Samsung LE40C550 ή LE40C530

DaRk885

New member
8 June 2010
4
Καλησπέρα!!

Μετά από μια μικρή έρευνα έχω καταλήξει ανάμεσα σε αυτές στις δύο τηλεοράσεις, μιας και πιστεύω πως για την τιμή τους είναι πολύ καλές και καλύπτουν τις ανάγκες μου.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω όμως αν η διαφορά ανάμεσα στα δύο μοντέλα είναι μόνο η ύπαρξη θύρας ethernet στην c550, γιατί έψαξα στο site της samsung και δεν βρήκα κάτι άλλο:nounder:

Ακόμα θα ήθελα να ρωτήσω άμα κάποιος γνωρίζει για τυχόν προβλήματα στην απεικόνιση ελληνικών υποτίτλων, κατά την αναπαραγωγή αρχείων από usb.

Επίσης άμα υπάρχει κάποια εναλλακτική πρόταση αγοράς σε αυτά τα χρήματα, καλοδεχούμενη ;)

Ευχαριστώ!
 
Last edited:

mpetou

AVClub Enthusiast
22 May 2010
1,282
παρε την LE40C550 παιζει ελληνικους υποτιτλους οκ απο usb
 

DaRk885

New member
8 June 2010
4
Ευχαριστώ φίλε μου για την πρότασή σου ;)

Αλλά γνωρίζεις πως η c530 δεν παίζει ελληνικούς υπότιτλους ή απλώς προτείνεις την c550, επειδή την έχεις δοκιμάσει;

Για να μην πληρώσω τσάμπα +100 για λειτουργίες που δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω (ethernet, extra hdmi θύρες)
 

mpetou

AVClub Enthusiast
22 May 2010
1,282
και η c530 παιζει ελληνικους υποτιτλους αλλα η c550
ειναι καλυτερη γι αυτο ειναι και ποιο ακριβη.

Καμμια απο τις 2 δεν εχω δοκιμασει..
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Μηπως η 530 δεν εχει "ultra clear panel"? Δηλαδη την ανακλαστικη επιστρωση που εχουν οι πιο ακριβες Samsung και αυξανει την αντιθεση?

Αν δεν την εχει και την εχει η 550 καλο ειναι να δωσεις τα 100 ευρω γιατι υπαρχει διαφορα στην εικονα...
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,368
Αθήνα...
Ακριβώς αυτή είναι η διαφορά τους,το ίδιο συμβαίνει και με τις C650/C630.
 

DaRk885

New member
8 June 2010
4
Re: Απάντηση: Samsung LE40C550 ή LE40C530

Μπα τελικά παιδιά, με λίγο ψάξιμο που έκανα, είναι ίδιες. Οι μόνες διαφορές είναι οι παραπάνω θύρες και πως η 550 δέχεται wireless adaptor

Ακριβώς αυτή είναι η διαφορά τους,το ίδιο συμβαίνει και με τις C650/C630.

Αυτό όντως ισχύει για τα μοντέλα που αναφέρεις, αλλά όχι για τις C530/C550 δες και στα link

C530 specs

C550 specs
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Βλεποντας τις φωτογραφιες παρατηρησα σημαντικη διαφορα στον σχεδιασμο , η 550 ειναι παρομοια με τα μοντελα της Samsung για το 2009 και 2010 ενω η 530 θυμιζει μοντελο 2008...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Ψαχνοντας βρηκα τις εξης διαφορες , 1 επιπλεον HDMI και 1 επιπλεον usb η 550 και δυνατοτητα για συνδεση ανταπτορα wifi....
 

DaRk885

New member
8 June 2010
4
Όπως το φαντάστηκα δηλαδή...

Και εγώ από ότι διάβασα εδώ και εκεί στο internet, κατέληξα πως οι διαφορές τους είναι αυτές πους γράφεις και συ φίλε μου.

Και όποιες διαφορές στην ποιότητα εικόνας εξαρτάται από τι panel θα σου κάτσει, από τα 3 διαφορετικά που παράγει η Samsung:stupid:

Άρα με βλέπω να αγοράζω την 530, μιας και τα παραπάνω features της 550 δεν με ενδιαφέρουν. Μόλις την πάρω θα σας ενημερώσω και για τις επιδόσεις της ;)
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Δεν παραγει τοσα πανελ , τα S-PVA ειναι τα δικα της αλλα αγοραζει και AMVA απο AU Optronics (Ταιβαν) και VA Extreme απο Chi Mei Optoelectronics (Κινα)...

Παντως μονο και μονο λογω σχεδισμου εγω θα αγοραζα την 550...αλλα εσυ αποφασιζεις βεβαια...
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Εγώ μπερδεύομαι με το Ultra Clear Panel, όσες Samsung το έχουν, η οθόνη τους είναι ματ ή γυαλιστερή?
Οι δύο Samsung LE40C530 και LE40C550 εχουν ματ ή γυαλιστερή οθόνη?

Συσκευή που να βγάζει σήματα S-Video, μπορεί να δοκιμάσει κάποιος στο Scart να μου πει αν η εικόνα είναι έγχρωμη?
Καίγομαι για αυτήν την δυνατότητα! :a0210:
 

Stelioskrete

AVClub Enthusiast
4 March 2010
841
Δεν παραγει τοσα πανελ , τα S-PVA ειναι τα δικα της αλλα αγοραζει και AMVA απο AU Optronics (Ταιβαν) και VA Extreme απο Chi Mei Optoelectronics (Κινα)...

Παντως μονο και μονο λογω σχεδισμου εγω θα αγοραζα την 550...αλλα εσυ αποφασιζεις βεβαια...
Καλητερο απο ολλα αυτα...την θελω κυριος για μπαλα απο αναλογικα καναλια κ κανα πσ3 εχουν διαφορες στο lag??
 

isiliadis

New member
18 January 2010
10
Θεσσαλονίκη
Αγόρασε μία φίλη την Samsung LE40C550, ύστερα από δική μου προτροπή, και έπειτα από αυτά που διάβασα και εδώ μέσα.

Οι ελληνικοί υπότιτλοι ενσωμάτομένοι, δεν παίζουν καθόλου.
Σε χωριστό srt file, παίζουν αλλά στην πλειονότητα τους(99%) δεν αναγνωρίζει την γραμματοσειρά, όπως και αν την αλλάξω.

Έχετε καμία ιδέα-λύση στο πρόβλημα μου? Είχε κάποιος άλλος ανάλογο πρόβλημα και το έλυσε με κάποιο firmware?
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Εχει το αρχειο .srt ακριβως το ιδιο ονομα με το αρχειο εικονας (εκτος απο την επεκταση βεβαια).

Ειναι στον ιδιο φακελο?
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Κάποιες φορές τα fonts στην τελευταία γραμμή του αρχείου του υπότιτλου "εμποδίζουν" την εμφάνιση και των υπόλοιπων γραμμών. Άνοιξε το αρχείο σου και κοίταξε στο τέλος αν υπάρχει κάτι τέτοιο. Αν ναι, σβήσε απλά την τελευταία γραμμή, κάνε save και είσαι έτοιμος.