Διακόπτης για switching δορυφορικών δεκτών

dpani

Senior Member
24 July 2008
608
Αθήνα
Υπάρχει διακόπτης για εύκολο switching του σήματος μεταξύ δύο εν σειρά συνδεμένων δορυφορικών δεκτών;
Είναι πολύ βαρετό το βγάλε - βάλε των F-connectors στο SAT combiner...
 

dpani

Senior Member
24 July 2008
608
Αθήνα
Ίσα - ίσα παιδεύομαι λόγω του loop που δεν δουλεύει σε έναν από τους δύο και βασικά επειδή πρέπει πάντα ο ένας εκ των δύο να είναι σε standby για να δουλέψει ο άλλος. Θέλοντας να διασφαλίσω το τελευταίο είπα να ρωτήσω μήπως υπάρχει κάποιος τέτοιος διακόπτης για το εξωτερικό loop που έχω φτιάξει.
Υπάρχει κανείς που να ξέρει κάτι;
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Θα πάρεις ένα Sat Splitter με ενα IN και δύο OUT, το οποίο να περνάει και την τάση.
Θα βάλεις το καλώδιο της δορυφορικής κεραίας στο IN και από το OUT θα πάρει κάθε δέκτης.
Από εκεί και πέρα, θα δουλεύεις όποιον δέκτη θέλεις χωρίς να χρειάζεται να βγάζεις κανένα καλώδιο.

FC-2SPLT%20ST-KN.jpg
 

dpani

Senior Member
24 July 2008
608
Αθήνα
Το έχω κάνει ήδη αυτό, ακριβώς όπως το είπες.
Το θέμα είναι ότι το SAT splitter δίνει ταυτόχρονα σήμα και στους δύο δέκτες ενώ εγώ θέλω μόνο ένας να παίρνει κάθε φορά σήμα.
Ουσιαστικά ψάχνω ένα SAT Splitter με διακόπτη αλλά δεν ξέρω αν κυκλοφορεί κάτι τέτοιο στην αγορά.
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Τώρα σε κατάλαβα... χρειάζεσαι έναν "διακόπτη προτεραιότητας Α-Β".
Όποιον δέκτη ανοίξεις πρώτο, μόνο αυτός θα παίρνει σήμα.
Κλείνεις το πρώτο δέκτη και ανοίγεις τον δεύτερο, τώρα ο δεύτερος έχει σήμα.
Είναι αυτό που ψάχνεις. -bye-

Φιλικά... Σάκης!
 

dpani

Senior Member
24 July 2008
608
Αθήνα
Thanks!

Μήπως έχεις κάποιο link ηλεκτρονικού καταστήματος για αυτό το προϊόν;

Επίσης δεν με χαλάει και κάτι πιο απλό να έχει δηλαδή διακόπτη και να ορίζω manually εγώ κάθε φορά την έξοδο Α ή Β.
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Ακριβώς δεν ξέρω που έχουν, αλλά βάσει κάποιον καταστημάτων που πουλάνε υλικά που δεν βρίσκεις και τόσο εύκολα, θα σου πω...

Sun Electronics.gr
Giannakopoulos.com.gr
Πανηλεκτρονική - Καλλιθέα
Αntoniou24.gr
Εmimikos.gr

Ψάχνεις για Satellite Priority Switch A/B

Εγώ ότι έχω χρειαστεί, στα παραπάνω καταστήματα βρίσκω αυτό που ψάχνω.
Φυσικά μπορείς να δεις και στο Google και φυσικά δεν υπάρχουν μόνο τα παραπάνω καταστήματα.
 
Last edited:
18 June 2006
2,236
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Διακόπτης για switching δορυφορικών δεκτών

Το θέμα είναι ότι το SAT splitter δίνει ταυτόχρονα σήμα και στους δύο δέκτες ενώ εγώ θέλω μόνο ένας να παίρνει κάθε φορά σήμα.

