- 17 June 2006
- 285
Από την Τετάρτη 5 Σεπτεμβρίου ο "μπερντές" του Καραγκιόζη ξαναστήνεται στο Θησείο, στο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Αθηναίων "Μελίνα", κι έτσι μαζί με την παρέα του αποκτούν μόνιμη στέγη.
Ο Πολιτισμικός Οργανισμός του Δήμου Αθηναίων, μετά από την παραχώρηση του υλικού από το Σωτήρη Χαρίδημο, δημιουργεί το Εργαστήριο και Μουσείο Θεάτρου Σκιών "Χαρίδημος", όπου θα στεγάσει τρεις γενιές Χαρίδημων, μία ιστορία 93 χρόνων (από το 1913 έως σήμερα).
Τρεις γενιές Χαρίδημοι
Ο Χρήστος Χαρίδημος (1895 -1970) ξεκίνησε την καριέρα του το 1913 στην πλατεία Κυριακού (νυν Βικτωρίας) και παρέμεινε ως "Πρύτανης" των καραγκιοζοπαιχτών του Πειραιά μέχρι τη συνταξιοδότησή του το 1950.
Ο γιος του Γιώργος Χαρίδημος (1924 - 1996) συνέχισε την τέχνη του πατέρα του, ο οποίος αρχίζει την καριέρα του το 1942 και μέχρι το 1988 που συνταξιοδοτήθηκε είχε συμπληρώσει 7.000 παραστάσεις.
Ο Σωτήρης Χαρίδημος (1941), ο βενιαμίν της οικογένειας, μεγάλωσε μέσα στο ονειρικό αλλά και σκληρό περιβάλλον του "καραγκιόζικου μπερντέ" του πατέρα του και του αδελφού του. Μετά τη συνταξιοδότησή του αφιερώνεται απόλυτα στο Θέατρο σκιών με εκθεσιακή δραστηριότητα και συμμετοχές σε πολιτιστικές εκδηλώσεις, σε προγράμματα Λαϊκής Επιμόρφωσης του Δήμου Αθηναίων κατασκευή φιγούρας και σκηνικών, συνεχίζοντας την τέχνη του πατέρα του και του αδελφού του.
Το εκθεσιακό υλικό περιλαμβάνει χνάρια κατασκευής επαγγελματικής φιγούρας και σκηνικών του Θεάτρου Σκιών σε χαρτί, χρονολογούμενα από το 1925 έως το 1955, σκηνικά από χαρτόνι και συνδυασμούς χαρτονιού με διαφανείς κόλλες ή δέρμα ή ζελατίνα (1925 - 1980), καθώς και σκηνικά ζωγραφισμένα σε πανί. Κοπιδιαστές (σκαλιστές) προπολεμικές επαγγελματικές φιγούρες από χαρτόνι, αλλά και φιγούρες από δέρμα ή ζελατίνα (1965 - 2000).
πληρ. ιn.gr
Ο Πολιτισμικός Οργανισμός του Δήμου Αθηναίων, μετά από την παραχώρηση του υλικού από το Σωτήρη Χαρίδημο, δημιουργεί το Εργαστήριο και Μουσείο Θεάτρου Σκιών "Χαρίδημος", όπου θα στεγάσει τρεις γενιές Χαρίδημων, μία ιστορία 93 χρόνων (από το 1913 έως σήμερα).
Τρεις γενιές Χαρίδημοι
Ο Χρήστος Χαρίδημος (1895 -1970) ξεκίνησε την καριέρα του το 1913 στην πλατεία Κυριακού (νυν Βικτωρίας) και παρέμεινε ως "Πρύτανης" των καραγκιοζοπαιχτών του Πειραιά μέχρι τη συνταξιοδότησή του το 1950.
Ο γιος του Γιώργος Χαρίδημος (1924 - 1996) συνέχισε την τέχνη του πατέρα του, ο οποίος αρχίζει την καριέρα του το 1942 και μέχρι το 1988 που συνταξιοδοτήθηκε είχε συμπληρώσει 7.000 παραστάσεις.
Ο Σωτήρης Χαρίδημος (1941), ο βενιαμίν της οικογένειας, μεγάλωσε μέσα στο ονειρικό αλλά και σκληρό περιβάλλον του "καραγκιόζικου μπερντέ" του πατέρα του και του αδελφού του. Μετά τη συνταξιοδότησή του αφιερώνεται απόλυτα στο Θέατρο σκιών με εκθεσιακή δραστηριότητα και συμμετοχές σε πολιτιστικές εκδηλώσεις, σε προγράμματα Λαϊκής Επιμόρφωσης του Δήμου Αθηναίων κατασκευή φιγούρας και σκηνικών, συνεχίζοντας την τέχνη του πατέρα του και του αδελφού του.
Το εκθεσιακό υλικό περιλαμβάνει χνάρια κατασκευής επαγγελματικής φιγούρας και σκηνικών του Θεάτρου Σκιών σε χαρτί, χρονολογούμενα από το 1925 έως το 1955, σκηνικά από χαρτόνι και συνδυασμούς χαρτονιού με διαφανείς κόλλες ή δέρμα ή ζελατίνα (1925 - 1980), καθώς και σκηνικά ζωγραφισμένα σε πανί. Κοπιδιαστές (σκαλιστές) προπολεμικές επαγγελματικές φιγούρες από χαρτόνι, αλλά και φιγούρες από δέρμα ή ζελατίνα (1965 - 2000).
πληρ. ιn.gr
Attachments
Last edited: