Onkyo TX SR 608 και ηχεία Technics

Dionisisf

New member
6 December 2008
9
Καλησπέρα,

Μόλις μου ήρθε ο Onkyo 608 και σκοπεύω να τον χρησιμοποιήσω με τα ηχεία από το παλιό Technics στερεοφωνικό μου.

Τα ηχεία έχουν τα εξής χαρακτηριστικά:

2 x right/left channel speaker - 3-way - external - 120 Watt - 42 - 22000 Hz - 6/8 Ohm


1 x centre channel speaker - 2-way - external - 100 - 22000 Hz - 8 Ohm


2 x right/left rear channel speaker - external - 120 - 22000 Hz - 8 Ohm

Φωτογραφία από τα ηχεία μπορείτε να δείτε εδώ:
http://i280.photobucket.com/albums/kk191/106PUG/sc_eh790.jpg

και χαρακτηριστικά από το παλιό σύστημα μπορείτε να δείτε εδώ:
http://www.superfi.co.uk/index.cfm/page/moreinfo.cfm/Product_ID/3332

Τα μπροστινά αριστερά/δεξιά ηχεία έχουν δύο ζευγάρια εισόδους για HF και LF.

Οι αρχικές συνδέσεις μου είναι οι εξής:

- Μπροστά ηχεία HF συνδέθηκαν στην έξοδο του ενισχυτή “FRONT HIGH OR FRONT WIDE OR ZONE TWO SPEAKERS”
- Μπροστά ηχεία LF συνδέθηκαν στην έξοδο του ενισχυτή “FRONT SPEAKERS”
- Κεντρικό ηχεία συνδέθηκε στην έξοδο του ενισχυτή “CENTER SPEAKER”
- Τα δύο πίσω ηχεία συνδέθηκαν στις εξόδους “SURR SPEAKERS”

Προσπάθησα να κάνω ένα αρχικό τεστ με τον 608 χωρίς να κάνω οποιαδήποτε ρύθμιση στον ενισχυτή.
Έβαλα να παίξει ραδιόφωνο και η ένταση που έβγαζε ο ενισχυτής ήταν πολύ χαμηλή ενώ μετά από 5 περίπου λεπτά ο ενισχυτής μπήκε σε protect mode .

Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει με τα παρακάτω μια και δεν θέλω να χαλάσω τον 608?

- Νομίζετε ότι τα παραπάνω ηχεία έχουν πρόβλημα να παίξουν με τον ενισχυτή?
- Είναι οι συνδέσει που έκανα σωστές?
- Να προχωρήσω με την ρύθμιση των ηχείων ή θα έχω πρόβλημα με τον ενισχυτή (θα ξαναμπεί σε protect mode)?
- Υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω ώστε να μην έχω πρόβλημα με το παραπάνω setup?

Ευχαριστώ για την βοήθεια
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,132
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Τα μπροστινά αριστερά/δεξιά ηχεία έχουν δύο ζευγάρια εισόδους για HF και LF.

Οι αρχικές συνδέσεις μου είναι οι εξής:

- Μπροστά ηχεία HF συνδέθηκαν στην έξοδο του ενισχυτή “FRONT HIGH OR FRONT WIDE OR ZONE TWO SPEAKERS”
- Μπροστά ηχεία LF συνδέθηκαν στην έξοδο του ενισχυτή “FRONT SPEAKERS”
- Κεντρικό ηχεία συνδέθηκε στην έξοδο του ενισχυτή “CENTER SPEAKER”
- Τα δύο πίσω ηχεία συνδέθηκαν στις εξόδους “SURR SPEAKERS”

Το κεντρικό και τα surround τα έχεις συνδέσει σωστά.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Εχεις δημιουργήσει πρόβλημα στη σύνδεση των εμπρός L-R ηχείων.

Τα HF και LF στα εμπρός ηχεία δεν είναι γεφυρωμένα, όπως στην φωτογραφία εδώ;

a1_rearview.jpg



Θα πρέπει να συνδέσεις την έξοδο Front right του ενισχυτή με το LF (+ και -) του εμπρός δεξιού ηχείου σου. Το ίδιο θα κάνεις και για το αριστερό Front Left ηχείο. Τα HF παίρνουν ρεύμα απ' τις γέφυρες (τα ελάσματα) που είναι τοποθετημένα και συνδέουν τα HF και LF μεταξύ τους.

Τις FRONT και LEFT High εξόδους του ενισχυτή τις αφήνεις κενές....
 

Dionisisf

New member
6 December 2008
9
Re: Απάντηση: Onkyo TX SR 608 και ηχεία Technics

Το κεντρικό και τα surround τα έχεις συνδέσει σωστά.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Εχεις δημιουργήσει πρόβλημα στη σύνδεση των εμπρός L-R ηχείων.

Τα HF και LF στα εμπρός ηχεία δεν είναι γεφυρωμένα, όπως στην φωτογραφία εδώ;


Θα πρέπει να συνδέσεις την έξοδο Front right του ενισχυτή με το LF (+ και -) του εμπρός δεξιού ηχείου σου. Το ίδιο θα κάνεις και για το αριστερό Front Left ηχείο. Τα HF παίρνουν ρεύμα απ' τις γέφυρες (τα ελάσματα) που είναι τοποθετημένα και συνδέουν τα HF και LF μεταξύ τους.

Τις FRONT και LEFT High εξόδους του ενισχυτή τις αφήνεις κενές....

Ευχαριστώ κατ αρχήν για την άμεση απάντηση.
Κάποιες γρήγορες ερωτήσεις παρακαλώ:

- Μπορώ να χρησιμοποιήσω απλά καλώδια για να κάνω το γεφύρωμα ή πρέπει να βρώ τα συγκεκριμένα ελάσματα (από μαγαζί που πουλάει αντίστοιχα συστήματα)??

- Οπότε να υποθέσω ότι δεν χρησιμοποιώ την επιλογή "Bi-Amping"? Γιατί αυτό σκόπευα να κάνω - από ότι διάβασα από το manual ενεργοποιείς την συγκεκριμένη επιλογή από το interface του ενισχυτή και αναφέρει μάλιστα το εξής:

Important:
When making the bi-amping connections, be sure to remove the jumper bars that link the speakers’ tweeter (high) and woofer (low)
terminals
.
• Bi-amping can be used only with speakers that support bi-amping. Refer to your speaker manual.



C:%5CDocuments%20and%20Settings%5Cd.flevotomos%5CDesktop%5Cbi-amping.jpg


Αυτό που δεν ξέρω είναι αν τα ηχεία μου παρ ότι έχουν δύο ζευγάρια εισόδους δεν υποστηρίζουν Bi-amping


Ευχαριστώ,
 

Attachments

  • bi-amping.jpg
    bi-amping.jpg
    70.3 KB · Views: 18

simacom

Senior Member
1 February 2010
522
Επισης τα εχεις συνδεσει στα FRONT HIGH και ειναι λαθος. Πρεπει να τα συνδεσεις στα Front σκετο!!!!!!!!!!!!!
 

Dionisisf

New member
6 December 2008
9
Επισης τα εχεις συνδεσει στα FRONT HIGH και ειναι λαθος. Πρεπει να τα συνδεσεις στα Front σκετο!!!!!!!!!!!!!

Ευχαριστώ για την παρατήρηση, το θέμα είναι στην Front High έχω συνδέσει την HF είσοδο των ηχείων και η LF των ηχείων πηγαίνει στο Front του ενισχυτή.

Επειδή δεν έχω εμπειρία με το θέμα και από όσο διάβασα σε διάφορα sites δεν μπορώ να βγάλω άκρη, αξίζει το bi-amping? Και αν ναι, μπορεί να γίνει με τα συγκεκριμένα ηχεία?
 

simacom

Senior Member
1 February 2010
522
Το FRONT HIGH καμια σχεση με το HF μην σε μπερδευει. Εσυ θα συνδεσεις το FRONT HIGH με τα ηχεια ειτε στο HF ειτε στο LF αλλα με το ελασμα αναμεσα!
 

dimitris__

AVClub Addicted Member
23 November 2007
2,013
Γλυκά Νερά Αττικής
Τα ηχεία από μινι hifi μου φαίνονται πολύ λίγα σε σχέση με τις δυνατότητες του 608. Το bi-amping απλά τροφοδοτεί με διαφορετικά κανάλια τα χαμηλά και τα υψηλά του ηχείου, δηλ. είναι πιθανό να κάνει τον ήχο πιο καθαρό. Εγώ δεν είδα κάποια εμφανή διαφορά όταν σύνδεσα επάνω στον 606 μου τα crystal audio TX-t3 me bi-amp.

Πάντως το εγχειρίδιο χρήσης του onkyo τα εξηγεί όλα πολύ απλά. RTFM που λένε...
 

Dionisisf

New member
6 December 2008
9
Τα ηχεία από μινι hifi μου φαίνονται πολύ λίγα σε σχέση με τις δυνατότητες του 608. Το bi-amping απλά τροφοδοτεί με διαφορετικά κανάλια τα χαμηλά και τα υψηλά του ηχείου, δηλ. είναι πιθανό να κάνει τον ήχο πιο καθαρό. Εγώ δεν είδα κάποια εμφανή διαφορά όταν σύνδεσα επάνω στον 606 μου τα crystal audio TX-t3 me bi-amp.

Πάντως το εγχειρίδιο χρήσης του onkyo τα εξηγεί όλα πολύ απλά. RTFM που λένε...

Έριξα μια πρώτη ματιά :2thumb22sup: στο manual (λόγω έλλειψης χρόνου), θα το ψάξω περισσότερο και σήμερα απλά ρωτάω τους πιο έμπειρους για να μην κάνω καμιά πατάτα και στέλνω πίσω τον ενισχυτή για επισκευή :bang:

BTW εσύ πώς είχες συνδέσει τα ηχεία? Όπως φαίνεται στην φωτογραφία που κάνω attach???

Τελικά κατέληξες με την λύση που προτείνουν οι kblachos και simacom?

Ευχαριστώ
 

Attachments

  • BiAmp2.jpg
    BiAmp2.jpg
    46.6 KB · Views: 32

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,132
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: Απάντηση: Onkyo TX SR 608 και ηχεία Technics

Οπότε να υποθέσω ότι δεν χρησιμοποιώ την επιλογή "Bi-Amping"? Γιατί αυτό σκόπευα να κάνω - από ότι διάβασα από το manual ενεργοποιείς την συγκεκριμένη επιλογή από το interface του ενισχυτή και αναφέρει μάλιστα το εξής:

Important:
When making the bi-amping connections, be sure to remove the jumper bars that link the speakersʼ tweeter (high) and woofer (low)
terminals.
• Bi-amping can be used only with speakers that support bi-amping. Refer to your speaker manual.

Aν θέλεις να κάνεις διπλοενίσχυση, τότε μην γεφυρώσεις τις μπόρνες μεταξύ τους αλλά άσε ως έχει τη σύνδεση (όπως το σχέδιο στο post #8)

ΠΡΟΣΟΧΗ!! Πριν κάνεις οτιδήποτε πήγαινε στο menu του ενισχυτή και δήλωσε τα surround back -> Bi-amp.

Ανέτρεξε στο manual του ενισχυτή για περισσότερες πληροφορίες.
 

dimitris__

AVClub Addicted Member
23 November 2007
2,013
Γλυκά Νερά Αττικής
Έριξα μια πρώτη ματιά :2thumb22sup: στο manual (λόγω έλλειψης χρόνου), θα το ψάξω περισσότερο και σήμερα απλά ρωτάω τους πιο έμπειρους για να μην κάνω καμιά πατάτα και στέλνω πίσω τον ενισχυτή για επισκευή :bang:

BTW εσύ πώς είχες συνδέσει τα ηχεία? Όπως φαίνεται στην φωτογραφία που κάνω attach???

Τελικά κατέληξες με την λύση που προτείνουν οι kblachos και simacom?

Ευχαριστώ

Όπως λέει στο manual στη σελ. 17 :
http://www.ch.onkyo.com/files.download/tx-sr606_manual_e.pdf
Τα λέει λεπτομερώς, δε χρειάζεται να ζητήσεις τη γνώμη κάποιου!
 

svellinis

AVClub Addicted Member
1 January 2008
1,850
Νομος Αττικης
Λοιπον αλλο πραγμα η διπλοκαλωδιωση αλλο η διπλοενισχυση .
To manual του ενισχυτη μιλαει μονο για διπλοενισχυση.
Διπλοενισχυση σημαινει διπλασιο ρευμα στο ηχειο απο τις δυο εξοδους του ενισχυτη.
Διπλοκαλωδιωση σημαινει οτι δινεις με ξεωριστα καλωδια χωριστα στο ηχειο τις χαμηλες συχνοτητες και ξεχωριστα τις υψηλες συχνοτητες επιτυνχανωντας ετσι καλυτερο ακουστικο αποτελεσμα. Αυτο γινεται συνδεοντας το ηχειο με τεσσερα καλωδια με τον ενισχυτη. Στο ενα ζευγαρι καλωδιων ενωνεις τις ακρες τους και τις βαζεις στο front left + του ενισχυτη και τις αλλες δυο ακρες τις συνδεεις στο ηχειο χωριστα στα LF + και HF + και το αντιστοιχο κανεις για τα μειον . Τα ιδια πρεπει να κανεις στο αλλο ηχειο με την εισοδο front right και τις εξοδους LF+, HF+ LF- και LH- των ηχειων
Τα ηχεια που εχεις δεν σηκωνουν διπλοενισχυση γι αυτο βγαλτα αμεσως απο την δευτερη εξοδο των πισω ηχειων.
Τα ηχεια σου θα τα συνδεσεις ειτε με τον συμβατικο τροπο βαζοντας τα λαμακια-γεφυρες στα ηχεια ωστε να καταργησεις την δυνατοτητα της διπλοκαλωδιωσης καιι διπλοενισχυσης ειτε με διπλοκαλωδιωση
 
Last edited:

dimitris__

AVClub Addicted Member
23 November 2007
2,013
Γλυκά Νερά Αττικής
Πάντως ο Onkyo το λέει "διπλοενίσχυση"

Από το manual:

Code:
[B]Bi-amping Front Speakers[/B]

The FRONT L/R and SURR BACK L/R terminal posts
can be used with front speakers and surround back
speakers respectively, or bi-amped to provide separate
tweeter and woofer feeds for front speakers, providing
improved bass and treble performance.
• When bi-amping is used, the AV receiver is able to
drive up to 5.1 speakers in the main room.
• For bi-amping, the FRONT L/R terminal posts connect
to the front speakers’ tweeter terminals. And the
SURR BACK L/R terminal posts connect to the front
speakers’ woofer terminals.
• Once you’ve completed the bi-amping connections
shown below and turned on the AV receiver, you must
set the Speaker Type setting to Bi-Amp to enable biamping
(see page 42).
 

Dionisisf

New member
6 December 2008
9
Re: Απάντηση: Onkyo TX SR 608 και ηχεία Technics

Τα ηχεια που εχεις δεν σηκωνουν διπλοενισχυση γι αυτο βγαλτα αμεσως απο την δευτερη εξοδο των πισω ηχειων.
Τα ηχεια σου θα τα συνδεσεις ειτε με τον συμβατικο τροπο βαζοντας τα λαμακια-γεφυρες στα ηχεια ωστε να καταργησεις την δυνατοτητα της διπλοκαλωδιωσης καιι διπλοενισχυσης ειτε με διπλοκαλωδιωση

Αυτό ήταν ένα από τα αρχικά ερωτήματα μου... αν τα συγκεκριμένα ηχεία μπορούν να παίξουν με διπλοενίσχυση (γι αυτό και ανέφερα τα specs τους). Υποθέτω πώς η απάντηση είναι όχι λοιπόν :frown:
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,699
Τσαμπα χανεις το χρονο σου με διπλοΧΧΧ με αυτα τα ηχεια...
 

svellinis

AVClub Addicted Member
1 January 2008
1,850
Νομος Αττικης
Απάντηση: Re: Onkyo TX SR 608 και ηχεία Technics

Πάντως ο Onkyo το λέει "διπλοενίσχυση"

Από το manual:

Code:
[B]Bi-amping Front Speakers[/B]

The FRONT L/R and SURR BACK L/R terminal posts
can be used with front speakers and surround back
speakers respectively, or bi-amped to provide separate
tweeter and woofer feeds for front speakers, providing
improved bass and treble performance.
• When bi-amping is used, the AV receiver is able to
drive up to 5.1 speakers in the main room.
• For bi-amping, the FRONT L/R terminal posts connect
to the front speakers’ tweeter terminals. And the
SURR BACK L/R terminal posts connect to the front
speakers’ woofer terminals.
• Once you’ve completed the bi-amping connections
shown below and turned on the AV receiver, you must
set the Speaker Type setting to Bi-Amp to enable biamping
(see page 42).

Αυτο που αναφερει ειναι διπλοενισχυση αυτο που αναλυω εγω λεγεται διπλοκαλωδιωση
Στην διπλοκαλωδιωση ταιζει με το ρευμα της εξοδου των φροντ τα γουφερ και με το ρευμα της εξοδου μπακ τα τουιτερ .
Με την διπλοκαλωδιωση με το ρευμα μιας εξοδου ταιζεις και τουιτερ και γουφερ
 
Last edited:

svellinis

AVClub Addicted Member
1 January 2008
1,850
Νομος Αττικης
και η επιστημονικη εξηγηση Bi-Wiring

http://www.audioholics.com/education/cables/bi-wiring-from-amplifier-to-loudspeaker

image_preview


Τα ηχεία κανονικά συνδέονται μέσω καλωδίου δυο αγωγών, δηλαδή έναν αγωγό για το θετικό σήμα και έναν αγωγό για αρνητικό σήμα. Παρ’ όλα αυτά, επειδή τα ηχεία καταναλώνουν ευρέως μεταβαλλόμενα ρεύματα στα μπάσα, μεσαία κα πρίμα είναι συνήθως προς όφελος η σύνδεση με χωριστά - κατά προτίμηση εξειδικευμένα – καλώδια στις αντίστοιχες θέσεις του ηχείου. Μ’ αυτό το τρόπο, το καταναλούμενο ρεύμα διανέμεται κατά μήκος της διπλάσιας διατομής και το καλώδιο με το ρεύμα που προορίζεται για τις ευαίσθητες υψηλές συχνότητες δεν αναγκάζεται να μεταφέρει ταυτόχρονα ρεύμα για το «διψασμένο» για ισχύ μεγάφωνο των χαμηλών.


Το αποτέλεσμα είναι μια ακουστά καθαρότερη αναπαραγωγή της μουσικής με μεγαλύτερη ακρίβεια στην αναπνοή και βάθος της στερεοφωνικής εικόνας.

Η διπλοκαλωδίωση μας επιτρέπει επίσης να επιλέξουμε χοντρότερο καλώδιο με καλή αγωγιμότητα για τα χαμηλά, με ταυτόχρονη πλεονεκτική επιλογή λεπτότερου καλωδίου για υψηλές συχνότητες: η εμπειρία μας έδειξε ότι λεπτότερα καλώδια προσδίδουν μια πιο απαλή, πιο «απελευθερωμένη» αναπαραγωγή των ευαίσθητων ανώτερων συχνοτήτων της μουσικής.

Αν επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε την δυνατότητα διπλοκαλωδιωσης των ηχείων σας , τότε πρέπει να αφαιρέσετε τους επίχρυσους βραχυκυκλωτήρες που ενώνουν τους ακροδέκτες σε ζεύγη. Μετά πρέπει να συνδέσετε τα δυο ζεύγη καλωδίων (ή τέσσερα μονά καλώδια) με τους αντιστοίχους ακροδέκτες: τους ακροδέκτες των πρίμων στο επάνω μέρος και των μπάσων στο κάτω μέρος.

Αν δεν επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε την δυνατότητα διπλωκαλωδίωσης, αφήστε τους επίχρυσους βραχυκυκλωτηρες στην θέση τους και συνδέστε τα καλώδια στο κάτω ζεύγος των ακροδεκτών.
 
Last edited:

dimitris__

AVClub Addicted Member
23 November 2007
2,013
Γλυκά Νερά Αττικής
Με όλο το σεβασμό, νομίζω ότι το μπέρδεψες περισσότερο. Με το bi-wiring απλά χρησιμοποιείς διπλά καλώδια από ένα ενισχυτικό κύκλωμα προς τα δύο ηχεία, όπως δείχνει το σχεδιάγραμμα που παρέθεσες. Πράγμα που προσωπικά δε μου φαίνεται και πολύ χρήσιμο.

Με το bi-amping που συζητάμε εδώ (και που κάνει ο εν λόγω ενισχυτής) χρησιμοποιείς δύο ενισχυτικά κυκλώματα (το front και το surround back) που για την περίσταση το ένα παράγει μόνο τα μπάσα και τ' αλλα μόνο τα πρίμα. Από τον ενισχυτή των πρίμων φεύγουν ένα ζευγάρι καλωδίων για τα πρίμα του δεξιού ηχείου και ένα ζευγάρι για τα πρίμα του αριστερού. Από τον ενισχυτή των μπάσων γίνεται το ανάλογο.
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,132
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: Απάντηση: Re: Onkyo TX SR 608 και ηχεία Technics

....
Στην διπλοκαλωδιωση ταιζει με το ρευμα της εξοδου των φροντ τα γουφερ και με το ρευμα της εξοδου μπακ τα τουιτερ .
Με την διπλοκαλωδιωση με το ρευμα μιας εξοδου ταιζεις και τουιτερ και γουφερ


Διόρθωση (κόκκινο Bold) του λάθους στο αρχικό post.....

.........
Στην διπλοενίσχυση ταιζεις με το ρευμα της εξοδου των φροντ τα γουφερ και με το ρευμα της εξοδου μπακ τα τουιτερ .
Με την διπλοκαλωδιωση με το ρευμα μιας εξοδου ταιζεις και τουιτερ και γουφερ
 

svellinis

AVClub Addicted Member
1 January 2008
1,850
Νομος Αττικης
Δεν λεω κατι διαφορετικο. Τα ηχεια ομως του φιλου δεν σηκωνουν διπλοενισχυση και γι αυτο ας κανει διπλοκαλωδιωση.