Αγορα tv 40''-τη γνωμη σας!!!

john avgos

New member
20 April 2010
12
Να χαιρετησω ολα τα παιδια στο forum,θα ηθελα τη βοηθεια σας για αγορα 40'' tv,εως το πολυ 1000 ευρω!!!δεν ειμαι gamer κ γενικα οχι πολυ της τεχνολογιας,πιο πολυ για απλη χρηση κ περισσοτερο dvd κ πολυ αθλητικα,ερχεται κ μουντιαλ!!!Με μια προχειρη ματια εχω τσεκαρει καποιες οπως την sony kdl 40ex500-philips 40pfl 5605 και samsung le 40c650,θα ηθελα τη γνωμη σας η για καποιο αλλο μοντελο που να μην εχω υποψιν μου.Ευχαριστω..
 

john avgos

New member
20 April 2010
12
ευχαριστω προκαταβολικα..για δωστε καμια λεπτομερια παραπανω παιδια...απο αυτες που εχω δει δεν δινεται οκ για καμια?κ αν θελεις ''soundholics'' εξηγεισε μου,απο τι καταλαβαινω θεωρεις κατα τη γνωμη σου οτι plasma ειναι καλητερα σε μεγαλυτερες ιντσες?
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
θα σου'λεγα σε 40 inches να μην προτιμήσεις plasma.

αντίθετα θα πρότεινα:
Sony Bravia KDL-40Z5500 40"
http://www.skroutz.gr/s/82621/Sony-Bravia-KDL-40Z5500-40".html

Στις 40" δεν υπαρχουν πλασμα...μονο 42"...επισης η Ζ5500 ειναι παλιο μοντελο πλεον...

Επισης εγω δικαιολογω για ποιον λογο προτεινω πλασμα , για καλυτερη κινηση απο τις LCD στα αθλητικα γεγονοτα...
 

john avgos

New member
20 April 2010
12
οκ yperion ευχαριστω..δεν ειχα καθολου υποψη μου για plasma θα τη τσεκαρω,θα προσπαθησω να τη βρω να τη δω κ με τα ματια μου..οποιοσδηποτε αλλος φιλος εχει καποια γνωμη θα περιμενω να την ακουσω.
 

soundholics

Senior Member
28 February 2010
360
Στις 40" δεν υπαρχουν πλασμα...μονο 42"...επισης η Ζ5500 ειναι παλιο μοντελο πλεον...

Επισης εγω δικαιολογω για ποιον λογο προτεινω πλασμα , για καλυτερη κινηση απο τις LCD στα αθλητικα γεγονοτα...

εννοω για μικρή διάμετρο να μη προτιμήσει πλάσμα, νομίζω είναι εύκολο να το καταλάβεις


το αθλητικά = γρήγορη κίνηση = πλάσμα
είναι απόλυτα ισοπεδωτικό, και ομαδοποιεί όλες τις τηλεοράσεις λες και είναι τσουβάλια πατάτες και κρεμμύδια

ο motionflow στις sony ενδείκνυεται για αθλητικά γεγονότα, η δε κινησή του είναι από τις καλύτερες στην αγορά.

το ότι είναι παλιό μοντέλο προσωπικά δεν μου λέει κάτι_
για καθημερινή χρήση, dvd και αθλητικά σε τόσο λίγες ιντσες, είναι από τις καλύτερες λύσεις.


επίσης, επειδή τα αθλητικά ο john θα τα βλέπει σε SD σήμα, εκεί ιδίως πάει περίπατο η λογική σου αθλητικά γεγονότα = πλασμα
αλλά ισχύει
Motionflow 200 hz+καλός upscaler = Sony Z5500 (επιλαχούσες Samsung B650 ή Samsung C650)
 
Last edited:

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Και μια και για μένα προσωπικά τα γραφόμενα και οι απόψεις του Μανώλη Καστρουνή... :grinning-smiley-043 :grinning-smiley-043 :grinning-smiley-043

... αποτελούν φάρο στους προβληματισμούς μου και είναι πιο αξιόπιστα από κάθε review που διαβάζω σε οποιοδήποτε site του χώρου, θα ήθελα να παραθέσω άλλη μια άποψη του....και με τις ελάχιστες γνώσεις και την ελάχιστη εμπειρία που έχω, σε σχέση με τις δικές του παραστάσεις, δεν δύναμαι να διαφωνήσω....

Όσο αφορά την κίνηση δεν νομίζω ότι η LCD ακόμα και με χρήση 200HZ έχουν τόσο καλή κίνηση όσο μια Panasonic plasma .....


....σαφώς υπάρχουν διαφορετικές απόψεις και ο καθένας μας έχει την δική του, αν τα βλέπαμε όλοι ίδια, δεν θα είχε κανένα ενδιαφέρον και νόημα να μαζευόμαστε εδώ να τα συζητάμε...έτσι δεν είναι???....:grinning-smiley-043

.........και με τις ελάχιστες γνώσεις και την ελάχιστη εμπειρία που έχω, σε σχέση με τις δικές του παραστάσεις, δεν δύναμαι να διαφωνήσω....
 

soundholics

Senior Member
28 February 2010
360
czoun:
την δική μου άποψη κατέθεσα, κάθε άποψη σεβαστή.
έχω δεί δεκάδες ώρες μπάλα σε 52Ζ5500 φίλου και η εικόνα και η κίνησή της ήταν Τ-Ρ-Ο-Μ-Ε-Ρ-Η

btw σου ξανατονίζω ότι τα αθλητικά θα τα βλέπει σε SD
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
το αθλητικά = γρήγορη κίνηση = πλάσμα
είναι απόλυτα ισοπεδωτικό, και ομαδοποιεί όλες τις τηλεοράσεις λες και είναι τσουβάλια πατάτες και κρεμμύδια

100/200 Hz στις LCD=artifacts απο την επεξεργασια εικονας

Ειτε τα ονομασουμε "νερουλιασμα" ειτε "ουρες κομμητη" ειτε "ειδωλα"...πες τα οπως θες...

Αυτη η φωτογραφια ειναι απο Ζ5500...

16_607_102.jpg


Νομιζω ειναι ξεκαθαρο τι εννοω...

ΥΓ. Διαβασε και τα σχολια εδω αν θελεις...

http://www.fullhd.gr/2008-03-14-21-37-34/in-depth-review/1313-samsung-ue46b8000-review.html
 

soundholics

Senior Member
28 February 2010
360

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
yperion, τι δουλειά έχει στην κουβέντα μας η Β8000 που είναι edge-led με την Ζ5500 που είναι LCD-CCFL ?

Και οι δυο εχουν επεξεργασια εικονας 200 Hz πραγμα που δεν εχει καμια σχεση αν ο φωτισμός ειναι edge LED , direct η CCFL...

Μην ξεχναμε οτι στα 4 καρε που δειχνει μια τηλεοραση 200 Hz τα 3 δεν υπαρχουν στο αρχικο υλικο και προστίθενται μετα...

ΥΓ. Ξεμπερδεψτε στο μυαλο σας οτι αλλο ο φωτισμος , αλλο το πανελ , αλλη η επεξεργασια εικονας , το οτι βαζουμε edge LED πχ. δεν επηρρεαζει στο ελαχιστο την κινηση σε σχεση με μια CCFL...
 
Last edited:

soundholics

Senior Member
28 February 2010
360
έπρεπε να μυρίσουμε τα νύχια μας ότι στο αρθρο εννοούσες την κίνηση, και όχι τον σχόλιο για την εικόνα που έκανες?

δεν ξεμπερδεύεις και στο μυαλό σου αν η Z5500 είναι "όντως πολύ καλή επιλογή" ή όχι?
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Για τα δεδομενα των LCD το 2009 οντως η Ζ5500 ηταν απο τα καλυτερα μοντελα μαζι με την Β750...αλλο το ενα αλλο το αλλο...
 

soundholics

Senior Member
28 February 2010
360
Για τα δεδομενα των LCD το 2009 οντως η Ζ5500 ηταν απο τα καλυτερα μοντελα μαζι με την Β750...αλλο το ενα αλλο το αλλο...

και επεκτείνω την ερώτηση :
για τα δεδομένα των lcd τηλεοράσεων και του 2010 η Ζ5500 σ'αυτη την τιμή που βρίσκεται, συνεχίζεις να την θεωρείς μια από τις καλύτερες επιλογές?

για τα υπερ και τα κατά των τηλεοράσεων τα έχουμε πει και άλλες φορές.. :ernaehrung004:
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Aπο οτι ξερω η Ζ5500 δεν κυκλοφορει πλεον οποτε ειναι υποθετικη η ερωτηση...παρολα αυτα θα προτιμουσα λογω καλυτερης ποιοτητας εικονας καποια πλασμα οπως Panasonic S20/G20...

Σε LCD υπαρχει η λυση των C650 , C750...
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Απάντηση: Re: Αγορα tv 40''-τη γνωμη σας!!!

czoun:
την δική μου άποψη κατέθεσα, κάθε άποψη σεβαστή.

Και πολύ καλά έκανες.....:2thumb22sup:

Κατά τη γνώμη μου όμως η βαρύτητα της άποψης και της εμπειρίας του Καστρουνή έχει Π-Ο-Λ-Υ Μ-Ε-Γ-Α-Λ-Υ-Τ-Ε-Ρ-Ο ειδικό βάρος, από οποιοδήποτε μέλος του forum, από το παλιό μέχρι το πιο νέο.

Και επειδή δεν έχω τις γνώσεις και τις εμπειρίες του Μανώλη, διαβάζω πάντα τις απόψεις του και ξανατονίζω ότι δεν δύναμαι να διαφωνήσω μαζί του και φυσικά αυτό είναι προσωπική μου εκτίμηση...... και σαφώς δεν οφείλει κανένας να την ασπαστεί.
 
Last edited:

soundholics

Senior Member
28 February 2010
360
yperion >

http://www.skroutz.gr/s/82621/Sony-Bravia-KDL-40Z5500-40".html

την δίνει σε 9 καταστήματα..

η λύση των C650 και C700 που προτείνεις, τις αναφέρω σαν επιλαχούσες, αλλά η Z5500 είναι δοκιμασμένα καλή λύση.

czoun>
σεβομαι απόλυτα των γνώμη όλων, ιδίως και παραπάνω του ειδικού.
αλλά επειδή ειδικά στην περιπτωση της Z5500 την έχω δει Live πολλες φορές σε αγώνες, βάζω λίγο πιο πάνω τα ματάκια μου.
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Απάντηση: Re: Αγορα tv 40''-τη γνωμη σας!!!

czoun>
σεβομαι απόλυτα των γνώμη όλων, ιδίως και παραπάνω του ειδικού.
αλλά επειδή ειδικά στην περιπτωση της Z5500 την έχω δει Live πολλες φορές σε αγώνες, βάζω λίγο πιο πάνω τα ματάκια μου.

Γι' αυτό σου είπα τρις ότι, πολύ καλά κάνεις...:2thumb22sup:

...απλά εγώ, πάνω από τα ματάκια του καθενός, βάζω τα μάτια του Μανώλη (και τα μάτια του εξοπλισμού του)...that' s all.

Υ.Γ.: Και επαναλαμβάνω ότι είναι αποκλειστικά προσωπική μου άποψη, όπως άλλως τε και η δική σου.