Προτάσεις αγοράς DSLR για το καλοκαίρι (reloaded)

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Μια και έρχεται το καλοκαίρι και θα μας έρθει μια χιονοστοιβάδα από αχωμένους υποψήφιους αγοραστές (πείτε τί να αγοράσω μέχρι αύριο το πρωί που φεύγει το καράβι με βασικό κριτήριο την απόλυτη ποιότητα εικόνας και να μην κάνω εγώ τίποτε, αλλά πλέον δεν θέλω κόμπακτ) ας γράψω τις προσωπικές μου συστάσεις.
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Βασική φθηνή ρεφλεξ

Πρώτη και φθηνότερη επιλογή οι OLYMPUS E420/450 με φακό τον 14-42. Τιμή 250-270 ευρώ και ξέρω ότι οι 420 παίζουν στα τρία καταστήματα της Αθήνας και 30 ευρώ λιγότερο. Όποιος δεν ενδιαφέρεται για κόμπακτ τσέπης ή για τα τεράστια ζουμ εδώ έχει πολύ καλύτερες επιλογές. Και τις δυνατότητες της μηχανής μας τις έχει δείξει ο Paul πολύ καλά.


Δεύτερη επιλογή η OLYMPUS E520 με τον ίδιο φακό (14-42). Παίζει στα 360-380 ευρώ, αλλά μάλλον με το πακέτο μπορεί να πάρει κάποιος και μερικά πραγματάκια χωρίς να του ταχρεώσει το κατάστημα. Για πιο χαμηλή τιμή δύσκολο το βλέπω.... Επίσης εξαιρετική επιλογή κυρίως λόγω του IS (σταθεροποιητή εικόνας).


Τρίτη επιλογή η CANON 1000D με τον φακό του κιτ στα 380-400 ευρώ και η ΝΙΚΟΝ D3000 με τον φακό 18-55 VR (κι όχι τον απλό) στα ίδια χρήματα. Καλές φθηνές μηχανές με μέτρια ποιότητα κατασκευής (ειδικά η CANON) και χωρίς βίντεο. Σετάρονται άνετα και με κάποιο φθηνό τηλεφακό όπως βέβαια και οι OLYMPUS.

Αν κάποιος θέλει καλύτερο αποτέλεσμα τότε αντί να ανεβεί κατηγορία σώματος, ας πάρει καλύερο φακό και μάλιστα είτε τον SIGMA 17-70 2.8-4.0 OS ή τον SIGMA 17-70 2.8-4.5 ή τον TAMRON 17-50 2.8 (απλό ή με σταθεροποιητή και μάλλον χωρίς γιατί τα 150 ευρώ της διαφοράς είναι σημαντικό ποσό).

Θυμίζω ότι ο απλός TAMRON 17-50 2.8 παίζει στα 350 ευρώ, ενώ ο παλιός 17-70 της SIGMA ξεκινά από τα 260 και ο νεότερος από 380 και βλεφαρίζει τα 400.
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Ανεβαίνοντας κατηγορία φθάνουμε σε αυτούς που θέλουν κι άριστο βίντεο αλλά φυσικά μόνο 1-2 στους 10 θα πάρουν αξιοπρεπή αποτελέσματα. Το γιατί ... το ξέρετε. Πρώτη πρόταση και μάλιστα με διαφορά από την επόμενη η PENTAX KX με τον PENTAX 18-55 του κιτ είτε τον 16-45 4.0 της PENTAX είτε κάποιον από τους παραπάνω TAMRON/SIGMA. Η μηχανή ξεκινά από 460-480 ευρώ με τον 18-55 και φθάνει σε σετ με τον τηλεφακό 50-200 στα 600-620. Φυσικά αξίζει τα χρήματά της.

Σαν δεύτερη λύση θα πρότεινα την NIKON D5000 με τη σπαστή οθόνη (πολύ σημαντικό στο βίντεο) και τα πολύ καλά ηλεκτρονικά με τον NIKON 18-105 που παίζει στα 660-690 ευρώ. Εναλλακτικά μπορεί κανείς να την πάρει με τους SIGMA 17-70 2.8-4.0 OS, TAMRON 17-50 2.8 VC, NIKON 16-85 VR αλλά το ποσό ανεβαίνει επικίνδυνα.


