esoteric AI-10

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,956
Μελίσσια
καλησπέρα σε όλους.

Ο λόγος γίνεται για τον παρακάτω ενισχυτή http://esoteric.teac.com/amplifiers_&_preamps/ai-10/

Είμαι στην αναζήτηση ενισχυτή για να οδηγήσουν τα 40άρια atc που αγόρασα πρόσφατα.

Είμαι κάτοχος του CD player SA-10 της esoteric και ενθουσιασμένος με την συγκεκριμένη εταιρία.
Ο ενισχυτής θεωρείται το αδερφάκι του cd player (αν δεν κάνω λάθος κυκλοφόρησαν μαζί ως επετειακά μοντέλα για κάτι) και μάλιστα συχρονίζουν και τα ρολόγια τους (ότι και αν σημαίνει αυτό και στην θεωρία και στην πράξη).

Η κλάση D του ενισχυτή με προβληματίζει λίγο αλλά είμαι open σε νέα πράγματα. Από την άλλη όμως σκέφτομαι ότι έσκασα τόσα λευτά για cd και πικαπ για να ξανακάνω το σήμα μου ψηφιακό. Τες πα.

Υπάρχει κάποιος που έχει τον συγκεκριμένο ενισχυτή?
Τουλάχιστον κάποιος που να τον έχει ακούσει κάπου ή έστω να τον έχει δει σε κάποιο κατάστημα demo?

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι δεν αγοράζω γουρούνι στο σακί. ΑΝ ασχοληθώ με τον συγκεκριμένο ενισχυτή θα πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να τον ακούσω με τα ηχεία μου.

Ευχαριστώ
 

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498
πλακα με κανεις? με κλειστα ματια...
ο ενισχυτης εχει ρολοι που συγχρονιζει το σιντι που δουλευει ως τρανσπορτ απο την ψηφιακη του εξοδο. δεν κανεις διπλες μετατροπες.
ψαχτο λιγο, class D ειναι ή pwm? εαν το δευτερο θα παθεις πλακα πως θα παιζει το πικαπακι σου με ψηφιακη riaa.
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Σύμφωναμε το review αυτό Κώστα http://www.soundstage.com/equipment/esoteric_ai10.htm
ο ενισχυτής έχει όλα τα χαρακτηριστικά που ανέφερε o VetNik.
Μοιάζει με κελεπούρι που θα αντιστρέψει το ποιός θα ζηλεύει ποιανού τον ενισχυτή.
Μάλιστα ο Bryston με τον οποίον τον συγκρίνει ο reviewer είναι αυτός που υπάρχει στο μαγαζί που ξέρεις και είναι πολύ καλό μηχάνημα.
Μένει να δουμε που θα τον ακούσεις...
Κρίμα θα είναι να μην τα καταφέρεις...
 

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,956
Μελίσσια
Κρίμα θα είναι να μην τα καταφέρεις...

To ξέρεις καλά ότι θέλω όσο κανένας άλλος να αγοράσω τον συγκεκριμένο ενισχυτή αλλά με τα μάτια κλειστά δεν παίζει σαν σενάριο.
Όχι με τα συγκεκριμένα ηχεία και όχι με τα οικονομικά μου δεδομένα. Απλά δεν με παίρνει να ρισκάρω λάθος αγορά, άρα αν υπαρχει η δυνατότητα να τα ακούσω μαζί καλώς, αν όχι πάμε για άλλα.
 
Last edited:

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,956
Μελίσσια
πλακα με κανεις? με κλειστα ματια...
ο ενισχυτης εχει ρολοι που συγχρονιζει το σιντι που δουλευει ως τρανσπορτ απο την ψηφιακη του εξοδο. δεν κανεις διπλες μετατροπες.
ψαχτο λιγο, class D ειναι ή pwm? εαν το δευτερο θα παθεις πλακα πως θα παιζει το πικαπακι σου με ψηφιακη riaa.

Φίλε μου σε ευχαριστώ για την απάντηση σου,

να υποθέσω ότι είσαι ένθερμος υποστηρικτής της Esoteric ή/και των ψηφιακών ενισχυτών?

Σχετικά με τον ενισχυτή πράγματι είναι PWD. Sorry για την παραπληροφόρηση μιας και νόμιζα:
ψηφιακός ενισχυτής = κλάση D. ΤΕΛΟΣ.

