ΑΓΟΡΑ TV ΠΡΟ MUNDIAL !!

dantzio

Established Member
3 September 2008
115
Thessaloniki
Καλησπέρα....θέλω την βοήθεια σας για την αγορά ενος φίλου μιας TV ...δεν βοηθάει πολύ αλλά τα στοιχέια που ζητάει είναι με την σειρά τα εξής:

1) budget το πολύ 800-900 αλλά θα πρέπει να παίξουν ατοκες δόσεις έστω και μέσω κάρτας...

2) μου είπε οτι θέλει 40-42 ίντσες , του εξήγησα οτι ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ 46 min .... (απόσταση θέασης 3-3.5μ)

3) FULL HD....:Banane0:

4) 100hz....:music-smiley-005:

lcd κατα προτίμηση αλλά επειδή ξέρω οτι το budget δεν είναι μεγάλο ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΟΥΜΕ και καμμια plasma.....:twoguns:

sorry αν έχουν γίνει αντίστοιχες προτάσεις και σε άλλους χρήστες αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει πολύς χρόνος για να ψάξω όλο το forum....

thnks ....:music-smiley-005:

ps να συμπληρώσω ....θέαση κυρίως mpeg4 digea αλλά και σιγα σιγα HD (σε επόμενες αγορες bluray players κλπ.////
 

mce22

Senior Member
19 July 2006
582
μόλις έχασε(ς) την προσφορά του Multirama στις U20 (50U20 630)
Θα σου πρότεινα αναμονή μερικών ημερών, μήπως σκάσει η επόμενη mega-προσφορά
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
LG 50PK550
Panasonic 50U20

Πολυ καλη εικονα σε τιμη τζαμπα...

Αν θελει στα ιδια λεφτα να παρει καμια LCD 40-42" απλως προειδοποιησε τον οτι η εικονα θα ειναι πολυ χειροτερη ειδικα στα αναλογικα καναλια...
 

dantzio

Established Member
3 September 2008
115
Thessaloniki
Επειδή μπήκε στο χορό και ....χορεύει..!! ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ δίνει και 1-2 κατοστάρικα παραπάνω αλλά πραγματικά πρόκειται για υπέρβαση και ΜΟΝΟ αν αξίζει....
:BDGBGDB55:
Τι γνώμη έχετε για τις εξής:

LCD LG 47LD750 (εγγύηση 0 pxls καμένων pixels, 200hz) (ποιά τα ΣΥΝ ποια τα ΠΛΗΝ της πολύ συνοπτικά)
Plasma Panasonic P50S20 (ποιά τα ΣΥΝ ποια τα ΠΛΗΝ της πολύ συνοπτικά) Η αλήθεια είναι οτι μόλις του είπα οτι θα χρειαστεί στρωσίματα κλπ λίγο αγχώθηκε...
εγώ προσωπικά αν και είμαι κάτοχος της LCD LED samsung55A956 θα του έλεγα να δεί την P50S20.....την έχουν σε καμμιά καλή προσφορά...ακούσατε κάτι ? :grinning-smiley-043
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: ΑΓΟΡΑ TV ΠΡΟ MUNDIAL !!

Δεν υπαρχει συγκριση LD750 με αυτες που αναφερω...

Yperion said:
Σημεια υπεροχης των πλασμα στην εικονα ειναι τα πιο φυσικα χρωματα , η καλυτερη κινηση , η ομοιομορφια οθονης (χωρις clouding, banding κτλ) και φυσικα το πολυ καλυτερο μαυρο....μειονεκτηματα ειναι η 30% παραπανω καταναλωση ρευματος (20-30 ευρω το χρονο διαφορα) και καποιες ανακλασεις (αλλα και οι περισσοτερες LCD ανακλασεις εχουν πλεον)...

To στρωσιμο ειναι παρεξηγημενη εννοια , και τιποτα απολυτως να μην κανει καποιος δεν θα παθει κατι μια πλασμα...πχ. ο πεθερος μου εχει μια 42U10 απο περυσι και ειναι μια χαρα χωρις καμια απολυτως προσοχη και στρωσιμο...

Το μονο προβλημα που θα εχεις αν παρει ο φιλος σου πλασμα θα ειναι οτι θα θελεις να αλλαξεις και εσυ τηλεοραση...:2thumb22sup:
 

JohnJohn

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,481
επειδή σκεφτομαι κι εγω την pk550 ( για να παρω αντιστοιχη ποιότητα εικονας σε LG lcd ποιά πρέπει να κοιτάξω? ) αν παιζει τακτικά και εικόνα από pc με foobar, θα εχει πρόβλημα?
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,377
Αθήνα...
Απάντηση: Re: ΑΓΟΡΑ TV ΠΡΟ MUNDIAL !!