Και από εκεί και πέρα, στην αμέσως επόμενη κατηγορία αυτή με τις πολύ αυξημένες δυνατότητες, έχουμε δυο προτάσεις : CANON 550D/NIKON D90. Κατά τη γνώμη μου η πρώτη είναι η καλύτερη επιλογή, αλλά με τις εξής δεσμεύσεις.... ότι αυτός που θα την πάρει ξέρει ότι έχει ένα πολύ πολύ δυνατό μηχάνημα που για να πάρει το 65% των δυνατοτήτων της θέλει δουλειά πολύ και φυσικά το φακό του κιτ θα τον έχει για να κρατά τις χαρτοπετσέτες στο τραπέζι. Φακοί που μπορούν να μη θάψουν τη μηχανή είναι οι TAMRON 17-50 2.8 VC, SIGMA 17-70 2.8-4.0 OS και φυσικά η απόλυτη λύση είναι ο CANON 15-85 IS. Εδώ βέβαια μιλούμε για σχεδόν 1200 ευρώ μηχανή, αλλά το πρόβλημα δεν θα είναι αυτό, αλλά ότι αυτός που θα την πάρει θα πρέπει να κάνει σετάκια με ρυθμίσεις διαφορετικές για βίντεο και φωτογράφηση, θα ξέρει πώς να χειριστεί ένα φακό με μεταβλητή φωτεινότητα για το βίντεο (δηλ. να τραβά με f8.0 ή μικρότερο, να μην κάνει ζουμ ιν κι άουτ, να γνωρίζει manual focus και φυσικά να τραβά σε raw κι όχι σε Jpg).

Κάτι ανάλογο ισχύει και για την NIKON D90 αλλά αυτή θα την πάρει κανείς κυρίως για τις φωτογραφικές επιδόσεις της κι όχι για το βίντεο, όπου πλέον υστερεί απελπιστικά σε σχέση με την 550D/7D.

Αυτά από μένα κι εδώ σταματώ διότι όποιος δεν ικανοποιείται και θέλει παραπάνω, ε τότε θα πρέπει να περάσει από τις γνωστές διαδικασίες της παρέας...
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Πολύ καλή παρουσίαση Βλάσση.

Θα πρότεινα αν μπορεί ένας απο τους διαχειριστές να προσθέσει το λινκ για το νήμα στα περιεχόμενα με τα σώματα DSLR γιατί είναι ιδιέτερα χρήσιμο.
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,725
Αυτά από μένα κι εδώ σταματώ διότι όποιος δεν ικανοποιείται και θέλει παραπάνω, ε τότε θα πρέπει να περάσει από τις γνωστές διαδικασίες της παρέας...

:SFGSFGSF:
Πολύ καλή και σίγουρα χρήσιμη και time-saving η παρουσίαση, αλλά, να επισημάνω, μεταξύ σοβαρού και αστείου, ότι είναι τόσο διδακτικές αυτές οι "διαδικασίες" που είναι πρόκληση για κάθε ενδιαφερόμενο να περάσει απ'αυτές, ασχέτως του τι θέλει να αγοράσει.
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Βλάση, πολύ χρήσιμο θέμα.

Εχω μερικές διαφωνίες (ισως είναι απλά ξεκαθάρισμα απόψεων) ας τις συζητήσουμε.

Για πρώτη επιλογή Ολυμπους 420-450. Νομίζω οτι η έλειψη σταθεροποίησης είναι πολύ σοβαρο μειονέκτημα είδικα με τον κιτ φακό (σκοτεινός).

