσα πριν 5 χρόνια αλλά επειδή δεν θέλω να περιμένω είμαι premium user στο Rapidshare.Στο ξαναλέω ότι είναι θέμα κακής κωδικοποίησης γιατί έχω παίξει και βίντεο όχι μόνο με 21300 kbps με TrueHD 5.1 άλλα με 45000kbps και 7.1 pcm και παίζουν μια χαρά.Αν τώρα θεωρείς ότι η εκδόσεις του wiki και του καθεμιανού είναι σημείο αναφοράς τότε θα έχεις πρόβλημα και δεν θα σου φταίνε η players μιας και αυτη που τα κωδικοποίησαν δεν τους ενδιέφερε αν θα τα παίζει το Egreat η το Xtreamer.
 

onlineN

Supreme Member
12 April 2009
5,316
ΑΘΗΝΑ
Τα torrentz τα χρησιμοποιούσα πριν 5 χρόνια αλλά επειδή δεν θέλω να περιμένω είμαι premium user στο Rapidshare.Στο ξαναλέω ότι είναι θέμα κακής κωδικοποίησης γιατί έχω παίξει και βίντεο όχι μόνο με 21300 kbps με TrueHD 5.1 άλλα με 45000kbps και 7.1 pcm και παίζουν μια χαρά.Αν τώρα θεωρείς ότι η εκδόσεις του wiki και του καθεμιανού είναι σημείο αναφοράς τότε θα έχεις πρόβλημα και δεν θα σου φταίνε η players μιας και αυτη που τα κωδικοποίησαν δεν τους ενδιέφερε αν θα τα παίζει το Egreat η το Xtreamer.


Κι εγώ το ίδιο . Premium σε Rapidshare ...και torrentz πριν χρόνια...Η κακή κωδικοποίηση - σε πολλά τέτοιου είδους αρχεία - = με..."να χωρέσω την πληροφορία σε μικρότερο ογκο" . Το πολύ το στριμωξίδι ρε παιδιά....δεν έβγαλε ποτέ κανένα video file της προκοπής....
 

SERGIOSK

AVClub Enthusiast
3 January 2008
825
Athens
Κάτοχος εδω και κανα μηνα του συγκεκριμενου media player και τελικα οπως φοβομουν με απογοητευσε .... όλα βαίναν καλώς ώσπου αποφασισα να το ζορισω δοκιμαζοντας να προβαλω το αρχείο : Harry Potter And The Half Blood Prince 2009 1080p BluRay DTS x264-WiKi. Απανωτά κολλήματα στην πρώτη μισή ώρα και τελικά ολοκληρωτικό παγώμα. Μόλις είχα συνηδειτοποιήσει οτι τα 1080p δεν ειναι για τον συγκεκριμένο Player.

Χρειαζομαι λοιπόν την βοηθεια σας αγαπητοι φιλοι για την αγορά ενός player που να μην μασαει.... Ευχαριστώ !

Φίλε μου ο συγκεκριμένος encoder δυσκολεύει την ζωή των media player
Το συγκεκριμένο αρχείο δεν είναι απο τα δυσκολότερα του Wiki
.Media.Info
RUNTIME.........: 2:33:30
VIDEO CODEC.....: x264: 2pass-L4.1
VIDEO BITRATE...: 13.3 MBPS
RESOLUTION......: 1920 x 800
FRAMERATE.......: 23.976 fps
AUDIO...........: English DTS 5.1 @ 1.5 Mbps

Πάρε ενα WD Live να βρείς την υγειά σου και να μην ξανααγχωθείς αν παίζει το ένα ή δεν παίζει το άλλο
Παίζουν και δυσκολότερα αρχεία νεράκι ... :a0210:
 

dimitris__

AVClub Addicted Member
23 November 2007
2,013
Γλυκά Νερά Αττικής
Το Μ34 έχει κάποιο θέμα με συγκεκριμένα MKV encodes. Άν τα βάλεις σε άλλο container π.χ. TS δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα με bitrates μέχρι και 50-55Mbps.

Η μετατροπή 1 λεπτό υπόθεση είναι (σαν να κάνεις το αρχείο copy ένα πράμα) με το TSMUXER GUI για παράδειγμα.
 

Che

AVClub Addicted Member
1 September 2008
1,774
ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
Το Μ34 έχει κάποιο θέμα με συγκεκριμένα MKV encodes. Άν τα βάλεις σε άλλο container π.χ. TS δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα με bitrates μέχρι και 50-55Mbps.

Η μετατροπή 1 λεπτό υπόθεση είναι (σαν να κάνεις το αρχείο copy ένα πράμα) με το TSMUXER GUI για παράδειγμα.
Η ολη διαδικασια περνει δεκαλεπτο με τεταρτο βεβαια πολυ κουραστικο εχει καταντησει για μενα παντως γιατι στα 10 τα 8 αρχεια δεν παιζουν στο 31 β.....:violent-smiley-030:
 

thanoss44

New member
8 October 2007
9
Φίλε Δημήτρη,

αν θέλεις μπορείς να εξηγήσης τι πρέπει να κάνω για να μπορώ να δώ αυτά τα mbs στο egreat μου μέσω του TSMUXER GUI?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Το συγκεκριμένο Media Players εγώ το πήρα πριν κάποιους μήνες.Για μένα απογοήτευση ήταν η ποιότητα εικόνας που δίνει.
Όσο αφορά τα mkv και κολλήματα ,μου έκανε και εμένα όταν είχα συνδέσει ένα εξωτερικό σκληρό δίσκο ,όταν όμως τα έπαιζα τα αρχεία mkv μέσω δικτύου από το υπολογιστή δεν μου τα έκανε.
 

parisal

AVClub Enthusiast
16 March 2007
949
Το συγκεκριμένο Media Players εγώ το πήρα πριν κάποιους μήνες.Για μένα απογοήτευση ήταν η ποιότητα εικόνας που δίνει.
Όσο αφορά τα mkv και κολλήματα ,μου έκανε και εμένα όταν είχα συνδέσει ένα εξωτερικό σκληρό δίσκο ,όταν όμως τα έπαιζα τα αρχεία mkv μέσω δικτύου από το υπολογιστή δεν μου τα έκανε.
Τα ΝΜΤ, όπως το Μ34Α παίζουν τα πιο δύσκολα αρχεία μέσω δικτύου και συγκεκριμένα μέσω της εφαρμογής MyiHome.

from the WiKi

SMB: ~38Mbps 4.2MBs
NFS: ~33Mbps 4MBs
HTTP: ~42Mbps (same clip peaks at 47Mbps) 5MBs
USB HDD: ~ 42Mbps 5MBs
USB DVDROM (8x): ~42Mbps 5MBs
Internal HDD: ~42Mbps 5MBs
 
Last edited: