Mε τι χαρακτηριστικα ?
Η R5 & R5II δεν αρκουν ?
Τι εχει παραπανω ο ανταγωνισμος ? (που κανεις δεν εχει παρομοια σωματα στην γκαμα του αλλα λεμε τωρα)
Όλα τα υφιστάμενα σώματα αρκούν οπότε δε χρειάζεται να βγαίνουν καινούργια μοντέλα.
Εάν Canon δεν είχε το legacy; αν πας σε ένα μεγάλο αθλητικό event στο εξωτερικό το 70% των φωτογράφων βιντεογραφων έχει ef/rf αυτό έχουν μάθει οι 40 plus αυτό δουλεύουν, όμως η Sony έχει μπει δυναμικά έχει κάνει συμφωνίες με μεγάλα πρακτορεία και έχει πάρει αρκετό κόσμο μέσα σε λίγα χρόνια, αυτό σε ό,τι αφορά τα sports event,
Στους άλλους τομείς φωτογραφίας videoγραφίας εκεί τα πράγματα είναι ακόμα πιο ζόρικα για την Canon πλέον, έχει ανταγωνιστή που έχει τη δυνατότητα να ρίχνει καινούργιο εξοπλισμό στην αγορά με μεγαλύτερη συχνότητα...
Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι η Canon φαίνεται να έχει βρει τοίχο στην ανάπτυξη αισθητήρων & επεξεργαστών, πχ έχει γραφτεί για την R1 ότι υπάρχουν προβλήματα με το buffer σημαντικά.
Μπορεί εσύ κι εγώ να θεωρούμε ότι η R5 και η R3 είναι πιο ελκυστικές σε σχέση με τις Α9ΙΙΙ Α1 και ΑRV, δε σημαίνει ότι είναι για όλο τον κόσμο έτσι.
Και ειδικά στην Ελλάδα εκτός από Nikon//Canon δεν ξέρουμε τίποτα άλλο εμείς που είμαστε και λίγο μεγαλύτεροι, στους νέους βίντεογράφους βλέπεις ότι η Sony έχει μπει για τα καλά.
Πιστεύω ότι αν η R1 είναι πράγματι αξιόλογη τότε η Canon θα κρατήσει την ηγεμονική της θέση αν όχι, σταδιακά θα τη χάσει,
Eάν ήμουν νέος επαγγελματίας from scratch, δύσκολα θα επέλεγα Canon.