Για την Nikon D3000 και σε σχέση με το "Αν κάποιος θέλει καλύτερο αποτέλεσμα τότε αντί να ανεβεί κατηγορία σώματος, ας πάρει καλύtερο φακό".
Η άποψή μου είναι οτι ειδικά η εισαγωγική Nikon είναι πολύ κουτσουρεμένη και απο πλευράς αισθητήρα (CCD με μέτριες επιδόσεις σε χαμηλό φωτισμό) και απο άποψη λειτουργικότητας (μικρή συμβατότητα με φακούς, έλειψη bracketing, έλειψη βίντεο). Επομένως η μεταπήδηση σε καλύτερο σώμα (D5000 και ειδικά Κχ) θεωρώ οτι είναι πιο value for money απο το να πάρεις καλύτερο φακό.
 

halaros

New member
19 February 2009
75
Βέβαι μπορεί να υπάρξουν και ανκατατάξεις όσον αφορά τις τιμές. Π.Χ ύστερα από την απόσυρση της canon 450D μάλλον θα πέσει η τιμή της 500 και ίσως να είναι πιο καλή επιλογή από τη 1000 η οποία είναι σπαρτιάτικη και ειδικά με τον κιτ φακό 18-55 DC δε θα τη συνιστούσα.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,438
Αθήνα
Πιστεύω ότι η Olympus 420-450 μπορεί να οδηγηθούν στο "ράφι" από μη συνειδητοποιημένους χρήστες compact. Είναι εξαιρετικές λύσεις αλλά η έλειψη σταθεροποίησης χμμ... Οπότε οι επόμενες περιπτώσεις μάλλον προσφέρονται περισσότερο για χαρωπούς τουρίστες, και όχι μόνο!
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Οι παρούσες προτάσεις έγιναν αφού έλαβα υπόψη την πολύ κακή οικονομική κατάσταση. Επομένως πολλοί υποψήφιοι αγοραστές είτε θα αναβάλουν την αγορά φωτογραφικής μηχανής, είτε θα ψάξουν για κάτι που να μην τους αδειάσει την τσέπη.

Οι OLY E420/450 είναι μηχανές με ένα πολύ σημαντικό πλεονέκτημα. Τις βρίσκεις καινούριες 100-120 ευρώ λιγότερο από τις Ε510/520 και 200 ευρώ λιγότερο από τις βασικές CANON/NIKON. Με 230-260 ευρώ μέση τιμή, αφού κάποιος μπορεί να τις βρει στο κέντρο της Αθήνας με ακόμη λιγότερα χρήματα, για μένα είναι μια πολύ καλή περίπτωση για να ξεκινήσει κανείς.

Η έλλειψη του IS/VR/OS/VC δεν μου λέει πολλά για τους εξής λόγους:
1. Έρχεται καλοκαίρι, άρα το φως είναι πολύ.
2. Αυτός που θα πάρει μια μηχανή στα γρήγορα ή έχει βασικές γνώσεις, θα τραβήξει στα σκοτάδια με φλας.
3. Η επίδοση σε υψηλότερα ISO συγκρίνεται με αυτή των καλύτερων κόμπακτ μηχανών (τουλάχιστον στα 300 ευρώ).
4. Ο Παύλος κάνει θαύματα χωρίς IS κλπ.
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,541
σε αυτη την τιμη απλα δεν υπαρχει κατι αλλο εκτος απο τις ε420/ε450, και νομιζω δεν χανει τιποτα σε σχεση με αλλες μηχανες. Και ειναι οτι πρεπει μαζι με τον 14-42 για να αρχισει καπιος
Το ΙΣ νομιζω ειναι λιγο overrated, κανεις δουλεια και χωρις αυτο, αν εχεις και καπιο προ φακο με διαφραγμα 2,8-3,5 ακομα καλυτερα.
Εγω εχω τον λεικα 14-50φ2,8-3,5 με ΙΣ στην ε410,και να πω την αληθεια δεν το αναβω ποτε το ΙΣ σχεδον
 

akillas

Established Member
5 November 2006
157
Τερψιθέα / Αθήνα
Αγόρασα προσφάτως την e420. Θεωρώ ότι δεδομένων των καταστάσεων έκανα μια τίμια αγορά. Είναι φθηνή, έρχεται με δύο μάλλον καλούς φακούς για να αρχίσει κάποιος να πειραματίζεται και δεν μου δημιουργησε "ψυχολογικά" προβλήματα ότι ξόδεψα πολλά λεφτά εν μέσω κρίσης.
Οι πολλές ευκολιες δεν μου είναι απαραίτητες γιατί συνειδητοποιημένα θέλω να κάνω μικρά βήματα, να επικεντρωθω στο καδράρισμα και στην αποτύπωση της στιγμής κρινόμενο αισθητικά και όχι τόσο στο άρτιο τεχνικό αποτέλεσμα.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,438
Αθήνα
Είναι σίγουρο ότι οι 420-450 προσφέρουν πολλά σε σχέση με το κόστος τους ( και ανεξάρτητα από αυτό), και επίσης λόγω σχετικής απλότητας είναι πολύ καλό "σχολείο" για όποιον έχει όρεξη...
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,948
Θεσσαλονίκη
σε αυτη την τιμη απλα δεν υπαρχει κατι αλλο εκτος απο τις ε420/ε450, και νομιζω δεν χανει τιποτα σε σχεση με αλλες μηχανες. Και ειναι οτι πρεπει μαζι με τον 14-42 για να αρχισει καπιος
Το ΙΣ νομιζω ειναι λιγο overrated, κανεις δουλεια και χωρις αυτο, αν εχεις και καπιο προ φακο με διαφραγμα 2,8-3,5 ακομα καλυτερα.
Εγω εχω τον λεικα 14-50φ2,8-3,5 με ΙΣ στην ε410,και να πω την αληθεια δεν το αναβω ποτε το ΙΣ σχεδον

Όταν αρχίσει να πέφτει το φως, αλλά και όχι μόνο, ας πούμε εάν θελήσεις να κατεβείς πχ στο 1/4 - 1/3 για να πιάσεις κάπως κίνηση νερού, η σταθεροποίηση μπορεί να κάνει τη διαφορά. Όπως και εάν φωτογραφίζει κανείς πολύ σε τηλεφακό. Δίχως σταθεροποίηση, δεν είναι πάντα εύκολο να έχουμε ταχύτητες 1/500 (ή και παραπάνω) που πολλές φορές χρειάζονται. Σε γενικές γραμμές δεν τη θεωρώ το πλέον απαραίτητο, αλλά μόνο και μόνο επειδή ανεβάζω δίχως ιδιαίτερη σκέψη σε iso400-800. Όποιος έχει θεματάκι με τα ψηλά iso, μάλλον θα πρέπει να σκεφτεί σοβαρά το θέμα της σταθεροποίησης.
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,541
συγουρα καλο ειναι μαλλον να υπαρχει,αλλα κοστιζει 100 ευρω παραπανω (ε-520) και εμενα πολυ σπανια μου εχει λειψει . Τις περρισοτερες φορες το τριποδο κανει καλυτερη δουλεια, αμα μπορει να χρησιμοπιηθει
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,798
Land of Dystopia
Προσωπικά από τα λίγα που έχω καταφέρει η Ολυ-Ε520, είναι πολύ τίμια στα χρήματά της.
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Προτάσεις αγοράς DSLR για το καλοκαίρι (reloaded)

Βέβαι μπορεί να υπάρξουν και ανκατατάξεις όσον αφορά τις τιμές. Π.Χ ύστερα από την απόσυρση της canon 450D μάλλον θα πέσει η τιμή της 500 και ίσως να είναι πιο καλή επιλογή από τη 1000 η οποία είναι σπαρτιάτικη και ειδικά με τον κιτ φακό 18-55 DC δε θα τη συνιστούσα.

Halaros, δεν κυκλοφορεί πια το κιτ με τον IS φακό ?
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Ηλία πλέον στο σκρουτζ δεν ανανεώνονται οι τιμές όπως παλιότερα. Κι αυτό γιατί δεν πληρώνουν όλα τα καταστήματα που είναι μέσα στο σύστημα.

Οι τιμές που ανέφερα είναι από Γιαννάτο, Σταυρινάκη και Φωτοαγορά με προσωπική επαφή, δηλ. βόλτα στο κατάστημα. Και ναι, είναι πιο κάτω... θα σου το τσεκάρω και αύριο.