Panasonic 50C3 ή κάποια άλλη?

stratri1

New member
19 October 2011
16
Γειά σας παλικάρια και καλώς σας βρήκα.
Θέλω κατ' αρχάς να σας ευχαριστήσω γιατί έχω φάει ώρες στο φόρουμ και έμαθα 5 πράγματα τα οποία με βοήθησαν αφάνταστα.
Τώρα σας αρχίζω στις απορίες :)
Σκέφτομαι την αγορά μιας C3 στις 50". Η χρήση θα είναι πιο πολύ τηλεοπτικό (και μάλλον SD, γιατί δεν νομίζω εδώ στην Τρίπολη να έχει Digea), λίγο DVD και λίγες ταινίες avi, mkv κλπ. Η απόσταση θέασης ΜΑΛΛΟΝ θα είναι στα 5μέτρα. Έχω δυνατότητα για 3 μέτρα, αλλά θα πρέπει να αναρτηθεί με κάποιο βραχίονα, πάνω από το καλοριφέρ και αυτό νομίζω δεν είναι καλό (ή όχι;;;;).
Το βασικό μου κριτήριο είναι το οικονομικό. Δεδομένου ότι θα χρειαστώ και μια βάση περίπου στα 100 , προτιμώ να μην ανέβω άλλο στο ποσό, αν αυτό δεν είναι απολύτως αναγκαίο.
Πιστεύω ότι είναι καλή σαν επιλογή γιατί θα αντικαταστήσει μια 27" CRT και δεν είμαστε και ιδιαίτερα απαιτητικοί, ούτε και γνώστες για να κρίνουμε σωστά μια TV.
Και μια ακόμα σημαντική ερώτηση. Σκέφτομαι να την πάρω από το Tsampas.gr. Τι λέει από πλευράς αξιοπιστίας και συνενόησης αυτό το κατάστημα; Έχετε εμπειρία; Η συσκευασία της c3 θα αντέξει στην μεταφορά με την μεταφορική ή υπάρχει κίνδυνος;
Και πάλι ευχαριστώ.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Απάντηση: Panasonic Plasma C3 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Ο μπατζανακης μου ειχε παρει απο εκει κατι οικιακες συσκευες (ψυγειο , κουζινα κτλ) και ηταν ευχαριστημενος. Βεβαια μενει Αθηνα και δεν ειχε πολλα μεταφορικα.

Για το καλοριφερ μπορεις παντα να το χαμηλωσεις λιγο απο την στροφιγκα η να βαλεις πανω αλουμινοχαρτο να μειωσει την ζεστη.
 

stratri1

New member
19 October 2011
16
Re: Panasonic Plasma C3 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Αν μπορούσα θα το δυνάμωνα το καλοριφέρ :) Σήμερα όλο το πρωί δεν πέρασε πάνω από τους 7 C!!!!
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Panasonic Plasma C3 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Βρες άλλη θέση τοποθέτησης.

Ο χώρος πάνω από τα καλοριφέρ, είναι ακατάλληλος γενικά για την τοποθέτηση ηλεκτρικών/ηλεκτρονικών συσκευών...
 

CASPER

AVClub Enthusiast
25 August 2009
783
Αθήνα
Re: Panasonic Plasma C3 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Γειά σας παλικάρια και καλώς σας βρήκα.
Θέλω κατ' αρχάς να σας ευχαριστήσω γιατί έχω φάει ώρες στο φόρουμ και έμαθα 5 πράγματα τα οποία με βοήθησαν αφάνταστα.
Τώρα σας αρχίζω στις απορίες :)
Σκέφτομαι την αγορά μιας C3 στις 50". Η χρήση θα είναι πιο πολύ τηλεοπτικό (και μάλλον SD, γιατί δεν νομίζω εδώ στην Τρίπολη να έχει Digea), λίγο DVD και λίγες ταινίες avi, mkv κλπ. Η απόσταση θέασης ΜΑΛΛΟΝ θα είναι στα 5μέτρα. Έχω δυνατότητα για 3 μέτρα, αλλά θα πρέπει να αναρτηθεί με κάποιο βραχίονα, πάνω από το καλοριφέρ και αυτό νομίζω δεν είναι καλό (ή όχι;;;;).
Το βασικό μου κριτήριο είναι το οικονομικό. Δεδομένου ότι θα χρειαστώ και μια βάση περίπου στα 100 , προτιμώ να μην ανέβω άλλο στο ποσό, αν αυτό δεν είναι απολύτως αναγκαίο.
Πιστεύω ότι είναι καλή σαν επιλογή γιατί θα αντικαταστήσει μια 27" CRT και δεν είμαστε και ιδιαίτερα απαιτητικοί, ούτε και γνώστες για να κρίνουμε σωστά μια TV.
Και μια ακόμα σημαντική ερώτηση. Σκέφτομαι να την πάρω από το Tsampas.gr. Τι λέει από πλευράς αξιοπιστίας και συνενόησης αυτό το κατάστημα; Έχετε εμπειρία; Η συσκευασία της c3 θα αντέξει στην μεταφορά με την μεταφορική ή υπάρχει κίνδυνος;
Και πάλι ευχαριστώ.