Σχετικά με τις συνδέσεις τώρα και τα ρολόγια κλπ, και αφού διάβασα το manual το ενισχυτή και κάποια reviews, έχω καταλάβει ότι(διορθώστε με αν δεν εχω καταλάβει κατι καλά):
  • Αν δεχτεί PCM σήμα (δηλαδή ψηφιακό από κάποιο cd player- dvd player κλπ) το περνάει απευθείας στο PWD module και από εκεί για την τελική ενίσχυση.
  • Αν δεχτεί κάποιο αναλογικό σήμα τότε το περνάει από έναν ψηφιοαναλογικό μετατροπέα, μετά στο PWD module και από εκεί για την τελική ενίσχυση.
  • Αλλά για το cd-player SA-10 της esoteric προτείνει την παρακάτω σύνδεση: τροφοδοτεί με σήμα μέσω των XLR τον ενισχυτή αλλά παράλληλα συχγρονίζει και τα ρολόγια ενισχυτή/cd player.Τώρα τι συγχρονίζει δεν ξέρω. Υποθέτω το D/A του cd player με το Α/D του ενισχυτή ίσως? Ιδέα δεν έχω
.

Αλλά είμαι της άποψης ότι όλα κρίνονται από το αποτέλεσμα. Αν λειτουργεί σωστά δεν πά να γράφει το σήμα σε πάπυρο και μετά να το διαβάζει από εκεί.
Πάντως είμαι περίεργος το τι συγχρονίζει.


Άραγε να υπάρχει κάποιος εκεί έξω που να τον έχει δει κάπου? Οπουδήποτε!!!
 
Last edited:

costis_d

AVClub Enthusiast
20 November 2009
757
Πειραιάς
@Magellan:

Captain, τον έχεις ακούσει /έχεις άποψη για τον συγκεκριμένο;

Και μήπως ξέρεις πού θα μπορούσε να τον ακούσει ο Κώστας;
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,083
Εν πλώ
@Magellan:

Captain, τον έχεις ακούσει /έχεις άποψη για τον συγκεκριμένο;

Και μήπως ξέρεις πού θα μπορούσε να τον ακούσει ο Κώστας;

Οχι Κωστή δεν τον έχω ακούσει άρα δεν μπορώ να εκφράσω
προσωπική άποψη για τον ήχο του..

Σίγουρα όμως αξίζει
να τον συμπεριλάβει στις ακροάσεις του πριν προβεί σε αγορά ενισχυτή
μιας και θα ''δέσει'' απόλυτα με το SA-10.

Ο φίλος μας ο Κώστας ας τηλεφωνήσει στην audiovisual( θα είναι και στην Εκθεση) για να του προτείνουν ένα κατάστημα που τον έχει σε demo..

AUDIOVISUAL 210.8092.339
 

costis_d

AVClub Enthusiast
20 November 2009
757
Πειραιάς
Εδώ είναι το θέμα: πήρε και του είπαν ότι έχουν μόνο δύο ( ; ) μηχανήματα και αυτά σφραγισμένα. Αλλά ας τα πει καλύτερα ο Κώστας από πρώτο χέρι.
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Η πλάκα είναι πως προ δύο περίπου μηνών που επικοινώνησα με audiovisual για να ρωτήσω για τους Luxman, μου έδωσαν ακριβώς ίδια απάντηση: υπάρχουν 2 σφραγισμένοι και κανένα διαθέσιμο demo...Τότε δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία αλλά μου κάνει εντύπωση η απάντηση καρμπόν.
 

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,956
Μελίσσια
Εδώ είναι το θέμα: πήρε και του είπαν ότι έχουν μόνο δύο ( ; ) μηχανήματα και αυτά σφραγισμένα. Αλλά ας τα πει καλύτερα ο Κώστας από πρώτο χέρι.

Η αλήθεια είναι ότι την πληροφορία αυτή την έμαθα μέσω του εμπόρου, από τον οποίο αγόρασα το cd player. Δεν πήρα εγώ προσωπικά τηλ στην αντιπροσωπία αλλά δεν έχει ιδιαίτερη σημασία αυτό.
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Α ρε καημένα Κώστα τι σού'μελε να πάθεις με τα ATC...
Aς τον βοηθήσει κάποιος ρε παιδιά να τελειώνει γιατι θα μου σαλτάρει στο τέλος!..
Απο την μία να τα χώνει... αλλα το πηγάδι όχι μόνο να μην κλείνει αλλα να βαθαίνει κιόλας..

Ο Α10 αν τελικά του κάνει πραγματικά θα αποτελέσει σωτηρία για αυτόν για πολούς και ουσιαστικούς λόγους για αυτό η βοήθεια του οποιουδηποτε ξέρει κάτι θα ήταν πολύτιμη.

Πάντως Κώστα ένα τηλέφωνο στον αντιπρόσωπο ίσως να σου δώσει το μαγικό κλειδί δηλαδή κάποιον μεταπωλητή που να έχει κομμάτι ανοικτό μήν είσαι τόσο ντροπαλός..
 