επειδή σκεφτομαι κι εγω την pk550 ( για να παρω αντιστοιχη ποιότητα εικονας σε LG lcd ποιά πρέπει να κοιτάξω? ) αν παιζει τακτικά και εικόνα από pc με foobar, θα εχει πρόβλημα?

Για να πάρεις αντίστιστοιχη ποιότητα εικόνας,απλά δεν θα πάρεις LG,είναι μια οικονομική λύση η LG,και τίποτα παραπάνω.Πάρε panasonic-Samsung αυτές οι δύο έχουν την καλύτερη ποιότητα.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
επειδή σκεφτομαι κι εγω την pk550 ( για να παρω αντιστοιχη ποιότητα εικονας σε LG lcd ποιά πρέπει να κοιτάξω? ) αν παιζει τακτικά και εικόνα από pc με foobar, θα εχει πρόβλημα?

Μπορει να ακουστει καπως αλλα δεν υπαρχει LCD με παρομοια ποιοτητα εικονας...

Μονο η LE8500 μπορει καπως να την κοντραρει...

Για το αν θα εχεις προβλημα εξαρταται ποση ωρα θα ειναι η στατικη εικονα στην οθονη...

Αν καταφερεις να καταλαμβανει ολη την οθονη το video (αν γινεται γιατι δεν το ξερω το συγκεκριμενο προγραμμα) τοτε εννοειται οτι δεν υπαρχει προβλημα...
 

JohnJohn

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,481
Re: Απάντηση: Re: ΑΓΟΡΑ TV ΠΡΟ MUNDIAL !!

Για να πάρεις αντίστιστοιχη ποιότητα εικόνας,απλά δεν θα πάρεις LG,είναι μια οικονομική λύση η LG,και τίποτα παραπάνω.Πάρε panasonic-Samsung αυτές οι δύο έχουν την καλύτερη ποιότητα.

αντιλαμβάνομαι αυτό που λές, όμως επειδή έτυχε να έχω προσωπική εμπειρία από το after sales support της LG, δεν σκεφτομαι για άλλη μάρκα. Προτιμώ να ρίξω την ποιότητα εικόνας, παρά να ταλαιπωρούμαι με τα αχαρακτήριστα ελληνικά service αν τυχόν κάτσει καμιά στραβή.. Εχω ταλαιπωρηθεί απίστευτα μέ αλλες συσκευές (φωτογραφικές.. ψυγεία..) και θεωρώ ότι οποιος γράφει στα @@ του τον πελάτη μετά την πώληση, δεν αξίζει να του δίνω τα χρήματά μου, όσο κι αν μ'αρέσει το προιόν του. Συγνώμη για το off-topic κι ευχαριστώ για την απάντησή σου, με βοηθάει στο να στρεψω την προτιμησή μου προς την pk550.
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: Re: ΑΓΟΡΑ TV ΠΡΟ MUNDIAL !!

Την pk550 δεν την εχω δει αλλα η περυσινη 50PS3000 που την βλεπω σχεδον καθε ημερα εχει παρα πολυ καλη εικονα και ειδικα στα τηλεοπτικα καναλια που οι LCD υστερουν , μαλιστα ο γνωστος μου που την εχει την πηρε επειδη ειναι περυσινο μοντελο στα 650 ευρω!
 

dantzio

Established Member
3 September 2008
115
Thessaloniki
Τελικά πήραμε την Panasonic P50S20 χθές με την προσφορά που έχουν τα multirama (899 ) !! Θα την έχουμε αύριο... -bye-
Η αλήθεια είναι οτι μέσα στο μαγαζί έπαιζε.....φανερα χειρότερα απο τις....διπλανές της LCD LED (δεν θυμάμαι ποιες ήταν) και αναφέρομαι στην ευκρίνεια αλλά και στο μαύρο....συγκεκριμένα όταν άλλαζε καμια εικόνα και 'έσβυνε' το panel....φαινόταν ΓΚΡΙ.....εντελώς ΓΚΡΙ .....ούτε να πλησιάζει σε μαύρο....έκανε μπαμ απο ΟΛΕΣ τις διπλανές της....ΕΛΠΙΖΩ να οφείλεται στα γνωστά......αρύθμιστες τηλεοράσεις...πολύς και έντονος φωτισμός εντός καταστήματος...κλπ κλπ γιατί αλλιώς...θα τα ακούσω απο τον κολλητό !!:twoguns: :nounder:
Τώρα για πείτε ρε παιδιά...ξεπακετάρισμα, στήσιμο , άνοιγμα και :

ΧΟΝΔΡΙΚΑ κυρίως για να είμαστε σίγουροι.......

χαμήλωμα αντίθεσης, φωτεινότητας , χρώματος και ρύθμιση σε zoom 3 ώστε να βγούν τα logo εκτός οθόνης για καμμιά 100αρια ώρες ....σωστά ??
Απο ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ μπορείτε να προτείνεται κάτι ?
Ευχαριστώ προκαταβολικά !!! :a0210:
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: ΑΓΟΡΑ TV ΠΡΟ MUNDIAL !!

Τελικά πήραμε την Panasonic P50S20 χθές με την προσφορά που έχουν τα multirama (899 ) !! Θα την έχουμε αύριο... -bye-
Η αλήθεια είναι οτι μέσα στο μαγαζί έπαιζε.....φανερα χειρότερα απο τις....διπλανές της LCD LED (δεν θυμάμαι ποιες ήταν) και αναφέρομαι στην ευκρίνεια αλλά και στο μαύρο....συγκεκριμένα όταν άλλαζε καμια εικόνα και 'έσβυνε' το panel....φαινόταν ΓΚΡΙ.....εντελώς ΓΚΡΙ .....ούτε να πλησιάζει σε μαύρο....έκανε μπαμ απο ΟΛΕΣ τις διπλανές της...

Αν ειχε καμια λαμπα 1,000 watt στην οροφη απο πανω της λογικο ειναι...αν την εβλεπες σε καταστημα με πιο νορμαλ φωτισμο θα εβλεπες αλλα πραγματα...
 

AlexandrosQV

Senior Member
9 September 2007
373
Υπαρχει καποια μετρηση για το ποσο φως max μπορουμε να εχουμε στο δωματιο για τις plasma? Ας πουμε με μια λαμπα 60 βατ απο πανω της η εικονα θα ειναι καλη? η να παω σε πορτατιφ? Ευχαριστω πολυ.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Εγω παντως εχω φωτιστικο με 5 λαμπες οικονομικες γυρω στα 60 Watt συνολο (με τις παλιες τις λαμπες αντιστοιχουσε σε 125 watt)...

Αλλο αυτο ομως και αλλο χιλιαδες watt...

ΥΓ. Η δικια μου ειναι περιπου στα επιπεδα CRT σε ανακλασεις (εμενα παντως δεν με ενοχλουν)... υπαρχουν και καλυτερες οπως η G20 που εχει λιγοτερες απο αρκετες LCD...
 

Isokratis

AVClub Addicted Member
18 August 2009
1,311
Εμενα δεν εχει θεμα ακομα και με ολα τα φωτα/απλικες ανοιχτα ... περιπου στα 420 w ...
Το θεμα ειναι να μην βρισκεται καποιο ακριβως απεναντι της λογω αντανακλασεων . Οσα ειναι στον τοιχο και στην οροφη δεν με ενοχλουν στο ελαχιστο .
Παντως στην παλια μου philips crt τις ιδιες αντανακλασεις ειχα , ενω και στη samsung B650 , παλι εχει , αλλα λιγο λιγοτερες .
Η U10 ομως δεν εχει κανενα αντιανακλαστικο φιλτρο , σε αντιθεση με τις s10,G10 και τις φετινες S20,G20...
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
42U10 με φως οροφής, αντιστοιχίας 180W πυρακτώσεως και την αντίθεση της τηλεόρασης στο 40 (το μέγιστο είναι στο 60)...

DSC02113.jpg
DSC02089.jpg
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Αυτές είναι τραβηγμένες πέρυσι τον Ιούνιο μεσημεριάτικα με ανοιχτά πατζούρια και κλειστές κουρτίνες...

...τα φώτα του σαλονιού δεν θυμάμαι αλλά πρέπει να ήταν κλειστά!!!

After the surgery....:a0210:

Μία φωτεινούλα.....

attachment.php



....και μία σκοτεινούλα....


attachment.php



Υ.Γ. 1: Ο Γιώργος τα είπε όλα και δεν μας άφησε περιθώρια για περαιτέρω σχολιασμό...-bye-...:grinning-smiley-043
 

profchaos

AVClub Addicted Member
24 February 2009
2,030
Hellas
τι απίθανες εικόνες είναι αυτές;;; και η u10 αν δεν κάνω λάθος έιναι στα 500 ευρώ σωστά;
 

dantzio

Established Member
3 September 2008
115
Thessaloniki
Παιδιά η τηλεόραση είναι SUPER ! Και το λεέι ο κάτοχος μιας τηλεόρασης LCD FULL LED με local dimming ! Θα παραθέσω εντυπώσεις σύντομα....:SFGSFGSF:

ΚΑΤΙ ΣΕ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΠΑΙΔΙΑ ?? ! :FSGSFGS4: