Πρόβλημα εγγυησης σε philips led 37" 7605

flyaway

New member
8 February 2011
12
Γειά σας.Έχω την παραπανω τηλεοραση 3 μηνες περιπου και παρατηρησα στο κεντρο της οθονης και πανω μια σκια.Πήγα την τηλ στο service της philips και ο κ.τεχνικος μου απαντησε οτι ναι μεν υπαρχει αυτο που του λεω,αλλα ΔΕΝ το καλυπτει η εγγυηση της philips!!!. φυσικα εκανα καταγγελια στο 1520,αλλα θα ηθελα,αν καποιος ξερει να μου πει τι ελπιδες εχω για αντικατασταση...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Για ποιον λογο δεν σε καλυπτει η εγγυηση σου ειπε?

Οχι οτι στεκει καποια δικαιολογια αλλα ετσι απο περιεργεια ρωταω.
 

flyaway

New member
8 February 2011
12
Γιατι στις προδιαγραφες και στα manual της philips,αυτη η δυσλειτουργια της οθονης,που ονομαζεται mura,θεωρειται φυσιολογικη!οταν του ειπα οτι οταν αγορασα την τηλ δεν υπηρχε κατι τετοιο και οτι ο λογος που αγορασα την συγκεκριμενη ηταν η τελεια,για μενα, εικονα,ειπε οτι αυτη ειναι μια φθορα πουτ συνηθως συμβαινει στην 5ετια!!!
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Το mura ειναι ευρυτερα γνωστο ως "clouding" , εκτος και ειναι τιποτε αλλο και το βαφτισαν ετσι για να σε ξεφορτωθουν.

Σε καθε περιπτωση μην το αφησεις ετσι το θεμα. Να μιλησεις με τα κεντρικα της Philips με καποιον υπευθυνο και πες τους οτι η δυσφημιση που θα τους κανεις με επιστολες σε περιοδικα , εφημεριδες , αναφορες σε site κτλ. θα τους κοστισει πολλαπλασια απο μια τηλεοραση.

Καλο κουραγιο.
 

flyaway

New member
8 February 2011
12
Μιλησα πριν λιγο με τον υπευθυνο του service philips και μου ειπε οτι για εμπορικους και μονο! λογους και κατα 99% θα μου αντικαταστασησουν την τηλ.Τεχνικα λεει οτι ,και καλα, δεν καλυπτομαι...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Τελος καλο ολα καλα δηλαδη.

Ας ελπισουμε η καινουργια να κρατησει τουλαχιστον την πενταετια που σου ειπαν.

To clouding ειναι "νεφη" δηλαδη περιοχες που η φωτεινοτητα δεν ειναι σταθερη οπως θα επρεπε λογω κατασκευαστικων ατελειων.

Mura ειναι Ιαπωνικη λεξη που θα πει ανομοιομορφια.

Πρακτικα οι δυο εννοιες ταυτιζονται.
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
UN55B7100-7.jpg


Ενδεικτικα για να δεις πως ειναι το clouding.
 

flyaway

New member
8 February 2011
12
φιλε μου αν δεν την δω να ερχεται δεν πιστευω τιποτα πλεον...επισης εχω κανει καλα που ακομη δεν εχω παρει την τηλ απο το service τους?σ ευχαριστω για τις απαντησεις σου
 

flyaway

New member
8 February 2011
12
αυτο που δειχνει η φωτο,ειναι σε μαυρο φοντο?!δεν εκανε κατι τετοιο η δικη μου.Ειχε μια πολυ μικρη σκια στο κεντρο κ πανω,περισσοτερο φαινοταν στο λευκο χρωμα
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Πάει... "χάλασε" και η Philips! Όχι δηλαδή πως περίμενα κάτι άλλο! :violent-smiley-030:
Όλοι τα ίδια σπάτα είναι!
 

flyaway

New member
8 February 2011
12
σε τελευταια επικοινωνια που ειχα με την philips service μου ειπαν οτι τελικα θα μου γινει αντικατασταση στην τηλ!επισης ο υπευθυνος του service αψογος,ευγενικοτατος κ εξυπηρετικοτατος!δεν μου αφησε το δικαιωμα να νευριασω γαμωτο!
 

flyaway

New member
8 February 2011
12
Τελικα ολα οκ!Εγινε η αντικατασταση της tv την προηγουμενη εβδομαδα.Απλα αψογος ο υπευθυνος στο astra service του Ν.Ηρακλειου