Last edited:

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,956
Μελίσσια
Η πλάκα είναι πως προ δύο περίπου μηνών που επικοινώνησα με audiovisual για να ρωτήσω για τους Luxman, μου έδωσαν ακριβώς ίδια απάντηση: υπάρχουν 2 σφραγισμένοι και κανένα διαθέσιμο demo...Τότε δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία αλλά μου κάνει εντύπωση η απάντηση καρμπόν.

Σχετικά με την luxman τώρα βλέπω πχ ότι έχει 3 παρόμοιους ενισχυτές:
L-505u
L-507u
L-509u

Προφανώς ο ένας θα είναι λίγο καλύτερος από τον προηγούμενο αλλά σαν ήχος θα είναι πάνω κάτω ο ίδιος.
Μπορώ να δικαιολογήσω κάπως την ύπαρξη πχ μόνο του μεσαίου μοντέλου ως demo, με την λογική ότι αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορεί να ακούσει το ενδιάμεσο μοντέλο και ανάλογα με τα χρήματα που διαθέτει αποφασίζει πιο μοντέλο θα αγοράσει με σαφώς μικρότερο ρίσκο.

Αλλά όσον αφορά τον συγκεκριμένο ενισχυτή της esoteric δεν υπάρχει καν η επιλογή του να ακούσω ενα παραπλήσιο μοντέλο.
 

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,956
Μελίσσια
...Πάντως Κώστα ένα τηλέφωνο στον αντιπρόσωπο ίσως να σου δώσει το μαγικό κλειδί δηλαδή κάποιον μεταπωλητή που να έχει κομμάτι ανοικτό μήν είσαι τόσο ντροπαλός..

Η έκθεση είναι κοντά φίλε μου και προτειμώ την προσωπική επαφή.
 

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498
bre Κωστη Μελλισια εισαι? ελα να παρεις τον pass x150.5 να τον βαλεις στα atc να ακουσεις λιγο οδηγηση... ποσο κανει ο esoteric? ακου τον πασσ και εαν σε αρεσει πανε παρτον απο τον αντιπροσωπο και τελειωνε με τα κλασσ ντε κλπ μοδερνα κολπα...
Νικος
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
bre Κωστη Μελλισια εισαι? ελα να παρεις τον pass x150.5 να τον βαλεις στα atc να ακουσεις λιγο οδηγηση... ποσο κανει ο esoteric? ακου τον πασσ και εαν σε αρεσει πανε παρτον απο τον αντιπροσωπο και τελειωνε με τα κλασσ ντε κλπ μοδερνα κολπα...
Νικος

Xμμ pass labs...
Θα του πήγαινα και εγώ τον Luxman για να ικανοποιήσω και την δική μου περιέργεια αλλα με τις πρόσφατές ανατιμήσεις της εταιρίας φοβάμαι μην τον αρωστήσω μάταια τον φίλο μου...
 

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498
Xμμ pass labs...
Θα του πήγαινα και εγώ τον Luxman για να ικανοποιήσω και την δική μου περιέργεια αλλα με τις πρόσφατές ανατιμήσεις της εταιρίας φοβάμαι μην τον αρωστήσω μάταια τον φίλο μου...

να μην ακουω χμμμ
φερε τον ιαπονα να γινει μαχη, εχω κατι kef reference θα τον ρουφηξουν...
:violent-smiley-030:
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Το Χμμ ήταν τρέξιμο σιέλων βρέ!!!!

Γιοουουουουουορργιάάάάαάάά!!!!!!!!!!!!!! :twoguns::flipout:
 

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,956
Μελίσσια
Α ρε καημένα Κώστα τι σού'μελε να πάθεις με τα ATC...
Aς τον βοηθήσει κάποιος ρε παιδιά να τελειώνει γιατι θα μου σαλτάρει στο τέλος!..
Απο την μία να τα χώνει... αλλα το πηγάδι όχι μόνο να μην κλείνει αλλα να βαθαίνει κιόλας....

Βασικά έχω σαλτάρει με αυτά που ακούω από το σύστημα που κατάφερα ύστερα από πολλές στερήσεις να έχω στο σπίτι μου.

Πριν 2 χρόνια βούτηξα στα βαθιά με την αγορά του clearaudio. Μετά μπήκα πιο βαθιά με το esoteric. Ήρθαν και τα ATC και ξανοίχτηκα για τα καλά στο πέλαγος. Ας είναι ο ενισχυτής το λιμάνι που θα αράξω.

Αλλά δεν βιάζομαι.