ΠΟΙΟΝ δέκτη dreambox HD να παρω και γιατί ???

tromb1

AVClub Addicted Member
26 September 2007
1,371
Καλησπερα στο φορουμ,
Θα ηθελα την βοηθεια και τις πολυτιμες συμβουλες των εμπειρων , σχετικα με το ΠΟΙΟΝ δεκτη High Definition Dreambox να αγορασω και γιατι....

Θα ηθελα τον πιο φθηνο HD δεκτη της σειρας Dreambox... Νομιζω ειναι ο 500HD ή κανω λαθος ???

Να εχει HDMI και να ειναι αρκετα γρηγορος στο Zapping και να μην κολλαει....
  1. Αν παρω κλωνο και οχι αυθεντικο θα δουλευει το ιδιο? Κινδυνευω να μου τον "κλειδωσει" αργοτερα η "μαμα" εταιρια με καποιο μελλοντικο update ???
  2. Nα τον παρω απο Ελλαδα, ή εξωτερικό ? Θα βρω μεγαλες διαφορες στην τιμη αν ψαξω σε ebay.uk για παραδειγμα?
  3. Εγγυηση,σεταρισμα κλπ φανταζομαι ειναι σχετικα απλα να τα βρω
  4. ΔΕΝ θα τον πειραζω καθολου τον δεκτη... Με ενδιαφερει να του φορτωσω επανω ενα ΣΤΑΘΕΡΟ και ΓΡΗΓΟΡΟ image και απο κει και περα να "παιζω" ΜΟΝΟ με τις CCam δυνατοτητες του δεκτη....
Γενικα ειμαι λιγο ασχετος με τα δορυφορικα, αν και κατοχος δορυφορικου πιατου και δεκτων (χωρις linux) τα τελευταια 3-4 χρονια.....
Παω σε Dreambox ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ γιατί με ενδιαφερει η NATIVE υποστηριξη του πρωτοκολλου Ccam, και τωρα και στο μέλλον....

Για προτεινετε....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! -bye-
 

Voreios

Supreme Member
18 January 2007
4,750
Να πάρεις αυθεντικό απο Ελλάδα, αυτό βέβαια ειναι προσωπική άποψη, κυρίως για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο
hdmi έχει μόνο ο 500HD, οι άλλοι έχουν dvi σε hdmi που στην πράξη είναι το ίδιο
 
Απαντήσεις
1α Εξαρτάται πώς τον σετάρεις. 1β Εξαρτάται πιο image φοράει
2 Κλώνος από νετ ~ 180 ευρώ. Ελλάδα δεν ξέρω (Συμφωνώ με τον Φίλιππο βέβαια)
3 Δεν με νοιάζει:jester:... και εγώ θέλω τα νούμερα του joker...:Banane0:

Πολύ σωστά είπε καποιος HDMI/Dreambox μόνο ο 500HD. Δεν γνωρίζω να έχει κλώνους 500Hd
Αναγκαστικό στην ζωή είναι μόνο να παίρνεις αναπνοή. Υπάρχει και ο VU+ με enigma και καμια 7-8 δέκτες με υποστήριξη ΨΨκαμ.

Έτσι όπως τα είπες, δεν έχει νόημα να ρωτάς. Υπάρχει μόνο ο DM500HD. Αν αλλάξεις προδιαγραφές, τότε θα προτείνω και εγώ.

Να είσαι καλά
Σίμος
 

tromb1

AVClub Addicted Member
26 September 2007
1,371
Re: Απάντηση: ΠΟΙΟΝ δέκτη dreambox HD να παρω και γιατί ???

Για το μέλλον μην ορκίζεσαι...
Το μέλλον για το Cccam έχει "χλωμιάσει" λίγο...
Τι εννοείς ??? Οτι δεν βγαινουν πλεον νεες εκδοσεις ???
Γιατι απο υποστηριξη σκίζει...!!! Ειναι το πλεον διαδεδομενο φορμα CS σε όλα τα site του "χώρου"..... Περισσοτερο και απο to newcamd και το Gbox........ Και το πλεον εύκολο να σεταριστει, ακόμα και απο ΠΑΝΤΕΛΩΣ αρχαριους με λινουξ, όπως εγω.... (Βαζεις με ftp ενα αρχειακι σε ενα συγκεκριμενο φακελο και τελειωσες.... ! ) -bye-
 

Φίλιππος Φ.

Supreme Member
12 February 2007
3,910
Αθήνα
Re: Απάντηση: ΠΟΙΟΝ δέκτη dreambox HD να παρω και γιατί ???

