dream 500HD η 800HD?

corfu

AVClub Addicted Member
20 October 2006
1,377
ΚΕΡΚΥΡΑ
παιδιά ο 500hd γιατι ειναι ακριβοτερος απο τον 800hd? Ειναι σε κατι καλυτερος? σε ποιοτητα εικονας hd *υπαρχουν διαφορες?
 

monad

AVClub Addicted Member
2 April 2008
1,541
ο 800 είναι ακριβότερος κατά 100 ευρώ περίπου. ο 500 θεωρείται ότι έχει λίγο καλύτερη εικόνα.
 
Corfu το θέτεις σε λάθος βάση.
Ο 500HD είναι πιο "φρέσκος" στην αγορά, έχει λίγο καλύτερο υλικό και δεν έχει ακόμη κλώνους (σημαντικό). Αν πχ είχε κλώνους ΔΕΝ θα είχε την ίδια τιμή.
Σε καμία περίπτωση, επειδή δίνεις 100 (δλδ +30-50% στην τιμή) ευρώ παραπάνω δεν παίρνεις και ανάλογη αύξηση της ποιότητας απεικόνισης.

Σίμος
 

PublicDomain

AVClub Addicted Member
10 June 2007
2,624
κλωνους βρισκεις αν ψαξεις !! το θεμα ειναι ποιον να προτιμησει καποιος και αυτο θα μας το πει αυτος που εχει δοκιμασει και τους 2 !!
 
κλωνους βρισκεις αν ψαξεις !!

Αφού έψαξες και ξέρεις, βάζεις link.


το θεμα ειναι ποιον να προτιμησει καποιος και αυτο θα μας το πει αυτος που εχει δοκιμασει και τους 2 !!

Πολύ σωστό


Σίμος
 

tsatasos

Senior Member
Πρόσφατα άλλαξα σε ένα σπίτι που είχα βάλει 4 800HD με 4 500HD.

Δεν είχα ξαναδοκιμάσει τον 500 και είδα ότι γενικά αξίζει πολύ περισσότερο από τον 800.

Πλεονεκτήματα:
1. Έχει ανεμιστηράκι και δε ζεσταίνεται (που μπορείς να αλλάξεις ταχύτητα περιστροφής και να δεις θερμοκρασία)
2. Bootάρει πιο γρήγορα.
3. Στην πλοήγηση στο μενού φαίνεται ότι ανταποκρίνεται πιο γρήγορα.
4. Έχει θύρα HDMI και όχι DVI.
5. Έχει λίγο καλύτερη εικόνα.
6. Έχει διακόπτη on/off και δε χρειάζεται αυτό το βάζω-βγάζω καλώδιο που έχει ο 800 για να κάνει επανεκκίνηση.
7. Έχει λίγο καλύτερο (πιο ευαίσθητο) tuner.
8. Είναι πιο φθηνός

Μειονεκτήματα:
1. Δεν έχει μπροστά οθόνη όπως ο 800

Οπότε θα ήθελα να μου πει κάποιος γιατί να ξαναχρησιμοποιήσω τον 800.

*Και στους δύο είχα το Gemini 5.1
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Πλεονεκτήματα του 800 σε σχέση με τον 500HD

1. USB ports, το οποίο σημαίνει:
- δυνατότητα χρήσης usb stick για multiboot, για αύξηση χωρητικότητας flash (πχ για picons, epg.dat, timeshift, swapfile)
- δυνατότητα σύνδεσης usb stick με media files (πχ φωτογραφίες, mp3) για αναπαραγωγή στο δέκτη.
- δυνατότητα σύνδεσης dvb-t usb stick ώστε ο δέκτης να γίνει combo
2. Δυνατότητα σύνδεσης εσωτερικού δίσκου 2,5 ιντσών sata(στον 500HD μόνο εξωτερικός)
3. Πιο ώριμη αγορά, με images που υπάρχουν πολύ καιρό και δεν έχουν ουσιαστικά κανένα πρόβλημα.

Πλεονεκτήματα του 500HD σε σχέση με τον 800
1. Πιο γρήγορη cpu, που σημαίνει ταχύτερη εκτέλεση του enigma2
2. Χαμηλότερη τιμή
Η εικόνα δε νομίζω πως είναι καλύτερη, άλλωστε είναι ίδιας γενιάς chip της Broadcom. ΕΚτιμώ πως είναι στο ίδιο επίπεδο (μικροδιαφορές μπορεί να υπάρχουν λόγω ρυθμίσεων στο image κτλ)

Δες και τα μοντέλα της VU, VU Duo και VU Solo.
 

tsatasos

Senior Member
Όντως αυτά τα πλεονεκτήματα του 800 δεν τα παρατήρησα, γιατί δε μου χρειάστηκαν.

Τους βάζω πάντα με file server (qnap) και κάνει από εκεί εγγραφή, timeshift και αναπαραγωγή κάποιων αρχείων.

Πρέπει να είναι λίγο καλύτερη η εικόνα, γιατί δεν το νόμιζα μόνο εγώ, το είπε και ο ίδιος που του τα έβαλα.
Ίσως όντως να ήταν μικροδιαφορές στις ρυθμίσεις αλλά και στις 2 περιπτώσεις δεν είχα πειράξει τίποτα.

Τα VU, VU Duo και VU Solo δεν τα έχω δοκιμάσει καθόλου, αλλά θα ήθελα κάποια στιγμή...
 

nyne

New member
16 October 2010
65
και στον 500 εχει timeshift απλα χρειαζεται να εχεις εξωτερικο δισκο...
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
και στον 500 εχει timeshift απλα χρειαζεται να εχεις εξωτερικο δισκο...

Φυσικά και μπορείς να έχεις timeshift swapfile picons κτλ και σε δίσκο, αλλά κατά τη γνώμη μου είναι πολύ προτιμότερο να τα έχεις σε usb stick. Ειδικά αν χρησιμοποιείς το permanent-timeshift plugin όπως εγώ θα πρέπει να έχεις ένα δίσκο που θα δουλεύει συνέχεια, με ότι αυτό συνεπάγεται για το δίσκο και την κατανάλωση. Στον VU Duo αν και έχω σκληρό δίσκο για τις εγγραφές, το timeshift το έχω σε ένα 8GB usb stick.
 

SkyNett

AVClub Enthusiast
15 October 2009
883
Υπάρχει mod στον DM500HD που μπορεί να πάρει USB ports και ουσιαστικά να λύσει τη "διαφορά" τους.
Όσο για δίσκο, ε ας μπει και εξωτερικά :)
 

tsatasos

Senior Member
Αυτό που δε δοκίμασα με την αλλαγή που έκανα είναι να γράψω ένα hd αρχείο στον qnap μέσω δικτύου και να δω αν παίζει μετά χωρίς κολλήματα.

Στον 800αρι θυμάμαι σε έναν που ηθέλε να γράφει και hd κολλούσε πάντως μέσω δικτύου (και ας ήταν 1000αρι με τα πολύ καλά HP Procurve switch).

Οπότε στον έναν dreambox που ήθελε να γράφει και να παίζει hd του έβαλα εσωτερικό σκληρό και έπαιζε μια χαρά.

Μήπως το έχει δοκιμάσει κανείς?
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Υπάρχει mod στον DM500HD που μπορεί να πάρει USB ports και ουσιαστικά να λύσει τη "διαφορά" τους.
Όσο για δίσκο, ε ας μπει και εξωτερικά :)

Το mod είναι επικίνδυνο γιατί δεν υπάρχει προστασία από σπινθήρες στο ρεύμα του USB ενώ ακυρώνει και την εγγύηση. Συνεπώς δεν είναι κάτι που μπορείς να το προτείνεις σε χρήστες. Επιπλέον απαιτεί επέμβαση στην πλακέτα του δέκτη με κολλητήρι, κάτι που δεν έχουν όλοι την ικανότητα να κάνουν.

Στην τιμή που κάνει ο DM800, ο VU Duo τον νικά με τα χέρια κάτω, ενώ στην τιμή του DM500HD ο Vu Solo προσφέρει περισσότερα (usb, CI) με μόνο μειονέκτημα τη χαμηλότερη cpu (επιπέδου DM800).
 

mameowns

New member
18 November 2010
3
Το mod είναι επικίνδυνο γιατί δεν υπάρχει προστασία από σπινθήρες στο ρεύμα του USB ενώ ακυρώνει και την εγγύηση. Συνεπώς δεν είναι κάτι που μπορείς να το προτείνεις σε χρήστες. Επιπλέον απαιτεί επέμβαση στην πλακέτα του δέκτη με κολλητήρι, κάτι που δεν έχουν όλοι την ικανότητα να κάνουν.

Στην τιμή που κάνει ο DM800, ο VU Duo τον νικά με τα χέρια κάτω, ενώ στην τιμή του DM500HD ο Vu Solo προσφέρει περισσότερα (usb, CI) με μόνο μειονέκτημα τη χαμηλότερη cpu (επιπέδου DM800).

http://www.chargeconverter.com/shop/dm500usb.htm
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927

Πολύ ωραία όλα αυτά, για όποιον δε φοβάται να πιάσει κολλητήρι και δε φοβάται να χάσει την εγγύησή του. Προσωπικά δε θα πρότεινα το mod σε κανέναν, ειδικά με τα ποσοστά αποτυχίας που έχουν οι DM500HD. Να δώσεις 330 ευρώ για το δέκτη και 25 για το mod, και αν χαλάσει να μην έχεις και εγγύηση.
 

mameowns

New member
18 November 2010
3
Πολύ ωραία όλα αυτά, για όποιον δε φοβάται να πιάσει κολλητήρι και δε φοβάται να χάσει την εγγύησή του. Προσωπικά δε θα πρότεινα το mod σε κανέναν, ειδικά με τα ποσοστά αποτυχίας που έχουν οι DM500HD. Να δώσεις 330 ευρώ για το δέκτη και 25 για το mod, και αν χαλάσει να μην έχεις και εγγύηση.

Δε χρειάζεται κολλητήρι καθώς οι ακροδέκτες υπάρχουν ήδη και το μόνο που αφαιρείται είναι μία ή δύο αντιστάσεις που μπορούν να βγουν προσεκτικά και με ένα ίσιο κατσαβίδι.

http://www.chargeconverter.com/shop/dm500mod.pdf

Συμφωνώ μαζί σου ως προς το θέμα της εγγύησης και εννοείται ότι το παραπάνω το δοκιμάζει μόνο όποιος αρέσκεται στους πειραματισμούς και δεν τον ενδιαφέρει το ρίσκο που αυτοί συνεπάγονται.