Φίλε stratri1, έχω κάνει δύο αγορές (από Αθήνα) από τον tsampas.gr
Είναι πολύ αξιόπιστοι κι έμεινα ευχαριστημένος 100 % και τις δύο φορές.
Ότι ειπώθηκε και συφωνήθηκε, τηρήθηκε επακριβώς.
 

stratri1

New member
19 October 2011
16
Re: Panasonic Plasma C3 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Ποιό πολύ με φοβίζει το αν θα είναι καλά συσκευασμένη για να αντέξει τα τυχόν χτυπήματα κατά τη μεταφορά με το φορτηγό. Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα.
Η σύζυγος έχει έναν ενδοιασμό γιατί δεν είναι Full HD. Έχετε κανένα πρόχειρο επιχείρημα για να την πείσω; Γιατί αποκλείεται να διαβάσει όλα τα review που έχω διαβάσει στο φόρουμ!!!
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Απάντηση: Panasonic Plasma C3 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Η συσκευασια πρεπει να ειναι πολυ ανθεκτικη με αρκετο φελιζολ αν κρινω απο την δικη μου 42C3E.

Το FullHD για τηλεοπτικο σημα και DVD δεν παιζει κανενα ρολο. Διαφορα υπαρχει μονο με Bluray (1080p).

Αλλιως κοιτα και την LG 50PV350.
 

bakaliaros

New member
13 July 2011
74
Re: Panasonic Plasma C3 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

stratri1 μη φοβάσαι για την μεταφορά,εμένα μου ήρθε από την Αθήνα στην Αλεξ/πόλη και δεν έπαθε τίποτα.

Όσο για την εικόνα και το ότι είναι HD Ready δεν θα καταλάβεις και την διαφορά από τα 5 μέτρα,εγώ από τα 3.5 που βλέπω δεν είδα κάτι...εντάξει όταν πλησιάζω κάτω από τους 50 πόντους καταλαβαίνω.

+1 Σε αυτό που είπε ο Υπερίων για τηλεοπτκό και dvd,αλλά και στο 1080p που έχω δει παίζει παραπάνω από ικανοποιητικά για τα δικά μου μάτια.
 

stratri1

New member
19 October 2011
16
Re: Panasonic Plasma C3 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Αυτό που με φοβίζει στην LG είναι το ότι είναι πιο ευαίσθητη στα αποτυπώματα. Και για τηλεόραση που θα την χρησιμοποιεί περισσότερο η γυναίκα και η μικρή μου... κάπως διστάζω.
Άσε που με έχετε κολλήσει πλασματοπανασονίτιδα :firstprize:
Ευχαριστώ παίδες. Θα προχωρήσω στην αγορά της C3 και θα σας πω εντυπώσεις.
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Re: Panasonic Plasma C3 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καταλαβαίνω τους ενδοιασμούς για το οικονομικό, αλλά αν μπορείς πήγαινε από σειρά S και πάνω.
 