Ποιος ο λόγος μπορείς να μας πεις;
Τι σημασία έχει αυτό αν ο δέκτης που δεν δουλεύεται είναι standby?
 

dpani

Senior Member
24 July 2008
608
Αθήνα
Όχι δεν έχω κανένα επίσημο πακέτο, ο λόγος είναι απλά και μόνο το πιθανό κάψιμο κάποιου LNB όπως αναφέρθηκε σε παλαιότερες σχετικές συζητήσεις π.χ. εδώ: http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=61269

Ο φόβος μου ενισχύεται επειδή και οι δύο δέκτες που έχω είναι combo και πιάνω την υποθετική περίπτωση να ανοίξει κάποιος το δέκτη της κρεββατοκάμαρας ενώ είναι ανοιχτός ο πρώτος στο σαλόνι.

Τελικά λέτε ότι δεν υπάρχει τέτοιος κίνδυνος;
 
Last edited:

dpani

Senior Member
24 July 2008
608
Αθήνα
Εννοείς ότι τους έχεις συνδεδεμένους εν σειρά μέσω loop out ή εξωτερικό SAT splitter και τους λειτουργείς ταυτόχρονα;
Φαντάζομαι ότι έτσι βλέπεις μόνο το ίδιο κανάλι στον ίδιο δορυφόρο, σωστά;
Τι γίνεται όμως όταν πας να αλλάξεις κανάλι ή δορυφόρο;
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Εγώ δούλευα για χρόνια με κάποιους διακόπτες που έδιναν σήμα ή στον έναν δέκτη ή στον άλλο.
Η μια έξοδος είχε και προτεριότητα ,είχε καλύτερο σήμα από την έξοδο αυτή.
Το πρόβλημα ήταν ότι με τα από μερικούς μήνες ή ενα δυό χρόνια αποσυντονίζοταν και δεν δούλευαν καλά.
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Απάντηση: Re: Διακόπτης για switching δορυφορικών δεκτών

Εννοείς ότι τους έχεις συνδεδεμένους εν σειρά μέσω loop out ή εξωτερικό SAT splitter και τους λειτουργείς ταυτόχρονα;

Φαντάζομαι ότι έτσι βλέπεις μόνο το ίδιο κανάλι στον ίδιο δορυφόρο, σωστά;

Τι γίνεται όμως όταν πας να αλλάξεις κανάλι ή δορυφόρο;
1) Μέσω splitter.
2) Ανάλογα την πολικότητα και την πάνω ή κάτω μπάντα, έχω/έχουμε την δυνατότητα για παρακολούθηση διαφορετικού καναλιού από τον ίδιο δορυφόρο.
3) Όταν αλλάξω κανάλι σε άλλον δέκτη, ο δέκτης αυτός αυτόματα παίρνει την λήψη.
 

molivos

Senior Member
17 February 2008
306
ΓΛΥΦΑΔΑ
Δεν μπορουσαν να ενεργοποιησουν τo diseqc 1.2 ... ?????
Οσοι ειναι κατοχοι κινητου πιατου και διαθετουν Pace για Νοva , ΚΑΟΝ για ΟΤΕΤV , πρεπει να εχουν και ενα τριτο πχ dreambox .. για να κινει το πιατο ?????
ασε δε τα βαλε - βγαλε τοy F-connector ...Γιατι μας κανουν ανω κατω ???
(σ αυτη την φαση ειμαι και εγω --- DM8000 + PACE (nova) +ΚΑΟΝ (Οτetv) + KINHTO πιατο ,και προβληματιζομαι τι να κανω ???
Δεν θαθελα να το μετατρεψω σε σταθερο !!!
 
Last edited:

nocarder

AVClub Enthusiast
12 June 2010
744
Διάβαζα πρόσφατα για stacker-destacker, αυτό δεν λύνει πλέον το συγκεκριμένο πρόβλημα? Λέω να πάρω ένα σετάκι για τον πάνω όροφο στα υπνοδωμάτια που χρησιμοποιούν το ίδιο καλώδιο με 2 δέκτες!

Εδώ το διάβαζα

http://digitaltvinfo.gr/index.php?option=com_magazine&task=viewArticle&id=1650&Itemid=114