Τι εννοείς ??? Οτι δεν βγαινουν πλεον νεες εκδοσεις ???
Γιατι απο υποστηριξη σκίζει...!!! Ειναι το πλεον διαδεδομενο φορμα CS σε όλα τα site του "χώρου"..... Περισσοτερο και απο to newcamd και το Gbox........ Και το πλεον εύκολο να σεταριστει, ακόμα και απο ΠΑΝΤΕΛΩΣ αρχαριους με λινουξ, όπως εγω.... (Βαζεις με ftp ενα αρχειακι σε ενα συγκεκριμενο φακελο και τελειωσες.... ! ) -bye-

Το εύχρηστο δεν είναι υποχρεωτικά καλύτερο ....

Edit : Κι αυτοί που ξέρουν, δεν το ακουμπάνε για σοβαρές δουλειές ;)
 

tromb1

AVClub Addicted Member
26 September 2007
1,371
Απαντήσεις
1α Εξαρτάται πώς τον σετάρεις. 1β Εξαρτάται πιο image φοράει
2 Κλώνος από νετ ~ 180 ευρώ. Ελλάδα δεν ξέρω (Συμφωνώ με τον Φίλιππο βέβαια)
3 Δεν με νοιάζει:jester:... και εγώ θέλω τα νούμερα του joker...:Banane0:

Πολύ σωστά είπε καποιος HDMI/Dreambox μόνο ο 500HD. Δεν γνωρίζω να έχει κλώνους 500Hd
Αναγκαστικό στην ζωή είναι μόνο να παίρνεις αναπνοή. Υπάρχει και ο VU+ με enigma και καμια 7-8 δέκτες με υποστήριξη ΨΨκαμ.

Έτσι όπως τα είπες, δεν έχει νόημα να ρωτάς. Υπάρχει μόνο ο DM500HD. Αν αλλάξεις προδιαγραφές, τότε θα προτείνω και εγώ.

Να είσαι καλά
Σίμος
Δεν εχω κανενα προβλημα φιλε Σιμο με το ποιον δεκτη θα παρω.... Τι εννοεις να αλλαξω προδιαγραφες ???
Βασικα οπως ειπα δεν ειμαι και πολυ σχετικος με τα πρωτοκολλα CS που υπαρχουν...
Θελω απλα εναν δεκτη HD (οσο γινεται φθηνοτερο) που να μην κολλαει, να ειναι σχετικα γρηγορος, και να δουλευει ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ το Cccam.... Και μεχρι στιγμης εχω ακουσει οτι μονο οι Dream το κανουν....

Προτεινε ΕΛΕΥΘΕΡΑ ο,τι νομιζεις για την χρηση που περιγραφω παραπανω οτι θελω να κανω... Δεν ειμαι "φανατικος" με καμια μαρκα συγκεκριμενη... ΑΠΛΑ θελω κατι καλο, να κανω την δουλεια μου, και να ΜΗΝ μετανιωσω για τα χρηματα που χαλασα να τον παρω... Κατι που θα ειναι οσο γινεται πιο "feauture proofed................"

Ευχαριστώ !!! -bye-
 

dimfil

AVClub Enthusiast
24 December 2008
935
Αττική, Χαλάνδρι...
Απάντηση: Re: Απάντηση: ΠΟΙΟΝ δέκτη dreambox HD να παρω και γιατί ???

Τι εννοείς ??? Οτι δεν βγαινουν πλεον νεες εκδοσεις ???
Γιατι απο υποστηριξη σκίζει...!!! Ειναι το πλεον διαδεδομενο φορμα CS σε όλα τα site του "χώρου"..... Περισσοτερο και απο to newcamd και το Gbox........ Και το πλεον εύκολο να σεταριστει, ακόμα και απο ΠΑΝΤΕΛΩΣ αρχαριους με λινουξ, όπως εγω.... (Βαζεις με ftp ενα αρχειακι σε ενα συγκεκριμενο φακελο και τελειωσες.... ! ) -bye-

Ευχαριστώ για τις οδηγίες αλλά... γνωρίζω πολύ καλά και τι είναι, και πως ρυθμίζεται και ποια είναι η θέση του ανάμεσα στα softcams.
Είναι το πιο εύκολο αλλά (σαφέστατα) δεν είναι το καλύτερο. Και, όχι, δεν είναι το πιο διαδεδομένο. Ο "γερόλυκος" newcs κρατά καλά τη θέση του και οι γραμμές "Ν" δίνουν και πέρνουν...
Σιγά-σιγά βέβαια αντικαθίσταται και αυτό από το ανερχόμενο "αστέρι", το Oscam. Αλλά ακόμα και με αυτό, το newcamd ζει και βασιλεύει...

Ωστόσο, σε όλα τα site του (όπως λες και εσύ) "χώρου" ψιθυρίζεται έντονα ότι πάγωσε η ανάπτυξη του Cccam. Ο τερματισμός της εξέλιξής του δεν είναι καθόλου απίθανο σενάριο...

Αυτά προς ενημέρωσή σου, γιατί βλέπω ότι έχεις συνδέσει την αγορά σου με αποκλειστική χρήση του cccam για ευνόητο σκοπό. Για να μη βρεθείς προ εκπλήξεως δηλαδή στο μέλλον...
 

tromb1

AVClub Addicted Member
26 September 2007
1,371
Re: Απάντηση: ΠΟΙΟΝ δέκτη dreambox HD να παρω και γιατί ???

Το εύχρηστο δεν είναι υποχρεωτικά καλύτερο ....

Edit : Κι αυτοί που ξέρουν, δεν το ακουμπάνε για σοβαρές δουλειές ;)
Ισχυει και για σενα ο,τι εγραψα και στον φιλο Σιμο παραπανω....
Προτεινε ΤΙ νομιζεις καλυτερο για την δουλεια που το θελω... Και ΠΟΙΟ πρωτοκολο CS θεωρεις εσυ καλυτερο απο το Cccam και ευρεως υποστηριζομενο| από "αυτους που ξερουν" όπως λες κι εσυ....-bye-
 

Φίλιππος Φ.

Supreme Member
12 February 2007
3,910
Αθήνα
Εξαρτάται απο τό τί καρτα σε ενδιαφέρει να παίξεις ... Για NDS σκανδιναβικές, ας πούμε, το παλιό καλό GBox δεν έχει αντίπαλο !

Για μένα, παίρνεις ένα VU+ Solo και μετά - ανάλογα - με το τί σε ενδιαφέρει - διαλέγεις και τα υπόλοιπα. Αλλωστε τα τρέχει όλα οπως και οι αντίστοιχοι Dream ...
 
@dimfil : Μην τον βαράς τον άνθρωπο. Αμάρτησε για το ψψ(καμ) του.

@tromb1 Παλικάρι μου είναι πολύ απλό τι λέω. Εφόσον θέλεις ΝΤΕ και καλά Dreambox με HDMI δεν υπάρχει άλλος από τον DM500HD. End of story. Τώρα άν πεις "δεν πειράζει ας είναι και DVI" εκεί αλλάζει το θέμα ΠΛΗΡΩΣ. Αν πεις "έλα μωρέ ας μην είναι και dreambox" έχει ΑΡΚΕΤΟΥΣ. Είναι πολύ απλό τι λέω.

Πάμε σε πρόταση

1 Για μένα πολύ σημαντικό είναι το θέμα ταράτσα. (Για σένα μπορεί να μην είναι βέβαια) Υπάρχει πχ ένα παιδί που θέλει ΝΤΕ και καλά να δώσει 450 για να πάρει τον VU+ και έχει 80cm πιάτο ας πούμε. Πες μου εσύ τώρα. Γίνεται αυτό ; Άρα λοιπόν πρώτη μου συμβουλή θα ήταν να κοιτάξεις λίγο την ταράτσα σου.
2 Αν πάμε σε εντελώς el cheepo λύση τότε η πιο low budget που πάντως θα κάνει ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που ζήτησες είναι κινέζος DM800(~170 ευρώ). (Ή μεταχειρισμένος ~240 Εγώ δεν θα έδινα παραπάνω)

3 Σε κάτι πιο ακριβό θα πας στο VU+ που ουσιαστικά είναι ένας δέκτης με όλες τις προδιαγραφές του DM8000 και την (αρχική) τιμή του DM800.

Σίμος
 

Φίλιππος Φ.

Supreme Member
12 February 2007
3,910
Αθήνα
Σίμο, δεν έιναι αναγκη να πάει στον VU+ Duo ... Μπορεί να κάνει τη δουλειά του και με τον VU+ Solo. Οπότε πέφτει και το κόστος αντίστοιχα ...
 

tromb1

AVClub Addicted Member
26 September 2007
1,371
Ευχαριστω πολύ όλους για τις απαντησεις και το ενδιαφέρον παιδιά !-bye-

Σε καποιους εστειλα και pm και μου απαντησατε αναλογα...
Βασικα εχω ακομα μερικους ενδοιασμους... Αλλα προσπαθω κι εγω με τα ΕΛΑΧΙΣΤΑ που γνωριζω να βγαλω μια καθως πρεπει λυση που να κανει ο,τι θελω, και οσο γινεται οικονομικοτερη...

Να σχολιασω λιγο σε αυτα που μου ειπε ο Σιμος παραπανω:

angelheart;1359105Πάμε σε πρόταση 1 Για μένα πολύ σημαντικό είναι το θέμα ταράτσα. (Για σένα μπορεί να μην είναι βέβαια) Υπάρχει πχ ένα παιδί που θέλει ΝΤΕ και καλά να δώσει 450 για να πάρει τον VU+ και έχει 80cm πιάτο ας πούμε. Πες μου εσύ τώρα. Γίνεται αυτό ; Άρα λοιπόν πρώτη μου συμβουλή θα ήταν να κοιτάξεις λίγο την ταράτσα σου. [B said:
Δεν καταλαβα ΤΙ εννοεις να κοιταξω την ταρατσα μου... Παντως, εχω πιατο 1,50μ Gibertini με δυο Lnb συντονισμενα σε Astra-Hotbird

2 Αν πάμε σε εντελώς el cheepo λύση τότε η πιο low budget που πάντως θα κάνει ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που ζήτησες είναι κινέζος DM800(~170 ευρώ). (Ή μεταχειρισμένος ~240 Εγώ δεν θα έδινα παραπάνω) Ο κινεzος ειναι αξιοπιστος ??? Από πλευρας ποιοτητας εικονας τι λεει ??? Δουλευει ccam και newcamd και ο,τι αλλο θεωρειται future proofed ?

3 Σε κάτι πιο ακριβό θα πας στο VU+ που ουσιαστικά είναι ένας δέκτης με όλες τις προδιαγραφές του DM8000 και την (αρχική) τιμή του DM800. Δεν θα με ενδιεφερε κατι πολυ ακριβο.. Οσο λιγοτερα, τοσο καλυτερα, αρκει να κανει την δουλεια που θελω... ΔΕΝ εχω σκοπο να τον "σκαλιζω" συνεχεια.... Απλα να ειναι HD , σχετικα γρηγορος, και με σχετικα καλη εικονα... Ας ειναι και DVI, ή και 720p.... Δεν με πειραζει.....

Σίμος

-bye--bye--bye-
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Vu Duo, αν σε παίρνει να ανέβεις στα 450 ευρώ.

Διαφορετικά, είτε DM500HD είτε Vu Solo.

Και οι τρεις παραπάνω δέκτες είναι broadcom/mips και τρέχουν τη native έκδοση του ccccam.

Πάντως το cccam είναι νεκρό project. Υποστηρίζεται ακόμα γιατί δεν έχει βγει κάτι νέο (το oscam δεν έχει ακόμα το δικό του πρωτόκολλο). Εκτιμώ πως σύντομα αυτό το κενό θα καλυφθεί από το oscam, πιθανότατα με κάποια παραλλαγή του chameleon2 protocol του newcs.
 

bisbikoulas

Senior Member
3 December 2007
410
Διαφορετικά, είτε DM500HD είτε Vu Solo.

Απο τα δύο? κάποια προτίμηση? (έχω τον DM 800 αλλά ψάχνω κάτι σε ποιό γρήγορο ----> είδικά αλαγή από δορυφόρο σε δορυφόρο και πιάτο σε πιατο)

μερσι

Παρακαλώ χωρίς φανατισμό... -bye-

ΥΓ. Τα προβληματάκια που είχε ο 500 έχουν εκλείψει??
 

tromb1

AVClub Addicted Member
26 September 2007
1,371
Πάντως το cccam είναι νεκρό project. Υποστηρίζεται ακόμα γιατί δεν έχει βγει κάτι νέο (το oscam δεν έχει ακόμα το δικό του πρωτόκολλο). Εκτιμώ πως σύντομα αυτό το κενό θα καλυφθεί από το oscam, πιθανότατα με κάποια παραλλαγή του chameleon2 protocol του newcs.
Το οποιο newcs με την νεα του παραλλαγή θα υποστηρίζεται από τον Vu+ solo και απο τους υπολοιπους λινουξατους δεκτες φανταζομαι....
Η απλά θα σκασω 350 ευρω τωρα, και μετα θα καθομαι να τους κοιταω ???
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Το οποιο newcs με την νεα του παραλλαγή θα υποστηρίζεται από τον Vu+ solo και απο τους υπολοιπους λινουξατους δεκτες φανταζομαι....
Η απλά θα σκασω 350 ευρω τωρα, και μετα θα καθομαι να τους κοιταω ???

Το chameleon2 ήταν ένα p2p sharing protocol του newcs. Το newcs σταμάτησε να αναπτύσσεται. Εγώ αναφέρομαι στο oscam και εκτιμώ πως το δικό τους πρωτόκολλο, όταν αυτό θα είναι διαθέσιμο, θα είναι παρόμοιο με το chameleon2.

Το oscam είναι open source, άρα είναι διαθέσιμο παντού.