Διαδικασιες εκτελωνισης απο Αμερικη – Ολες οι λεπτομερειες
Σημερα στις 8:25 ημουν στο κτηριο της swissport στο αεροδρομιο. Το κτηριο αυτο βρισκεται απενατι απο τον καταστημα Κωτσοβολος κανα-δυο χλμ πριν το αεροδρομιο. Στριβετε στην σχετικη πινακιδα (προς swissport)
Παρκαρετε το αυτοκινητο σας στο parking εξω απο το κτηριο, και μπαινετε μεσα.
Το ισογειο ειναι μια τεραστια αποθηκη με χιλιαδες δεματα που εχουn ερθει απο το εξωτερικο αεροπορικvς. Βρισκεστε στις αποθηκες του τελωνειου.
Ανεβαινετε με το ασανσερ στον πρωτο οροfο αυτου του κτηριου, και πατε στο γραφειο της μεταφορικης εταιρειας που εφερε το προϊον. (σας εχει ειδοποιησει μια – δυο μερες πριν, οτι εφτασε το δεμα σας). Ολες οι μεταφορικες εκει εχουν τα γραφεια τους.
Δινετε τον αριθμο φορτωτικης και σας δινουν το «φακελο» σας. Πηγαινετε στο ταμειο (εντος του ιδιου γραφειου), και πληρωνετε 29,75 ευρω. Αυτα ειναι τα «Πρακτορειακα Δικαιωματα». Το ακριβες ποσό καθοριζεται απο το τιμολογιο αγορας. Στην δικη μου περιπτωση ηταν 744 δολλαρια, εξου και το 29,75).
Φευγετε με τα χαρτια που σας εδωσαν και κατεβαινετε στο ισογειο. Εκει υπαρχει ενα γραφειο. Ενας υπαλληλος ριχνει μια ματια στο περιεχομενο του δεματος (το οποιο σας το εχει φερει ηδη ενας αποθηκαριος). Τελειως τυπικη ματια, μου εδωσε την αισθηση ικανοποιησης της περιεργειας του.
Ακολουθει μια διαδικασια με ενα σωρο υπογραφες, και σφαγιδες, και ενας απο τους υπαλληλους εκει, συμπληρωνει μια φορμα, οπου και υπολογιζει τους δασμους. Στην δικη μου περιπτωση, ηταν 123,62 ευρω.
Ακολουθως βγαινετε εξω απο αυτον τον χωρο (το κτηριο της Swissport) και περιμενετε στην σταση να ερθει ενα λεωφορειακι ασημι, το οποιο κινηται εντος ολων αυτων των κτηριων.
Ο χρονος που εκανα, απο την στιγμη που παρκαρα εως την στιγμη που ημουν στην σταση ηταν περιπου 30 λεπτα.
Το λεωφοριακι σας παει στο τελωνειο. (2 λεπτα διαδρομη)
Εκει, μπαινετε μεσα, και πατε σε καποιο γραφειο που σαν λενε. (ρωτηστε που ακριβως).
Ενας κυριος σας βαζει μια σφραγιδα/υπογραφη στα χαρτια που σας ειχαν δωσει απο την αποθηκη, και σας παραπεμπει (με τα χαρτια στο χερι) σε ενα διπλανο γκισε.
Μια κυρια στο γκισε αυτο, κανει καποια εγγραφη σε εναν υπολογιστη, σας βαζει επισης σφραγιδα/υπογραφη, σας τυπωνει ενα «ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ΚΑΙ ΑΔΕΙΑ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΤΕΛΩΝΙΣΜΕΝΩΝ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ» και σας παραπεμπει σε ενα αλλο γκισε. Δινετε τα χαρτια. Εκει ενα αλλος υπαλληλος βαζει σφραγιδα/υπΟγραφη, και σας στελνει να περιμενετε στο γκισε νο.14.
Τα χαρτια σας κανουν μια «γυρα» για υπογραφες/σφραγιδες απο τρια αλλα γραφεια, και σε 5 λεπτα το πολυ «φτανει» γκισε νο. 14. Μια κυρια σας δινει τα χαρτια σας, και σας παραπεμπει στο ταμειο (τρια μετρα αριστερα). Εκει πληρωνετε τους δασμους. Στην δικη μου περιπτωση πληρωσα 123,62 ευρω (ειναι το ποσό που μου ειχαν υπολογισει στην αποθηκη του τελωνειου στην αρχη). Αναλυση ως εξης:
Εισφορα Τραπεζης: 0,70
Φ.Ο.Ρ Α.Ε.Ι 2,37
Δασμοι και τελη: 21,25
ΦΠΑ τριτων χωρων: 99,25
Αφου εχετε πλεον πληρωσει, βγαινετε εξω και πατε στην σταση οπου θα ξαναπαρετε το λεωφοριακι.
Ο χρονος που εκανα, απο την στιγμη που βληκα απο το λεωφοριακι, εως την στιγμη που ξαναπηγα στην σταση για να το παρω, κατι λιγοτερο απο 20 λεπτα.
Σε 5 λεπτα ηταν εκει το λεωφοριακι, σε 3 αργοτερα ημουν παλι στις αποθηκες.
Πηγα σε ενα αλλο γραφειο, οπου πληρωσα 14,29 ευρω. Αυτα τα χρηματα ειναι τα εξοδα της αποθηκευσης, και μεταφορας του δεματος απο το αεροπλανο, κλπ, κλπ. Το ποσο αυτο καθοριζεται απο το βαρος του δεματος. Στην δικη μου περιπτωση, το δεμα ειχε βαρος 33 κιλα.
Εργατικα: 6,55
Ασφαλεια: 0,60
Εξοδα εισοδου 7,14
Μολις πληρωσα, πηγα σε εναν αποθηκαριο με την αποδειξη στο χερι, και μου εβγαλε το δεμα εξω. Εφερα το αυτοκινητο, εβαλα μια υπογραφη παραλαβης, φωρτωσα, εφυγα, μεγεια μου.
Το ρολοι μου εδειχνε 9:30.
ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ:
Θυμαστε που σας ειχα πει παραπανω οτι το τιμολογιο που μου ειχαν στειλει περιελλαμβανε εκτος του του ενισχυτου και των καλωδιων, το εξοδα μεταφορας. (κοντα στα 170 δολλαρια), και τους ειχα ζητησει να μου στειλουν αλλο χωρις.
ΕΥΤΥΧΩΣ που ειχαν γραψει το κοστος αυτο, γιατι εαν το τιμολογιο σας δεν αναφερει ποσο μεταφορικων , τοτε ο υπολογιζουν στις αποθηκες του τελωνειου 10 δολλαρια για καθε κιλο. Οποτε στην δικη μου περιπτωση, οι δασμοι θα καθοριζονταν απο το κοστος του προιοντος συν 330 δολλαρια (αντι 170 που υπολογιστηκαν τελικα). Οποτε, να βεβαιωθητε οτι το ποσό των μεταφορικων να περιλαμβανεται στο τιμολογιο. Στην περιπτωση της emotive σας ενημερωνουν πριν την παραγγελεια για το κοστος αυτο, οποτε μπορειτε να κανετε τους υπολογισμους σας.
Τι μου κοστισε τελικα :
481 ο ενισχυτης
22 τα καλωδια
167,66 στο αεροδρομιο (29,75+123,62+14,29)
Συνολο: 670 Ευρω.
Conclusion.
Παρολο το ποσο αστειο ειναι το γραφειοκρατικο κομματι της εκτελωνισης, δεν υπαρχει καμια απολυτως ταλαιπωρια, ουτε καμια εκπληξη. Βεβαια, αυτο που καθοριζει κατα πολυ τον χρονο, ειναι το ποτε θα πατε. Εκτιμω, οτι δυο ωρες αργοτερα, θα γινεται η σφαγη του Δραμαλη.
Εαν εχετε καποια ερωτηση, πειτε μου αν και νομιζω οτι ημουν πολυ αναλυτικος
:SFGSFGSF::worshippy::worshippy::worshippy:
Δεν μπορώ να μπω καν στη διαδικασία!!
με γεια τους!!!