stratri1

New member
19 October 2011
16
Re: Panasonic Plasma C3 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Έχεις δίκιο για τη σειρά S. Αλλά ανεβαίνουμε πολύ χρηματικά. Να φανταστείς, υπάρχει πιθανότητα να μην προχωρήσουμε ούτε στην αγορά της C3. Όσο κι αν δεν θέλουμε να το παραδεχτούμε το οικονομικό είναι πλεόν καθοριστικό.
Έτσι και δεδομένης της χρήσης που περιέγραψα παραπάνω (περισσότερο τηλεοπτικό και λιγότερο DVD, avi, mkv κλπ) προτιμώ να συμβιβαστώ με την C3 σε 50" και να έχω μια μεγάλη αναβάθμιση στην εικόνα που βλέπω, παρά να μείνω με την CRT.
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Re: Panasonic Plasma C3 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Θα αναβαθμιστείς σε μέγεθος σίγουρα, αλλά ίσως έχεις υποβάθμιση στην ποιότητα της εικόνας. Ανάλογα και με την CRT βέβαια...
 

stratri1

New member
19 October 2011
16
Re: Panasonic Plasma C3 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Θα αναβαθμιστείς σε μέγεθος σίγουρα, αλλά ίσως έχεις υποβάθμιση στην ποιότητα της εικόνας. Ανάλογα και με την CRT βέβαια...

Δηλαδή; Δεν είναι δεδομένο ότι πηγαίνοντας από CRT σε μια πλάσμα θα έχουμε ανώτερη ανάλυση, χρώματα, μαύρο κλπ κλπ;;;;;
Η CRT που έχω είναι μια JVC 27" φτηνή, αγορασμένη πριν 6 χρόνια.
 

stratri1

New member
19 October 2011
16
Re: Panasonic Plasma C3 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

:chinscratch::chinscratch::chinscratch::chinscratch::chinscratch:
Μήπως να δω και την LG 50pv350;;;;
Πάλι μπερδεύτηκα.
Είμαι που είμαι αναποφάσιστος, θέλω να πάρω και το best value for money που σκοπεύω να επενδύσω... Πάω πάλι για μελέτη των SOS!!!
Χίλια ευχαριστώ για τη βοήθειά σας.
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Re: Panasonic Plasma C3 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Η LG που αναφέρεις ίσως είναι χειρότερη...
Απλά προσπάθησε να δεις την τηλεόραση να παίζει πριν την αγοράσεις.
Αν το μαύρο της σου φαίνεται καλό, και την βάλεις σε τηλεοπτικό και τα χρώματα και η κίνηση σου φαίνονται μια χαρά, μεγειά την τηλεόραση.
 

stratri1

New member
19 October 2011
16
Re: Panasonic Plasma C3 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Για να τη δω λίγο δύσκολο. Θα πρέπει να εμπιστευτώ κάποιες κριτικές και τις γνώμες που έχω διαβάσει εδώ.
Έχω δει μόνο LCD στημένες. Η γυναίκα μου κάπου είδε μια Panasonic plasma στημένη και μάλλον κόλλησε απ´ότι κατάλαβα (άλλος ένας λόγος να πάρω Panasonic!!!)
Αύριο θα ανέβω Αθήνα για κάποιο ιατρικό θέμα. Θα προσπαθήσω να περάσω από κανένα μαγαζί. Που μπορεί να έχει στημένη την Panasonic και την LG 350;;;
 

stratri1

New member
19 October 2011
16
Τελικά σήμερα είδα την c3 στην Ηλεκτρονική. Δεν μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα. Βέβαια δίπλα ήταν άλλες με τα τριπλά χρήματα και το DVD που έπαιζε ήταν με πολλές σκοτεινές εικόνες και μάλλον δεν την "βοηθούσε" να δειχτεί. Τελικά έκανα την υπέρβαση και πήρα την 50st30, στα 949 με 12 άτοκες (οι οποίες ήταν ο βασικός λόγος που προχώρησα σε αυτή την αγορά).
Οπότε πετάγομαι μέχρι το νήμα της st30 για να μελέτήσω και τα ξαναλέμε.
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Τελικά σήμερα είδα την c3 στην Ηλεκτρονική. Δεν μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα. Βέβαια δίπλα ήταν άλλες με τα τριπλά χρήματα και το DVD που έπαιζε ήταν με πολλές σκοτεινές εικόνες και μάλλον δεν την "βοηθούσε" να δειχτεί. Τελικά έκανα την υπέρβαση και πήρα την 50st30, στα 949 με 12 άτοκες (οι οποίες ήταν ο βασικός λόγος που προχώρησα σε αυτή την αγορά).
Οπότε πετάγομαι μέχρι το νήμα της st30 για να μελέτήσω και τα ξαναλέμε.

Πολύ καλύτερο μοντέλο. Μεγεία...